Domů     Medicína
Až 60 tisíc pacientů trpí jaterní cirhózou a každý desátý člověk onemocněním ledvin
Jan Zelenka 23.2.2023
Foto: Pixabay

Suchý únor se už pomalu blíží ke konci a v březnu přichází Světový den jater. Krátkodobá abstinence alkoholu je určitě dobrá, ale těmto orgánům bohužel nestačí. Je třeba se na zdraví zaměřovat celoročně. .

Jde o to, že v Česku trpí jaterní cirhózou až 60 tisíc lidí, každý desátý pacient se potýká s onemocněním ledvin. Nejen špatná životospráva přispívá k jejich onemocnění a postupné ztrátě funkčnosti těchto orgánů.

Zhoršení stavu jater a ledvin je mnohdy bezpříznakové, a je tak těžké je podchytit v počátku. Proto je velmi důležitá prevence – jednoduché laboratorní vyšetření z krve a moči může totiž zabránit vážným zdravotním komplikacím a trvalým následkům.

Játra a ledviny jsou v našem těle hlavními orgány zajišťujícími správné fungování metabolismu a detoxikaci organismu. Zastávají společnou funkci – filtrují krev a třídí potřebné živiny a přebytečné škodliviny.  Aby správně fungovaly, je nutné se o ně dobře starat.

foto: Pixabay

Játra – druhý nejčastěji transplantovaný orgán

Játra jsou ústředním metabolickým orgánem a malou chemickou továrnou. Tvoří se zde žluč a močovina, mají hlavní podíl na detoxikaci organismu. Navíc zasahují do metabolismu cukrů, tuků i bílkovin. V České republice jsou druhým nejčastěji transplantovaným orgánem.

Onemocnění probíhá téměř bez příznaků a projeví se většinou až v pozdní fázi, kdy dochází k vážným následkům (nejčastěji k cirhóze jater), a léčba je tak obtížná. Mezi varovné signály patří například nažloutlá kůže a oční bělmo, svědění kůže, ztráta chuti k jídlu či snadný vznik modřin.

„Pro komplexní vyšetření jater se užívají 4 druhy testů (ALT, AST, GGT, ALP). Primárně se metodou ALT indikuje virové či autoimunitní onemocnění, nejčastěji se jedná o hepatitidu, tedy zánětlivé postižení jater.

Zvýšené hodnoty AST oproti ALT prokazují poškození jater jiného charakteru. Vyskytují se i při alkoholovém postižení, ale zde jako screeningový test slouží hlavně výsledky GGT.  Ty ale mohou detekovat i jiná toxická postižení jater a postižení žlučových cest a žlučovodů,“ říká MUDr. Kateřina Pinterová, vedoucí laboratoře SYNLAB. Analýza dat ukázala, že oproti roku 2019 se počet vyšetření jater metodou ALT v laboratoři SYNLAB za rok 2022 zvýšil o 24,3 %.

Výsledky této metody z roku 2022 navíc prokázaly nárůst rizikových hodnot o 10 %, na rozdíl od roku 2019.

Suchý únor játrům nestačí

Mezi nebezpečné faktory, které způsobují onemocnění jater, patří nezdravé stravovací návyky, užívání vysokoenergetické stravy a také nadměrné užívání léků. Nejčastější příčinou je především pravidelná a dlouhodobá konzumace velkého množství alkoholu, který je pro játra velmi zatěžující a často vede k jejich poškození.

To může vyústit až do nevratného stavu – jaterní cirhózy, jíž v České republice trpí až 60 tisíc pacientů. „Při jaterní cirhóze dochází k poruše tohoto orgánu, zanikají jaterní buňky a jsou nahrazovány vazivem.

To má za následek postižení žlučovodů a významné postižení funkce jater. Když se nepodaří léčbu zahájit včas, a hlavně odstranit příčiny (nejčastěji tedy konzumaci alkoholu), dochází k nezastavitelnému postupování nemoci a po několika letech k jaternímu selhání, kdy je transplantace jater nevyhnutelná,“ varuje MUDr. Vít Nádvorník, z hepatologické a infekční ambulance SYNLAB, a dodává, že podmínkou podstoupení transplantace je prokazatelná abstinence alkoholu alespoň několik měsíců pod dohledem odborníka specializované poradny.

Mimochodem, doporučená denní míra konzumace je cca ½ l piva na den nebo cca 2dcl především červeného vína. Konkrétně se jedná například o jeden půllitr 12stupňového piva s obsahem alkoholu 5 % rovnající se 20 g, či 2 dcl vína obsahující 8–14 % alkoholu, to činí 16–22 g.

Ledviny – důležitý „filtr“ v těle

Hlavní funkcí ledvin je udržovat vnitřní prostředí organismu v rovnováze a zabránit nadměrné ztrátě vody. Dále také pomáhají vstřebávat zpět důležité látky, které z krve přefiltrovaly a jsou pro fungování organismu důležité.

Ledviny se navíc zapojují do regulace krevního tlaku, chrání pevnost kostí a podporují tvorbu červených krvinek, které v těle slouží k přepravě kyslíku.

Rizikovým faktorem pro rozvoj onemocnění je v první řadě špatně léčená cukrovka. Vliv může mít i rodinná anamnéza. „K varovným příznakům onemocnění může patřit vysoký tlak, otoky dolních končetin, velká únava, hubnutí či změna barvy a charakteru močení.

Problémy s ledvinami trápí nejčastěji pacienty s přidruženými chorobami – cukrovkou, hypertenzí, kardiovaskulárními chorobami či některými geneticky podmíněnými onemocněními,“ upozorňuje specialista nefrologie MUDr. Ladislav Krajči, CSc. z ambulance SYNLAB.

Foto: Pixabay

Ztrátě funkčnosti ledvin lze předejít

S chronickým onemocněním ledvin mnoho pacientů přichází postupně o jejich funkčnost, a to v rozmezí několika měsíců až let. Ročně se tímto problémem potýká 10 % Čechů. „Preventivní vyšetření ledvin je jedno z nejvíce opomíjených vyšetření v České republice.

Onemocnění ledvin většinou nemá žádné příznaky, a proto o něm mnoho pacientů zpočátku ani neví. Následná léčba tak často přichází až v konečných stadiích nemoci, kdy ledviny selhávají a je nutno přistoupit k jejich transplantaci.

Proto je návštěva praktického lékaře a pravidelný laboratorní rozbor z krve a moči tak důležitý,“ zdůrazňuje MUDr. Krajči..

Zda nám ledviny fungují správně, určí metoda KRE a naměřené hodnoty kreatininu v krvi. „Kreatinin je odpadní produkt metabolismu, který správně fungující ledviny dokáží bez problému přefiltrovat. Jeho zvýšená koncentrace v krvi poukazuje na záněty, poškození ledvin či ucpání močových cest kameny,“ přibližuje MUDr. Pinterová.

Z analýzy dat vyplynulo, že se v roce 2022 zvýšil počet vykonaných testů metodou KRE v laboratořích SYNLAB v porovnání s rokem 2019 o téměř 34 %. Za hranicí optimálních hodnot bylo za loňský rok 9,5 % výsledků.

Data dále ukazují, že u pacientů starších 40 let, narůstá každých deset let množství rizikových hodnot, a to zhruba dvojnásobně.

Související články
Medicína Ostatní 20.11.2024
Metabolismus znamená život a život je nemyslitelný bez buňky. Tyhle automatické pravdy začíná výzkum zpochybňovat. Vědci vyvinuli metabolismus, který se sám udržuje, přitom buňku nepotřebuje. Je to zatím jen první krok, spíš nesmělý, ale naděje – i obavy – s ním spojené jsou obrovské.   Před několika měsíci vydala Společnost Maxe Plancka zprávu, která by […]
Jsou pouhým okem neviditelné, bez chuti a bez zápachu. Nemáte šanci je v jídle postřehnout, přitom jde o vysoce nebezpečné karcinogeny. Z přírody se vymýtit nedají. Jistou naději ale dávají výzkumy biologických metod boje proti plísním, které aflatoxiny tvoří. Počátkem 60. let minulého století postihla britské chovatele drůbeže nečekaná rána. Ve velkém jim hynuly především krůty. Vypadalo to […]
Medicína 16.11.2024
Puberta startuje u dívek kolem 10 až 12 let, ale stále častěji se objevují případy, kdy k tomuto procesu dochází mnohem dříve. Nové studie naznačují, že jedním z faktorů, které mohou hrát roli při předčasném nástupu puberty, jsou chemikálie přítomné v prostředí, s nimiž děti přicházejí do styku od útlého věku. Chemikálie, které jsou spojovány […]
Medicína Ostatní 15.11.2024
Postupná ztráta vlasů u mužů je přijímána jako něco běžného a normálního. Oproti tomu o ztrátě vlasů u žen se příliš nemluví, přestože s ní bojuje až 40 % žen po čtyřicítce. Příčin může být hned několik. Vypadávání vlasů ve formě skvrn nebo úplná ztráta vlasů i tělního ochlupení je pak příznakem autoimunitního onemocněními, zvaného […]
Medicína 10.11.2024
Vědecký svět dosáhl dalšího významného milníku. Výzkumníci totiž dokázali vytvořit syntetická lidská embrya pouze z kmenových buněk, což znamená, že pro jejich vznik nebyly potřeba vajíčka ani spermie. Tento objev, který je považován za přelom v oblasti výzkumu embryonálního vývoje, nabízí nové příležitosti pro pochopení genetických poruch a příčin opakovaných potratů. Zároveň však přináší řadu […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz