Domů     Medicína
Naděje pro léčbu agresivní rakoviny prsu
Alexandra Fiedlerová
od Alexandra Fiedlerová 24.4.2023
Zdroj: Pixabay

Rakovina prsu je nejčastějším typem rakoviny u žen, jen v Evropě způsobuje téměř 92 000 úmrtí ročně. Míra přežití se ale zlepšuje, díky prevenci, včasné detekci a léčbě. Ovšem obzvláště agresivní, triple negativní rakovina prsu se tomuto trend vzpírá.

Tyto nádory tvoří přibližně 15 % všech případů a běžná léčba na ně neplatí. Co zabere?.

V České republice onemocní karcinomem prsu každoročně 7 400 žen. Nádor vzniká z abnormálních rakovinných buněk, které ztratily svoji původní funkci a vymkly se kontrole. Následně hrozí i jejich šíření do okolních uzlin a rozvoj metastáz.

Rakovina prsu většinou postihuje starší žen, u mladších 50 let věku se zase bohužel častěji vyskytuje tak zvaný triple negativní karcinom prsu, který je velmi agresivní a vzpírá se klasické léčbě. Pravděpodobnější je tento typ rakoviny u žen, které mají v rodinné anamnéze výskyt karcinomu prsu.

Často je jeho výskyt spojen s mutací genu BRCA1 u žen. BRCA geny, z anglického breast cancer genes (geny rakoviny prsu), jsou v našich buňkách odpovědné za opravu genetické informace.

BRCA geny

Rozeznáváme 2 druhy těchto genů, BRCA 1 a BRCA 2. Pokud nefungují správně, nebo jsou zmutované, hromadí se v našich buňkách chyby, jež mohou vést až ke vzniku nádoru. V každé buňce jsou přítomny dvě sady BRCA genů, od každého z našich rodičů.

Pokud se narodíme s jednou z těchto sad již zmutovanou, stačí, aby druhá přestala fungovat v průběhu života, a vznikne rakovina. Zhoubné nádory u nositelů BRCA genů vznikají v mnohem nižším věku než u běžné populace, riziko je nejvyšší mezi 30 a 50 lety života.

Pravděpodobnost, že ženy se zděděnou mutací v BRCA 1 genech onemocní karcinomem prsu, je 79,5 %, při mutaci v BRCA 2 genech je to 88 %. U běžné populace je riziko vzniku rakoviny jen 12%. Obdobné je to i s rakovinou vaječníků.

Ženy, které již mají rakovinu jednoho prsu a zdědily mutaci BRCA genů, mají vysoké riziko, že se u nich vyskytne rakovina i v druhém prsu. Zároveň je u nich vyšší riziko rozvoje jiných nádorů. Na bezplatné genetické vyšetření, spočívající v odběru krve, jsou odesílány rizikové pacientky s výskytem rakoviny v rodině, je však možné si i vyšetření zaplatit, cena se pohybuje mezi 1 200 a 2 000 korunami.

Agresivní karcinom prsu

Triple negativní karcinom prsu si svůj název vysloužil kvůli tomu, že u něj nejsou přítomny tři nejčastější typy receptorů, které se vyskytují na povrchu buňky. U karcinomu s pozitivitou hormonálních receptorů se na povrchu buňky vyskytují receptory pro hormony estrogen a/nebo progesteron.

U HER2-pozitivního karcinomu prsu se na povrchu buněk ve zvýšené míře vyskytují HER2 receptory. U triple negativního karcinomu však receptory chybí, a léčba tak nemá kam cílit. V tom spočívá nebezpečnost a záludnost tohoto typu nádoru.

Zdroj: Wiki Commons

Na některých buňkách triple negativního karcinomu se navíc vyskytují bílkoviny zvané PDL1, které umožňují nádorovým buňkám uniknout pozornosti imunitního systému. Maskují se jako zdravé, a proto je buňky imunitního systému nechtějí zničit.

Rychlý růst a častý výskyt v mladém věku navíc zhoršují možnosti mamografické diagnostiky. Je u něj navíc pravděpodobnější, že se objeví znovu v jiných orgánech, pak je míra přežití jen 11 %.

Naděje jménem rhutenium

Výzkum vedený doktorkou Valenteovou a její spolupracovnicí doktorkou Helenou Garcíovou, se zaměřuje na ruthenium, vzácný kov stříbřité barvy, o kterém je známo, že jej lidské tělo dobře snáší. Z výsledků prvních experimentů lze usuzovat, že lék na bází rhutenia, který projektový tým CanceResolution vyvinul, zastavuje růst buněk triple negativního nádoru i jejich šíření.

Druhé kolo zkoušek bude probíhat na zvířatech. Je třeba zejména ověřit, že je lék toxický pro rakovinné buňky, ale neškodný pro zbytek těla.

Na rozdíl od chemoterapie, která má velmi silné vedlejší účinky, zahrnující nevolnosti, nedostatek chuti k jídlu, vyčerpání a vypadávání vlasů, se zdá, že by lék na bázi rhutenia měl mít vedlejších účinků méně, protože neovlivňuje zdravé buňky, zatímco chemoterapie ano.

Doktorka Garcíová výsledky výzkumu shrnuje takto: „Z hlediska toxicity vypadá profil léku dobře. Naše studie ukazuje, že 24 hodin po podání léku je v nádoru vysoká koncentrace sloučeniny, ale v okolní krvi a moči se téměř nevyskytuje. Sekundární účinky našeho léku by tak měly být minimální.“.

Protože buňky triple negativního karcinomu prsu nemají na svém povrchu žádné receptory, na které by bylo možné cílit, je nový lék vyvinutý portugalskými vědci dodáván na místo určení jako nanočástice, a to přes defekty v krevním zásobení nádoru.

Jakmile se ocitne uvnitř nádoru, rozvine se ve stylu trojského koně, aby se z ní uvolnila účinná látka. Ta se zaměřuje na cykloskelet nádorových buněk, komplexní síť vzájemně propojených proteinových vláken, která vyplňují vnitřek buňky a plní v ní funkci lešení.

Doktorka Garcíová to komentuje: „Lék ničí základy buňky. Bez funkčního cykloskeletu nemůže buňka přežít.“ A věří, že k testování jimi vyvinutého léku na lidských dobrovolnících by mohlo dojít do dvou let.

Více si přečtete v čísle 5/2023, které vyšlo 17. dubna 2023.

Štítky:
reklama
Související články
Trochu to připomíná béčkový horor. Vědci zkoumali prastaré viry, které odebrali ze zmrzlé půdy v severské tundře. Ke svému překvapení badatelé zjistili, že viry se nejen navrátily k životu, ale dokázaly být i infekční. Tedy, jen vůči jednobuněčným organismům, možnost, že by napadly i lidi je nejasná, ale i tak by viry z tajícího permafrostu […]
Říká se, že malé děti jsou jako houby, dokáží si velmi rychle osvojit nové dovednosti. Učení se novým věcem, zejména jazykům, je pro ně mnohem snazší než pro dospělé. Vědcům se nyní podařilo objasnit, co za tím stojí. Schopnost dětí rychle se učit novým věcem zaujala vědce, kteří se snaží přijít na to, proč tomu […]
Alexander Fleming a historka o plísni na jeho stole, která likvidovala bakterie, není celý příběh o objevu penicilínu. Fleming udělal první krok, ale nebyl chemik, takže nedokázal penicilín izolovat a dlouho nevěřil, že by se dal vyrábět jako lék. Tím, kdo účinnou látku z plísně získal, byl až Ernst Chain. Jeho jméno jste přitom mohli […]
V boji proti HIV zatím medicína nedosáhla velkých úspěchů. Připsat si může jen pár vyléčených, označované podle míst nemocnic jako berlínský, londýnský a düsseldorfský pacient. Všichni vyléčení trpěli současně rakovinou, a tak podstoupili transplantaci kostní dřeně – s vadou v genu nových buněk. Ta je zachránila, ale jde o metodu s tolika komplikacemi, že se […]
Myalgická encefalomyelitida neboli chronický únavový syndrom je na vzestupu, a zřejmě má co do činění i s takzvaným long covidem. Nejnovější studie přitom naznačují, že příčinu syndromu lze hledat ve změnách střevního mikrobiomu v důsledku virových infekcí. Chronický únavový syndrom (CFS z anglického chronic fatigue syndrome) je i dnes stigmatizovanou nemocí, ačkoliv jí jen u […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz