Domů     Technika
Extrémní počasí bude hlídat česká družice SOVA
Martin Macourek 23.3.2023

Bouře, hurikány, extrémní sucha i přívalové deště. Klimatické změny si s lidskou civilizací pohrávají jak mořský příboj s papírovou loďkou. Tyto změny se zatím nedaří lidstvu zastavit, ale i za pomoci české družice bude možné je monitorovat..

Jedním z hlavních úkolů české družicové mise SOVA bude zpřesnit klimatické modely a předpovědi extrémního počasí. Satelit bude zkoumat procesy ve středních a vyšších vrstvách atmosféry, které dosud nebyly dostatečně popsány. .

SOVA bude největší český satelit

Misi vede brněnská společnost OHB Czechspace a podílet se na ní budou české firmy a vědci. Společnost v loňském roce podepsala smlouvu s Evropskou kosmickou agenturou (ESA) na první fázi mise v rámci výzvy Ambiciózní projekt České republiky.

„SOVA bude největší český satelit s hmotností do 100 kilogramů. Svými rozměry bude připomínat menší pračku,“ uvedl projektový manažer mise Jakub Ševeček.

SOVA bude pozorovat procesy ve středních a vyšších vrstvách atmosféry

Název SOVA je zkratkou pro družicové pozorování vln v atmosféře (Satellite Observation of waVes in the Atmosphere).

Ponese kamery se speciální optikou

Družice vynese do vesmíru dvě kamery se speciálními filtry a optikou, které vyvíjí OHB Czechspace ve spolupráci s českou společností Meopta a německými partnery z OHB System. Vědeckou část mise povede tým z Ústavu fyziky atmosféry Akademie věd ČR s podporou německého výzkumného centra pro letectví a kosmonautiku DLR. SOVA bude pod jejich vedením zkoumat specifický jev v atmosféře, tzv. gravitační vlny.

Atmosférické gravitační vlny nad Indickým oceánem

„Tyto vzdušné vlny přechází ze spodních vrstev atmosféry do horních, kde se šíří na velké vzdálenosti a následně se rozpadají, podobně jako vlny v oceánu, jen v mnohem větším měřítku. Přitom přenášejí obrovské množství energie, která může vést ke změně globálního proudění vzduchu, a tím ovlivnit klima a počasí po celém světě,“ vysvětlil hlavní architekt mise Adam Čuda.

Lepší porozumění těmto procesům tak povede k přesnějším klimatickým modelům a zlepšení předpovědi extrémních jevů počasí, jako jsou silné deště, bouře nebo silný vítr.

Na orbitě zůstane nejméně dva roky

SOVA poletí ve výšce asi 600 kilometrů nad Zemí, rychlostí přibližně 7 km/s. Celou planetu tak oběhne zhruba patnáctkrát za den. Společnost OHB Czechspace aktuálně připravuje studii proveditelnosti, která určí technické vlastnosti satelitu a další kroky mise.

„Naším dalším cílem je stát se hlavním dodavatelem a integrátorem družicového systému pro nadcházející etapu,“ doplnila za vedení společnosti Lucie Cervera Siglerová.

Část týmu OHB Czechspace s modelem satelitu

Mise SOVA vznikla jako odpověď na výzvu Ambiciózní projekt České republiky. V současné době se v rámci programu připravuje souběžně několik misí, které v letošním roce česká delegace ESA vyhodnotí a vybere několik z nich k realizaci.

Logo české mise SOVA

-beh-

FOTOGRAFIE:  OHB Czechspace, NASA/GSFC

Související články
Technika Vesmír 31.3.2025
Skupina šestadvaceti nejtalentovanějších mladých vesmírných nadšenců z celé České republiky se po intenzivním půlročním výběrovém řízení konečně vydala na svou „vesmírnou” cestu. V neděli 30. března se měsíce příprav na misi Zero-G, která je jednou z aktivit národního programu Česká cesta do vesmíru, proměnily ve skutečný zážitek. Unikátní parabolický let, první svého druhu s českou […]
Historie Technika 27.3.2025
Před sto lety v březnu 1925 šéfpilot společnosti Aero Josef Novák dosáhl výškového rekordu 8 651 metrů na stíhacím letounu Aero A-18. Tento výkon o dva měsíce později ještě překonal, když se stejným strojem a upraveným motorem vystoupal do rekordní výšky 9 140 metrů. Úspěch potvrdil nejen výjimečné vlastnosti první sériově vyráběné československé stíhačky, ale také významnou […]
Automobilka Toyota Motor Europe (TME) vybuduje nový typ provozu pro systematické zpracování vozidel na konci jejich životnosti. Oddělení pod názvem Toyota Circular Factory má v rámci recyklačního procesu uvést maximum materiálu z rozebíraných aut zpět do výroby. První takový provoz bude umístěný v rámci závodu společnosti Toyota Motor Manufacturing UK (TMUK) v Burnastonu, kde se […]
Objevy Technika 20.3.2025
Tento rychlý a obratný robotický hmyz by mohl v budoucnu pomáhat s mechanickým opylováním. Díky novému designu byl robot velikosti hmyzu schopen létat 100krát déle než předchozí verze. Vědci z Massachusettského technologického institutu (MIT) vyvinuli novou generaci robotického hmyzu, který by v budoucnu mohl významně přispět k mechanickému opylování rostlin. Tento drobný robot, vážící méně […]
Technika Vesmír 17.3.2025
Ve své době patřily k technologické špičce, máloco ale stárne rychleji než technologie. Sonda Voyager 1, která dala nahlédnout za oponu Jupiteru a Saturnu, se už dávno stala nejvzdálenějším člověkem-vyrobeným objektem ve vesmíru. Málokdo ale ví, co s sebou do vesmírných dálav nese… Každého Američana stál zhruba tolik, jako jeden oběd v McDonaldu. Finanční náklady na program […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz