Domů     Technika
Zpátky na Měsíc v lepším. NASA má novou generaci skafandru pro astronauty
Jan Zelenka 16.3.2023

Až se astronauti poprvé po více než 50 letech vrátí na Měsíc v rámci mise NASA Artemis III, budou mít na sobě skafandr nové generace. Lepší, flexibilnější, odolnější, pohodlnější. Pokročilý speciální oblek zajistí, že astronauti budou vybaveni vysoce výkonným a robustním vybavením a že se do něj vejde mnoho typů lidských postav..

Nový skafandr Axiom Extravehicular Mobility Unit (AxEMU), který byl včera odhalen na festivalu Moon 2 Mars ve vesmírném středisku v Houstonu, je zatím jen prototypem – kompletní „šatna“ cvičných skafandrů bude NASA dodána koncem letošního léta.

Skafandry nové generace navrhla texaská společnost Axiom Space, která vyhrála soutěž NASA na jejich výrobu. Podle portálu Space.com má konktrétně zakázka na misi Artemis III základní hodnotu 228,5 milionu dolarů (5,2 miliardy Kč). Tyto peníze bude NASA poskytovat postupně až do roku 2034.

Skafandry jsou konstruovány tak, aby poskytovaly větší flexibilitu, lepší ochranu odolávající drsnému prostředí a specializované nástroje pro splnění potřeb průzkumu a rozšíření vědeckých možností. Díky použití inovativních technologií umožní prozkoumat větší část měsíčního povrchu než dosud.

Protože skafandr na Měsíci musí být bílý, aby odrážel teplo a chránil astronauty před extrémně vysokými teplotami, používá se v současné době krycí vrstva pouze pro výstavní účely, aby zakryla patentovaný design skafandru.

Návrat na Měsíc

Cílem programu Artemis je vrátit Američany na lunární povrch. První fází byla loňská mise Artemis I, kdy modul Orion z Floridy k Měsíci vynesla raketa Space Launch System (SLS). Modul za 26 dní urazil 2,2 milionu km a pokořil rekord vesmírného plavidla navrženého pro posádku ve vzdálenosti od Země, který v roce 1970 stanovil let Apollo 13.

Součástí fáze Artemis II má být dosažení oběžné dráhy kolem Měsíce s posádkou na palubě vesmírné lodi, a to v listopadu 2024. Složení této posádky má NASA oznámit 3. dubna.

Astronauti v rámci mise Artemis III pak mají stanout přímo na měsíčním povrchu, a to poblíž tamního jižního pólu. Podle odhadů americké vesmírné agentury se poslední fáze uskuteční nejdříve v roce 2025.

reklama
Související články
Stejně jako člověk šlechtil tisíce let odolnější a výnosnější odrůdy pšenice, vědci v laboratořích dnes „domestikují“ a „šlechtí“ bakterie a kvasinky pro efektivnější produkci léčiv, biopaliv nebo nových materiálů. Učebnicovým příkladem je inzulin, který nám od 80. let 20. století vyrábějí geneticky upravené bakterie a kvasinky. Vědecký tým pod vedením syntetického biologa Pavla Dvořáka z Masarykovy univerzity pracuje s bakterií Pseudomanas putida. Ta byla […]
Poslední listopadový týden bude v Česku už 6. rokem patřit populárnímu festivalu Czech Space Week, který oslaví úspěchy českého kosmického průmyslu a nabídne unikátní prostor pro spolupráci firem i akademického sektoru. Časopis 21. STOLETÍ je mediálním partnerem kosmického týdne. Czech Space Week určený pro firmy, investory, startupy, studenty, děti a všechny ostatní fanoušky vesmíru, potrvá […]
Mercedes-Benz uspořádal globálně vůbec první veřejný nárazový test dvou elektromobilů, aby prokázal bezpečnost těchto vozů v podmínkách, které se co nejvíce blíží reálným střetům na silnici. Zatímco u standardních bezpečnostních testů, jako je Euro NCAP, naráží vozík o hmotnosti 1 400 kg polovinou své deformovatelné hliníkové přídě do zkoušeného vozu, test stuttgartské automobilky proběhl za […]
Dnes odpoledne se uskutečnil druhý testovací let kosmického dopravního systému Starship společnosti SpaceX. Kosmická loď poprvé dosáhla hranice vesmíru, nicméně ve výšce 148 kilometrů vybuchla. Dvoustupňová loď odstartovala ve 14,03 z odpalovací rampy Starbase poblíž Boca Chica v Texasu na plánovaný devadesátiminutový let do vesmíru bez posádky. Třiatřiceti motorům Raptor rakety Super Heavy podařilo vynést […]
Chemická kybernetika. Biochemie a mikrobiologie. Omezování klimatických změn.  Vodíkové technologie a nanomateriály. Na dnech otevřených dveří, které 24. a 25. listopadu pořádá pražská Vysoká škola chemicko-technologická, se středoškoláci a jejich rodiče seznámí se širokým spektrem studijních oborů, špičkovým vybavením laboratoří nebo výrobou ve výzkumném minipivovaru. „Zájemci si vyzkouší moderní přístroje a technologie, ale především budou […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz