Domů     Příroda
Co se stane se životem po jaderné katastrofě? Na to se pokouší najít odpověď unikátní dokument Fukušima
Martin Macourek 3.11.2022

Více jak deset let po katastrofě v jaderné elektrárně Fukušima se do některých prázdných míst vrací lidé. Naráží zde však na překvapivý jev. V evakuační zóně, která je postupně čištěna od radioaktivního spadu, je totiž nebývale živo.

Přesvědčit se o tom můžete na vlastní oči v dokumentu Fukušima: Příroda v nebezpečné oblasti, který v premiéře uvede Viasat Nature..

Druhá největší jaderná havárie v historii lidstva se odehrála v březnu 2011 a ze svých domovů vyhnala tisíce lidí. Hornatá pobřežní krajina se měla stát neobyvatelnou toxickou pustinou, skutečnost však překvapila mnohé odborníky.

Místa, ze kterých byli lidé vystěhováni doslova přes noc, se stala navzdory všem předpokladům domovinou divoké zvěře – prasat, makaků a dalších savců.

Některým druhům se i přes toxicitu daří velmi dobře. Obyvatelé vracející se do vyčištěných oblastí zde musí čelit nečekaným obtížím v podobě zvěře, která se bez ostychu pohybuje v místech, kterým se v minulosti vyhýbala.

V hodinovém dokumentárním speciálu budete společně s mezinárodní skupinou odborníků zkoumat zvířata, která vzdorují toxické krajině a nyní žijí tam, kde ještě v relativně nedávné době bujela civilizace.

Pak však došlo k explozi všech tří jader reaktorů v elektrárně Fukušima. Přes noc bylo narychlo vysídleno 460 tisíc lidí, kteří se nemohli vrátit a zanechali svá obydlí napospas přírodě.

Domy obrůstají mechem a rostlinami. Chodníky a silnice zarůstají trávou a křovím a na dříve udržovaných zahradách se v jedovaté zemině hrabou divočáci. Scény jako z postapokalyptického filmu se ve Fukušimě proměnily v realitu.

V dokumentu zároveň odhalíte, jak mohou tato zvířata v oblasti nejen přežívat, ale i prosperovat. Zjistíte, jaký má záření vliv na jejich chování, vzhled a genetickou strukturu. Zároveň prozkoumáte místní divokou flóru.

Nakonec se také společně s vědci pokusíte zjistit, kolik druhů žije ve stínu katastrofy.

Šedesátiminutový dokument Fukušima: Příroda v nebezpečné oblasti sledujte v sobotu 5. listopadu od 19 hodin na Viasat Nature.

Související články
Příroda 1.12.2024
Jsou to děsivé úkazy. Hurikán i tajfun bere životy, ničí majetek a pustoší. Jediná spolehlivá ochrana před nimi je útěk. Nová zjištění navíc naznačují, že těchto jevů bude přibývat. Tam, kde je atmosféra, tam je i její proudění. A to dokáže leckdy nabýt až pekelných rozměrů. Například na Neptunu jsou větry schopné překročit i rychlost […]
Vědci z Biologického centra Akademie věd ČR našli během letoška čtyřicet nových sladkovodních virů, které napadají vodní mikroorganismy. První, který se jim podařilo izolovat a podrobně popsat, dostal jméno podle jihočeské metropole – Budvirus. Jedná se o takzvaný obří virus, který napadá jednobuněčné vodní řasy skrytěnky. Výzkumníci potvrdili, že tento virus má významnou roli v ekosystému, protože […]
Ostatní Příroda 21.11.2024
Vědci z Biologického centra Akademie věd ČR společně s portugalskými odborníky odlovili dvě dosud největší ryby, které byly kdy uloveny ve sladkých vodách Portugalska. Jednalo se o sumce velké, z nichž jeden měřil 222 cm a vážil 76,5 kg a druhý měl 228 cm a 91,5 kg. Sumec velký (Silurus glanis) je přitom ve vodách  jižní Evropy […]
Ostatní Příroda 20.11.2024
Když u břehů Mauriciu poprvé přistála evropská loď, námořníci se mohli potrhat smíchy: Jídlo jim tam chodilo samo naproti! Ptáci velcí jako krocani se dali bezelstně ubíjet, neutíkali a svá vejce nechávali ležet na zemi. Tím blbounu nejapnému začaly odtikávat hodiny – o století později už jako druh neexistoval. Nejbližším žijícím příbuzným doda zůstává holub […]
Ostatní Příroda 19.11.2024
Mořští biologové strávili 20 let zkoumáním hlubokomořského tvora, kterého pojmenovali Bathydevius caudactylus, aby nyní potvrdili, že se jedná o zcela nový, dosud neobjevený druh. Mořský plž, obývající hlubiny východního severního Tichého oceánu, připomíná průhlednou kapuci a jako ochranu před predátory využívá bioluminiscenci. Na rozdíl od běžných mořských plžů, kteří žijí na mořském dně případně u […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz