Domů     Technika
Legislativní úprava komunitní energetiky

komerční sdělení

V současné době většina domácností řeší, jak uspořit své pravidelné výdaje a ulehčit tak rodinnému rozpočtu. Šetřit se dá v různých oblastech, např. na zábavě či stravování, ovšem oblastí, která je spojená s nejvyššími náklady a tedy i nejvyšším potenciálem uspoření, je bydlení a s ním spojené energie.

Pořízení úsporných spotřebičů, snížení teploty, na kterou vytápíme své obydlí, výměna koupání za sprchování a další „tipy a triky“, které přijímáme do svých životů, nám pomáhají snížit naše účty a zároveň šetřit životní prostředí.

Jak ušetřit maximum?

Stále častěji se však objevují tendence ušetřit ještě více, a to díky využití alternativních zdrojů energie. Fotovoltaické čili solární panely, tepelná čerpadla nebo zemní vrty jsou stále častější jak u novostaveb, tak u dříve postavených objektů.

Ne všechny objekty jsou ale vhodné pro instalaci solárních panelů. Vadí členité střechy, zastínění stromy či výklenky.

Nemá význam zkoušet postavit solární panely na hájenku v lese či bungalovy obklopené vzrostlou vegetací. Ale vysvětlujte to ideologicky vybavenému europoslanci, například s jejich návrhem povinně vybavit fotovoltaickými panely každý nově postavený dům.

Co však přivanulo z Bruselu správně, je směrnice požadující možnost sdílení energie v rámci distribuční energetické sítě.

Jak funguje komunitní energetika v praxi?

Komunitní energetika přepisuje energetický zákon a přichází s možností sdílení obnovitelných zdrojů. Zjednodušeně – na budově školy s plochou střechou je možné umístit 50kWp elektrárnu, která vyrábí polovinu dne obrovské přebytky.

Energii je možné „posílat“ také na obecní úřad, kde slouží úředníkům a zároveň na sportovní stadion, kde ohřívá vodu v zásobníku vody. Platba je nutná toliko za distribuci.

Komunitou jsou i bytové domy, například paneláky. Instalace na střeše panelového domu může být bez velkých investic do rozvodů rozpočítávána do spotřeby domácností, takže podstatně snižuje potřeby energie z velkých zdrojů, třeba plynových elektráren.

Účelem Směrnice o Komunitní energetice a její transpozice do českého zákona je podpora decentralizace a demokratizace energetiky (zvýšené zapojení menších aktérů), zvyšování zapojení obnovitelných zdrojů energie, zvyšování energetické účinnosti a opatření proti energetické chudobě, a to především na úrovni domácností a malých a středních podniků.

Lex OZE II

Pojďme se více zaměřit na novelu zákona, týkající se právě této problematiky, tzv. Lex OZE II a na to, co z ní plyne. Ministerstvo průmyslu a obchodu prostřednictvím této novely stanovuje práva a povinnosti všech aktérů na trhu, nejen distributorů, ale i energetických společenství, především v případě sdílení elektřiny skrze veřejné distribuční soustavy.

Zároveň je výrazně posílena ochrana zákazníků zapojených do energetických společenství, například členství v tomto společenství bude možné ukončit bez sankcí.

Jedním z velmi důležitých bodů, obsažených v novele, je závazný termín pro počátek sdílení, který je stanoven na 1. ledna 2024. Aby bylo možné tomuto termínu opravdu dostát a zajistit sdílení elektřiny hned od počátku příštího roku, obsahuje zákon řadu právních pojistek.

Některá ustanovení z novely Lex OZE II by měla nabýt účinnosti okamžitě po schválení, v ideálním případě tedy od 1.7. 2023. Od data účinnosti tak budou moci vznikat společenství, kterým bude následně umožněno prodávat své přebytky obchodníkovi či čerpat dotace.

K dodržení všech plánovaných aktivit je klíčové, aby novela byla schválena v určeném termínu, a to i přes nevůli odpůrci komunitní energetiky. Dle odborníků jsou však jejich právní argumenty málo relevantní a ukazují spíše na nedostatečnou orientaci v problematice.

Novela splňuje všechny požadavky evropského práva, navíc vychází z již fungujících a osvědčených právních úprav, jako je například ta z Rakouska. Proto by včasnému schválení nemělo již nic bránit. Velmi se o to zasazuje také UKEN.

Aktéři komunitní energetiky

UKEN neboli Unie komunitní energetiky je zájmová skupina sdružující odborníky s pestrou paletou znalostí a zkušeností. Iniciátory vzniku Unie jsou expertní skupina Frank Bold a Hnutí DUHA. Členskou základnu pak tvoří zástupci samospráv, například Spolek na obnovu venkova, který zastupuje v UKEN středočeský krajský zastupitel za ODS Jakub Rejzek.

UKEN bojuje za legislativu, která podpoří rozvoj lokálních čistých zdrojů a podpoří energetickou samostatnost v obcích.

Změna energetického zákona pak podpoří i podnikatele, kteří budou moci využívat přebytkovou energii pro výrobu v době, kdy domácnosti nespotřebovávají téměř žádnou energii – v pracovní době.

Více o komunitní energetice, možnostech sdílení zdrojů a úsporách v ICT odvětvích se můžete dozvědět na konferenci Kam kráčí digitální sítě, která se uskuteční 4. května 2023 v Olomouci. Mimo jiné zde promluví odbornice na dané téma Laura Otýpková ze sdružení UKEN.

Související články
Objevy Ostatní Technika 11.11.2024
Martin Ševeček z Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT v Praze se svým týmem úspěšně otestoval materiály pokrytí jaderného paliva, které mohou poskytnout provozovatelům ekonomický benefit, a v krajním případě i dodatečný čas pro zvládnutí jaderné havárie. Poslední rok podroboval zkouškám různé varianty palivových proutků na MIT, jedné z nejlepších technických škol na planetě. Výsledky několika běžících […]
Byl prvním sériově vyráběným hybridem, který způsobil revoluci v automobilovém průmyslu. Který z Toyoty udělal lídra v oblasti elektrifikace a vlastně i největší automobilku na světě. Dodnes je to první legenda – Prius. Už více než čtvrt století zanechává Prius automobilový otisk jako první sériově vyráběný elektrifikovaný vůz. Každá další generace přinesla lepší hybridy, lepší […]
NOVINKY Objevy Technika 7.11.2024
Google dosáhl významného pokroku ve vývoji kvantových počítačů. S procesorem Sycamore nyní dokáže překonat nejlepší superpočítače na světě při provádění složitých a specifických výpočtů. Tento procesor s 67 kvantovými bity (qubity) vykazuje novou úroveň výpočetní síly díky pokročilým operacím, které vstupují do tzv. fáze slabého šumu. Je to důležitý milník v oblasti kvantových výpočtů, protože […]
Technika Vesmír 28.10.2024
Česko se chystá na největší tuzemský festival kosmických aktivit Czech Space Week, kde nemůže chybět jedna velká společnost z malého pošumavského města. V Klatovech totiž společnost ATC Space vyrábí komponenty pro novou evropskou raketu Ariane 6. Vlajková loď Evropské kosmické agentury už 9. července uskutečnila úspěšný první start, málokdo ale ví, že se raketa neobejde […]
Technika 23.10.2024
Vyvinout silové a sdělovací kabely, které budou použitelné pro rekonstrukci nebo výstavbu nových bloků jaderných elektráren. To je hlavním cílem projektu, na kterém pracují vědci z Centra polymerních systémů (CPS) Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně společně se společností PRAKAB Pražská Kabelovna a Ústavem jaderného výzkumu ŘEŽ.   Nově vyvíjené kabely musí být odolné proti radiaci […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz