Domů     Medicína
Vědci zastavili šíření malárie pomocí genetické modifikace komárů
Martin Janda 15.10.2022

Mrňavý parazit, jehož přenašečem je komár, je jedním z největších nepřátel lidstva. Ročně zabíjí desetitisíce lidí, zejména dětí. Nová práce vědců z londýnské Královské univerzity mu však zasazuje tvrdou ránu a malárii tak možná zvoní hrana..

Malárie je infekční onemocnění způsobené jednobuněčnými parazity rodu Plasmodium. Tito parazité jsou běžně přenášeni na člověka prostřednictvím komárů. Jedná se především o tropickou nemoc, ale postupující klimatické změny ji rozšiřují i do dalších oblastí. Místní ohniska malárie byly například hlášeny i z Řecka nebo Turecka.

V roce 2019 podle Světové zdravotnické organizace (WHO) malárie usmrtila zhruba 409 000 lidí a téměř 229 milionů se jí nakazilo. K devadesáti procentům úmrtí na malárii dochází v subsaharské Africe, kde nemoc nejvíce ohrožuje děti mladší pěti let.

Poté, co samička komára kousne člověka, který už je nositelem parazita, nakazí se. Poté se parazit přesune do trávicího traktu hmyzu a následně i do jeho slinných žláz. Zde čeká, až si komár vyhlédne jinou lidskou oběť, na kterou zaútočí svým bodavě sacím ústrojím.

Badatelé upravili komáry tak, aby zpomalili růst parazitů malárie ve svém střevě a zabránili tak přenosu nemoci na člověka.

Výzkumný tým se pokusil dále snížit pravděpodobnost, že se parazit dostane do slinných žláz.

Vědcům se podařilo geneticky upravit komáry tak, že ve střevech vytvářejí dvě molekuly (v okamžiku, kdy přijímají krev) známé jako antimikrobiální peptidy. Tyto peptidy brání růstu parazita a byly poprvé objeveny u včel medonosných a afrických žab.

Nakonec se výzkumníkům povedlo oddálit přechod parazita do slinných žláz o několik dní natolik, že překoná délku života většiny komárů.

Tato metoda výrazně snižuje pravděpodobnost přenosu malárie v laboratorních podmínkách. Pokud se ukáže, že je bezpečná a účinná i v přírodním prostředí, může se stát mimořádně účinným nástrojem, který pomůže vymýtit malárii.

FOTO: EIKEN

reklama
Související články
Píše se rok 2023 a lidstvo znovu stojí na prahu technologické revoluce. Tentokrát s umělou inteligentní tváří. Zatímco nedávno AI bodovala na sociálních sítích, dnes dobývá průmysl i medicínu… Žijeme v době, kdy jsme každý den zahlceni desítkami a stovkami nových dat. Není však v našich silách je všechna zpracovat. A v medicíně to platí dvojnásob. […]
Že jsou vymýcené? To je relativní už jen s ohledem na tající věčně zmrzlou půdu, která může vydat kdejaké překvapení. Pravé neštovice navíc mají několik blízkých příbuzných a loňský poplach kolem těch opičích mohl být jen varovnou výstrahou. Datum 8. května 1980 vám asi nic neříká, přesto to byl významný den pro celé lidstvo. Oficiálně […]
Velmi často se mluví o tom, jak jsou zdravý jídelníček a dostatek pohybu důležité pro naše fyzické zdraví. Nyní se ukazuje, že zdravý životní styl je významný i pro duševní zdraví člověka. Studie provedená vědci z University of Cambridge a dalších významných světových univerzit naznačuje, že se podstatným způsobem podílí na snížení rizika rozvoje deprese. […]
Významná hrozba pro lidské zdraví… i tak by se dala označit antibiotická rezistence, ke které podle nejnovější studie velkou měrou přispívá také nestále se zhoršující kvalita ovzduší. Své závěry mezinárodní tým vědců z Velké Británie a Číny postavil na údajích z více než stovky zemí nashromážděných za dvě desetiletí. „Naše analýza představuje silný důkaz, že […]
Česká republika se drží na předních příčkách žebříčku výskytu rakoviny tlustého střeva a konečníku na světě. Ačkoliv je nádor ve střevě chirurgicky odstranitelný, zákeřnost této diagnózy spočívá v tom, že malé množství rakovinných buněk původní tumor opustí a založí novou rakovinu v životně důležitých orgánech. Tomu se nyní snaží zabránit španělští vědci. Kolorektální karcinom je […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz