Domů     Medicína
Vědci zastavili šíření malárie pomocí genetické modifikace komárů
Martin Janda
od Martin Janda 15.10.2022

Mrňavý parazit, jehož přenašečem je komár, je jedním z největších nepřátel lidstva. Ročně zabíjí desetitisíce lidí, zejména dětí. Nová práce vědců z londýnské Královské univerzity mu však zasazuje tvrdou ránu a malárii tak možná zvoní hrana..

Malárie je infekční onemocnění způsobené jednobuněčnými parazity rodu Plasmodium. Tito parazité jsou běžně přenášeni na člověka prostřednictvím komárů. Jedná se především o tropickou nemoc, ale postupující klimatické změny ji rozšiřují i do dalších oblastí. Místní ohniska malárie byly například hlášeny i z Řecka nebo Turecka.

V roce 2019 podle Světové zdravotnické organizace (WHO) malárie usmrtila zhruba 409 000 lidí a téměř 229 milionů se jí nakazilo. K devadesáti procentům úmrtí na malárii dochází v subsaharské Africe, kde nemoc nejvíce ohrožuje děti mladší pěti let.

reklama

Poté, co samička komára kousne člověka, který už je nositelem parazita, nakazí se. Poté se parazit přesune do trávicího traktu hmyzu a následně i do jeho slinných žláz. Zde čeká, až si komár vyhlédne jinou lidskou oběť, na kterou zaútočí svým bodavě sacím ústrojím.

Badatelé upravili komáry tak, aby zpomalili růst parazitů malárie ve svém střevě a zabránili tak přenosu nemoci na člověka.

Výzkumný tým se pokusil dále snížit pravděpodobnost, že se parazit dostane do slinných žláz.

Vědcům se podařilo geneticky upravit komáry tak, že ve střevech vytvářejí dvě molekuly (v okamžiku, kdy přijímají krev) známé jako antimikrobiální peptidy. Tyto peptidy brání růstu parazita a byly poprvé objeveny u včel medonosných a afrických žab.

reklama

Nakonec se výzkumníkům povedlo oddálit přechod parazita do slinných žláz o několik dní natolik, že překoná délku života většiny komárů.

Tato metoda výrazně snižuje pravděpodobnost přenosu malárie v laboratorních podmínkách. Pokud se ukáže, že je bezpečná a účinná i v přírodním prostředí, může se stát mimořádně účinným nástrojem, který pomůže vymýtit malárii.

FOTO: EIKEN

reklama
Související články
Patří k nejmenším ze všech mikrobů na světě. Dokonce se o nich říká, že jsou tak malé, že by se na špendlíkovou hlavičku vešlo 500 milionů rhinovirů, jež způsobují nachlazení. Jsou zcela jedinečné, jelikož se množí uvnitř buněk jiných živých tvorů. Co vše o virech (ne)víme? Nachází se na kůži, drží na površích nebo si […]
Coby potomci Adama a Evy jsme byli „naprogramováni“ k tomu, abychom se milovali a množili. Proto každý rok přijde na svět 140 milionů dětí, 500 000 z nich však s pomocí umělého oplodnění. V posledních letech totiž vitalita mužských spermií klesá. Avšak Češi našli lék… Měří zhruba 0,05 mm a pouhým okem jsou neviditelné. I […]
Do žebříčku 50 nejrychleji rostoucích technologických firem ve střední a jihovýchodní Evropě se probojovalo 13 českých společností. Ve 23. ročníku soutěže Deloitte Technology Fast 50 CE získaly prestižní ocenění CE Tech Rocketship české firmy LutherOne a CYRKL, ale vůbec nejlepší a nejrychleji rostoucí tech firmou je opět FTMO. Nejrychleji rostoucí technologickou firmou ve střední Evropě […]
Ve světě je moc bolesti. Jak by ji mohlo být o něco míň, to představili odborníci z FN Motol. Jde o neuromodulační metody léčby určené k tlumení nebo odstranění silných, jinak nezvládnutelných bolestí. Chronická bolest je syndrom. Toto onemocnění pacienty sužuje nejen po tělesné, ale i psychické stránce. Ale farmakologická, psychoterapeutická či rehabilitační pohybová terapie […]
Proces stárnutí začíná již v momentě našeho narození. Každý den je v lidském těle nahrazeno 330 miliard buněk. Jejich životní cyklus šlape jako hodinky, a nikdy se nemění. Je ale možné tyto základní stavební kameny přimět k pomalejšímu odchodu do penze? Jedno známé rčení praví, že „ženy stárnou otřesně, zatímco na mužích to vůbec není […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz