Domů     Technika
Heslo zapsané v hlavě? Ani zde není zcela v bezpečí!
Martin Janda 20.11.2022

Staré úsloví tvrdí, že co má člověk v hlavě, to mu nikdo neukradne. Na první pohled se to zdá logické. Avšak moderní technologie v mnohém převracejí současný svět naruby.

Bankovní účet, heslo k emailu, přístup k mobilnímu telefonu a řada dalších věcí. Kdo chce vymoženosti moderní doby využívat, potřebuje nějaké heslo či identifikační číslo známé jako PIN. Bezpečnostní experti často upozorňují, že nosit napsaný PIN v pouzdru s bankovní kartou, se rovná pozvánce ke krádeži.

Jenže jak ukázal nedávný experiment, ani když má člověk svá hesla zapsána jen mezi mozkovými neurony, nemusejí zde být zcela v bezpečí.

Vědci totiž před časem provedli pokus, při kterém PIN z hlavy dokázali ukrást. Povedlo se to americkým badatelům z Alabamské univerzity. Ti dvanácti dobrovolníkům nasadili čelenky s elektroencefalografem, který umí sledovat povrchové struktury mozku.

Dobrovolníci poté zasedli před počítač, kde se věnovali běžným činnostem, jako psaní, brouzdání po internetu či on-line nakupování.

Speciální program napojený na čelenku se poté pokoušel „vykrást“ myšlenky v hlavě. Program měl značnou míru autonomie a dokázal se sám učit. Výsledky byly docela překvapující.

Po prvních zahřívacích pokusech se technologie rozjela a její šance na odhalení šestimístného PINu se pohybovala v poměru 1 : 500 a u čtyřmístného, který se používá třeba u bankovních karet dokonce v poměru 1 : 20.

Technologie tedy není ještě stoprocentní a má řadu rezerv. Podle autorů studie by však nějaký hackerský tým mohl její účinnost zvýšit. „Dnes ještě neexistují přístroje, které by dokázaly zachytit mozkové vlny na dálku, ale tato technologie se rychle zlepšuje,“ podotkl badatel Nitesh Saxena.

Podle něj na jejím vývoji mají zájem především firmy, které se zaobírají robotikou a s tím souvisejícím propojením mezi roboty a lidmi.

Máme se tedy bát, že nám někdo „vysaje“ z hlavy informace? Zatím to nehrozí, ale jednou, kdo ví? Navíc každá nová technologie s sebou může přinášet i dosud neznámé aspekty. Na to upozorňuje i studie vědců z Alabamy, podle nichž existují rizika, která se v současnosti vymykají naší představivosti.

„Nová vznikající zařízení otevírají pro každodenní uživatele obrovské možnosti. Ale současně zvyšují bezpečnostní hrozby,“ dodal Saxena. Jistou šanci vidí v lepším zabezpečení elektroencefalografů. Ty mají sice velmi pozitivní využití v medicíně, kdy usnadňují život handicapovaným lidem, avšak, jak se ukazuje, mohou být i zneužitelné.

Související články
Česko se chystá na největší tuzemský festival kosmických aktivit Czech Space Week, kde nemůže chybět jedna velká společnost z malého pošumavského města. V Klatovech totiž společnost ATC Space vyrábí komponenty pro novou evropskou raketu Ariane 6. Vlajková loď Evropské kosmické agentury už 9. července uskutečnila úspěšný první start, málokdo ale ví, že se raketa neobejde […]
Vyvinout silové a sdělovací kabely, které budou použitelné pro rekonstrukci nebo výstavbu nových bloků jaderných elektráren. To je hlavním cílem projektu, na kterém pracují vědci z Centra polymerních systémů (CPS) Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně společně se společností PRAKAB Pražská Kabelovna a Ústavem jaderného výzkumu ŘEŽ.   Nově vyvíjené kabely musí být odolné proti radiaci […]
Čínští vědci vybavili svého robota STAR1 párem tenisek, díky kterým se mu podařilo dosáhnou rychlosti 3,6 m/s, a stát se tak nejrychlejším humanoidním robotem na světě. V závodě v poušti Gobi to nandal i některým svým lidským soupeřům. STAR1 je humanoidní robot vysoký 171 centimetrů a vážící 65 kilogramů, kterého postavila čínská společnost Robot Era. […]
Největší český výrobce letadel, společnost AERO Vodochody AEROSPACE, pojmenovala svůj nejmodernější cvičný letoun L-39 Skyfox. Název odkazuje na dlouholetou tradici úspěšných československých letounů, jako byly L-29 Delfín nebo L-39 Albatros, a zároveň vystihuje jedinečné vlastnosti nového cvičného stroje. Aero letoun L-39 Skyfox produkuje v sériové výrobě a letos navíc slaví 105. výročí od založení. Za tu […]
Značka Kia vyvinula jako první na světě automobilové příslušenství vyrobené za použití plastů vytěžených organizací The Ocean Cleanup z Velké tichomořské odpadkové skvrny (GPGP). poskytovatele řešení trvale udržitelné mobility. Jedním z nejdůležitějších výstupů dosavadní spolupráce je rohož do zavazadelníku z plastů vytěžených z oceánu, kterou Kia v limitované edici uvede ve zcela novém modelu Kia EV3. Exkluzivní […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz