Domů     Vesmír
Podle nové studie by temná energie mohla vznikat uvnitř černých děr
Martin Janda 18.2.2023

Černé díry jsou vesmírní otesánci, kteří spořádají vše, co jim přijde do cesty. Paradoxně podle některých vědců jsou zároveň i zdrojem temné energie, která je hnacím motorem rozpínání vesmíru. Nová teorie se však v části vědeckých kruhů setkává s odporem..

Badatelé porovnávali rychlost růstu černých děr v různých galaxiích a došli k závěru, že pozorované rozpětí hmotností by mohlo být vysvětleno tím, že černé díry nesou jádra „temné energie“, tajemné síly, která stojí za zrychlujícím se rozpínáním vesmíru.

Jinými slovy, namísto toho, aby se temná energie rozprostírala v časoprostoru, jak se většina fyziků domnívá, autoři nové práce předpokládají, že vzniká a zůstává uvnitř černých děr. „Navrhujeme, aby zdrojem temné energie byly černé díry,“ řekl Duncan Farrah, astronom z Havajské univerzity.

„Tato temná energie vzniká při stlačování normální hmoty během zániku a kolapsu velkých hvězd.“.

Pokud se vědci nemýlí, vyřeší hádanku původu a snad i povahy jedné z nejzáhadnějších sil ve vesmíru. Hypotéza však potřebuje ještě mnohá ověření. Jednou ze zásadních otázek, která ze studie vyplývá, je, jak mohou černé díry přitahovat vše ve svém okolí k sobě a zároveň rozpínat vesmír.

Myšlenka je to odvážná a jak to tak bývá, ihned se nad ní vyrojila řada pochybností. „Vůči této teorii existuje mnoho protiargumentů,“ řekl fyzik z kodaňského Institutu Nielse Bohra Vitor Cardoso s tím, že hypotézu rovnou nezavrhuje, ale je podle něj příliš brzy dávat do souvislosti temnou energii a černé díry.

„Pravděpodobně existují jednodušší vysvětlení. Vztah, který tato práce zkoumá mezi hmotností černých děr a rychlostí rozpínání vesmíru, je poněkud naivní a nemá oporu v základních principech.“.

Vědci poprvé navrhli existence temné energie koncem devadesátých let, když měření vzdálených galaxií ukázala, že rozpínání vesmíru se zrychluje. Tento objev však astronomy postavil před problém: vzhledem k tomu, že gravitace by měla rozpínání zpomalovat, co by ho mohlo zrychlovat?

Proto vědci právě s konstruktem temné energie, neznámé sily, která působí proti gravitaci. Ve své nejjednodušší podobě temná energie odpovídá „kosmologické konstantě“, kterou v roce 1917 zařadil do své obecné teorie relativity Albert Einstein, protože jinak se mu v jeho hypotézách vesmír hroutil. Později však tuto ideu opustil a označil ji jako za svůj největší omyl.

reklama
Související články
Dostat člověka na Měsíc, to je oč tu běží… A dlouho připravovaná mise Artemis II. má NASA tento sen znovu splnit. To ale není to jediné, čím se program hodlá zapsat do dějin. Od chvíle kdy noha Neila Armstronga (1930–2012) ve skafandru, poprvé vstoupila na prašný povrch Měsíce, uplynulo 54 let. Společně s Buzzem Aldrinem […]
Sonda OSIRIX-REx se na svou pouť vydala v září 2016. Jejím primárním cílem byla planetka Bennu patřící do Apollonovy skupiny. Zde měla sonda získat vzorky, naložit je do speciální kapsle a tu pak dopravit na Zemi. Mise je splněna, kapsle dnes dosedla na povrch pouště v Utahu. Podle NASA je navíc neporušená, takže vědci se […]
Jupiterův měsíc Europa přitahuje zájem odborné veřejnosti jako magnet. Důvod je jasný. Měření ukázala, že pod ledovým povrchem se ukrývá oceán tekuté a teplé vody. A mnozí vědci nevylučují, že v této polévce mohou přežívat mimozemské organismy… Pozorování provedená vesmírným teleskopem Jamese Webba naznačují, že suchý led čili zmrzlý oxid uhličitý detekovaný na povrchu Europy […]
V sobotu 23. září 2023 v 8 hodin a 50 minut našeho času nastane podzimní rovnodennost. Z astronomického pohledu jde o okamžik, kdy se střed slunečního kotouče ocitne na světovém rovníku v souhvězdí Panny, severně od jasné hvězdy Spica. Pozorovat noční oblohu můžete v tento den třeba v brněnské hvězdárně a planetáriu, program naleznete zde. Vzácně může […]
Snímek otisku boty Buzze Aldrina na Měsíci patří mezi kultovní. Na povrchu věčného souputníka Země se dnes nachází stovky stop, které tam zanechalo 12 astronautů mise Apollo mezi roky 1969 až 1972. Bez větru a deště tam zůstanou miliony let. Nyní se NASA připravuje na návrat člověka na Měsíc, při kterém nesmí chybět, vedle nových […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz