Domů     Technika
Těžba uhlí od minulosti po rekultivace v 21. století

komerční sdělení

Hořlavá hornina plná uhlíku se těží i na území České republiky. Je zdrojem tepla pro domácnosti, surovinou v průmyslu a energetice. V následujících řádcích se dozvíte, jaké uhlí se u nás nejčastěji těží, a jak se zahlazují stopy po lidské činnosti..

Historie těžby uhlí

Naše území má bohaté zásoby uhlí.

Část z nich je již vytěžena. To se týká hlavně antracitu nedaleko Chebu, který se využíval jako kovářské uhlí, a lignitu na jižní Moravě. Dále byly už plně zužitkovány sloje černého uhlí v pruhu od Plzně po Žacléř, drobná ložiska u Kladna a Zastávky u Brna.

V současnosti stále probíhá fárání do hlubin v ostravsko-karvinském revíru a povrchové dolování v podhůří Krušných hor.

Jaké uhlí se u nás vyskytuje nejčastěji?

Pro běžné zákazníky je nejdostupnější hnědé uhlí z mostecké pánve. První zmínky pochází z roku 1491 z kroniky města Duchcov. Od 17. století se rozrůstala těžba v jámách až po milion tun ročně v 19. století.

V současnosti se těží ve více oblastech a je pojmenováno obchodními názvy podle nejbližších lidských sídel. Proto se setkáte s názvy mostecké a bílinské uhlí s druhým názvem ledvické.

Velkolomy s hnědým uhlím

Určitě znáte fotky rozsáhlých prostor s odstraněnou horninou a obrovská rypadla, která ukrajují kamenný materiál 24 hodin denně. V nočních hodinách nepřehlédnutelně svítí v rozbrázděné krajině. Tímto způsobem probíhá vytěžení a surovina pak putuje po pásech na vytřídění a rozdrcení. K spotřebitelům se dostane jako sypané nebo pytlované uhlí.

Život a rekultivace po těžbě hnědého uhlí

V souvislosti s oblastí dolování uhlí pod Krušnými horami uslyšíte termín těžební limity. Je to usnesení vlády z roku 1991, které omezuje rozšiřování dolů a zaručuje zachování lidských sídel.

Například staré město Most bylo strženo a kostel Nanebevzetí Panny Marie byl přestěhován. Tento náročný přesun o 841 m proběhl v roce 1975 po speciálně vystavěných kolejích. V oblasti probíhá i rekultivace, příkladem je Hipodrom s pravidelnými koňskými dostihy a rekreační jezero Most, které je napájené řekou Ohří, důlní vodou a místním povodím.

Černé uhlí v ostravsko-karvinském revíru

Černé uhlí se v získává už jen z hlubinných štol a šachet v blízkosti Karviné. Ale první důkaz lidského zužitkování této suroviny pochází z archeologických průzkumů. Zhruba 21. tisíc let před naším letopočtem bylo zkoksovatělé uhlí nalezeno ve společnosti štíhlé Petřkovické venuše vyřezané z železné rudy.

Od 18. století bylo černé uhlí jedním z hlavních zdrojů pro rozšíření průmyslové revoluce a rozvoj ocelářství. V tom období se původně malá a zemědělská Ostrava rozrostla. V době protektorátu dosáhlo dolování maximálního objemu 21 tun uhlí za rok.

Současnost “černého zlata”

Uhlí je vysoce výhřevná surovina, která se používá hlavně v energetickém průmyslu. Největšími odběrateli je místní elektrárna Dětmarovice, ČEZ a ostravské firmy zabývající se zpracováním železa.

K místním se zpravidla dostává již ve formě elektřiny nebo jako teplo přenášené parovody v těsné blízkosti elektráren. Malá část se dostane do domácností po celém našem území jako pevné palivo.

Centra zábavy z areálů těžby černého uhlí

Při těžbě černého uhlí dochází k podpovrchovému dolování, proto jsou hlavními jizvami krajiny kopce z vytěžené hlušiny.

Jednou z dominant Ostravy je halda Ema. Jde o výletní lokalitu pro mnoho rodin. Až když v zimě přijdete na místo, odkud vychází obláčky z hořících zbytků uhlí z nitra, všimnete si, že jste na uměle vytvořené hoře porostlé starými stromy.

Z těžních věží a areálů se stala muzea a prostory pro kulturní vyžití. Jsou to například oblast Dolních Vítkovic a Landek. Vzhledem k těžbě v nitru země nedochází k rozsáhlým rekultivacím, pouze k zasypání a uzavření vchodů.

Kde koupíte uhlí na aktuální topnou sezónu?

Pokud chcete zatápět hnědým nebo černým zlatem ještě tuto zimu, navštivte e-shop Optimtop.cz.

V nabídce naleznete pytlované uhlí v obou druzích pro automatické kotle, kamna s roštem a kotle s roštem.

Každý pytel obsahuje 25 kg pevného paliva a jsou uložené na paletách. Můžete si vybrat z různé celkové váhy. Doprava je po celé České republice zdarma.

Zdroj foto: Shutterstock

Související články
Objevy Ostatní Technika 11.11.2024
Martin Ševeček z Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT v Praze se svým týmem úspěšně otestoval materiály pokrytí jaderného paliva, které mohou poskytnout provozovatelům ekonomický benefit, a v krajním případě i dodatečný čas pro zvládnutí jaderné havárie. Poslední rok podroboval zkouškám různé varianty palivových proutků na MIT, jedné z nejlepších technických škol na planetě. Výsledky několika běžících […]
Byl prvním sériově vyráběným hybridem, který způsobil revoluci v automobilovém průmyslu. Který z Toyoty udělal lídra v oblasti elektrifikace a vlastně i největší automobilku na světě. Dodnes je to první legenda – Prius. Už více než čtvrt století zanechává Prius automobilový otisk jako první sériově vyráběný elektrifikovaný vůz. Každá další generace přinesla lepší hybridy, lepší […]
NOVINKY Objevy Technika 7.11.2024
Google dosáhl významného pokroku ve vývoji kvantových počítačů. S procesorem Sycamore nyní dokáže překonat nejlepší superpočítače na světě při provádění složitých a specifických výpočtů. Tento procesor s 67 kvantovými bity (qubity) vykazuje novou úroveň výpočetní síly díky pokročilým operacím, které vstupují do tzv. fáze slabého šumu. Je to důležitý milník v oblasti kvantových výpočtů, protože […]
Technika Vesmír 28.10.2024
Česko se chystá na největší tuzemský festival kosmických aktivit Czech Space Week, kde nemůže chybět jedna velká společnost z malého pošumavského města. V Klatovech totiž společnost ATC Space vyrábí komponenty pro novou evropskou raketu Ariane 6. Vlajková loď Evropské kosmické agentury už 9. července uskutečnila úspěšný první start, málokdo ale ví, že se raketa neobejde […]
Technika 23.10.2024
Vyvinout silové a sdělovací kabely, které budou použitelné pro rekonstrukci nebo výstavbu nových bloků jaderných elektráren. To je hlavním cílem projektu, na kterém pracují vědci z Centra polymerních systémů (CPS) Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně společně se společností PRAKAB Pražská Kabelovna a Ústavem jaderného výzkumu ŘEŽ.   Nově vyvíjené kabely musí být odolné proti radiaci […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz