Domů     Vesmír
Stopy po dávné megatsunami na Marsu
Martin Janda 3.12.2022

Že kdysi dávno alespoň část Marsu pokrýval rozsáhlý oceán, o tom už z vědecké obce pochybuje málokdo. Ostatně, dodnes je na Marsu nemálo ledu a vědci zde pozorovali i kapalnou solanku. A i když je Mars proti Zemi malá planeta, ani ona se nevyhnula srážkám s planetkami či kometami.

V případě, že nezvaný návštěvník z kosmu trefil marsovský oceán, výsledkem byla mohutná vlna tsunami..

Je to už 46 let, co na povrch čtvrté planety dosedla sonda Viking 1. Oblast Chryse Planitia, kde našla svůj nový domov, a odkud se Zemí komunikovala až do roku 1982, však vědce v mnohém překvapila. Vypadala, jako by nějaký rozzlobený obr vzal kameny všech velikostí a naprosto chaoticky je rozsypal všude kolem.

Nový výzkum nadhazuje možnost, že za tento zmatek je zodpovědný pád kosmického tělesa a následná až 250 metrů vysoká vlna ledové tříště z oceánu.

Podle nové studie mohla být marťanská megatsunami způsobena srážkou s planetkou podobnou Chicxulubu, tedy tělesu, které před 66 miliony let přispělo k odeslání velkých ještěrů do učebnic paleontologie.

Alexis Rodriguez z amerického Institutu planetárních věd a jeho kolegové analyzovali mapy povrchu Marsu vytvořené kombinací snímků z předchozích misí na tuto planetu a identifikovali impaktní kráter, který mohl megatsunami způsobit.

Kráter, který pojmenovali Pohl, má průměr 110 kilometrů a nachází se v oblasti severní nížiny, která podle předchozích studií mohla být pokryta oceánem, v oblasti asi 120 metrů pod jeho navrhovanou hladinou.

V době impaktu byl oceán nejspíše pokryt ledem, řídká marsovská atmosféra by jen stěží umožnila oceánu z kapalným povrchem. Stáří kráteru Pohl je odhadováno na 3,4 miliardy let.

Autoři simulovali srážky planetek a komet s touto oblastí, aby otestovali, jaký typ nárazu mohl vytvořit Pohl a zda to mohlo vést k megatsunami. Zjistili, že sitauce, při nichž vznikly krátery podobných rozměrů jako v Pohlu, byly způsobeny buď devítikilometrovým asteroidem, který narazil na silný povrchový odpor, čímž uvolnil 13 milionů megatun energie TNT, nebo tříkilometrovým asteroidem, který narazil na slabý povrchový odpor a uvolnil 0,5 milionu megatun energie TNT. Jen pro srovnání, jak jsou takové výbuchy devastující, nejsilnější bomba v historii, kterou v roce 1961 odpálil Sovětský svaz, uvolnila 57 megatun TNT.

Oba simulované dopady vytvořily krátery o průměru 110 kilometrů a vyvolaly megatsunami, které dosáhly až 1 500 kilometrů od středu místa dopadu. Analýza megatsunami způsobené dopadem tříkilometrového asteroidu ukázala, že tato vlna mohla na souši dosáhnout výšky až 250 metrů.

FOTO: NASA

Související články
Vesmír Zajímavosti 10.12.2024
Poslední lidská posádka přistála na Měsíci v roce 1972 v rámci mise Apollo 17. Mise Artemis, s cílem vrátit astronauty na Měsíc, byla formálně založena v roce 2017, během prvního funkčního období staronového amerického prezidenta Donalda Trumpa. Po mnoha odkladech se měla uskutečnit v roce 2026, nyní však NASA oznámila, že ke startu mise Artemis […]
Vesmír Zajímavosti 6.12.2024
Planeta Venuše je v mnoha aspektech podobná Zemi, proto se o ni často hovoří jako o její sesterské planetě. Vědci se dlouho domnívali, že mohla být Venuše kdysi Zemi ještě podobnější, a dokonce na ní údajně panoval i život. Nejnovější studie to vyvrací… Venuše je druhou planetou sluneční soustavy. Je jednou ze čtyř terestrických planet, […]
Vesmír 4.12.2024
Stačilo necelých 70 let, aby lidé proměnili panenské území, za které platila oběžná dráha Země, v minové pole. Na největší skládce ve vesmíru číhá nebezpečná kolize na každém kroku. Jak se ale říká: čím jsi to zkazil, tím to také sprav. Právě díky kolizím je řešení na obzoru. Koncem června se vyřazený ruský satelit rozpadl […]
V dubnu 2024 vyzval Bílý dům vědce, s výhledem na plánovanou přítomnost astronautů a posléze i lidských základen na Měsíci v rámci mise NASA Artemis, aby vytvořili standard lunárního času. Skutečnou otázkou však není: „Kolik hodin je na Měsíci?“, ale „Jak rychle tam plyne čas?“ Čas, který ukazují hodiny, dokáže nastavit každý časoměřič, je to […]
Technika Vesmír 26.11.2024
Jižní pól Měsíce je centrem zájmu Evropské vesmírné agentury, je totiž plánovaným místem pro přistání další lidské posádky na něm. Povrch jižního měsíčního pólu však ještě nebyl dostatečně detailně prozkoumán. A právě to by měla změnit mise LUMI, za kterou stojí brněnská společnost TLR Space. Na jižním pólu Měsíce se nachází led, skrytý v trvale […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz