Domů     Technika
Zpátky na Měsíc v lepším. NASA má novou generaci skafandru pro astronauty
Jan Zelenka
od Jan Zelenka 16.3.2023

Až se astronauti poprvé po více než 50 letech vrátí na Měsíc v rámci mise NASA Artemis III, budou mít na sobě skafandr nové generace. Lepší, flexibilnější, odolnější, pohodlnější. Pokročilý speciální oblek zajistí, že astronauti budou vybaveni vysoce výkonným a robustním vybavením a že se do něj vejde mnoho typů lidských postav..

Nový skafandr Axiom Extravehicular Mobility Unit (AxEMU), který byl včera odhalen na festivalu Moon 2 Mars ve vesmírném středisku v Houstonu, je zatím jen prototypem – kompletní „šatna“ cvičných skafandrů bude NASA dodána koncem letošního léta.

Skafandry nové generace navrhla texaská společnost Axiom Space, která vyhrála soutěž NASA na jejich výrobu. Podle portálu Space.com má konktrétně zakázka na misi Artemis III základní hodnotu 228,5 milionu dolarů (5,2 miliardy Kč). Tyto peníze bude NASA poskytovat postupně až do roku 2034.

reklama

Skafandry jsou konstruovány tak, aby poskytovaly větší flexibilitu, lepší ochranu odolávající drsnému prostředí a specializované nástroje pro splnění potřeb průzkumu a rozšíření vědeckých možností. Díky použití inovativních technologií umožní prozkoumat větší část měsíčního povrchu než dosud.

Protože skafandr na Měsíci musí být bílý, aby odrážel teplo a chránil astronauty před extrémně vysokými teplotami, používá se v současné době krycí vrstva pouze pro výstavní účely, aby zakryla patentovaný design skafandru.

Návrat na Měsíc

Cílem programu Artemis je vrátit Američany na lunární povrch. První fází byla loňská mise Artemis I, kdy modul Orion z Floridy k Měsíci vynesla raketa Space Launch System (SLS). Modul za 26 dní urazil 2,2 milionu km a pokořil rekord vesmírného plavidla navrženého pro posádku ve vzdálenosti od Země, který v roce 1970 stanovil let Apollo 13.

reklama

Součástí fáze Artemis II má být dosažení oběžné dráhy kolem Měsíce s posádkou na palubě vesmírné lodi, a to v listopadu 2024. Složení této posádky má NASA oznámit 3. dubna.

Astronauti v rámci mise Artemis III pak mají stanout přímo na měsíčním povrchu, a to poblíž tamního jižního pólu. Podle odhadů americké vesmírné agentury se poslední fáze uskuteční nejdříve v roce 2025.

reklama
Související články
Evropská vesmírná agentura (ESA) potvrdila pokračování mezinárodní mise Lunar Geology Orbiter (LUGO), tím se projekt přesouvá do další fáze, během které mezinárodní tým vedený brněnskou společností TRL Space detailně zpracuje přesný design celé mise. LUGO chce odpovědět na nejasnosti ohledně stáří měsíční vulkanické aktivity, a zároveň jako první zmapovat jeskynní systémy na Měsíci. Sonda bude vážit […]
Bouře, hurikány, extrémní sucha i přívalové deště. Klimatické změny si s lidskou civilizací pohrávají jak mořský příboj s papírovou loďkou. Tyto změny se zatím nedaří lidstvu zastavit, ale i za pomoci české družice bude možné je monitorovat. Jedním z hlavních úkolů české družicové mise SOVA bude zpřesnit klimatické modely a předpovědi extrémního počasí. Satelit bude zkoumat procesy ve […]
V roce 2028 by měla na oběžnou dráhu Země vystoupat česká družice SOVA. Zkoumat bude procesy ve středních a vyšších vrstvách atmosféry, které dosud nebyly dostatečně studovány, což by mělo pomoci přesněji předpovídat extrémní jevy počasí. S váhou okolo 100 kg bude SOVA (anglicky Satellite Observation of waVes in the Atmosphere) největším českým satelitem letícím […]
Automobilka, která vyvíjí a vyrábí první český hypersport Praga Bohema, uvádí na trh i výjimečnou jednostopou záležitost. Tahle motorka váží pouhých 142 kg, v rámu z chrom-molybdenové oceli je vzduchem chlazený čtyřdobý dvouválec o objemu 773 cm3 a vznikne jen 28 kusů. Praga ZS 800… Mrkněte na to. Ještě jednou. A pak na design ikonického modelu […]
Zapsal se do historie jako krotitel blesků z Helvíkovic, nicméně Prokopu Divišovi šlo o něco jiného a daleko významnějšího, než jen o neškodné svedení blesku… Trochu jiné bylo i jeho jméno, ve skutečnosti se narodil jako Václav Divíšek. Prokopem se stal v klášteře, také příjmení přizpůsobil církevní latině a z Divíška byl Diwish. Jinak si […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz