Domů     Objevy
Jakou hudbu umí vytvořit algoritmy umělé inteligence?
Jan Zelenka 14.10.2022
Jazzový koncert umělé inteligence Foto: FIT ČVUT

Možnosti generování jazzové hudby pomocí algoritmů umělé inteligence otestovali na Fakultě informačních technologií ČVUT v Praze (FIT ČVUT). Skladbu vygenerovanou s pomocí algoritmů umělé inteligence následně odborníci přepsali do not, aby byla přístupná profesionálním hudebníkům, kteří ji díky tomu mohli nazkoušet.

Nabídli tak srovnání živé interpretace s čistě elektronickým přehráním. Celá akce proběhla na Koncertě AI jazz dne 6. 10. 2022 na FIT ČVUT..

Kapela s moderátorem Ing. Davidem Peškem a obrazy vygenerované algorimty AI v pozadí. Foto: FIT ČVUT

Skladba originálně vygenerovaná umělou inteligencí využívající GPT-2 algoritmy pro tvorbu hudebních skladeb zazněla nejprve v podání jazzového bandu studentů Konzervatoře a VOŠ Jaroslava Ježka. Následně mohli posluchači slyšet její reprodukci v čistě elektronickém podání.

Myšlenkou bylo ukázat srovnání živé interpretace s čistě elektronickým přehráním. Poznáme rozdíl na první poslech? Nebo bychom to nepoznali, kdybychom tuto informaci neměli? Hudební zážitek doplnilo i vizuální promítání obrazů, které algoritmy umělé inteligence na tuto skladbu vygenerovaly.

Rozdíly jsou slyšet

Koncertem posluchače provedl Ing. David Pešek, technologický skaut a vyučující v oblasti podpory podnikavosti a inovací. „Je zajímavé sledovat, čemu všemu se dnes říká umělá inteligence, a kde všude může najít taková umělá inteligence uplatnění,“ říká David Pešek, a dodává:

„Stále více se přesvědčujeme o tom, že umělá inteligence plně nenahradí lidské zdroje, ale nahradí je pouze ve vybraných úkonech, kde není zapotřebí kritického nebo tvůrčího myšlení.“ Na Koncertě AI jazz to bylo slyšet z rozdílů podání skladby strojem a oproti tomu živými muzikanty ve složení: klávesy, bicí, kytara, baskytara, příčná flétna a saxofon.

Jazzový koncert umělé inteligence, Foto: FIT ČVUT

Budoucí svět AI

Algoritmy umělé inteligence se dnes využívají v řadě oblastí. Doporučují obsah na internetu, předpovídají počasí a pomáhají zajistit bezpečnost v dopravě. Umělá inteligence jistě najde své uplatnění i v uměleckém světě.

Můžeme například očekávat, že v nedaleké budoucnosti budou zastávat část mechanické práce při tvorbě hudebních skladeb právě algoritmy umělé inteligence. Nabídnou škálu hudebních výstupů, které produkční pak již jen zkoriguje.

Místo skladatelů mohou hudbu do prostředí méně náročných na poslech (čekárny, supermarkety, apod.) generovat algoritmy.

Hlasování na konec. Co se líbili víc vám? Foto: FIT ČVUT

Zbývá tu však ještě plno otazníků. Například otázka, do jaké míry je produkční práce při sestavování výsledné hudby z dílčích generovaných předloh tvůrčí činnost, a zda budou tedy i veřejně produkované algoritmicky vytvořené hudební skladby podléhat stejným nebo podobným pravidlům zaštiťovaným v České republice Ochranným svazem autorů.

Skladba a obrazy vygenerované algoritmy umělé inteligence na: https://youtu.be/YUDElUvqyIE

Související články
Objevy Příroda 19.6.2025
Česká republika se může pochlubit unikátní kryobankou rostlin, která již více než 20 let hraje klíčovou roli v ochraně genetické rozmanitosti ohrožených, vzácných, krajových či hospodářsky významných plodin. Rostlinné poklady naší země jsou v tomto specializovaném zařízení uchovávány pro další generace v kapalném dusíku při teplotách -196 °C. Českou kryobanku spravuje CARC (Národní centrum zemědělského a potravinářského […]
Objevy Technika 16.6.2025
Počítačoví vědci z Fakulty elektrotechnické ČVUT (FEL ČVUT) a Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC ČVUT) se v mezinárodním žebříčku CSRankings umístili mezi nejlepšími evropskými pracovišti v oborech informatiky a robotiky. Největšího úspěchu dosáhli v oblasti počítačového vidění (Computer Vision), kde se v hodnocení za období 2020–2025 umístili na 6. místě v Evropě, a […]
Historie Objevy 12.6.2025
Jak mohl skutečně vypadat svatý Václav? Na to se pokusil odpovědět mezinárodní tým vědců, který za pomoci nejmodernějších forenzních technik vytvořil digitální rekonstrukci podoby slavného českého knížete a světce. Využili k tomu lebku uloženou v rámci Svatovítského pokladu v Praze, přičemž výsledky svého výzkumu zveřejnili v odborném časopise Heritage. Na projektu se podíleli odborníci z […]
Medicína Objevy 9.6.2025
V srpnu loňského roku svět obletěla zpráva o úmrtí nejstarší ženy světa, Marie Branyas Morerové, která se dožila úctyhodných 117 let. Narodila se ještě před první světovou válkou, přežila španělskou chřipku i covid, a přesto ji ve vysokém věku trápily jen běžné problémy s klouby a ztráta sluchu. Na otázku, jaký je její recept na […]
Ve světě mikroorganismů platí tvrdá pravidla: přežít, množit se, přizpůsobit. A přesto, právě tam, kde bychom čekali jednoduchost a sobectví, nacházíme překvapivou složku spolupráce. Nejnověji se o to postaral objev tzv. multicelulárních magnetotaktických bakterií (MMB) – mikroskopických tvorů, kteří se dokážou orientovat podle magnetického pole Země a žít jen tehdy, jsou-li součástí kolonie. Když spolupráce […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz