Domů     Medicína
Vědci zastavili šíření malárie pomocí genetické modifikace komárů
Martin Janda
od Martin Janda 15.10.2022

Mrňavý parazit, jehož přenašečem je komár, je jedním z největších nepřátel lidstva. Ročně zabíjí desetitisíce lidí, zejména dětí. Nová práce vědců z londýnské Královské univerzity mu však zasazuje tvrdou ránu a malárii tak možná zvoní hrana..

Malárie je infekční onemocnění způsobené jednobuněčnými parazity rodu Plasmodium. Tito parazité jsou běžně přenášeni na člověka prostřednictvím komárů. Jedná se především o tropickou nemoc, ale postupující klimatické změny ji rozšiřují i do dalších oblastí. Místní ohniska malárie byly například hlášeny i z Řecka nebo Turecka.

V roce 2019 podle Světové zdravotnické organizace (WHO) malárie usmrtila zhruba 409 000 lidí a téměř 229 milionů se jí nakazilo. K devadesáti procentům úmrtí na malárii dochází v subsaharské Africe, kde nemoc nejvíce ohrožuje děti mladší pěti let.

reklama

Poté, co samička komára kousne člověka, který už je nositelem parazita, nakazí se. Poté se parazit přesune do trávicího traktu hmyzu a následně i do jeho slinných žláz. Zde čeká, až si komár vyhlédne jinou lidskou oběť, na kterou zaútočí svým bodavě sacím ústrojím.

Badatelé upravili komáry tak, aby zpomalili růst parazitů malárie ve svém střevě a zabránili tak přenosu nemoci na člověka.

Výzkumný tým se pokusil dále snížit pravděpodobnost, že se parazit dostane do slinných žláz.

Vědcům se podařilo geneticky upravit komáry tak, že ve střevech vytvářejí dvě molekuly (v okamžiku, kdy přijímají krev) známé jako antimikrobiální peptidy. Tyto peptidy brání růstu parazita a byly poprvé objeveny u včel medonosných a afrických žab.

reklama

Nakonec se výzkumníkům povedlo oddálit přechod parazita do slinných žláz o několik dní natolik, že překoná délku života většiny komárů.

Tato metoda výrazně snižuje pravděpodobnost přenosu malárie v laboratorních podmínkách. Pokud se ukáže, že je bezpečná a účinná i v přírodním prostředí, může se stát mimořádně účinným nástrojem, který pomůže vymýtit malárii.

FOTO: EIKEN

reklama
Související články
O kyselině hyaluronové, která má díky svým vlastnostem obrovské využití nejen v kosmetickém průmyslu, ale v také v medicíně, už slyšel v reklamě na omlazující produkty snad každý. Za její rozšířené použití vděčíme rozvoji oboru biotechnologie. Výrobou kyseliny hyaluronové se jako jedna ze tří světově nejúspěšnějších firem zabývá česká firma Contipro. Její zakladatel a majitel Vladimír Velebný, sám absolvent biochemie […]
Čeká je symbolická trasa z Maratonu do Athén, třebaže je tělo příliš neposlouchá. Cílem 12. ročníku Maratonu s roztroušenou sklerózou (MaRS) je společným cvičením, procházkou, lekcí jógy, tai-či i boxu, nebo jízdou na rotopedu pokořit vzdálenost 42 kilometrů. Akce startuje dnes a potrvá do zítra. MaRS je určen jak pro pacienty s RS, tak pro zdravé […]
Lamy mají jedinečný imunitní systém. Jejich protilátky jsou mnohem menší, než je tomu u jiných živočišných druhů, proto jsou stabilnější a snadněji zasáhnou svůj cíl, tedy cizorodé viry, uvnitř organismu. Stanou se nadějí lidstva v boji proti nemocem? Na to, že imunitní systém velbloudovitých, mezi které se řadí i lamy a alpaky, funguje jinak než lidský, […]
Mnoho žen zná zažívací potíže doprovázející menstruaci, které však mohou potrápit i mimo cyklus: nadýmání, zácpa či naopak průjem nebo pocit plnosti a tlaku v břiše. Ať už jde o následky dietního prohřešku, virózy nebo třeba stresu, měly by během několika dní polevit po začátku menstruace nebo po odstranění příčiny, úpravě jídelníčku a užití volně […]
Na tuto otázku mohou pomoci odpovědět lidé, kteří přežili válku v Jugoslávii! Výzkumníci centra CEITEC Masarykovy univerzity hledají dobrovolníky pro mezinárodně uznávanou studii… Stres je přirozenou reakcí organismu na vnímané hrozby nebo problémy. Vyvolává v našem těle řadu fyziologických změn, včetně uvolňování stresových hormonů, jako je kortizol a adrenalin. Zatímco krátkodobý stres může být pro […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz