Domů     Medicína
Léčba alergie na kočky v dohledu? Nový výzkum ukazuje cestu
Matěj Soukup 9.11.2022
Zdroj: Pixabay

Mnozí z vás jsou zajisté milovníky koček, ale nemohou si domů chlupatého miláčka pořídit, protože trpí alergií na kočky. Pokud se vás to týká, zbystřete. Nový výzkum ze Spojených států možná otevře dveře i vám, a budete si brzy moci užívat spokojeného vrnění do ucha..

Očkování proti alergii, nazývané také imunoterapie, se používá již více než sto let ke zmírnění svědění, slzení očí, kýchání, rýmy, ucpání nosu a dalších příznaků alergie. Tyto injekce obsahují malé množství alergenů.

Lidé dostávají injekce po dobu tří až pěti let a postupně si na alergen vybudují toleranci.

„Přestože se injekce proti alergii používají již dlouho, vědci přesně nevědí, jak fungují,“ říká Lisa Wheatleyová, alergoložka z Národního institutu pro alergie a infekční choroby. „Někteří lidé se z alergie v podstatě vyléčí, zatímco jiní mohou injekce potřebovat donekonečna.“.

Studie byla provedena s cílem zjistit, zda by vědci mohli zlepšit léčbu alergií tím, že by zkrátili dobu, po kterou jsou injekce potřeba, a zároveň by pacientům poskytli dlouhodobou úlevu.

Utlumení reakce imunitního systému

Při alergii produkují některé imunitní buňky poplašné chemické látky, které vyvolávají zánět a další příznaky. „Pokud bychom dokázali utlumit signalizaci, mohli bychom možná zlepšit imunoterapii,“ říká Wheatleyová.

Ona a její kolegové použili monoklonální protilátku zvanou tezepelumab, která blokuje jednu z těchto poplašných látek, známou jako thymický stromální lymfopoetin neboli TSLP. Tato protilátka se používala jako lék proti astmatu.

121 osobám trpícím alergií na kočky podali buď samotné standardní injekce proti alergii, samotný tezepelumab, kombinaci obou látek nebo placebo. Po roce léčby se u lidí, kteří dostávali kombinaci, v porovnání s ostatními snížily příznaky alergie na kočičí srst.

Hladiny protilátek vyvolávajících alergii u lidí, kteří dostávali tuto kombinaci, klesly a klesaly i rok po ukončení léčby. U lidí, kteří dostávali standardní injekce, se hladina IgE začala po ukončení léčby vracet na výchozí úroveň.

Výhody i zápory

„I když jsou výsledky povzbudivé, není jasné, zda by tezepelumab fungoval stejně dobře i u jiných alergií“, varuje Edward Zoratti, alergolog a imunolog z nemocnice Henryho Forda v Detroitu. „Další možnou nevýhodou je, že monoklonální protilátky jsou drahé.“.

Podle něj je zapotřebí mnohem více výzkumu, než se tato nebo jakákoli jiná terapie přidá k injekcím proti alergii v ordinaci lékaře, ale studie je důležitá pro pochopení toho, jak terapie alergií funguje.

„Je to jeden krok v dlouhém řetězci, který nás v budoucnu pravděpodobně dovede ke skutečně užitečné terapii.“.

Související články
Lidé žijící ve městě či blízko civilizované oblasti jsou pod vlivem mnoha druhů záření, ať už se jedná o rádiové vlny, ultrafialové záření ze Slunce, infračervené záření či vysokofrekvenční záření. Poslední jmenované využívají ke své funkci mobilní telefony, stejně jako televize či mikrovlnné trouby. Ohrožují tyto vlny lidské zdraví? Lidské tělo tato různá záření v […]
Některým žralokům se nový chrup obnoví každých několik týdnů, krokodýli mohou během svého života vystřídat i tisíc zubů. Člověk má nárok na jediný reparát, pak nezbývá než se smířit s mezerou, implantátem nebo můstkem. Do pár let by ale mohla přibýt další možnost – po aplikaci injekce počkat, až nový zub opět doroste. Nějakou formou bezzubosti […]
Záhadný virus, označovaný jako „lenochodí horečka“ byl kdysi omezen jen na Amazonii, nyní se však, poté co prošel genetickými změnami, díky kterým je silnější, šíří po celé Americe a první případy se objevily už i v Evropě. Máme se bát? Virus oropouche (čti oropuče), jak se odborně nazývá, byl až donedávna relativně neznámým, výskyt se […]
Lidský mozek, více než jakýkoliv jiný orgán, odlišuje náš druh od ostatních. Během posledních přibližně sedmi milionů let se jeho velikost a složitost výrazně zvýšila, což nám umožnilo používat jazyk, plánovat budoucnost a také spolupracovat. Podle čerstvé studie však naše rozvinuté mozky mají jednu nevýhodu. Oblasti, které se během lidské evoluce rozšířily nejvíce, se zároveň […]
Rakovina plic si ročně vyžádá 1,8 milionů životů. U nás je každoročně nově diagnostikováno více než 6 000 pacientů s karcinomem plic a více něž 5 000 jich na tento zhoubný nádor zemře. Zejména u pokročilých forem onemocnění je míra přežití velmi nízká, zvrátit by to měla nová vakcína. Lékaři začali nyní testovat první mRNA […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz