Domů     Příroda
Jaký je vztah lidstva k planetě?
Martin Macourek 16.12.2022

Starověké civilizace věřily, že Země je inteligentní organismus, který živí všechny, kteří s ní dokáží žít v souladu a ničí ty, jež jí drancují. S příchodem moderní vědy tato představa ustoupila téměř sterilnímu pohledu hledícímu na naši planetu jako na obrovský balvan pohybující se nekonečným vesmírem.

Profesorka Bettany Hughesová společně s dalšími odborníky však teorii o Matce Zemi oživuje. S využitím starověkých důkazů i nejnovějších technologií NASA naznačuje, že představy dávných civilizací o Gaie, tedy živoucí Zemi, nemusí být daleko od pravdy.

Strhující dokument Historie Matky Země: Odhalená Gaia o hledání odpovědi, zda minulost ukrývá klíč k naší budoucnosti, mohou diváci sledovat v prosinci na Viasat History.

Náš postoj k Zemi je aktuálně pod drobnohledem vědců, filozofů, ekonomů, vlád i korporací. Historička Bettany Hughesová zkoumá vztah lidstva a planety ze zcela jiného úhlu pohledu. Je přesvědčena, že starověké civilizace našly klíč k pochopení symbiózy mezi Zemí a jejím využíváním.

Proto diváky zavede do Řecka, Egypta, Istanbulu a Spojeného království, kde společně s místními odborníky poodhalí dávný pohled na svět prostřednictvím předkřesťanských bohů reprezentujících životadárnou zemi a vztah starověkých civilizací k nim.

Starověcí lidé věřili, že je Země inteligentní organismus, se kterým je nutné vycházet. Tuto tezi se vědkyně pokouší dokázat i pomocí nejnovějších vědeckých poznatků. Opravdu planeta vnímá, co s ní provádíme a reaguje? A pokud ano, chce se skutečně zbavit břemene zvaného lidstvo?

Podle Jamese Lovelocka, který v 70. letech minulého století jako první začal mluvit o opravdové ekologii tak, jak ji známe dnes, je Země opravdu něco jako živý organismus. Planeta připomíná Gaiu, jež je propojena dosud nepochopenými fyzikálními i chemickými procesy, které udržují v rovnováze různé ekosystémy.

Hughesová tuto hypotézu diskutuje s klimatickým vědcem profesorem Timem Lentonem. S odborníkem na klima doktorem Joem McConnellem odhaluje, jak drancování planety začala dávno před průmyslovou revolucí a s indickým filozofem Satishem Kumarem hledá důkazy o propojení všech živých i neživých věcí na planetě, ale i mimo ni v samotném vesmíru, což konfrontuje s nejnovějšími výzkumy NASA.

Dokument také nabízí pohled k našim dvěma nejbližším vesmírným sousedům, k Marsu a Venuši. Měli bychom zaměřit svoji pozornost na jiné planety, abychom drancovali i jejich potenciální zdroje, nebo bychom spíše měli řešit krizi, ve které se na Zemi nacházíme?

Odpověď nejen na tuto otázku dostanete na Viasat History v pátek 16. prosince 2022 od 21 hodin v dokumentu Historie Matky Země: Odhalená Gaia.

reklama
Související články
Paleontologové z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy s kolegy popsali v jednom z nejprestižnějších vědeckých časopisů trilobita starého 465 milionů let se zachovaným obsahem trávicí soustavy. Tato unikátní zkamenělina, trojrozměrně zachovaná v tzv. rokycanské kuličce, byla nalezena před více než sto lety. Svá tajemství vydala ale až nyní, díky použití nejmodernější zobrazovací metody za pomoci synchrotronu. […]
Už v 90. letech 20. století docházelo ke zpočátku nepochopitelným úhynům orlů bělohlavých v blízkosti vodních nádrží na jihovýchodě Spojených států. Příčinou jejich smrti byla vakuolární myelinopatie, neurologické onemocnění mozku. Vědci však dlouhou dobu marně pátrali po tom, co ji způsobilo. Když viníka našli, ukázalo se, že by mohl být přínosem pro lidský boj s […]
Jsou menší než zrnko soli, a jsme s nimi v kontaktu možná víc, než bychom si uvědomovali. Kolují nám v krvi, zaplňují naše plíce, dokonce i střeva. A to pořád není to nejhorší… Podle posledních závěrů vdechnou lidé ročně zhruba 22 000 000 mikro i nanoplastů. A to jednoduše proto, že jsou prakticky všude, v […]
Raflézie jsou parazité známí největšími květy světa, navíc se vzhledem a zápachem zkaženého masa. Ještě pozoruhodnější je ale jejich bizarní genom, který odhaluje, čeho jsou parazité schopni: Manipulovat s DNA, promazávat vlastní a krást geny hostitele. Někdy v dobách, kdy se Britské impérium chlubilo, že nad jeho územím slunce nezapadá, putovali pralesem Sumatry sir Thomas […]
Procházka v lese, spojená se sběrem hub nebo lesního ovoce, je příjemná záležitost. Ale na různých místech světa můžete narazit také na takzvané potravinové lesy, které sice les připomínají, ale plní jiný účel Jde hlavně o pomoc lidem, kteří mají problémy se zásobováním potravinami. Například v USA existuje více než 6500 venkovských a městských oblastí, […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz