Domů     Příroda
Co se stane se životem po jaderné katastrofě? Na to se pokouší najít odpověď unikátní dokument Fukušima
Martin Macourek
od Martin Macourek 3.11.2022

Více jak deset let po katastrofě v jaderné elektrárně Fukušima se do některých prázdných míst vrací lidé. Naráží zde však na překvapivý jev. V evakuační zóně, která je postupně čištěna od radioaktivního spadu, je totiž nebývale živo.

Přesvědčit se o tom můžete na vlastní oči v dokumentu Fukušima: Příroda v nebezpečné oblasti, který v premiéře uvede Viasat Nature..

Druhá největší jaderná havárie v historii lidstva se odehrála v březnu 2011 a ze svých domovů vyhnala tisíce lidí. Hornatá pobřežní krajina se měla stát neobyvatelnou toxickou pustinou, skutečnost však překvapila mnohé odborníky.

reklama

Místa, ze kterých byli lidé vystěhováni doslova přes noc, se stala navzdory všem předpokladům domovinou divoké zvěře – prasat, makaků a dalších savců.

Některým druhům se i přes toxicitu daří velmi dobře. Obyvatelé vracející se do vyčištěných oblastí zde musí čelit nečekaným obtížím v podobě zvěře, která se bez ostychu pohybuje v místech, kterým se v minulosti vyhýbala.

V hodinovém dokumentárním speciálu budete společně s mezinárodní skupinou odborníků zkoumat zvířata, která vzdorují toxické krajině a nyní žijí tam, kde ještě v relativně nedávné době bujela civilizace.

reklama

Pak však došlo k explozi všech tří jader reaktorů v elektrárně Fukušima. Přes noc bylo narychlo vysídleno 460 tisíc lidí, kteří se nemohli vrátit a zanechali svá obydlí napospas přírodě.

Domy obrůstají mechem a rostlinami. Chodníky a silnice zarůstají trávou a křovím a na dříve udržovaných zahradách se v jedovaté zemině hrabou divočáci. Scény jako z postapokalyptického filmu se ve Fukušimě proměnily v realitu.

V dokumentu zároveň odhalíte, jak mohou tato zvířata v oblasti nejen přežívat, ale i prosperovat. Zjistíte, jaký má záření vliv na jejich chování, vzhled a genetickou strukturu. Zároveň prozkoumáte místní divokou flóru.

Nakonec se také společně s vědci pokusíte zjistit, kolik druhů žije ve stínu katastrofy.

Šedesátiminutový dokument Fukušima: Příroda v nebezpečné oblasti sledujte v sobotu 5. listopadu od 19 hodin na Viasat Nature.

reklama
Související články
Ačkoliv se počet jedinců českých ptáků v celkovém součtu příliš nemění, počty jednotlivých druhů se v čase vyvíjejí často velmi rozdílně. Nová studie týmu českých ornitologů ukazuje, že počty českých ptáků neovlivňují jen změny podmínek u nás, ale také globální klimatické změny. Největší pokles počtů zažívají vedle polních druhů ptáků také ty, které podstupují dlouhou […]
Mezi vědci panuje už dlouhé roky shoda, že dinosaury na Zemi s největší pravděpodobností vymýtil ničivý dopad obřího asteroidu před 66 miliony lety. Nyní se jim ale podařilo zjistit, ve které části roku k této tragédii, při které vymřely tři čtvrtiny všech živočišných druhů, došlo… K hromadnému vymírání mnoha rostlinných i živočišných druhů, které se […]
Dva prstíky opatrně uchopí vajíčko a položí ho kousek dál, aniž by ho rozmáčkly nebo upustily. Nebylo by na tom nic divného, kdyby ty prstíky nebyly na konci sloního chobotu. Sloní chobot je obdivuhodný nástroj. Silou a šikovností v mnohém předčí lidskou ruku, navíc je multifunkční. S pozoruhodnou lehkostí dokáže z cesty odstraňovat kmeny a […]
Když byl výzkum inteligence ve zvířecí říši ještě v plenkách, domnívali se vědci, že výroba a používání nástrojů je schopnost, kterou oplývá jedině člověk. Pak ale slavná bioložka Jane Goodallová prokázala, že nástroje umí vyrábět a používat také šimpanzi, tím se vnímání zvířecí inteligence od základů změnilo… A v poslední době nové výzkumy prokazují, že schopnost vědomě […]
Alzheimerova choroba je nejčastější příčinou demence u lidí, vedle zapomínání způsobuje také zmatenost a schopnost zabloudit i ve vlastním domě. Postihuje především osoby starší 65 let a činí je závislými na pomoci ostatních. Protože jsou si lidský a delfíní mozek podobné, zaměřili se nyní vědci na zkoumání, zda delfíni, kteří bez zjevných příčin uvízli na […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz