Domů     Příroda
Jaký je vztah lidstva k planetě?
Martin Macourek 16.12.2022

Starověké civilizace věřily, že Země je inteligentní organismus, který živí všechny, kteří s ní dokáží žít v souladu a ničí ty, jež jí drancují. S příchodem moderní vědy tato představa ustoupila téměř sterilnímu pohledu hledícímu na naši planetu jako na obrovský balvan pohybující se nekonečným vesmírem.

Profesorka Bettany Hughesová společně s dalšími odborníky však teorii o Matce Zemi oživuje. S využitím starověkých důkazů i nejnovějších technologií NASA naznačuje, že představy dávných civilizací o Gaie, tedy živoucí Zemi, nemusí být daleko od pravdy.

Strhující dokument Historie Matky Země: Odhalená Gaia o hledání odpovědi, zda minulost ukrývá klíč k naší budoucnosti, mohou diváci sledovat v prosinci na Viasat History.

Náš postoj k Zemi je aktuálně pod drobnohledem vědců, filozofů, ekonomů, vlád i korporací. Historička Bettany Hughesová zkoumá vztah lidstva a planety ze zcela jiného úhlu pohledu. Je přesvědčena, že starověké civilizace našly klíč k pochopení symbiózy mezi Zemí a jejím využíváním.

Proto diváky zavede do Řecka, Egypta, Istanbulu a Spojeného království, kde společně s místními odborníky poodhalí dávný pohled na svět prostřednictvím předkřesťanských bohů reprezentujících životadárnou zemi a vztah starověkých civilizací k nim.

Starověcí lidé věřili, že je Země inteligentní organismus, se kterým je nutné vycházet. Tuto tezi se vědkyně pokouší dokázat i pomocí nejnovějších vědeckých poznatků. Opravdu planeta vnímá, co s ní provádíme a reaguje? A pokud ano, chce se skutečně zbavit břemene zvaného lidstvo?

Podle Jamese Lovelocka, který v 70. letech minulého století jako první začal mluvit o opravdové ekologii tak, jak ji známe dnes, je Země opravdu něco jako živý organismus. Planeta připomíná Gaiu, jež je propojena dosud nepochopenými fyzikálními i chemickými procesy, které udržují v rovnováze různé ekosystémy.

Hughesová tuto hypotézu diskutuje s klimatickým vědcem profesorem Timem Lentonem. S odborníkem na klima doktorem Joem McConnellem odhaluje, jak drancování planety začala dávno před průmyslovou revolucí a s indickým filozofem Satishem Kumarem hledá důkazy o propojení všech živých i neživých věcí na planetě, ale i mimo ni v samotném vesmíru, což konfrontuje s nejnovějšími výzkumy NASA.

Dokument také nabízí pohled k našim dvěma nejbližším vesmírným sousedům, k Marsu a Venuši. Měli bychom zaměřit svoji pozornost na jiné planety, abychom drancovali i jejich potenciální zdroje, nebo bychom spíše měli řešit krizi, ve které se na Zemi nacházíme?

Odpověď nejen na tuto otázku dostanete na Viasat History v pátek 16. prosince 2022 od 21 hodin v dokumentu Historie Matky Země: Odhalená Gaia.

Související články
Žáby po celém světě ohrožuje houba Batrachochytrium dendrobatidis. Způsobuje jim vysoce nakažlivé infekční onemocnění, kterému tyto snadno podléhají. Ochranu a čas na zotavení poskytují žábám tak zvané žabí sauny, sluncem vyhřáté cihly s otvory, ve kterých mohou žáby spočinout. Sauny pomáhají, ale vyhráno v souboji s houbou žáby stále nemají. Batrachochytrium dendrobatidis způsobuje žábám tak […]
„Alkoholové desinfekce na ruce zabíjí většinu bakterií, virů a plísní již do několika sekund.“ poutá většina reklam na desinfekce. Každý takovou viděl, zvlášť v posledních letech. Tyto náhodné reklamy nepřímo odpovídají na otázku, zda se viry řadí mezi živé organismy. Jen co je živé, dá se zabít. Nebo se to z tohoto reklamního tvrzení dá alespoň odvodit. […]
Atacama se nachází v Jižní Americe, táhne se tisíc kilometrů podél Pacifiku od jižní hranice Peru po centrální část Chile. Prší zde jen velice zřídka, dle měření v jejím středu mezi roky 1570 až 1971 nepršelo téměř vůbec. Když k dešti ale přeci jen dojde, promění se tato vyschlá pustina doslova v kvetoucí oázu. Letos […]
Soužití dvou organismů, kdy jeden žije uvnitř těla druhého, se označuje jako endosymbióza. Pokud dojde k jejich splynutí, změní se jednodušší organismus v organelu druhého. Za celou historii naší planety došlo pouze ke třem druhům splynutí, nyní vědci odhalili čtvrté, které by mohlo být významným přínosem pro zemědělství. Některé primitivní organismy, jako jsou sinice či […]
Výrok Billa Gatese zněl jasně. Výroba mléčných produktů má až příliš vysokou uhlíkovou stopu. Aby tuto skutečnost zvrátil, rozhodl se podpořit kalifornský start-up, jež hodlá klasické máslo nahradit umělým. Společnost Savor ze San Jose využívá k výrobě tuku podobného živočišnému termochemický proces, který by měl být levný a zároveň energeticky nenáročný. „Vycházeli z faktu, že […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz