Domů     Medicína
Mohou ženy užívat konopí v těhotenství a po porodu?
Jan Zelenka 20.4.2023
Foto: Shutterstock

Jedním slovem ne…  Bylo zjištěno, že expozice konopí během těhotenství má významně negativní účinky na vývoj plodu a dlouhodobé výsledky neurovývoje. Studie ukázaly, že expozice konopí in utero (v děloze) je spojena s trvalými kognitivními a behaviorálními důsledky, které mohou přetrvávat až do mladé dospělosti dítěte..

Konopí obsahuje obrovské množství biologicky aktivních látek, jako jsou např. organické kyseliny, sacharidy, fytosteroidy, terpeny a také asi 60 látek, které se obecně nazývají cannabinoly (cannabinol, cannabidiol, tetrahydrocannabiol, quebrachitol, p-cymol, humulen, cannabol atd.).

V semenech je asi 35 % oleje, který je za studena lisovaný bohatý na esenciální mastné kyseliny omega-3 a omega-6 (obsahuje až 80% nenasycených mastných kyselin). Semínka jsou také unikátním zdrojem bílkovin a dobře stravitelných esenciálních aminokyselin.

Mají také řadu vitamínů, například A, B1, B2, B6, C E. Najdeme v nich také minerální látky a kyselinu cannabidiolovou, jež má silný antibakteriální účinek. Olej obsahuje rovněž kanabidiol – CBD, který léčí záněty, tlumí bolest a působí antimikrobiálně.

V konopí je samozřejmě i delta-9-tetrahydrocannabiol, neboli THC, která se používá jako oblíbená „lehká“ droga. Nejvíce THC obsahuje pryskyřice v sušených listech a samičích květech. Běžný obsah THC v konopí je 5–15 %, u technického konopí je obsah THC jen 0,2 %.

Foto: Shutterstock

Kanabinoidního hyperemetického syndrom

Jakkoli může být konopí prospěšné, těhotné ženy by si měly být vědomy rizik spojených s užíváním konopí/marihuany během těhotenství. „Chronické užívání konopí může také vést k rozvoji kanabinoidního hyperemetického syndromu, což je stav charakterizovaný cyklickými epizodami zvracení, bolestí břicha a nutkavým koupáním,” vysvětluje MUDr. Rodion Schwarz vedoucí lékař ze SCHWARZ CLINIC. Ženy se musí vyvarovat jak kanabidiolu (CBD), tak THC a obecně všem formám marihuany.

Foto: Archiv

Konopí je nejběžněji užívaná nelegální droga při těhotenství

Navzdory rostoucí legalizaci konopí po celém světě jsou informace o bezpečnosti užívání konopí během těhotenství a kojení stále omezené. Konopí je nejběžněji užívanou nelegální drogou během těhotenství, přičemž údaje, které ženy samy uvedly, naznačují prevalenci 2–5 %. Tyto údaje jsou pravděpodobně podceněné.

Kanabinoidy se mohou objevit i v mateřském mléce

Ženy, které užívají konopí během těhotenství, častěji užívají jiné drogy, jako je alkohol a tabák, což může dále zvýšit rizika pro vývoj plodu. Kromě toho studie ukázaly, že kanabinoidy mohou snadno procházet placentou a objevit se v lidském mateřském mléce, což vede k expozici plodu a novorozence.

Je důležité těhotné ženy a matky podporovat

Těhotné a kojící ženy by měly být informovány lékaři, zdravotními sestrami a porodními asistenty o možných rizicích spojených s užíváním konopí/marihuany. „S rostoucí legalizací konopí je nezbytné vzdělávat veřejnost, zejména těhotné a kojící ženy, o potenciálních škodách užívání konopí během těhotenství a kojení.

Tímto způsobem můžeme podporovat zdravější výsledky pro matky i děti,” říká MUDr. Rodion Schwarz.

Více informací ve studiích:

www.cfp.ca/content/66/2/98.long

www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7021337/

Související články
Toxoplazmóza je parazitární onemocnění, které způsobuje prvok Toxoplasma gondii. Jeho definitivním hostitelem jsou kočky a kočkovité šelmy, ovšem mezihostitelem může být i člověk. Ze závěrů mezinárodního výzkumu, provedeného v dubnu letošního roku, vyplývá, že by toto onemocnění mohlo mít negativní vliv na mužskou plodnost. Míra mužské plodnosti v posledním půl století prudce klesá. Analýza provedená […]
Krevní testy, které hledají rakovinné markery existují již desítky let, ale nejnovější generace se soustředí na drobné fragmenty DNA jednotlivých nádorových buněk v krvi člověka. Díky tomu jsou schopny návrat rakoviny odhalit až o 5 měsíců dříve než běžné zobrazovací metody. Je to přínosem pro pacienty? Technologie personalizovaných testů ctDNA vychází z poznatku, že rakovinné […]
Medicína Objevy 9.6.2025
V srpnu loňského roku svět obletěla zpráva o úmrtí nejstarší ženy světa, Marie Branyas Morerové, která se dožila úctyhodných 117 let. Narodila se ještě před první světovou válkou, přežila španělskou chřipku i covid, a přesto ji ve vysokém věku trápily jen běžné problémy s klouby a ztráta sluchu. Na otázku, jaký je její recept na […]
Jak populace stárne, u většího množství lidí se projevují příznaky demence a kognitivního úpadku. Boj s demencí se tak stává jedním z nejpalčivějších problémů systémů veřejného zdraví po celém světě. Nejnovější studie, provedená australským týmem vědců, však přináší dobré zprávy. Podle jejích výsledků mají mladší generace menší pravděpodobnost, že se u nich rozvine demence ve […]
Když Světová zdravotnická organizace v roce 1980 oficiálně vyhlásila eradikaci pravých neštovic, jednalo se o jeden z největších triumfů moderní medicíny. Tento vysoce nakažlivý a smrtící virus, který si během staletí vyžádal stovky milionů obětí, se zdál být navždy poražen. Dnes se však znovu objevují varovné hlasy. Australská epidemioložka a odbornice na biosekuritu, profesorka Raina […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz