Domů     Zajímavosti
Chalupám rustikální styl vyloženě sluší

komerční sdělení

Mít rekreační chalupu je snem mnoha lidí. Ti, kteří mají to štěstí, potom logicky touží po tom, aby právě ta jejich chalupa vypadala co nejlépe a představovala pro ně oázu klidu pro chvíle odpočinku a relaxace od shonu běžných pracovních dní.

A protože ta pravá chalupa je většinou budova s bohatou a dlouhou historií, byla by škoda to nereflektovat i při výběru jejího vybavení a při dalších úpravách jejího interiéru i exteriéru.

Rustikální styl a venkovské chalupy

Rustikální styl charakterizuje inspirace dobou minulou a také venkovským prostředím, to neznamená jen design nábytku a dalších prvků, ale i používání tradičních přírodních materiálů a v neposlední řadě potom dobře odvedená řemeslná práce. Jinými slovy, to, co si s spojujeme s dobou našich prababiček a praprababiček.

Z tohoto popisu jakoby přímo automaticky plynulo, že jen těžko budeme hledat styl, který by se k venkovské chalupě hodil více než styl rustikální. Není proto divu, že se pro něj rozhoduje většina nových majitelé chalup nebo těch, kteří hodlají přistoupit k významné rekonstrukci.

Tipy na výbavu

Rustikální styl staví jednoznačně na dřevě, masivním, kvalitním a řemeslně opracovaným. Neznamená to ale snad, že by jiné materiály nebylo možno použít. Velmi líbivou kombinaci vytváří dřevo s kamenem, klasickými cihlami, ale také sklem. Do interiérů se hodí také ratan.

Příkladem ideálně zvoleného nábytku může být masivní dřevěné vitríny s prosklenými dvířky.

Pokud do nich potom vystavíte třeba pěkný porcelánový servis nebo starší knihy, iluze „starých dobrých časů“ bude dokonalá.

Také stůl a židle by neměly kazit dojem tím, že budou z překližky. I v tomto případě je třeba volit masivní dřevo. Nábytek nemusí být přitom příliš zdobený, právě naopak, rustikální styl charakterizuje spíše jednoduchost. Také nejrůznější komody, truhly a masivní skříně do chalupy skvěle zapadnou.

V dřívějších dobách byly nepostradatelnou součástí obytných místností také kamna. A pokud chcete mít svojí chalupu vybavenou tak, aby maximálně odpovídala podobě, jakou chalupa mívala v dřívějších dobách, nezapomínejte na ně.

Pěkně provedená kachlová kamna se stanou dominantou každé místnosti a v neposlední řadě mohou mít i funkční význam.

Koneckonců, v době neustále zdražujících energií není topení pevnými palivy tak špatný nápad.

Zdroj obrázku: Ground Picture / Shutterstock.com

Související články
Někteří sociologové a psychologově tvrdí, že žijeme v éře postfaktické, tedy v době, kdy jsou fakta a racionalita upozaděny a prim hrají emoce. Že na tom něco je, ukazuje letmý pohled na sociální sítě, kde mnohdy vládne agresivita, často zabalená do potrhlých konspiračních teorií. Začátkem května oběhlo internet virální video, ve kterém šedesátiletý Peter Abbott […]
Výrok Billa Gatese zněl jasně. Výroba mléčných produktů má až příliš vysokou uhlíkovou stopu. Aby tuto skutečnost zvrátil, rozhodl se podpořit kalifornský start-up, jež hodlá klasické máslo nahradit umělým. Společnost Savor ze San Jose využívá k výrobě tuku podobného živočišnému termochemický proces, který by měl být levný a zároveň energeticky nenáročný. „Vycházeli z faktu, že […]
Co se stane, když si dva bratři vezmou dvě sestry a mají dvě děti? Normálně by děti byli bratranci, ale co když otcové jsou dvě identická dvojčata a matky také dvě identická dvojčata? Pak podle genetiky jsou vlastně sourozenci a ne bratranci. Vědci jsou dvojčaty fascinováni odjakživa. Už multižánrový vědec Francis Galton v roce 1875 […]
Žijeme v době plastové jako generace „plastic people“, v barevném, naleštěném a nerozbitném. Zatímco z kdysi zázračného produktu se stal veřejný nepřítel číslo jedna, dnes ho bereme na milost. Plasty ale nejsou zlo. „Špatnou reklamu plastům dělají obalové výrobky s krátkou dobou použitelnosti, ale především lidské chování, jak s nimi nakládáme…“ řekl nám ředitel Ústavu makromolekulární chemie […]
Pohádky, které dnes známe a milujeme, jsou oproti svým původním verzím jen slabými odvary. Jádra mrazivých nebo lechtivých příběhů, z nichž kdysi povstaly, v nich nicméně přetrvávají dodnes.   Lidové pohádky bývaly lechtivých motivů, vulgarit a jadrného humoru plné. Vyprávěli si je totiž hlavně dospělí, třeba pro zpestření dlouhých zimních večerů. K proměně těchto často velice nekompromisních a […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz