Domů     Příroda
Co se stane se životem po jaderné katastrofě? Na to se pokouší najít odpověď unikátní dokument Fukušima
Martin Macourek 3.11.2022

Více jak deset let po katastrofě v jaderné elektrárně Fukušima se do některých prázdných míst vrací lidé. Naráží zde však na překvapivý jev. V evakuační zóně, která je postupně čištěna od radioaktivního spadu, je totiž nebývale živo.

Přesvědčit se o tom můžete na vlastní oči v dokumentu Fukušima: Příroda v nebezpečné oblasti, který v premiéře uvede Viasat Nature..

Druhá největší jaderná havárie v historii lidstva se odehrála v březnu 2011 a ze svých domovů vyhnala tisíce lidí. Hornatá pobřežní krajina se měla stát neobyvatelnou toxickou pustinou, skutečnost však překvapila mnohé odborníky.

Místa, ze kterých byli lidé vystěhováni doslova přes noc, se stala navzdory všem předpokladům domovinou divoké zvěře – prasat, makaků a dalších savců.

Některým druhům se i přes toxicitu daří velmi dobře. Obyvatelé vracející se do vyčištěných oblastí zde musí čelit nečekaným obtížím v podobě zvěře, která se bez ostychu pohybuje v místech, kterým se v minulosti vyhýbala.

V hodinovém dokumentárním speciálu budete společně s mezinárodní skupinou odborníků zkoumat zvířata, která vzdorují toxické krajině a nyní žijí tam, kde ještě v relativně nedávné době bujela civilizace.

Pak však došlo k explozi všech tří jader reaktorů v elektrárně Fukušima. Přes noc bylo narychlo vysídleno 460 tisíc lidí, kteří se nemohli vrátit a zanechali svá obydlí napospas přírodě.

Domy obrůstají mechem a rostlinami. Chodníky a silnice zarůstají trávou a křovím a na dříve udržovaných zahradách se v jedovaté zemině hrabou divočáci. Scény jako z postapokalyptického filmu se ve Fukušimě proměnily v realitu.

V dokumentu zároveň odhalíte, jak mohou tato zvířata v oblasti nejen přežívat, ale i prosperovat. Zjistíte, jaký má záření vliv na jejich chování, vzhled a genetickou strukturu. Zároveň prozkoumáte místní divokou flóru.

Nakonec se také společně s vědci pokusíte zjistit, kolik druhů žije ve stínu katastrofy.

Šedesátiminutový dokument Fukušima: Příroda v nebezpečné oblasti sledujte v sobotu 5. listopadu od 19 hodin na Viasat Nature.

Související články
Příroda 18.4.2025
Rostlina známá jako irský mech, jinak také puchratka kadeřavá, nyní zažívá své chvíle slávy. Je novou superpotravinou se zázračnými účinky, kterou doporučuje řada celebrit a tiktokerů. Je ale humbuk kolem této červené mořské řasy skutečně oprávněný? Puchratka kadeřavá (Chondrus crispus) je poměrně drobná mořská řasa, která dorůstá jen asi 20 cm. Vyrůstá ze základny uchycené […]
Příroda 17.4.2025
Každý den každý z nás vdechuje kyslík, který z velké části pochází z moří a oceánů. Ano, hlavním producentem tohoto plynu není deštný prales, ale drobné mikroskopické řasy a fytoplankton. A ten je teď v extrémním nebezpečí… Nová vědecká studie přichází s alarmujícím zjištěním: mikroplasty narušují schopnost těchto organismů fotosyntetizovat, což může mít dalekosáhlé důsledky […]
Desetitisíce sklenic uspořádaných v obřích lednicích. Konstantní teplota -18 °C. A uchované odrůdy pšenice až z roku 1917. Česká genová banka, jejíž provoz zajišťuje odborný tým CARC (Národní centrum zemědělského a potravinářského výzkumu), uchovává rostlinné dědictví české země pro výživovou bezpečnost i biodiverzitu a velikostí patří mezi 10 největších v Evropě.   Podle Organizace pro výživu a […]
A nejen po zdi… Gekoni se klidně procházejí po stropě nebo se přichytí na skle terária hlavou dolů, jako by na ně nepůsobila gravitace. Jejich superschopnosti se snaží napodobit technici při konstrukci robotů a dalších vynálezů.   Gekoni umí nejen přilnout ke svislým povrchům včetně zcela hladkých, jako jsou dlaždice a sklo, ale také se […]
Příroda 13.4.2025
Zažité představy o jednom z nejznámějších dinosaurů, Tyrannosaurovi rexovi, se znovu otřásají. Byl to opravdu děsivý a chytrý predátor, jak tvrdila některá nedávná zjištění, nebo jen veliké, svalnaté monstrum s omezeným intelektem? Nová studie se kloní k původní teorii, že T. rex nebyl tak chytrý, jak některé práce dříve naznačovaly. Poněkud kontroverzní studie z roku […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz