Domů     Vesmír
Podle nové studie by temná energie mohla vznikat uvnitř černých děr
Martin Janda
od Martin Janda 18.2.2023

Černé díry jsou vesmírní otesánci, kteří spořádají vše, co jim přijde do cesty. Paradoxně podle některých vědců jsou zároveň i zdrojem temné energie, která je hnacím motorem rozpínání vesmíru. Nová teorie se však v části vědeckých kruhů setkává s odporem..

Badatelé porovnávali rychlost růstu černých děr v různých galaxiích a došli k závěru, že pozorované rozpětí hmotností by mohlo být vysvětleno tím, že černé díry nesou jádra „temné energie“, tajemné síly, která stojí za zrychlujícím se rozpínáním vesmíru.

Jinými slovy, namísto toho, aby se temná energie rozprostírala v časoprostoru, jak se většina fyziků domnívá, autoři nové práce předpokládají, že vzniká a zůstává uvnitř černých děr. „Navrhujeme, aby zdrojem temné energie byly černé díry,“ řekl Duncan Farrah, astronom z Havajské univerzity.

„Tato temná energie vzniká při stlačování normální hmoty během zániku a kolapsu velkých hvězd.“.

Pokud se vědci nemýlí, vyřeší hádanku původu a snad i povahy jedné z nejzáhadnějších sil ve vesmíru. Hypotéza však potřebuje ještě mnohá ověření. Jednou ze zásadních otázek, která ze studie vyplývá, je, jak mohou černé díry přitahovat vše ve svém okolí k sobě a zároveň rozpínat vesmír.

reklama

Myšlenka je to odvážná a jak to tak bývá, ihned se nad ní vyrojila řada pochybností. „Vůči této teorii existuje mnoho protiargumentů,“ řekl fyzik z kodaňského Institutu Nielse Bohra Vitor Cardoso s tím, že hypotézu rovnou nezavrhuje, ale je podle něj příliš brzy dávat do souvislosti temnou energii a černé díry.

„Pravděpodobně existují jednodušší vysvětlení. Vztah, který tato práce zkoumá mezi hmotností černých děr a rychlostí rozpínání vesmíru, je poněkud naivní a nemá oporu v základních principech.“.

Vědci poprvé navrhli existence temné energie koncem devadesátých let, když měření vzdálených galaxií ukázala, že rozpínání vesmíru se zrychluje. Tento objev však astronomy postavil před problém: vzhledem k tomu, že gravitace by měla rozpínání zpomalovat, co by ho mohlo zrychlovat?

Proto vědci právě s konstruktem temné energie, neznámé sily, která působí proti gravitaci. Ve své nejjednodušší podobě temná energie odpovídá „kosmologické konstantě“, kterou v roce 1917 zařadil do své obecné teorie relativity Albert Einstein, protože jinak se mu v jeho hypotézách vesmír hroutil. Později však tuto ideu opustil a označil ji jako za svůj největší omyl.

reklama
Související články
Ne každá hvězda musí nutně zářit tak, jako naše Slunce. Zatímco pohled do něj je pro člověka oslepující, na hvězdu nazvanou 2MASS J23062928-0502285 by pozorovatel mohl hledět naprosto bez obav o svůj zrak. A tak by mu nemohlo utéct, že kolem této hvězdy se dějí zajímavé věci… Zmíněná hvězda, pojmenovaná také Trappist 1, není o […]
Od vesmírného teleskopu Jamese Webba si vědci slibovali mnohé. A výkonný teleskop umístěný 1,5 milionu kilometrů od naší planety tyto naděje naplňuje. Nyní prozkoumal planetu, která se nachází v podstatě za humny, a objevil na ní řadu pozoruhodných ingrediencí. Pozemská atmosféra si s námi leckdy umí zle pohrát, ale proti jiným planetám má pořád povahu […]
Většina dosud známých planet svůj život tráví v rodinném kruhu s mateřskou hvězdou a mnohdy i s planetárními sourozenci. Ale jak to tak někdy bývá u lidí, tak i mezi planetami může dojít ke konfliktu, v tomto případě gravitačnímu. Právě gravitační síly mohou některou z planet, která dosud spokojeně obíhala svou hvězdu, udělat planetárního bezdomovce. […]
Evropská vesmírná agentura (ESA) potvrdila pokračování mezinárodní mise Lunar Geology Orbiter (LUGO), tím se projekt přesouvá do další fáze, během které mezinárodní tým vedený brněnskou společností TRL Space detailně zpracuje přesný design celé mise. LUGO chce odpovědět na nejasnosti ohledně stáří měsíční vulkanické aktivity, a zároveň jako první zmapovat jeskynní systémy na Měsíci. Sonda bude vážit […]
V roce 2028 by měla na oběžnou dráhu Země vystoupat česká družice SOVA. Zkoumat bude procesy ve středních a vyšších vrstvách atmosféry, které dosud nebyly dostatečně studovány, což by mělo pomoci přesněji předpovídat extrémní jevy počasí. S váhou okolo 100 kg bude SOVA (anglicky Satellite Observation of waVes in the Atmosphere) největším českým satelitem letícím […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz