Domů     Medicína
Mohou ženy užívat konopí v těhotenství a po porodu?
Jan Zelenka 20.4.2023
Foto: Shutterstock

Jedním slovem ne…  Bylo zjištěno, že expozice konopí během těhotenství má významně negativní účinky na vývoj plodu a dlouhodobé výsledky neurovývoje. Studie ukázaly, že expozice konopí in utero (v děloze) je spojena s trvalými kognitivními a behaviorálními důsledky, které mohou přetrvávat až do mladé dospělosti dítěte..

Konopí obsahuje obrovské množství biologicky aktivních látek, jako jsou např. organické kyseliny, sacharidy, fytosteroidy, terpeny a také asi 60 látek, které se obecně nazývají cannabinoly (cannabinol, cannabidiol, tetrahydrocannabiol, quebrachitol, p-cymol, humulen, cannabol atd.).

V semenech je asi 35 % oleje, který je za studena lisovaný bohatý na esenciální mastné kyseliny omega-3 a omega-6 (obsahuje až 80% nenasycených mastných kyselin). Semínka jsou také unikátním zdrojem bílkovin a dobře stravitelných esenciálních aminokyselin.

Mají také řadu vitamínů, například A, B1, B2, B6, C E. Najdeme v nich také minerální látky a kyselinu cannabidiolovou, jež má silný antibakteriální účinek. Olej obsahuje rovněž kanabidiol – CBD, který léčí záněty, tlumí bolest a působí antimikrobiálně.

V konopí je samozřejmě i delta-9-tetrahydrocannabiol, neboli THC, která se používá jako oblíbená „lehká“ droga. Nejvíce THC obsahuje pryskyřice v sušených listech a samičích květech. Běžný obsah THC v konopí je 5–15 %, u technického konopí je obsah THC jen 0,2 %.

Foto: Shutterstock

Kanabinoidního hyperemetického syndrom

Jakkoli může být konopí prospěšné, těhotné ženy by si měly být vědomy rizik spojených s užíváním konopí/marihuany během těhotenství. „Chronické užívání konopí může také vést k rozvoji kanabinoidního hyperemetického syndromu, což je stav charakterizovaný cyklickými epizodami zvracení, bolestí břicha a nutkavým koupáním,” vysvětluje MUDr. Rodion Schwarz vedoucí lékař ze SCHWARZ CLINIC. Ženy se musí vyvarovat jak kanabidiolu (CBD), tak THC a obecně všem formám marihuany.

Foto: Archiv

Konopí je nejběžněji užívaná nelegální droga při těhotenství

Navzdory rostoucí legalizaci konopí po celém světě jsou informace o bezpečnosti užívání konopí během těhotenství a kojení stále omezené. Konopí je nejběžněji užívanou nelegální drogou během těhotenství, přičemž údaje, které ženy samy uvedly, naznačují prevalenci 2–5 %. Tyto údaje jsou pravděpodobně podceněné.

Kanabinoidy se mohou objevit i v mateřském mléce

Ženy, které užívají konopí během těhotenství, častěji užívají jiné drogy, jako je alkohol a tabák, což může dále zvýšit rizika pro vývoj plodu. Kromě toho studie ukázaly, že kanabinoidy mohou snadno procházet placentou a objevit se v lidském mateřském mléce, což vede k expozici plodu a novorozence.

Je důležité těhotné ženy a matky podporovat

Těhotné a kojící ženy by měly být informovány lékaři, zdravotními sestrami a porodními asistenty o možných rizicích spojených s užíváním konopí/marihuany. „S rostoucí legalizací konopí je nezbytné vzdělávat veřejnost, zejména těhotné a kojící ženy, o potenciálních škodách užívání konopí během těhotenství a kojení.

Tímto způsobem můžeme podporovat zdravější výsledky pro matky i děti,” říká MUDr. Rodion Schwarz.

Více informací ve studiích:

www.cfp.ca/content/66/2/98.long

www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7021337/

Související články
V České republice je každoročně diagnostikováno více než 6 000 pacientů s rakovinou plic, více než 5 000 jich na zhoubný karcinom plic každý rok zemře. Tento typ rakoviny má relativně nízkou úspěšnost léčby, protože je často diagnostikován až v pokročilejších stádiích. Naděje na vyléčení by mohl zvýšit nový druh léčby. Zhoubný nádor plic či […]
Sladká chuť kdysi našim předkům signalizovala, že daná potravina je zdrojem rychle využitelné energie, kterou potřebovali při dlouhých pochodech, namáhavé práci, útěku či při boji. Ovšem s dnešním pohodlnějším způsobem života a dostupností sladkostí prakticky na každém kroku se z cukru stal nepřítel číslo jedna, mimo jiné ohrožuje i naše srdce! Cukry rozlišujeme na v […]
Autoimunitní onemocnění jednoduše znamenají útok imunitního systému proti vlastním tkáním a orgánům. Protože k jejich rozvoji často dochází až po pubertě, odborníci se dlouho domnívali, že souvisí s pohlavními hormony. Nyní vědci ze Stanfordovy univerzity přichází s jiným vysvětlením jejich vzniku i toho, proč častěji postihují ženy. Zdravý imunitní systém chrání tělo před nemocemi a […]
Zájemci o očkování proti černému kašli již nemusí složitě hledat, kde vakcínu dostanou. Díky nově spuštěné webové databázi snadno zjistí, kdo ze všeobecných praktických lékařů v jejich okolí proti nemoci aktuálně očkuje a jak se mohou objednat. Praktici totiž ve spolupráci s ministerstvem zdravotnictví oživili systém, který používali v dobách covidové pandemie. Nyní v něm […]
Ačkoliv měli dosti zjednodušenou představu o lidské anatomii a při léčbě spoléhali i na nadpřirozené síly a magii, jejich lékařství bylo značně pokročilé. Informace o tom, jak léčili nemocné, lze čerpat ze 13 zachovaných lékařských papyrů. Nejnovější nález svědčí o tom, že se dokonce snažili léčit i rakovinu mozku. Egypťané léčili pomocí nejrůznějších pilulek, sirupů […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz