Domů     Ostatní
Umělé maso: I zrodila se „božská mana“

O umělém masu, které nechá vydechnout planetě, snil už britský premiér Winston Churchill. Zatímco v jeho době bylo možné o této metodě právě jen snít, dnes je „zkumavkové hovězí“ hudbou blízké budoucnosti….

Je šťavnaté jako maso, chutná jako maso, dokonce i tak vypadá. Ale není. Ve skutečnosti jde o sofistikovanou náhražku pocházející z laboratoří kanadské McMaster University, která by už za pár let mohla dominovat obchodům. Bude libo nízkotučnou, polotučnou nebo tučnou variantu?

Je pravé, či není?

Už žádné odkrajování přebytečného tuku nebo marné přežvykování. Produkt dvojice zabývající se biomedicínským inženýrstvím, Raviho Selvaganapathyho a Alirezy Shahin-Shamsabadiho, totiž může změnit nákupní priority.

Vyrobili umělé maso, jež je na první pohled – a po uvaření také na první kousnutí – naprosto k nerozeznání od původní biologické „předlohy“.

Alternativní sousto

Důvod, proč inženýři vstoupili na tenký led, a rozhodli se vydat cestou pěstitelství byl podle Selvaganapathyho jednoduchý. Hlad po mase totiž neustále roste, zatímco jeho produkce je neudržitelná. „Příkladem může být to, co se děje v Brazílii, kde se ničí amazonský prales kvůli pěstování sóji.

Ta se posléze vyváží do Číny, kde slouží ke krmení prasat,“ popsal. Velká část zdrojů je podle něj nyní věnována na pěstování plodin, které ovšem nesytí člověka, ale zvířata. Je proto třeba začít uplatňovat alternativní způsoby jeho výroby.

Nejenže je druhá varianta šetrnější k životnímu prostředí, ale také hygieničtější. Přenášení nemocí mezi zvířaty by totiž vymizelo.

Jedna vrstva na druhou

Ravi a Alireza při cestě za božskou manou, neboli dokonalým umělým masem, použili podobnou techniku, jakou je možné spatřit při pěstování tkání určených k transplantaci. V praxi jejich výzkum probíhal tak, že na sebe postupně skládali tenoučké vrstvy kultivovaných svalových a tukových buněk, které si předtím vypěstovali v laboratoři, na půdě jejich almy mater, McMaster University.

Postup a výsledky své práce následně uveřejnili v odborném časopise Cells Tissues Organs.

Maso jako mléko…

Přelomový výrobek nyní nabízí prostřednictvím svého start-upu CaroMeats. „Na počátku jsme k výrobě použili myší buňky a v současné době pracujeme s králičími buňkami,“ uvedl Shahin-Shamsabadi. Podle něj by tato technika mohla být použitelná pro jakékoli další druhy masa, jež běžně konzumujeme.

Kromě „ideálního tuku“, který je nositelem delikátní chuti je možné v rámci vývoje přizpůsobit také barvu. „Spotřebitelé si budou moct koupit maso s jakýmkoli procentem tuku, které mají rádi – stejně jako u mléka,“ dodal k výzkumu Selvaganapathy.

Související články
Málokterý způsob odčerpávání oxidu uhličitého z ovzduší se pojí s natolik smíšenými výsledky a tak silným odporem veřejnosti. Nic naplat, planeta se vaří, je třeba jednat a zvážit se musí i kontroverzí možnosti. Další milník geoinženýrství může být pokořen již brzy. Usilovat o nulové emise podle Mezivládního panelu pro změny klimatu nestačí. K udržení globálního oteplování na přijatelných […]
V populární představě je český rodák Sigmund Freud často vnímán jako psychoanalytik, který měl téměř chorobnou fixaci na sex a jeho vliv na lidské chování. Ale nové přehodnocení jeho práce, zejména díla „Výklad snů“, vedené uznávaným psychoanalytikem Markem Solmsem, odhaluje, že toto pojetí Freudovy teorie je založeno na špatném pochopení. Starý vtip praví, že cokoliv […]
Řekněme si to na rovinu – navzdory velkému pokroku a neustále se prohlubujícímu porozumění vnitřního fungování neuronů a DNA, nám stále chybí vysvětlení toho, jak mozek produkuje náš vnitřní svět barev, zvuků, vůní a chutí. Lidské vědomí zůstává nepolapitelné, přesto k němu má věda co říci. V roce 1998 uzavřeli americko-německý neurovědec Christof Koch a australský filozof […]
Péče o domácnost byla v minulosti nikdy nekončící dřinou. Postupem času naštěstí vznikly nejrůznější stroje, které hospodyňkám jejich práci usnadnily. Dnes už si domácnost bez pračky či ledničky ani neumíme představit. Jak dlouhá byla cesta k efektivním domácím spotřebičům? Praní prádla bylo zpočátku náročnou fyzickou aktivitou, pralo se v řece či potoce a špína se […]
124 minut. Tolik času trvá průměrný film s reklamami, nebo takovou dobu tráví Pražané cestou do/z práce. A tolik času tráví i průměrně české dítě denně venku. U předškoláků je to více, nicméně s rostoucím věkem doba pobytu venku klesá. Prodlužuje se naopak čas, který školáci tráví online. Zatímco mladší děti odrazují od delšího pobytu venku […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz