Domů     Medicína
Vědci vyvinuli zbraň proti prvokovi lačnícímu po mozcích
Martin Janda 8.3.2023

Byť se člověk cítí pánem tvorstva, stačí pár prvoků, aby jej poslali zpátky na pevnou zem. Jeden z takových prvoků se jmenuje Naegleria fowleri. Jde o velmi zákeřného parazita; ne nadarmo mu biologové přezdívají mozkožravec.

Tato améba je extrémně nebezpečná, vždyť její útok nepřežije 97 % nakažených lidí..

Do útrob člověka se dostává skrze dýchací cesty při koupání v kontaminované vodě. A pak už tvrdě míří za svým cílem a tím je mozek. Zombie z filmů jsou přitom proti ní mazlivým domácím zvířátkem.

Prvok se totiž živí neurony, a to na lidské nervové soustavě musí zanechat nějaké stopy. Objeví se bolesti hlavy, nevolnost, zvracení. Jak nervové buňky mizí, postiženého pronásledují halucinace a vážné psychické problémy. Smrt pak na sebe nenechá dlouho čekat….

Naštěstí jsou tyto případy primární amébové meningoencefalitidy (PAM) velmi vzácné, ročně by se daly spočítat na prstech jedné ruky. Avšak pozor, nejedná se o parazita, který by byl charakteristický pro vzdálené tropy.

K největší světové epidemii, kde tato nebezpečná améba sehrála hlavní úlohu, došlo v 60. letech minulého století v Československu. Zahynulo tehdy 16 lidí, kteří se nakazili v krytém bazénu v Ústí nad Labem….

Mezinárodní tým parazitologů a medicinálních chemiků z centra BIOCEV nyní vyvinul a úspěšně otestoval látku proti smrtícímu cizopasníkovi. Nová látka prokázala vyléčení infekce u myší. Spolu s ní objevili vědci další antiparazitní látky, které by se v budoucnu mohly používat proti malárii nebo spavé nemoci.

Slovenský vědec Róbert Šuťák a jeho německý kolega Martin Zoltner založili výzkum na inovativním pokusu využít některé známé sloučeniny, například akoziborol účinný proti spavé nemoci. Jeho účinek proti PAM však nebyl dostatečný.

Až díky spolupráci s Lukášem Wernerem a Janem Štursou, medicinálními chemiky z Biotechnologického ústavu AV ČR v centru BIOCEV, se podařilo najít příbuznou molekulu, která byla schopna zabíjet kultivované améby.

„To, že jsme mohli prokázat vyléčení PAM na experimentálním zvířecím modelu, bylo skvělé,“ dodává Róbert Šuťák. „Experimentální léčba buď významně prodloužila přežití, anebo dokonce myši infikované patogenem Naegleria fowleri vyléčila.“.

Související články
Nový výzkum, který se zaměřil na studium dvojčat, odhalil genetické rysy, které mohou signalizovat nástup roztroušené sklerózy dlouho předtím, než se u člověka projeví příznaky této nemoci. Změny v genové aktivitě imunitních buněk mohou pomoci označit lidi, kteří mají roztroušenou sklerózu, aniž by o tom věděli. Roztroušená skleróza (sclerosis multiplex) je chronické autoimunitní onemocnění, při […]
Nedávný objev britských vědců přinesl zcela nový pohled na bakterii Fusobacterium, která se běžně vyskytuje v ústech. Tato bakterie, dříve spojovaná spíše s negativními účinky, například s progresí rakoviny střev, nyní ukazuje svou potenciální schopnost „rozpouštět“ určité typy rakovinných buněk. Na obzoru se tak rýsuje převratná léčba nádorových onemocnění, byť je potřeba ještě další výzkum. […]
Rozvíjející se věda, zvaná epigenetika, naznačuje, že účinky traumatu, ať už se jedná o válku, genocidu, zneužívání či hladomor, mohou být zřejmě předávány z jedné generace na druhou, protože změní způsob zapínání a vypínání genů u potomků. Je to pro lidstvo přínosem, nebo zátěží, se kterou je třeba se vyrovnat? Epigenetika se zabývá tím, jak […]
Druhý říjnový týden udržuje v napětí a očekávání nejlepší světové vědce, právě v těchto dnech jsou totiž rozdávány Nobelovy ceny, jakožto ocenění za práci a objevy hned v několika oborech. Laureáty Nobelovy ceny za medicínu a fyziologii se letos stali američtí biologové Victor Ambros a Gary Ruvkun za objev mikroRNA a její role v regulaci […]
Virus marburg vyvolává hemoragickou horečku marburg, jejíž mortalita dosahuje až 90 %. Proti nemoci neexistuje lék ani schválená vakcína. Nyní vypukla epidemie nemoci ve Rwandě. Pokud by se nákaza šířila dále, jsou odborníci, kteří pracují na vývoji vakcín, ochotni poskytnout očkovací látky, které již prošly klinickou studií, rwandské vládě, aby se zamezilo dalšímu šíření nemoci. […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz