Domů     Zajímavosti
Chalupám rustikální styl vyloženě sluší
Martin Macourek
od Martin Macourek 14.10.2022

komerční sdělení

Mít rekreační chalupu je snem mnoha lidí. Ti, kteří mají to štěstí, potom logicky touží po tom, aby právě ta jejich chalupa vypadala co nejlépe a představovala pro ně oázu klidu pro chvíle odpočinku a relaxace od shonu běžných pracovních dní.

A protože ta pravá chalupa je většinou budova s bohatou a dlouhou historií, byla by škoda to nereflektovat i při výběru jejího vybavení a při dalších úpravách jejího interiéru i exteriéru.

Rustikální styl a venkovské chalupy

Rustikální styl charakterizuje inspirace dobou minulou a také venkovským prostředím, to neznamená jen design nábytku a dalších prvků, ale i používání tradičních přírodních materiálů a v neposlední řadě potom dobře odvedená řemeslná práce. Jinými slovy, to, co si s spojujeme s dobou našich prababiček a praprababiček.

reklama

Z tohoto popisu jakoby přímo automaticky plynulo, že jen těžko budeme hledat styl, který by se k venkovské chalupě hodil více než styl rustikální. Není proto divu, že se pro něj rozhoduje většina nových majitelé chalup nebo těch, kteří hodlají přistoupit k významné rekonstrukci.

Tipy na výbavu

Rustikální styl staví jednoznačně na dřevě, masivním, kvalitním a řemeslně opracovaným. Neznamená to ale snad, že by jiné materiály nebylo možno použít. Velmi líbivou kombinaci vytváří dřevo s kamenem, klasickými cihlami, ale také sklem. Do interiérů se hodí také ratan.

Příkladem ideálně zvoleného nábytku může být masivní dřevěné vitríny s prosklenými dvířky.

reklama

Pokud do nich potom vystavíte třeba pěkný porcelánový servis nebo starší knihy, iluze „starých dobrých časů“ bude dokonalá.

Také stůl a židle by neměly kazit dojem tím, že budou z překližky. I v tomto případě je třeba volit masivní dřevo. Nábytek nemusí být přitom příliš zdobený, právě naopak, rustikální styl charakterizuje spíše jednoduchost. Také nejrůznější komody, truhly a masivní skříně do chalupy skvěle zapadnou.

V dřívějších dobách byly nepostradatelnou součástí obytných místností také kamna. A pokud chcete mít svojí chalupu vybavenou tak, aby maximálně odpovídala podobě, jakou chalupa mívala v dřívějších dobách, nezapomínejte na ně.

Pěkně provedená kachlová kamna se stanou dominantou každé místnosti a v neposlední řadě mohou mít i funkční význam.

Koneckonců, v době neustále zdražujících energií není topení pevnými palivy tak špatný nápad.

Zdroj obrázku: Ground Picture / Shutterstock.com

reklama
Související články
Prokrastinace představuje fenomén odkládání plnění povinností a úkolů. Místo toho se člověk raději věnuje nedůležité činnosti, nebo přímo nicnedělání. Rozhodně si však při ní neodpočinete, nestojí za ní ale ani lenost. Co ji způsobuje a jak s ní zatočit? Podle odborníků je prokrastinace výrazná a chronická tendence odkládat plnění povinností a úkolů, zejména těch náročných a […]
Večeře v rodinném kruhu jsou příjemným zakončením dne, příležitost se uvolnit a popovídat si se svými blízkými. I když je Češi milují, každý den si je dopřává jen 9 % rodin. Alespoň třikrát týdně pak 60 % rodin. Společné večeře přitom přinášejí spoustu výhod, včetně zdravotních. Třeba… Nejnovější průzkum uskutečněný v září tohoto roku American Heart Association, […]
Na tuto otázku mohou pomoci odpovědět lidé, kteří přežili válku v Jugoslávii! Výzkumníci centra CEITEC Masarykovy univerzity hledají dobrovolníky pro mezinárodně uznávanou studii… Stres je přirozenou reakcí organismu na vnímané hrozby nebo problémy. Vyvolává v našem těle řadu fyziologických změn, včetně uvolňování stresových hormonů, jako je kortizol a adrenalin. Zatímco krátkodobý stres může být pro […]
Až se astronauti poprvé po více než 50 letech vrátí na Měsíc v rámci mise NASA Artemis III, budou mít na sobě skafandr nové generace. Lepší, flexibilnější, odolnější, pohodlnější. Pokročilý speciální oblek zajistí, že astronauti budou vybaveni vysoce výkonným a robustním vybavením a že se do něj vejde mnoho typů lidských postav. Nový skafandr Axiom […]
Neodvratitelná je sudba vysychajícího Aralského jezera. Z kdysi obří vodní plochy zůstal jen malý pozůstatek na kazašské straně hranice. Zcela stejný osud však hrozí i dalším jezerům – mezi nimi i Urmijskému jezeru v Íránu, které bývalo největším jezerem na Blízkém východě. Voda v bezodtokém jezeře, které mělo dříve rozlohu 5000 km2 jako Ústecký kraj, ubývá nepřetržitě od […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz