Domů     Medicína
Vědci vyvinuli zbraň proti prvokovi lačnícímu po mozcích
Martin Janda 8.3.2023

Byť se člověk cítí pánem tvorstva, stačí pár prvoků, aby jej poslali zpátky na pevnou zem. Jeden z takových prvoků se jmenuje Naegleria fowleri. Jde o velmi zákeřného parazita; ne nadarmo mu biologové přezdívají mozkožravec.

Tato améba je extrémně nebezpečná, vždyť její útok nepřežije 97 % nakažených lidí..

Do útrob člověka se dostává skrze dýchací cesty při koupání v kontaminované vodě. A pak už tvrdě míří za svým cílem a tím je mozek. Zombie z filmů jsou přitom proti ní mazlivým domácím zvířátkem.

Prvok se totiž živí neurony, a to na lidské nervové soustavě musí zanechat nějaké stopy. Objeví se bolesti hlavy, nevolnost, zvracení. Jak nervové buňky mizí, postiženého pronásledují halucinace a vážné psychické problémy. Smrt pak na sebe nenechá dlouho čekat….

Naštěstí jsou tyto případy primární amébové meningoencefalitidy (PAM) velmi vzácné, ročně by se daly spočítat na prstech jedné ruky. Avšak pozor, nejedná se o parazita, který by byl charakteristický pro vzdálené tropy.

K největší světové epidemii, kde tato nebezpečná améba sehrála hlavní úlohu, došlo v 60. letech minulého století v Československu. Zahynulo tehdy 16 lidí, kteří se nakazili v krytém bazénu v Ústí nad Labem….

Mezinárodní tým parazitologů a medicinálních chemiků z centra BIOCEV nyní vyvinul a úspěšně otestoval látku proti smrtícímu cizopasníkovi. Nová látka prokázala vyléčení infekce u myší. Spolu s ní objevili vědci další antiparazitní látky, které by se v budoucnu mohly používat proti malárii nebo spavé nemoci.

Slovenský vědec Róbert Šuťák a jeho německý kolega Martin Zoltner založili výzkum na inovativním pokusu využít některé známé sloučeniny, například akoziborol účinný proti spavé nemoci. Jeho účinek proti PAM však nebyl dostatečný.

Až díky spolupráci s Lukášem Wernerem a Janem Štursou, medicinálními chemiky z Biotechnologického ústavu AV ČR v centru BIOCEV, se podařilo najít příbuznou molekulu, která byla schopna zabíjet kultivované améby.

„To, že jsme mohli prokázat vyléčení PAM na experimentálním zvířecím modelu, bylo skvělé,“ dodává Róbert Šuťák. „Experimentální léčba buď významně prodloužila přežití, anebo dokonce myši infikované patogenem Naegleria fowleri vyléčila.“.

Související články
Parkinsonova choroba je spojena s nedostatkem neurotransmiteru dopaminu v mozku, což má za následek poruchy hybnosti. Po Alzheimerově chorobě je to druhé nejčastější neurodegenerativní onemocnění na světě, v současnosti na něj neexistuje lék. Lékaři ale odhalili důležité souvislosti, které by k jeho nalezení v nepříliš vzdálené budoucnosti vést mohly. Parkinsonova choroba je neurodegenerativní onemocnění centrální […]
Medicína 18.3.2025
Tím, jak se lidé dožívají stále vyššího věku, se jich značná část potýká s neurodegenerativními onemocněními, jako jsou stařecká demence či Alzheimerova choroba. Aktuálně neexistuje účinný nástroj k časné detekci těchto problémů, lidé tak podporu, kterou si jejich zdravotní stav zaslouží, získávají až se zpožděním. To by do budoucna mohl změnit jednoduchý a bezbolestný test! […]
Medicína 16.3.2025
Konopí je jednou z nejrozšířenějších psychoaktivních látek na světě, a i proto jsou jeho dlouhodobé účinky na lidské zdraví předmětem intenzivního výzkumu. Nejnovější studie naznačuje, že užívání látek obsažených v konopí může být spojeno s epigenetickými změnami, tedy s úpravami v regulaci genů, které ovlivňují fungování organismu, aniž by měnily samotnou DNA. Tým vědců z […]
Medicína 14.3.2025
Na světě žije asi 40 milionů lidí s nákazou HIV, z toho dvě třetiny v Africe. Moderní léky již umí infekci potlačit, ale nakaženého viru nezbaví. Ročně se jím pak nově nakazí asi milion lidí, přičemž vakcína je stále v nedohlednu. Nyní ale začalo svítat na lepší časy. Nový injekčně podávaný lék zvaný lenacapavir totiž […]
Medicína 14.3.2025
Nová studie, za kterou stojí tým vedený Sebastiaanem van Heeschem z Oncode Institute v nizozemském Utrechtu, odhalila v lidském genomu celou armádu „podměrečných“ genů, kódujících takzvané mikroproteiny, jež jsou tvořené méně než stovkou aminokyselin, o nichž se dříve vědci domnívali, že nejsou příliš důležité. Mýlili se! Lidský genom je souhrnem veškeré genetické informace zapsané v […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz