Domů     Historie
Už celé století nás fascinuje egyptský faraon Tutanchamon
Martin Macourek
od Martin Macourek 15.2.2023

16.únor 1923 je mnohými archeology považován za jeden z nejmimořádnějších dnů historie. Pokud se budeme soustředit na egyptské vykopávky, pak se tento den zapsal zlatým písmem do dějin egyptologie. Přesně před sto lety totiž Howard Carter otevřel Tutanchamonovu hrobku.

Při této příležitosti vám Viasat History nabídne historický dokumentární film Tutanchamon: Poslední výstava, který mapuje přesun 150 unikátních předmětů z hrobky na dosud největší mezinárodní výstavu věnovanou “zlatému chlapci”.

Dnes legendární archeolog Howard Carter nahlédl malou skulinou do faraonovy hrobky 26. listopadu 1923. Již tehdy si zřejmě uvědomil význam svého objevu, spatřil totiž zcela nedotčenou místnost plnou předmětů, které značily, že pohřbená osoba musela být ve své době velmi vážená.

reklama

Carter i Tutanchamon se vzápětí stali legendami. Faraonovo jméno je od té doby součástí jakési kolektivní představy, jež symbolizuje zašlou slávu starověkého Egypta – tajemné pyramidy, impozantní civilizaci i faraonovo prokletí.

Strhující dokumentární film přenese diváky v devadesáti minutách nejen do míst slavného objevu, která stále pulzují svou historií, ale také do muzea v Káhiře, kde lze na vlastní oči spatřit předměty ze slavné hrobky.

Dokumentaristé se současně obrátili na odborníky z celého světa, kteří popíšou složitost restaurátorských prací a také cestu dotčených předmětů do muzeí na výstavy v Los Angeles, Paříži a Londýně.

Navíc díky newyorskému Metropolitnímu muzeu umění a Griffithovu institutu v Oxfordu se diváci dozví mnoho nečekaných detailů. Dochovala se totiž celá řada fotografických i filmových materiálů věnovaných otevření hrobky a jejích pokladů.

reklama

Mimo Carterovo dojemné odhalení komnaty bude přiblížen život mladého faraona, který byl sice uctívaný jako polobůh, ale zemřel v pouhých devatenácti letech.

Tutanchamon zemřel po krátké vládě v roce 1323 před naším letopočtem a brzy byl zapomenut. Jenže 3343 let po jeho pohřbu je vše jinak. Dnes je díky Carterovi nejznámějším ze všech faraonů, jeho jméno znají lidé po celém světě, a tak dávný vládce dosáhl zcela nového pojetí věčného života, dalo by se říct až statutu celebrity.

Celovečerní film Tutanchamon: Poslední výstava je tak malou oslavou stoletého výročí otevření tisíce let dřímající komnaty s faraonovým tělem a jeho poklady.

reklama

Nenechte si oslavu ujít ve čtvrtek 16. února 2023 ve 21:55 hodin na Viasat History.

reklama
Související články
Stav beztíže, kosmické záření, pozemští mikrobi i vlastní imunita – to všechno dává astronautům při pobytu v kosmu zabrat. Jenže na rozdíl od technických problémů v tomto ohledu řešení ještě není ani na obzoru. Málokdy je tak zjevné, jak důkladně jsme s prostředím na Zemi srostlí. Pro přežití ve vesmíru zdaleka nestačí zajistit kyslík. Těžkým oříškem […]
V antickém Římě žili stavitelští géniové. Jak jinak by bylo možné vysvětlit, že zatímco dnešní stavby se začnou rozpadat po pár desetiletích, ty jejich stojí dodnes. A takový římský Pantheon, starý zhruba 2000 let, dokonce stále drží rekord pro největší betonovou kopuli… Staří Římané byli mistry, co se týká stavebnictví a projektování. K jejich možná […]
Zápasy udatných gladiátorů, bojujících často o vlastní život, bavily publikum v Římské říši. Málokdo by předpokládal, že se odehrávaly i v chladné římské provincii zvané Britannia. Nyní pro to mají badatelé důkaz! Roku 1853 byla v Colchesteru, městě ležícím v jihovýchodní Anglii, asi 100 kilometrů od Londýna, v hrobě pocházejícím z římské éry nalezena hliněná […]
Zatímco celé město už ulehlo k spánku, profesor se ve své laboratoři probral k životu. Právě tma mu umožňovala pokračovat ve výzkumu. S fluorescenčními stínítky pátral kolem výbojové trubice po neviditelném záření. Podivín? Kdeže! Objevitel neocenitelného… Existence některých neviditelných paprsků, které bylo možné experimentálně dokázat, i když lidskému oku zůstávaly neviditelné, byla vědcům dobře známá už dávno před […]
Globální oteplování a s ním související změny klimatu jsou tématem dneška. Pravděpodobně však měly vliv i na zánik některých starověkých a středověkých kultur a civilizací. Nepodlehly jim však bez boje. Například v africkém Dzimbabwe dlouho vzdorovali suchu díky důmyslnému systému hospodaření s vodou… Dzimbabwe bylo nejstarším známým větším městem jižní části Afriky. Mezi 11. a […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz