Domů     Vesmír
Stopy po dávné megatsunami na Marsu
Martin Janda
od Martin Janda 3.12.2022

Že kdysi dávno alespoň část Marsu pokrýval rozsáhlý oceán, o tom už z vědecké obce pochybuje málokdo. Ostatně, dodnes je na Marsu nemálo ledu a vědci zde pozorovali i kapalnou solanku. A i když je Mars proti Zemi malá planeta, ani ona se nevyhnula srážkám s planetkami či kometami.

V případě, že nezvaný návštěvník z kosmu trefil marsovský oceán, výsledkem byla mohutná vlna tsunami..

Je to už 46 let, co na povrch čtvrté planety dosedla sonda Viking 1. Oblast Chryse Planitia, kde našla svůj nový domov, a odkud se Zemí komunikovala až do roku 1982, však vědce v mnohém překvapila. Vypadala, jako by nějaký rozzlobený obr vzal kameny všech velikostí a naprosto chaoticky je rozsypal všude kolem.

reklama

Nový výzkum nadhazuje možnost, že za tento zmatek je zodpovědný pád kosmického tělesa a následná až 250 metrů vysoká vlna ledové tříště z oceánu.

Podle nové studie mohla být marťanská megatsunami způsobena srážkou s planetkou podobnou Chicxulubu, tedy tělesu, které před 66 miliony let přispělo k odeslání velkých ještěrů do učebnic paleontologie.

Alexis Rodriguez z amerického Institutu planetárních věd a jeho kolegové analyzovali mapy povrchu Marsu vytvořené kombinací snímků z předchozích misí na tuto planetu a identifikovali impaktní kráter, který mohl megatsunami způsobit.

Kráter, který pojmenovali Pohl, má průměr 110 kilometrů a nachází se v oblasti severní nížiny, která podle předchozích studií mohla být pokryta oceánem, v oblasti asi 120 metrů pod jeho navrhovanou hladinou.

reklama

V době impaktu byl oceán nejspíše pokryt ledem, řídká marsovská atmosféra by jen stěží umožnila oceánu z kapalným povrchem. Stáří kráteru Pohl je odhadováno na 3,4 miliardy let.

Autoři simulovali srážky planetek a komet s touto oblastí, aby otestovali, jaký typ nárazu mohl vytvořit Pohl a zda to mohlo vést k megatsunami. Zjistili, že sitauce, při nichž vznikly krátery podobných rozměrů jako v Pohlu, byly způsobeny buď devítikilometrovým asteroidem, který narazil na silný povrchový odpor, čímž uvolnil 13 milionů megatun energie TNT, nebo tříkilometrovým asteroidem, který narazil na slabý povrchový odpor a uvolnil 0,5 milionu megatun energie TNT. Jen pro srovnání, jak jsou takové výbuchy devastující, nejsilnější bomba v historii, kterou v roce 1961 odpálil Sovětský svaz, uvolnila 57 megatun TNT.

Oba simulované dopady vytvořily krátery o průměru 110 kilometrů a vyvolaly megatsunami, které dosáhly až 1 500 kilometrů od středu místa dopadu. Analýza megatsunami způsobené dopadem tříkilometrového asteroidu ukázala, že tato vlna mohla na souši dosáhnout výšky až 250 metrů.

FOTO: NASA

reklama
Související články
V úterý 7. února 2023 publikoval americký úřad NASA jako prestižní Astronomický snímek dne fotografii s názvem „A Comet and Two Dippers“ (Kometa a dva vozy), jehož autorem je Petr Horálek z Fyzikálního ústavu v Opavě. Snímek vznikl 26. ledna 2023 ve Vysokých Tatrách, kam se autor snímku vydal za jasným počasím nad hladinu inverze […]
Saturnův měsíc Enceladus je v hledáčku astrobiologů už nějakou dobu. Ač svými rozměry nevelký, schovává v sobě řadu tajemství. To, že se pod jeho ledovým příkrovem ukrývá vodní oceán, je vědcům známo už nějakou dobu. Čerstvé analýzy ale ukazují nové skutečnosti o jeho chemickém složení. Už sonda Cassini, která Saturn a jeho měsíce zkoumala mezi […]
Astronomové objevili dvanáct dosud neznámých měsíců obíhajících kolem největší planety Sluneční soustavy Jupiteru. Král našeho planetárního systému tak obrátil skóre proti svému největšímu konkurentovi Saturnu a nyní na počet známých měsíců vede 92:83. Dosud neznámé měsíce byly objeveny pomocí pozemských teleskopů umístěných na Havaji a v Chile v loňském a předloňském roce. Nejedná se o […]
Jeden je od naší domovské planety vzdálený zhruba 630 milionů kilometrů, ten druhý dvakrát tolik… Přesto představují světy, které by se dali kolonizovat. NASA hodlá prozkoumat potenciál dvou vzdálených měsíců dvou plynných obrů: Europy a Titanu. Prvním kandidátem v dlouhé „výzkumné šňůře“ se stane druhý nejbližší Jupiterův měsíc, Europa. Právě pod jeho ledovou krustou se […]
Společnost Honda podepsala smlouvu o výzkumu a vývoji s japonskou kosmickou agenturou Japan Aerospace Exploration Agency (JAXA) týkající se „systému oběhu obnovitelné energie“, který má dodávat elektřinu pro zachování funkčnosti životního prostoru a různých systémů lunárních vozítek. Na základě této smlouvy agentura JAXA pověří společnost Honda, aby nejprve provedla koncepční studie a poté do konce […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz