Domů     Příroda
Za divočinou nemusíte cestovat daleko
Martin Macourek 4.2.2023

Evropa, ač to nemusí být na první pohled patrné, je domovem úchvatných živočichů. Ti musí v posledních desetiletích čelit výzvám dynamicky měnícího se světa, ale i klimatu.

V unikátní šestidílné dokumentární sérii, kterou uvede Viasat Nature, se seznámíte s největšími, nejrychlejšími a nejvzácnějšími zvířaty žijícími na starém kontinentu..

Setkáte se s největším evropským dravcem, kterým je orlosup bradatý. Uvidíte tuleně kuželozubého, největšího vodního predátora kontinentu. Poznáte zubra, nejtěžšího suchozemského savce žijícího v Evropě.

Pro českého diváka bude obzvláště zajímavá epizoda věnující se rysům, dokonalým lovcům, kteří se po dlouhých letech vrátili i do našich končin. Velmi poutavé však budou i díly zaměřené na rosomáka a losa, zvířata, která se často setkají tváří v tvář.

Speciální technologie, které byly při natáčení využity, vás přivedou do bezprostřední blízkosti těchto tvorů. Díky dronům, vrtulníkům a skrytým kamerám uvidíte hlavní protagonisty v jejich přirozeném prostředí a pochopíte, jak se vypořádávají se stále se rozšiřující civilizací.

Doprovodné komentáře vědců a dalších odborníků zasadí do tématiky hlubší kontext, přičemž poznáte, jak důležitou roli hraje koexistence těchto zvířat a jejich rodin či stád s dalšími zvířecími populacemi.

Jedinečná dokumentární série z německé produkce vás zavede na skutečně objevitelskou výpravu do skrytých, ale přesto blízkých končin našeho rozmanitého kontinentu. Poznáte Evropu ze zcela jiného pohledu.

Probádáte pravěkou krajinu a zcela se vymaníte ze sféry politických hranic, které pro zvěř neznamenají zhola nic.

Zároveň však uvidíte, jak je i Evropa ohrožena vymíráním druhů v souvislosti s vnějšími faktory, jako je změna klimatu. Autoři vám ale také přiblíží snahy o vysazování ohrožených druhů do divoké přírody.

Filmové safari s názvem Evropská divočina sledujte od pondělí 6. února na Viasat Nature.

První díl bude uveden v 19 hodin.

Trailer Youtube: https://youtu.be/y86E0NGPOWI

Související články
Moderní kukuřice může být až dvakrát vyšší než dospělý člověk, pro děti je chůze v kukuřičném bludišti zábavou. Ovšem výška rostliny ji činí náchylnou ke zničení během silných poryvů větru. Proto byla vyvinuta nižší varianta kukuřice, která skýtá řadu výhod. Kukuřice je starobylou zemědělskou plodinou Ameriky, známá byla již 4000 let před naším letopočtem. Její […]
Mezi přední světové producenty kakaa (Theobroma cacao) patří i africká Ghana. Její produkci však decimuje nemoc zvaná viróza zduřelých výhonků kakaovníku, přenášená drobným hmyzem vlnatkou. Od roku 1946 muselo být kvůli tomu v Ghaně vykáceno přes 254 milionů kakaovníků. Pomocnou ruku zemi nabídl profesor matematiky z Texaské univerzity. Až polovina světové produkce čokolády pochází z […]
Říká se, že není malých rolí. A že i nicotný jedinec může dokázat velké věci. To se potvrdilo v savaně v Keni, kdy jeden druh mravenců zapříčinil malou změnu v přírodním prostředí, která ale měla dalekosáhlé důsledky. Celá desetiletí působil a žil na pastvinách v africké Keni původní druh mravenců akátových (Crematogaster). Ten svými jedovatými […]
Vinaři používají dvě metody k detekci toho, zda bylo jejich bílé víno kontaminováno nežádoucími mikroby, a to čichovou zkoušku a testování vzorků vína v Petriho misce. Nyní by se k nim mohla přidat ještě třetí, hi-tech metoda, a to testování vína pomocí elektronického jazyka. Elektronický jazyk se tomu lidskému vůbec nepodobá co do vzhledu, ale […]
Za hadího rekordmana byl dosud považován Titanoboa cerrejonensis, jehož pozůstatky byly objeveny v roce 2002 v severovýchodní Kolumbii. Žil zhruba před 60 miliony let a dle odhadů mohl měřit kolem 13 metrů. Nyní vědci v Indii objevili obratle zřejmě ještě většího příslušníka podřádu hadi… V hnědouhelném dole Panandhro v indickém státě Gudžarát bylo objeveno celkem […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz