Domů     Medicína
Léčba alergie na kočky v dohledu? Nový výzkum ukazuje cestu
Matěj Soukup 9.11.2022
Zdroj: Pixabay

Mnozí z vás jsou zajisté milovníky koček, ale nemohou si domů chlupatého miláčka pořídit, protože trpí alergií na kočky. Pokud se vás to týká, zbystřete. Nový výzkum ze Spojených států možná otevře dveře i vám, a budete si brzy moci užívat spokojeného vrnění do ucha..

Očkování proti alergii, nazývané také imunoterapie, se používá již více než sto let ke zmírnění svědění, slzení očí, kýchání, rýmy, ucpání nosu a dalších příznaků alergie. Tyto injekce obsahují malé množství alergenů.

Lidé dostávají injekce po dobu tří až pěti let a postupně si na alergen vybudují toleranci.

„Přestože se injekce proti alergii používají již dlouho, vědci přesně nevědí, jak fungují,“ říká Lisa Wheatleyová, alergoložka z Národního institutu pro alergie a infekční choroby. „Někteří lidé se z alergie v podstatě vyléčí, zatímco jiní mohou injekce potřebovat donekonečna.“.

Studie byla provedena s cílem zjistit, zda by vědci mohli zlepšit léčbu alergií tím, že by zkrátili dobu, po kterou jsou injekce potřeba, a zároveň by pacientům poskytli dlouhodobou úlevu.

Utlumení reakce imunitního systému

Při alergii produkují některé imunitní buňky poplašné chemické látky, které vyvolávají zánět a další příznaky. „Pokud bychom dokázali utlumit signalizaci, mohli bychom možná zlepšit imunoterapii,“ říká Wheatleyová.

Ona a její kolegové použili monoklonální protilátku zvanou tezepelumab, která blokuje jednu z těchto poplašných látek, známou jako thymický stromální lymfopoetin neboli TSLP. Tato protilátka se používala jako lék proti astmatu.

121 osobám trpícím alergií na kočky podali buď samotné standardní injekce proti alergii, samotný tezepelumab, kombinaci obou látek nebo placebo. Po roce léčby se u lidí, kteří dostávali kombinaci, v porovnání s ostatními snížily příznaky alergie na kočičí srst.

Hladiny protilátek vyvolávajících alergii u lidí, kteří dostávali tuto kombinaci, klesly a klesaly i rok po ukončení léčby. U lidí, kteří dostávali standardní injekce, se hladina IgE začala po ukončení léčby vracet na výchozí úroveň.

Výhody i zápory

„I když jsou výsledky povzbudivé, není jasné, zda by tezepelumab fungoval stejně dobře i u jiných alergií“, varuje Edward Zoratti, alergolog a imunolog z nemocnice Henryho Forda v Detroitu. „Další možnou nevýhodou je, že monoklonální protilátky jsou drahé.“.

Podle něj je zapotřebí mnohem více výzkumu, než se tato nebo jakákoli jiná terapie přidá k injekcím proti alergii v ordinaci lékaře, ale studie je důležitá pro pochopení toho, jak terapie alergií funguje.

„Je to jeden krok v dlouhém řetězci, který nás v budoucnu pravděpodobně dovede ke skutečně užitečné terapii.“.

Související články
Medicína 17.4.2025
Akutní i chronické leukemie patří mezi nádorová onemocnění krve a krvetvorby, pro která v současnosti neexistuje screeningový program zachycující nemoc v široké populaci. Na leukemii však může poukázat běžné vyšetření krevního obrazu – ať již v rámci pravidelných preventivních kontrol u praktického lékaře, nebo v případě příznaků. Důležitým předpokladem je, aby pacient určité symptomy rozpoznal […]
Medicína 15.4.2025
Ročně zemře na vykrvácení až 1,5 milionu lidí po celém světě. Mnoho nemocnic se přitom potýká s nedostatkem krve pro transfuze, a to z důvodu neustálého poklesu dárcovství krve v kombinaci se zvýšenou poptávkou po krevních transfuzích z důvodu zvýšeného stárnutí populace, provádění rozsáhlých chirurgických zákroků či léčby chemoterapií, teroristických útoků i mezinárodních vojenských konfliktů. […]
Medicína 15.4.2025
Většina lidí si nevybaví nic, případně jen velmi málo z doby, kdy jim byly méně než tři roky. Už slavný rakouský psycholog a zakladatel psychoanalýzy Sigmund Freud nazval tento jev infantilní amnézií. Pokud jsou tyto vzpomínky klíčem k rozvoji naší identity v dospělosti, jak je možné, že si je nepamatujeme? Paměť je složitý a komplexní […]
Svět si nedávno prošel pandemií covidu, každoročně se objevují chřipkové epidemie a obavy vzbuzuje i ptačí chřipka. Kontrola šíření virů tak zůstává i nadále globální výzvou. Vědci z University of Pennsylvania se pokusili vyvinout antivirovou žvýkačku bránící přenosu viru chřipky či herpes simplex mezi lidmi. Vyrobená je z luštěniny! Předtím, než vypukla pandemie covidu, používal […]
Demence souvisí se ztrátou paměti, zmateností a kognitivními problémy. To se ví. Co když ale první varovné signály nepocházejí z mozku, ale z očí? Nedávná vědecká studie ukázala, že změny ve zrakovém vnímání mohou předpovědět demenci až 12 let před její oficiální diagnózou. Zjištění otevírají dveře novým možnostem včasné detekce a prevence neurodegenerativních onemocnění. Zrak […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz