Domů     Vesmír
Podle nové studie by temná energie mohla vznikat uvnitř černých děr
Martin Janda 18.2.2023

Černé díry jsou vesmírní otesánci, kteří spořádají vše, co jim přijde do cesty. Paradoxně podle některých vědců jsou zároveň i zdrojem temné energie, která je hnacím motorem rozpínání vesmíru. Nová teorie se však v části vědeckých kruhů setkává s odporem..

Badatelé porovnávali rychlost růstu černých děr v různých galaxiích a došli k závěru, že pozorované rozpětí hmotností by mohlo být vysvětleno tím, že černé díry nesou jádra „temné energie“, tajemné síly, která stojí za zrychlujícím se rozpínáním vesmíru.

Jinými slovy, namísto toho, aby se temná energie rozprostírala v časoprostoru, jak se většina fyziků domnívá, autoři nové práce předpokládají, že vzniká a zůstává uvnitř černých děr. „Navrhujeme, aby zdrojem temné energie byly černé díry,“ řekl Duncan Farrah, astronom z Havajské univerzity.

„Tato temná energie vzniká při stlačování normální hmoty během zániku a kolapsu velkých hvězd.“.

Pokud se vědci nemýlí, vyřeší hádanku původu a snad i povahy jedné z nejzáhadnějších sil ve vesmíru. Hypotéza však potřebuje ještě mnohá ověření. Jednou ze zásadních otázek, která ze studie vyplývá, je, jak mohou černé díry přitahovat vše ve svém okolí k sobě a zároveň rozpínat vesmír.

Myšlenka je to odvážná a jak to tak bývá, ihned se nad ní vyrojila řada pochybností. „Vůči této teorii existuje mnoho protiargumentů,“ řekl fyzik z kodaňského Institutu Nielse Bohra Vitor Cardoso s tím, že hypotézu rovnou nezavrhuje, ale je podle něj příliš brzy dávat do souvislosti temnou energii a černé díry.

„Pravděpodobně existují jednodušší vysvětlení. Vztah, který tato práce zkoumá mezi hmotností černých děr a rychlostí rozpínání vesmíru, je poněkud naivní a nemá oporu v základních principech.“.

Vědci poprvé navrhli existence temné energie koncem devadesátých let, když měření vzdálených galaxií ukázala, že rozpínání vesmíru se zrychluje. Tento objev však astronomy postavil před problém: vzhledem k tomu, že gravitace by měla rozpínání zpomalovat, co by ho mohlo zrychlovat?

Proto vědci právě s konstruktem temné energie, neznámé sily, která působí proti gravitaci. Ve své nejjednodušší podobě temná energie odpovídá „kosmologické konstantě“, kterou v roce 1917 zařadil do své obecné teorie relativity Albert Einstein, protože jinak se mu v jeho hypotézách vesmír hroutil. Později však tuto ideu opustil a označil ji jako za svůj největší omyl.

Související články
Při pohledu na hvězdný pár v srdci úchvatného oblaku plynu a prachu astronomy čekalo překvapení. Hvězdné páry jsou si obvykle velmi podobné, jako dvojčata, ale v případě HD 148937 se jedna hvězda zdá být mladší a na rozdíl od druhé je magnetická. Nová data Evropské jižní observatoře (ESO) naznačují, že v systému byly původně hvězdy […]
Šest protonů v jádře, schopnost vytvářet čtyři vazby, za pozemských teplot a tlaků pevné skupenství, tak takový je uhlík. Právě on je základním stavebním kamenem veškerého života, jak jej na naší planetě známe. Nové výzkumy však ukazují, že nejen on je teoreticky schopen vytvářet živé organismy. Podle čerstvé studie by na jiných světech mohly fungovat […]
Americká agentura NASA hodlá v letošním roce odstartovat pátrání po stopách života v rámci Sluneční soustavy. K měsíci Europa proto bude vyslána sonda, která kromě vědeckých přístrojů ponese také speciální poselství o člověku a planetě Zemi. Budoucím poslíčkem byla „jmenována“ Europa Clipper, jež bude vybavena spoustou špičkových přístrojů sloužících k měření ledu zakrývajícího oceán či […]
V pondělí 8. dubna k nebi nad severní Amerikou vzhlédnou miliony pohledů. Uprostřed dne nebe potemní a obloha se zbarví do soumračna. Nastane úplné zatmění Slunce. I když od posledního neuplynulo ani 7 let, to letošní bude výjimečné. Měsíc je asi 400krát menší než Slunce, shodou okolností je také 400krát blíže Zemi. Čas od času nastane okamžik, […]
Lidí, kteří delší dobu pobývali ve vesmíru, není mnoho, takže se jakýkoliv výzkum, týkající se působení vesmírného prostřední na lidské zdraví, potýká s nedostatkem „účastníků“. Proto dlouhou dobu nebylo jasné, jak častým problémem je při pobytu na ISS „obyčejná“ bolest hlavy. Ačkoliv již od dob programu Apollo astronauti hlásili, že se při pobytu v prostředí […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz