Domů     Medicína
Léčba alergie na kočky v dohledu? Nový výzkum ukazuje cestu
Matěj Soukup 9.11.2022
Zdroj: Pixabay

Mnozí z vás jsou zajisté milovníky koček, ale nemohou si domů chlupatého miláčka pořídit, protože trpí alergií na kočky. Pokud se vás to týká, zbystřete. Nový výzkum ze Spojených států možná otevře dveře i vám, a budete si brzy moci užívat spokojeného vrnění do ucha..

Očkování proti alergii, nazývané také imunoterapie, se používá již více než sto let ke zmírnění svědění, slzení očí, kýchání, rýmy, ucpání nosu a dalších příznaků alergie. Tyto injekce obsahují malé množství alergenů.

Lidé dostávají injekce po dobu tří až pěti let a postupně si na alergen vybudují toleranci.

„Přestože se injekce proti alergii používají již dlouho, vědci přesně nevědí, jak fungují,“ říká Lisa Wheatleyová, alergoložka z Národního institutu pro alergie a infekční choroby. „Někteří lidé se z alergie v podstatě vyléčí, zatímco jiní mohou injekce potřebovat donekonečna.“.

Studie byla provedena s cílem zjistit, zda by vědci mohli zlepšit léčbu alergií tím, že by zkrátili dobu, po kterou jsou injekce potřeba, a zároveň by pacientům poskytli dlouhodobou úlevu.

Utlumení reakce imunitního systému

Při alergii produkují některé imunitní buňky poplašné chemické látky, které vyvolávají zánět a další příznaky. „Pokud bychom dokázali utlumit signalizaci, mohli bychom možná zlepšit imunoterapii,“ říká Wheatleyová.

Ona a její kolegové použili monoklonální protilátku zvanou tezepelumab, která blokuje jednu z těchto poplašných látek, známou jako thymický stromální lymfopoetin neboli TSLP. Tato protilátka se používala jako lék proti astmatu.

121 osobám trpícím alergií na kočky podali buď samotné standardní injekce proti alergii, samotný tezepelumab, kombinaci obou látek nebo placebo. Po roce léčby se u lidí, kteří dostávali kombinaci, v porovnání s ostatními snížily příznaky alergie na kočičí srst.

Hladiny protilátek vyvolávajících alergii u lidí, kteří dostávali tuto kombinaci, klesly a klesaly i rok po ukončení léčby. U lidí, kteří dostávali standardní injekce, se hladina IgE začala po ukončení léčby vracet na výchozí úroveň.

Výhody i zápory

„I když jsou výsledky povzbudivé, není jasné, zda by tezepelumab fungoval stejně dobře i u jiných alergií“, varuje Edward Zoratti, alergolog a imunolog z nemocnice Henryho Forda v Detroitu. „Další možnou nevýhodou je, že monoklonální protilátky jsou drahé.“.

Podle něj je zapotřebí mnohem více výzkumu, než se tato nebo jakákoli jiná terapie přidá k injekcím proti alergii v ordinaci lékaře, ale studie je důležitá pro pochopení toho, jak terapie alergií funguje.

„Je to jeden krok v dlouhém řetězci, který nás v budoucnu pravděpodobně dovede ke skutečně užitečné terapii.“.

Související články
Sladká chuť kdysi našim předkům signalizovala, že daná potravina je zdrojem rychle využitelné energie, kterou potřebovali při dlouhých pochodech, namáhavé práci, útěku či při boji. Ovšem s dnešním pohodlnějším způsobem života a dostupností sladkostí prakticky na každém kroku se z cukru stal nepřítel číslo jedna, mimo jiné ohrožuje i naše srdce! Cukry rozlišujeme na v […]
Autoimunitní onemocnění jednoduše znamenají útok imunitního systému proti vlastním tkáním a orgánům. Protože k jejich rozvoji často dochází až po pubertě, odborníci se dlouho domnívali, že souvisí s pohlavními hormony. Nyní vědci ze Stanfordovy univerzity přichází s jiným vysvětlením jejich vzniku i toho, proč častěji postihují ženy. Zdravý imunitní systém chrání tělo před nemocemi a […]
Zájemci o očkování proti černému kašli již nemusí složitě hledat, kde vakcínu dostanou. Díky nově spuštěné webové databázi snadno zjistí, kdo ze všeobecných praktických lékařů v jejich okolí proti nemoci aktuálně očkuje a jak se mohou objednat. Praktici totiž ve spolupráci s ministerstvem zdravotnictví oživili systém, který používali v dobách covidové pandemie. Nyní v něm […]
Ačkoliv měli dosti zjednodušenou představu o lidské anatomii a při léčbě spoléhali i na nadpřirozené síly a magii, jejich lékařství bylo značně pokročilé. Informace o tom, jak léčili nemocné, lze čerpat ze 13 zachovaných lékařských papyrů. Nejnovější nález svědčí o tom, že se dokonce snažili léčit i rakovinu mozku. Egypťané léčili pomocí nejrůznějších pilulek, sirupů […]
Lidé si byli od pradávna vědomi spojení mezi stravou a zdravím, ale až pokroky v chemii, fyzice a biologii jim umožnily nahlédnout pod pokličku toho, co je ve stravě opravdu důležité. Dlouhou dobu byly za základ pro lidské zdraví považovány bílkoviny, až později byl kredit přiznán látkám, které získaly označení vitaminy. Jak byly objeveny a […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz