Domů     Objevy
Jakou hudbu umí vytvořit algoritmy umělé inteligence?
Jan Zelenka 14.10.2022
Jazzový koncert umělé inteligence Foto: FIT ČVUT

Možnosti generování jazzové hudby pomocí algoritmů umělé inteligence otestovali na Fakultě informačních technologií ČVUT v Praze (FIT ČVUT). Skladbu vygenerovanou s pomocí algoritmů umělé inteligence následně odborníci přepsali do not, aby byla přístupná profesionálním hudebníkům, kteří ji díky tomu mohli nazkoušet.

Nabídli tak srovnání živé interpretace s čistě elektronickým přehráním. Celá akce proběhla na Koncertě AI jazz dne 6. 10. 2022 na FIT ČVUT..

Kapela s moderátorem Ing. Davidem Peškem a obrazy vygenerované algorimty AI v pozadí. Foto: FIT ČVUT

Skladba originálně vygenerovaná umělou inteligencí využívající GPT-2 algoritmy pro tvorbu hudebních skladeb zazněla nejprve v podání jazzového bandu studentů Konzervatoře a VOŠ Jaroslava Ježka. Následně mohli posluchači slyšet její reprodukci v čistě elektronickém podání.

Myšlenkou bylo ukázat srovnání živé interpretace s čistě elektronickým přehráním. Poznáme rozdíl na první poslech? Nebo bychom to nepoznali, kdybychom tuto informaci neměli? Hudební zážitek doplnilo i vizuální promítání obrazů, které algoritmy umělé inteligence na tuto skladbu vygenerovaly.

Rozdíly jsou slyšet

Koncertem posluchače provedl Ing. David Pešek, technologický skaut a vyučující v oblasti podpory podnikavosti a inovací. „Je zajímavé sledovat, čemu všemu se dnes říká umělá inteligence, a kde všude může najít taková umělá inteligence uplatnění,“ říká David Pešek, a dodává:

„Stále více se přesvědčujeme o tom, že umělá inteligence plně nenahradí lidské zdroje, ale nahradí je pouze ve vybraných úkonech, kde není zapotřebí kritického nebo tvůrčího myšlení.“ Na Koncertě AI jazz to bylo slyšet z rozdílů podání skladby strojem a oproti tomu živými muzikanty ve složení: klávesy, bicí, kytara, baskytara, příčná flétna a saxofon.

Jazzový koncert umělé inteligence, Foto: FIT ČVUT

Budoucí svět AI

Algoritmy umělé inteligence se dnes využívají v řadě oblastí. Doporučují obsah na internetu, předpovídají počasí a pomáhají zajistit bezpečnost v dopravě. Umělá inteligence jistě najde své uplatnění i v uměleckém světě.

Můžeme například očekávat, že v nedaleké budoucnosti budou zastávat část mechanické práce při tvorbě hudebních skladeb právě algoritmy umělé inteligence. Nabídnou škálu hudebních výstupů, které produkční pak již jen zkoriguje.

Místo skladatelů mohou hudbu do prostředí méně náročných na poslech (čekárny, supermarkety, apod.) generovat algoritmy.

Hlasování na konec. Co se líbili víc vám? Foto: FIT ČVUT

Zbývá tu však ještě plno otazníků. Například otázka, do jaké míry je produkční práce při sestavování výsledné hudby z dílčích generovaných předloh tvůrčí činnost, a zda budou tedy i veřejně produkované algoritmicky vytvořené hudební skladby podléhat stejným nebo podobným pravidlům zaštiťovaným v České republice Ochranným svazem autorů.

Skladba a obrazy vygenerované algoritmy umělé inteligence na: https://youtu.be/YUDElUvqyIE

reklama
Související články
Po letech studia a spolupráce s egyptology složil Michael Zann, zakladatel českého hudebního projektu NEMUER, album s tematikou starověkého Egypta. Ve spolupráci s českou pop-surrealist malířkou Klárou Sedlo a profesionály z filmového průmyslu vycházejí z textů Knihy mrtvých a přenesou publikum na fantastickou cestu egyptským podsvětím. Kromě hry na historické nástroje představí NEMUER také průkopnický […]
O pavoučím hedvábí, což je proteinové vlákno z výměšků pavouků rodu Argiope a Nephila, se jako o materiálu budoucnosti hovoří již dlouho. Zhotovení textilie z něj je však extrémně nákladné a zdlouhavé. Vědci po celém světě se proto již nějakou dobu snaží přijít na to, jak učinit výrobu pavoučího hedvábí rentabilní. Čínští vědci na to […]
Bylo to právě (tepelně zpracované) maso, které nasměrovalo člověka na jinou vývojovou linii oproti jiných hominidům (lidoopům). Tisíce staletí zažitá tradice, že maso pochází výhradně ze zvířat, už ale neplatí. Je tu nový druh – maso laboratorní. Letošní rok mohou Američané označit za zlomový. Po Singapuru se totiž západní velmoc stala druhou na světě, která […]
Přesvědčivý důkaz o tom přinesl mezinárodní výzkumný tým, jehož součástí byl i astrofyzik Michal Zajaček z Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity. Výsledky studie, v níž vědci zpracovali data, získaná největšími radioteleskopy na světě, byly nedávno publikovány v prestižním odborném časopise The Astrophysical Journal. Tým pod vedením astronomky Silke Britzen z německého Institutu Maxe Plancka pro radioastronomii zkoumal tzv. blazary, aktivní jádra […]
Zní to jako neuvěřitelná zpráva, ale potvrzují ji poznatky geologů. Afriku, druhý největší kontinent, trhá na dva kusy obrovská trhlina, táhnoucí se od Rudého moře až po Mosambik v délce tisíců kilometrů. Rozdělí se tedy Afrika úplně, a pokud ano, kdy se to stane? Stejně jako u všech dalších podobných geologických procesů půjde i v […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz