Domů     Příroda
Která hora na Zemi nejvíce „vyčnívá“ do vesmíru? Everest to není!
Alexandra Fiedlerová
od Alexandra Fiedlerová 4.4.2023
Zdroj: Pixabay

Zpracování vědeckých dat nemusí být pouze nudnou rutinou, ale může přinést i nebývalý pohled na planetu Zemi…

Pracovníci z Observatoře námořnictva Spojených států zpracovávají a aktualizují data, která slouží k námořní navigaci, ale například i ke kalibraci systému GPS. Pro přesné měření polohy na zeměkouli se používá speciální trojrozměrný model, které je průběžně aktualizován na základě nových měření, a to jak pozemských, tak i vesmírných.

Na něj je potom aplikována Mezinárodní služba pro rotaci Země a referenční systém (International Earth Rotation and Reference Systems Service čili IERS).

Aktualizace modelu Země na základě posledních měření zakřivení a hloubky dna oceánů poskytnutá družicemi vesmírných agentur NASA a ESA probíhala po velkou část roku 2022. Ve svém volném čase potom astronom Andrew Cenko a výzkumník Onic Shuvo využili nová data k ověření některých pravdivosti některých informací o Zemi, které se tradují.

Zploštělá Země

Země totiž není díky své rotaci dokonalou koulí, ale odstředivou silou je na pólech zploštělá a v oblasti rovníku naopak vypouklá. Střední poloměr Země v oblasti rovníku se udává jako 6 378 kilometrů. Avšak poloměr měřený z jižního pólu do středu je přibližně 6 357 kilometrů, což je zhruba o 21 kilometrů méně než na rovníku.

Navíc severní polokoule obsahuje více hmoty, a Země tak sebou při otáčení kolem své osy mírně „hází“, podobně jako nevyvážené kolo.

Vědci použili zpřesněný trojrozměrný model Země, aby určili vzdálenost některých populárních lokalit od středu při zohlednění jejího zploštění. Pokud by se hledalo místo na povrchu Země, které je nejdále od jejího středu, tedy nejvíce „vyčnívá“ do vesmíru, nebyl by to Mount Everest se svými 8 848 metry nad mořem. Ten již leží ve větší vzdálenosti od rovníku na severní polokouli.

Zdroj: Wiki Commons by Eduardo Navas

Vítěz se nachází v Ekvádoru

Je proto třeba hledat mezi vysokými horami v rovníkové oblasti. Nejvzdálenějším bodem na povrchu Země od jejího středu je tak stratovulkán Chimborazo v Ekvádoru. Jeho vrchol Whymper má nadmořskou výšku 6 263 metrů, a protože se nachází prakticky na rovníku, „vyčnívá“ o 1,49 míle, tedy přibližně 2,4 kilometrů dále do vesmíru než vrchol Mount Everestu.

Everest překoná z tohoto pohledu i vrchol Kilimandžára v africké Tanzanii, byť jen těsně, protože jeho vrchol Uhuru má nadmořskou výšku 5 895 metrů a leží o něco dále od rovníku než Chimborazo. Cenko a Shuvo tak pomocí nových dat potvrdili a zpřesnili výpočty zeměměřiče Josepha Senny z Oceánografického institutu námořnictva Spojených států, který tato tvrzení zpopularizoval.

Nejvýznačnější hora planety

Dále se zaměřili na topografickou prominenci, čili význačnost. Ta určuje relativní výšku hory vůči jejímu okolí, typicky do nejbližšího sedla, ze kterého je možné začít stoupat na jiný vyšší vrchol. Protože je Mount Everest obklopen dalšími himalájskými osmitisícovkami ve svém nejbližším okolí, není jeho relativní výška nijak velká a sotva převyšuje 4 000 metrů, byť žádný z okolních vrcholů není technicky vyšší.

Při hledání význačných hor je proto třeba se zaměřit na osamoceně stojící vrcholy a nejvyšší hory jiných kontinentů. A případně nahlédnout i pod hladinu oceánu. Díky přesnému měření hloubky oceánu byli schopni Cenko se Shuvou určit jako nejvyšší horu od její základny havajskou sopku Mauna Kea.

Její nadmořská výška činí 4 205 metrů, ale od základny na mořském dně měří úctyhodných 10 205 metrů, dle dřívějších měření dokonce 10 211 metrů. To ji s velkou rezervou řadí i před Mount Everest.

V rámci Sluneční soustavy, ale existuje jiná mamutí hora, která hravě překonává všechny pozemské rekordmany. Nachází se na Marsu. Jedná se o vulkán Olympus Mons, což je latinský název pro Horu Olymp, který vystupuje 26 kilometrů nad povrch okolní marsovské planiny. Jeho základna má pak průměr 624 kilometrů a zabírá plochu velikosti Francie.

Štítky:
reklama
Související články
Trochu to připomíná béčkový horor. Vědci zkoumali prastaré viry, které odebrali ze zmrzlé půdy v severské tundře. Ke svému překvapení badatelé zjistili, že viry se nejen navrátily k životu, ale dokázaly být i infekční. Tedy, jen vůči jednobuněčným organismům, možnost, že by napadly i lidi je nejasná, ale i tak by viry z tajícího permafrostu […]
Žraloci kladivouni jsou aktivní predátoři, kteří si rádi pochutnávají na různých druzích ryb, hlavonožců i korýšů, větší druhy nepohrdnou ani rejnoky či jinými žraloky. Aby byli schopni pronásledovat svoji kořist, museli si vyvinou důmyslné způsoby lovu. Kladivouni bronzoví (Sphyrna lewini) patří mezi kriticky ohrožené druhy. Jsou to 370 až 420 cm dlouzí a až 150 […]
Zhotovování ostrých kamenných nástrojů bylo antropology dlouho považováno za znak evoluce hominidů neboli předchůdců člověka. Nyní zjistili, že podobnou dovednost mají i makakové jávští. Tvorba kamenných nástrojů je spojována především s pravěkými kulturami doby kamenné. Ty kámen využívaly k vytváření celé řady nástrojů, včetně hrotů šípů, kopí či žernovů neboli mlýnků na obilí. Vyráběly je […]
Radon je bezbarvý chemický prvek s atomovým číslem 86, patřící do skupiny vzácných plynů, kam vědci řadí také helium, neon nebo xenon. První z nich jistě znáte z pouťových balónků, neonová světla bezpečně poznáme z dálky a xenonovými světlomety je dnes vybaveno každé osobní auto, které to chce někam dotáhnout. Proč bychom však měli znát zrovna radon? Hlavním […]
Pracovníci Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, Regionálního pracoviště správa CHKO Slavkovský les, řeší případ zabité samice ohroženého orla mořského, podezření je na otravu. Pár orlů již pečoval o několik týdnů staré mládě, které zahynulo přímo na hnízdě. Případ šetří kriminální policie jako trestný čin. V celém Karlovarském kraji hnízdí odhadem pouze do 5 párů […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz