Domů     Příroda
Ibisi se naučili omývat jedovaté žáby
Martin Janda 27.11.2022

Že před konzumací není od věci jídlo umýt se učí i malé děti. Ke stejné poučce došli i ibisi australští. Ti přišli na to, jak ropuchy zbavit jejich jedu.

Ibisi nejsou ve své domovině příliš populární ptáci. Zvláště proto, že často vybírají jídlo z popelnic a občas dokážou ukrást potravu lidem i přímo z ruky. Ale existují živočichové, které Australané nesnáší ještě více.

Těmi jsou ropuchy třtinové, které byly do Austrálie zavlečeny v první polovině 20. století. Ty nejen, že páchají výrazné škody na ekosystému, ale navíc jsou prudce jedovaté; své toxiny dokážou dostříknout až do vzdálenosti dvou metrů. A právě ropuchy jsou možná pro ibisy klíčem, jak se zbavit své špatné pověsti.

Ropucha vypouští jed v případě ohrožení a ten způsobuje rychlou smrt na srdeční zástavu u většiny zvířat, která s nim přijdou do styku. Proto Emily Vincentovou, která vede programy pro invazní druhy v organizaci Watergum zabývající se ochranou životního prostředí, překvapilo, když jí členové komunity začali posílat fotografie a videa ibisů, jak si s obojživelníky „hrají“.

Toto chování bylo zaznamenáno na celém východním pobřeží Austrálie, které je invazí ropuch výrazně postiženo. „Potom buď ropuchy otřeli do mokré trávy, nebo sešli k blízkému zdroji vody a ropuchy opláchli,“ popisuje Vincentová.

Následně ropuchy zkonzumovali, aniž by se to nějak projevilo na jejich zdraví. Ibisi jsou navíc zřejmě na jed méně citliví než krokodýli nebo hadi.

Jiní ptáci, například jestřábi nebo vrány při konzumaci ropuch třtinových vynechávají jedové žlázy. Ibisi si však žáby dají k obědu celé. Během onoho „hraní“ totiž přimějí ropuchy, aby se jedu samy zbavily.

Pro australskou přírodu je to dobrá zpráva, protože ropuchy jsou ve východní části země přemnožené. Každá samice ropuchy, která skončí ve spárech ibisů, znamená prevenci až 70 tisíc nových jedovatých žab ročně.

reklama
Související články
Na nejmenším kontinentu světa se nachází závratné množství jedovatých tvorů, jako jsou pavouci, hadi, medúzy, chobotnice, mravenci či ptakopyskové. Proč jich tolik hostí právě Austrálie? „Austrálie se stala samostatnou pevninou před asi 100 miliony let, kdy se oddělila od jižního super kontinentu Gondwana,“ říká Kevin Arbuckle, docent evoluční biovědy na Swansea University ve Velké Británii. […]
Evropská rada pro výzkum je první evropskou organizací pro podporu špičkového badatelského výzkumu. O grant ji mohou požádat vědci jakékoliv národnosti s 7 až 12 lety zkušeností. Letos uspěli hned dva vědci z Čech. Evropská rada pro výzkum (ERC, European Research Council) byla zřízena Evropskou komisí v únoru 2007 s cílem finančně podpořit vědecký výzkum […]
Je svatým grálem teoretické fyziky. Tzv. teorie všeho by měla vysvětlit všechny základní fyzikální jevy takříkajíc v jednom balíku. Ale tato očekávání jsou dost možná přehnaná… „I kdybychom si představovali, že lidstvo nakonec objeví ‚teorii všeho‘ zahrnující všechny jednotlivé částice a síly, výpovědní hodnota této teorie bude pro vesmír jako celek pravděpodobně marginální,“ nechal se […]
Uhlí, které ze všech zfosilních paliv znečišťuje životní prostředí nejvíce, je pro lidské zdraví mnohem škodlivější, než se dosud myslelo. Emise z uhlí jsou spojeny s dvojnásobným rizikem úmrtí ve srovnání s jemnými částicemi z jiných zdrojů. Nová studie publikovaná tento týden v časopise Science zjistila, že počet úmrtí souvisejících s emisemi z uhelných elektráren […]
Válečný konflikt s sebou zpravidla nepřináší nic pozitivního, jen zmar a spoustu promarněných lidských životů. Často ho provází stres, který má, stejně jako nedostatek potravy, neblahé důsledky na lidskou plodnost. Vědcům se ale podařilo najít zvíře, jehož mláďatům naopak násilné střety mezi konkurenčními skupinami prospívají. Jak je to možné? Lidská historie je plná nejrůznějších násilných […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz