Domů     Vesmír
Stopy po dávné megatsunami na Marsu
Martin Janda 3.12.2022

Že kdysi dávno alespoň část Marsu pokrýval rozsáhlý oceán, o tom už z vědecké obce pochybuje málokdo. Ostatně, dodnes je na Marsu nemálo ledu a vědci zde pozorovali i kapalnou solanku. A i když je Mars proti Zemi malá planeta, ani ona se nevyhnula srážkám s planetkami či kometami.

V případě, že nezvaný návštěvník z kosmu trefil marsovský oceán, výsledkem byla mohutná vlna tsunami..

Je to už 46 let, co na povrch čtvrté planety dosedla sonda Viking 1. Oblast Chryse Planitia, kde našla svůj nový domov, a odkud se Zemí komunikovala až do roku 1982, však vědce v mnohém překvapila. Vypadala, jako by nějaký rozzlobený obr vzal kameny všech velikostí a naprosto chaoticky je rozsypal všude kolem.

Nový výzkum nadhazuje možnost, že za tento zmatek je zodpovědný pád kosmického tělesa a následná až 250 metrů vysoká vlna ledové tříště z oceánu.

Podle nové studie mohla být marťanská megatsunami způsobena srážkou s planetkou podobnou Chicxulubu, tedy tělesu, které před 66 miliony let přispělo k odeslání velkých ještěrů do učebnic paleontologie.

Alexis Rodriguez z amerického Institutu planetárních věd a jeho kolegové analyzovali mapy povrchu Marsu vytvořené kombinací snímků z předchozích misí na tuto planetu a identifikovali impaktní kráter, který mohl megatsunami způsobit.

Kráter, který pojmenovali Pohl, má průměr 110 kilometrů a nachází se v oblasti severní nížiny, která podle předchozích studií mohla být pokryta oceánem, v oblasti asi 120 metrů pod jeho navrhovanou hladinou.

V době impaktu byl oceán nejspíše pokryt ledem, řídká marsovská atmosféra by jen stěží umožnila oceánu z kapalným povrchem. Stáří kráteru Pohl je odhadováno na 3,4 miliardy let.

Autoři simulovali srážky planetek a komet s touto oblastí, aby otestovali, jaký typ nárazu mohl vytvořit Pohl a zda to mohlo vést k megatsunami. Zjistili, že sitauce, při nichž vznikly krátery podobných rozměrů jako v Pohlu, byly způsobeny buď devítikilometrovým asteroidem, který narazil na silný povrchový odpor, čímž uvolnil 13 milionů megatun energie TNT, nebo tříkilometrovým asteroidem, který narazil na slabý povrchový odpor a uvolnil 0,5 milionu megatun energie TNT. Jen pro srovnání, jak jsou takové výbuchy devastující, nejsilnější bomba v historii, kterou v roce 1961 odpálil Sovětský svaz, uvolnila 57 megatun TNT.

Oba simulované dopady vytvořily krátery o průměru 110 kilometrů a vyvolaly megatsunami, které dosáhly až 1 500 kilometrů od středu místa dopadu. Analýza megatsunami způsobené dopadem tříkilometrového asteroidu ukázala, že tato vlna mohla na souši dosáhnout výšky až 250 metrů.

FOTO: NASA

Související články
Objevy Vesmír 31.3.2025
Při pohledu na Grand Canyon v Arizoně si snadno představíme, jak jej po miliony let vyřezávala voda, pomalu formující tuto dechberoucí krajinu. Ale co kdyby podobné kaňony vznikly během několika minut? Přesně to se stalo na Měsíci! Dva gigantické kaňony poblíž jeho jižního pólu, Vallis Schrödinger a Vallis Planck, mají s Grand Canyonem podobné rozměry, […]
Technika Vesmír 31.3.2025
Skupina šestadvaceti nejtalentovanějších mladých vesmírných nadšenců z celé České republiky se po intenzivním půlročním výběrovém řízení konečně vydala na svou „vesmírnou” cestu. V neděli 30. března se měsíce příprav na misi Zero-G, která je jednou z aktivit národního programu Česká cesta do vesmíru, proměnily ve skutečný zážitek. Unikátní parabolický let, první svého druhu s českou […]
Vesmír 29.3.2025
Planeta Neptun bývá kvůli své velké vzdálenosti od Země tak trochu stranou zájmu, ale nyní se jí ve vědecké komunitě dostává větší pozornosti. Astronomové totiž vůbec poprvé pozorovali polární záři v její atmosféře. Zásluhu na tom má vesmírný dalekohled Jamese Webba (JWST), jehož infračervené přístroje odhalily světelné stopy, které dosud zůstávaly neviditelné. Bývá to okouzlující […]
Vesmír Zajímavosti 28.3.2025
Splnění plánu vyslat lidskou posádku na Mars bude možná náročnější, než se původně zdálo, a to kvůli přítomnosti toxického prachu, který by mohl významně ohrožovat zdraví astronautů. Před cestou tak bude třeba identifikovat možná zdravotní rizika a přizpůsobit tomu osobní ochranné pomůcky tak, aby zdraví astronautů bylo ochráněno. Během misí Apollo na Měsíc byli astronauti […]
Vesmír Zajímavosti 26.3.2025
Koncem minulého roku svět obletěla zpráva, že za 8 let se asteroid o velikosti fotbalového hřiště ocitne na trajektorii, která by mohla ohrozit Zemi. Po dalších výpočtech vyšlo najevo, že druhé Tunguzky zřejmě budeme v roce 2032 ušetřeni. Z hrozby se tak 2024 YR4 stal cenným cílem pro vědecký výzkum. Asteroid, který 30. června 1908 explodoval nad […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz