Domů     Technika
Legislativní úprava komunitní energetiky

komerční sdělení

V současné době většina domácností řeší, jak uspořit své pravidelné výdaje a ulehčit tak rodinnému rozpočtu. Šetřit se dá v různých oblastech, např. na zábavě či stravování, ovšem oblastí, která je spojená s nejvyššími náklady a tedy i nejvyšším potenciálem uspoření, je bydlení a s ním spojené energie.

Pořízení úsporných spotřebičů, snížení teploty, na kterou vytápíme své obydlí, výměna koupání za sprchování a další „tipy a triky“, které přijímáme do svých životů, nám pomáhají snížit naše účty a zároveň šetřit životní prostředí.

Jak ušetřit maximum?

Stále častěji se však objevují tendence ušetřit ještě více, a to díky využití alternativních zdrojů energie. Fotovoltaické čili solární panely, tepelná čerpadla nebo zemní vrty jsou stále častější jak u novostaveb, tak u dříve postavených objektů.

Ne všechny objekty jsou ale vhodné pro instalaci solárních panelů. Vadí členité střechy, zastínění stromy či výklenky.

Nemá význam zkoušet postavit solární panely na hájenku v lese či bungalovy obklopené vzrostlou vegetací. Ale vysvětlujte to ideologicky vybavenému europoslanci, například s jejich návrhem povinně vybavit fotovoltaickými panely každý nově postavený dům.

Co však přivanulo z Bruselu správně, je směrnice požadující možnost sdílení energie v rámci distribuční energetické sítě.

Jak funguje komunitní energetika v praxi?

Komunitní energetika přepisuje energetický zákon a přichází s možností sdílení obnovitelných zdrojů. Zjednodušeně – na budově školy s plochou střechou je možné umístit 50kWp elektrárnu, která vyrábí polovinu dne obrovské přebytky.

Energii je možné „posílat“ také na obecní úřad, kde slouží úředníkům a zároveň na sportovní stadion, kde ohřívá vodu v zásobníku vody. Platba je nutná toliko za distribuci.

Komunitou jsou i bytové domy, například paneláky. Instalace na střeše panelového domu může být bez velkých investic do rozvodů rozpočítávána do spotřeby domácností, takže podstatně snižuje potřeby energie z velkých zdrojů, třeba plynových elektráren.

Účelem Směrnice o Komunitní energetice a její transpozice do českého zákona je podpora decentralizace a demokratizace energetiky (zvýšené zapojení menších aktérů), zvyšování zapojení obnovitelných zdrojů energie, zvyšování energetické účinnosti a opatření proti energetické chudobě, a to především na úrovni domácností a malých a středních podniků.

Lex OZE II

Pojďme se více zaměřit na novelu zákona, týkající se právě této problematiky, tzv. Lex OZE II a na to, co z ní plyne. Ministerstvo průmyslu a obchodu prostřednictvím této novely stanovuje práva a povinnosti všech aktérů na trhu, nejen distributorů, ale i energetických společenství, především v případě sdílení elektřiny skrze veřejné distribuční soustavy.

Zároveň je výrazně posílena ochrana zákazníků zapojených do energetických společenství, například členství v tomto společenství bude možné ukončit bez sankcí.

Jedním z velmi důležitých bodů, obsažených v novele, je závazný termín pro počátek sdílení, který je stanoven na 1. ledna 2024. Aby bylo možné tomuto termínu opravdu dostát a zajistit sdílení elektřiny hned od počátku příštího roku, obsahuje zákon řadu právních pojistek.

Některá ustanovení z novely Lex OZE II by měla nabýt účinnosti okamžitě po schválení, v ideálním případě tedy od 1.7. 2023. Od data účinnosti tak budou moci vznikat společenství, kterým bude následně umožněno prodávat své přebytky obchodníkovi či čerpat dotace.

K dodržení všech plánovaných aktivit je klíčové, aby novela byla schválena v určeném termínu, a to i přes nevůli odpůrci komunitní energetiky. Dle odborníků jsou však jejich právní argumenty málo relevantní a ukazují spíše na nedostatečnou orientaci v problematice.

Novela splňuje všechny požadavky evropského práva, navíc vychází z již fungujících a osvědčených právních úprav, jako je například ta z Rakouska. Proto by včasnému schválení nemělo již nic bránit. Velmi se o to zasazuje také UKEN.

Aktéři komunitní energetiky

UKEN neboli Unie komunitní energetiky je zájmová skupina sdružující odborníky s pestrou paletou znalostí a zkušeností. Iniciátory vzniku Unie jsou expertní skupina Frank Bold a Hnutí DUHA. Členskou základnu pak tvoří zástupci samospráv, například Spolek na obnovu venkova, který zastupuje v UKEN středočeský krajský zastupitel za ODS Jakub Rejzek.

UKEN bojuje za legislativu, která podpoří rozvoj lokálních čistých zdrojů a podpoří energetickou samostatnost v obcích.

Změna energetického zákona pak podpoří i podnikatele, kteří budou moci využívat přebytkovou energii pro výrobu v době, kdy domácnosti nespotřebovávají téměř žádnou energii – v pracovní době.

Více o komunitní energetice, možnostech sdílení zdrojů a úsporách v ICT odvětvích se můžete dozvědět na konferenci Kam kráčí digitální sítě, která se uskuteční 4. května 2023 v Olomouci. Mimo jiné zde promluví odbornice na dané téma Laura Otýpková ze sdružení UKEN.

Související články
Technika Vesmír 31.3.2025
Skupina šestadvaceti nejtalentovanějších mladých vesmírných nadšenců z celé České republiky se po intenzivním půlročním výběrovém řízení konečně vydala na svou „vesmírnou” cestu. V neděli 30. března se měsíce příprav na misi Zero-G, která je jednou z aktivit národního programu Česká cesta do vesmíru, proměnily ve skutečný zážitek. Unikátní parabolický let, první svého druhu s českou […]
Historie Technika 27.3.2025
Před sto lety v březnu 1925 šéfpilot společnosti Aero Josef Novák dosáhl výškového rekordu 8 651 metrů na stíhacím letounu Aero A-18. Tento výkon o dva měsíce později ještě překonal, když se stejným strojem a upraveným motorem vystoupal do rekordní výšky 9 140 metrů. Úspěch potvrdil nejen výjimečné vlastnosti první sériově vyráběné československé stíhačky, ale také významnou […]
Automobilka Toyota Motor Europe (TME) vybuduje nový typ provozu pro systematické zpracování vozidel na konci jejich životnosti. Oddělení pod názvem Toyota Circular Factory má v rámci recyklačního procesu uvést maximum materiálu z rozebíraných aut zpět do výroby. První takový provoz bude umístěný v rámci závodu společnosti Toyota Motor Manufacturing UK (TMUK) v Burnastonu, kde se […]
Objevy Technika 20.3.2025
Tento rychlý a obratný robotický hmyz by mohl v budoucnu pomáhat s mechanickým opylováním. Díky novému designu byl robot velikosti hmyzu schopen létat 100krát déle než předchozí verze. Vědci z Massachusettského technologického institutu (MIT) vyvinuli novou generaci robotického hmyzu, který by v budoucnu mohl významně přispět k mechanickému opylování rostlin. Tento drobný robot, vážící méně […]
Technika Vesmír 17.3.2025
Ve své době patřily k technologické špičce, máloco ale stárne rychleji než technologie. Sonda Voyager 1, která dala nahlédnout za oponu Jupiteru a Saturnu, se už dávno stala nejvzdálenějším člověkem-vyrobeným objektem ve vesmíru. Málokdo ale ví, co s sebou do vesmírných dálav nese… Každého Američana stál zhruba tolik, jako jeden oběd v McDonaldu. Finanční náklady na program […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz