Domů     Příroda
Ibisi se naučili omývat jedovaté žáby
Martin Janda
od Martin Janda 27.11.2022

Že před konzumací není od věci jídlo umýt se učí i malé děti. Ke stejné poučce došli i ibisi australští. Ti přišli na to, jak ropuchy zbavit jejich jedu.

Ibisi nejsou ve své domovině příliš populární ptáci. Zvláště proto, že často vybírají jídlo z popelnic a občas dokážou ukrást potravu lidem i přímo z ruky. Ale existují živočichové, které Australané nesnáší ještě více.

Těmi jsou ropuchy třtinové, které byly do Austrálie zavlečeny v první polovině 20. století. Ty nejen, že páchají výrazné škody na ekosystému, ale navíc jsou prudce jedovaté; své toxiny dokážou dostříknout až do vzdálenosti dvou metrů. A právě ropuchy jsou možná pro ibisy klíčem, jak se zbavit své špatné pověsti.

reklama

Ropucha vypouští jed v případě ohrožení a ten způsobuje rychlou smrt na srdeční zástavu u většiny zvířat, která s nim přijdou do styku. Proto Emily Vincentovou, která vede programy pro invazní druhy v organizaci Watergum zabývající se ochranou životního prostředí, překvapilo, když jí členové komunity začali posílat fotografie a videa ibisů, jak si s obojživelníky „hrají“.

Toto chování bylo zaznamenáno na celém východním pobřeží Austrálie, které je invazí ropuch výrazně postiženo. „Potom buď ropuchy otřeli do mokré trávy, nebo sešli k blízkému zdroji vody a ropuchy opláchli,“ popisuje Vincentová.

Následně ropuchy zkonzumovali, aniž by se to nějak projevilo na jejich zdraví. Ibisi jsou navíc zřejmě na jed méně citliví než krokodýli nebo hadi.

Jiní ptáci, například jestřábi nebo vrány při konzumaci ropuch třtinových vynechávají jedové žlázy. Ibisi si však žáby dají k obědu celé. Během onoho „hraní“ totiž přimějí ropuchy, aby se jedu samy zbavily.

reklama

Pro australskou přírodu je to dobrá zpráva, protože ropuchy jsou ve východní části země přemnožené. Každá samice ropuchy, která skončí ve spárech ibisů, znamená prevenci až 70 tisíc nových jedovatých žab ročně.

reklama
Související články
Herbář zdraví nezajímají písmena, bylinky se na abecedu dívají skrze listy. Je jedno, jestli jde o jetel, kozlík nebo křídlatku. To nejzákladnější je, aby rostliny prospívaly… V naší přírodě se nachází více jak 280 druhů léčivých rostlin. Nazýváme je bylinami a staly se zdrojem léčivých tzv. biologicky aktivních látek. Ve 26. díle našeho seriálu o […]
Evropa, ač to nemusí být na první pohled patrné, je domovem úchvatných živočichů. Ti musí v posledních desetiletích čelit výzvám dynamicky měnícího se světa, ale i klimatu. V unikátní šestidílné dokumentární sérii, kterou uvede Viasat Nature, se seznámíte s největšími, nejrychlejšími a nejvzácnějšími zvířaty žijícími na starém kontinentu. Setkáte se s největším evropským dravcem, kterým […]
Svět nebude v blízké budoucnosti bojovat jen s růstem CO2 v ovzduší, ale zároveň se bude potýkat s nedostatkem lithia potřebným pro výrobu baterií do elektromobilů. Do roku 2040 poptávka podle analýzy Benchmark Minerals Intelligence několikanásobně vzroste a vytvoří se deficit 1,8 megatun ročně. Tomuto problému by se podle ředitele výzkumu Toyoty Motor Corporation Gilla […]
Rod obojživelníků Atelopus, jehož zástupcům se v našich zemích někdy říká pralesničky, zastřešuje více než 100 druhů, které se vyskytují zejména ve Střední a Jižní Americe. Tyto malé, pestře zbarvené žabky jsou většinou prudce jedovaté a jejich jed používali místní domorodci do otrávených šipek. V 80. letech minulého století však tyto žabky zdecimovala parazitická houba Batrachochytrium […]
Biologická rozmanitost na celém světě dramatický klesá a mnoha druhům hrozí vyhynutí. Která společenstva přežijí? Ta, kde je velké množství rozmanitých druhů, nebo ta, kde jeden druh převládne? A vydrží déle druh, v němž jsou všichni jedinci stejní, nebo v němž se naopak odlišují? „Abychom vymírání druhů mohli zabránit, musíme tyto souvislosti znát,“ říká Jan […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz