Domů     Medicína
Vědci zastavili šíření malárie pomocí genetické modifikace komárů
Martin Janda 15.10.2022

Mrňavý parazit, jehož přenašečem je komár, je jedním z největších nepřátel lidstva. Ročně zabíjí desetitisíce lidí, zejména dětí. Nová práce vědců z londýnské Královské univerzity mu však zasazuje tvrdou ránu a malárii tak možná zvoní hrana..

Malárie je infekční onemocnění způsobené jednobuněčnými parazity rodu Plasmodium. Tito parazité jsou běžně přenášeni na člověka prostřednictvím komárů. Jedná se především o tropickou nemoc, ale postupující klimatické změny ji rozšiřují i do dalších oblastí. Místní ohniska malárie byly například hlášeny i z Řecka nebo Turecka.

V roce 2019 podle Světové zdravotnické organizace (WHO) malárie usmrtila zhruba 409 000 lidí a téměř 229 milionů se jí nakazilo. K devadesáti procentům úmrtí na malárii dochází v subsaharské Africe, kde nemoc nejvíce ohrožuje děti mladší pěti let.

Poté, co samička komára kousne člověka, který už je nositelem parazita, nakazí se. Poté se parazit přesune do trávicího traktu hmyzu a následně i do jeho slinných žláz. Zde čeká, až si komár vyhlédne jinou lidskou oběť, na kterou zaútočí svým bodavě sacím ústrojím.

Badatelé upravili komáry tak, aby zpomalili růst parazitů malárie ve svém střevě a zabránili tak přenosu nemoci na člověka.

Výzkumný tým se pokusil dále snížit pravděpodobnost, že se parazit dostane do slinných žláz.

Vědcům se podařilo geneticky upravit komáry tak, že ve střevech vytvářejí dvě molekuly (v okamžiku, kdy přijímají krev) známé jako antimikrobiální peptidy. Tyto peptidy brání růstu parazita a byly poprvé objeveny u včel medonosných a afrických žab.

Nakonec se výzkumníkům povedlo oddálit přechod parazita do slinných žláz o několik dní natolik, že překoná délku života většiny komárů.

Tato metoda výrazně snižuje pravděpodobnost přenosu malárie v laboratorních podmínkách. Pokud se ukáže, že je bezpečná a účinná i v přírodním prostředí, může se stát mimořádně účinným nástrojem, který pomůže vymýtit malárii.

FOTO: EIKEN

Související články
Lékaři z Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) znovu přepsali dějiny medicíny. V rámci patnáctihodinové operace totiž pacientovi transplantovali hned pět orgánů najednou. Jmenuje se Pavel a hospitalizován byl s nádorem, který mu napadl většinu břišních orgánů a přední stranu břicha. První podobnou operaci proto podstoupil již před dvěma lety. Nové tenké střevo se však […]
Každý z nás je nositelem přibližně 4 milionů genetických variant. Ale jen málokomu se povede vyhrát v genetické loterii něco opravdu cenného, jako třeba barevnější vidění světa, nádherné řasy nebo silné svaly bez cvičení.   Miliony barev Většina z nás dokáže rozeznat asi jeden milion odstínů barev. To ale nejsou hranice lidských možností. Asi 12 % […]
O málokteré nemoci můžeme říct, že se s ní setkáváme denně, a pokud se netýká přímo vás, pak jistě někoho z blízkého okolí. Statistika mluví jasně – každý osmý člověk na světě je obézní, každý třetí trpí nadváhu. Její léčba se po celou historii rovnala boji s větrnými mlýny, v posledních letech se ale karta obrací. Žádnou magickou pilulku […]
Na první pohled se může zdát, že jde o obyčejnou únavu… Může však jít i o život. Ačkoli patří Myasthenia gravis k nejčastějším a zároveň nejnebezpečnějším svalovým onemocněním, o jeho existenci ví laická i odborná veřejnost stále velmi málo Podle předsedkyně pacientské organizace MYGRA, Miriam Křivkové, se přitom může objevit v řádu několika minut. „Tělo se […]
Než byla v roce 1955 vytvořena první vakcína, byla dětská obrna obávanou nemocí. V jejím důsledku mohlo u dětí dojít k ochrnutí dýchacích a polykacích svalů. V takovém případě se jejich jedinou nadějí na přežití staly železné plíce. Jako železné plíce se označuje ventilátor s negativním tlakem. Jedná se o válec, v němž pacient leží […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz