Domů     Vesmír
Podle nové studie by temná energie mohla vznikat uvnitř černých děr
Martin Janda 18.2.2023

Černé díry jsou vesmírní otesánci, kteří spořádají vše, co jim přijde do cesty. Paradoxně podle některých vědců jsou zároveň i zdrojem temné energie, která je hnacím motorem rozpínání vesmíru. Nová teorie se však v části vědeckých kruhů setkává s odporem..

Badatelé porovnávali rychlost růstu černých děr v různých galaxiích a došli k závěru, že pozorované rozpětí hmotností by mohlo být vysvětleno tím, že černé díry nesou jádra „temné energie“, tajemné síly, která stojí za zrychlujícím se rozpínáním vesmíru.

Jinými slovy, namísto toho, aby se temná energie rozprostírala v časoprostoru, jak se většina fyziků domnívá, autoři nové práce předpokládají, že vzniká a zůstává uvnitř černých děr. „Navrhujeme, aby zdrojem temné energie byly černé díry,“ řekl Duncan Farrah, astronom z Havajské univerzity.

„Tato temná energie vzniká při stlačování normální hmoty během zániku a kolapsu velkých hvězd.“.

Pokud se vědci nemýlí, vyřeší hádanku původu a snad i povahy jedné z nejzáhadnějších sil ve vesmíru. Hypotéza však potřebuje ještě mnohá ověření. Jednou ze zásadních otázek, která ze studie vyplývá, je, jak mohou černé díry přitahovat vše ve svém okolí k sobě a zároveň rozpínat vesmír.

Myšlenka je to odvážná a jak to tak bývá, ihned se nad ní vyrojila řada pochybností. „Vůči této teorii existuje mnoho protiargumentů,“ řekl fyzik z kodaňského Institutu Nielse Bohra Vitor Cardoso s tím, že hypotézu rovnou nezavrhuje, ale je podle něj příliš brzy dávat do souvislosti temnou energii a černé díry.

„Pravděpodobně existují jednodušší vysvětlení. Vztah, který tato práce zkoumá mezi hmotností černých děr a rychlostí rozpínání vesmíru, je poněkud naivní a nemá oporu v základních principech.“.

Vědci poprvé navrhli existence temné energie koncem devadesátých let, když měření vzdálených galaxií ukázala, že rozpínání vesmíru se zrychluje. Tento objev však astronomy postavil před problém: vzhledem k tomu, že gravitace by měla rozpínání zpomalovat, co by ho mohlo zrychlovat?

Proto vědci právě s konstruktem temné energie, neznámé sily, která působí proti gravitaci. Ve své nejjednodušší podobě temná energie odpovídá „kosmologické konstantě“, kterou v roce 1917 zařadil do své obecné teorie relativity Albert Einstein, protože jinak se mu v jeho hypotézách vesmír hroutil. Později však tuto ideu opustil a označil ji jako za svůj největší omyl.

Související články
V minulém týdnu se Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) postaral o sociální „senzaci“. Omylem totiž odvysílal simulaci záznamu, podle kterého astronauti na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) nacvičovali péči o člena posádky trpícího dekompresní nemocí. K vysílání došlo zhruba 28 minut po půlnoci středoevropského času. Ze záznamu bylo patrné, že jeden ze členů posádky […]
Málokteré těleso ve Sluneční soustavě je pro astrobiology tak lákavé, jako Jupiterův Měsíc Europa. Pod jeho ledovým příkrovem se totiž ukrývá oceán kapalné vody, které je zde více, než v pozemských oceánech. A proč by právě zde nemohl existovat život, byť na té nejjednodušší mikrobiální úrovni? Pravda, vodní oceány v útrobách těles Sluneční soustavy nejsou […]
Supermasivní černé díry a způsob jejich vzniku poutají pozornost vědců po celém světě mnoho let. Tato vesmírná monstra s hmotností milion až 10 miliard hmotnosti našeho Slunce se nacházejí v centrech většiny velkých galaxií. Jejich původ je však záhadou. Nové objevy naznačují, že tyto objekty vznikají jinak, než si astronomové dosud mysleli. Objevitelkou jednoho ze […]
Nejstarší galaxie byly pro lidstvo dlouho prakticky neviditelné, vyzařují totiž světlo v infračervených vlnových délkách. Webbův teleskop, vyslaný do vesmíru v roce 2021, je ale schopen toto záření zachytit. Díky tomu umožnil vědcům spatřit galaxie, které vznikly jen 300 milionů let po Velkém třesku. Teleskop Jamese Webba, pojmenovaný po Jamesi Edwinu Webbovi (1906–1992), který byl […]
Japonský miliardář Jusaku Maezawa dal první soukromě financované okružní cestě kolem Měsíce stopku. O jejím zrušení nyní informoval český choreograf Yemi A.D., který měl být jedním z členů skromné posádky. Vesmírnou výpravu, pojmenovanou jako dearMoon, miliardář plánoval již od roku 2018. Podle původního plánu mělo k jejímu uskutečnění dojít do konce roku 2023. Odvážné dobrodruhy […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz