Domů     Vesmír
Podle nové studie by temná energie mohla vznikat uvnitř černých děr
Martin Janda 18.2.2023

Černé díry jsou vesmírní otesánci, kteří spořádají vše, co jim přijde do cesty. Paradoxně podle některých vědců jsou zároveň i zdrojem temné energie, která je hnacím motorem rozpínání vesmíru. Nová teorie se však v části vědeckých kruhů setkává s odporem..

Badatelé porovnávali rychlost růstu černých děr v různých galaxiích a došli k závěru, že pozorované rozpětí hmotností by mohlo být vysvětleno tím, že černé díry nesou jádra „temné energie“, tajemné síly, která stojí za zrychlujícím se rozpínáním vesmíru.

Jinými slovy, namísto toho, aby se temná energie rozprostírala v časoprostoru, jak se většina fyziků domnívá, autoři nové práce předpokládají, že vzniká a zůstává uvnitř černých děr. „Navrhujeme, aby zdrojem temné energie byly černé díry,“ řekl Duncan Farrah, astronom z Havajské univerzity.

„Tato temná energie vzniká při stlačování normální hmoty během zániku a kolapsu velkých hvězd.“.

Pokud se vědci nemýlí, vyřeší hádanku původu a snad i povahy jedné z nejzáhadnějších sil ve vesmíru. Hypotéza však potřebuje ještě mnohá ověření. Jednou ze zásadních otázek, která ze studie vyplývá, je, jak mohou černé díry přitahovat vše ve svém okolí k sobě a zároveň rozpínat vesmír.

Myšlenka je to odvážná a jak to tak bývá, ihned se nad ní vyrojila řada pochybností. „Vůči této teorii existuje mnoho protiargumentů,“ řekl fyzik z kodaňského Institutu Nielse Bohra Vitor Cardoso s tím, že hypotézu rovnou nezavrhuje, ale je podle něj příliš brzy dávat do souvislosti temnou energii a černé díry.

„Pravděpodobně existují jednodušší vysvětlení. Vztah, který tato práce zkoumá mezi hmotností černých děr a rychlostí rozpínání vesmíru, je poněkud naivní a nemá oporu v základních principech.“.

Vědci poprvé navrhli existence temné energie koncem devadesátých let, když měření vzdálených galaxií ukázala, že rozpínání vesmíru se zrychluje. Tento objev však astronomy postavil před problém: vzhledem k tomu, že gravitace by měla rozpínání zpomalovat, co by ho mohlo zrychlovat?

Proto vědci právě s konstruktem temné energie, neznámé sily, která působí proti gravitaci. Ve své nejjednodušší podobě temná energie odpovídá „kosmologické konstantě“, kterou v roce 1917 zařadil do své obecné teorie relativity Albert Einstein, protože jinak se mu v jeho hypotézách vesmír hroutil. Později však tuto ideu opustil a označil ji jako za svůj největší omyl.

Související články
Americká kosmická agentura NASA využije vodíkové vozidlo Toyota Lunar Cruiser pro svou nadcházejí pilotovanou misi na Měsíc. Šestikolové vozítko pro jízdu po povrchu umožní vědcům ještě detailnější průzkum zemské družice. Zapojení lunárního křižníku je jedním z hlavních bodů dohody o spolupráci, kterou NASA uzavřela s Japonskou agenturou pro výzkum vesmíru JAXA. Projekt stavby lunárního křižníku […]
Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) ukončil vývoj vozítka VIPER. Jeho úkolem mělo být pátrání po vodě či dalších zdrojích na Měsíci. Jako důvod uvedla rostoucí náklady, odkládání startu, ale také možné ohrožení dalších projektů Původně měl VIPER započít svou misi k Měsíci už na sklonku minulého roku. Nakonec však NASA požádala o odložení […]
Jeden rok večerního sledování televize, jedna cesta letadlem z východního na západní pobřeží USA nebo 3 dny strávené v Atlantě. Všemi těmito činnosti do sebe průměrný Severoameričan dostane dávku 0,1 miliSievertu (mSv) ionizujícího záření. Dalších přibližně 6,1 mSv za rok načerpá tím, že chodí k lékaři, jí, pije, dýchá a funguje ve světě, ve kterém […]
V květnu patřil obzor polárním zářím, které se v podobné intenzitě opakují jednou za 500 let. Zatímco se svět kochal, naše planeta čelila nejsilnější geomagnetické bouři za více než 20 let. Podle vědců šlo ale jen o ochutnávku toho, co nás čeká v nejbližších letech. Žhavme foťáky, chraňme elektroniku, Slunce se dostává do ráže. Mezi 3. a 9. […]
Zatímco přivrácená strana Měsíce byla lidmi prozkoumána do detailu, ta druhá, odvrácená lidstvu dlouho unikala. To nyní změnila čínská sonda, Čchang-e 6, která na ní přistála a nasbírala na ní vzorky hornin, které nyní doputovaly zpět na Zemi. Měsíc, věčný souputník naší Země je s ní v takzvané vázané rotaci. Což znamená, že je k […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz