Domů     Zajímavosti
Chalupám rustikální styl vyloženě sluší
Martin Macourek
od Martin Macourek 14.10.2022

komerční sdělení

Mít rekreační chalupu je snem mnoha lidí. Ti, kteří mají to štěstí, potom logicky touží po tom, aby právě ta jejich chalupa vypadala co nejlépe a představovala pro ně oázu klidu pro chvíle odpočinku a relaxace od shonu běžných pracovních dní.

A protože ta pravá chalupa je většinou budova s bohatou a dlouhou historií, byla by škoda to nereflektovat i při výběru jejího vybavení a při dalších úpravách jejího interiéru i exteriéru.

Rustikální styl a venkovské chalupy

Rustikální styl charakterizuje inspirace dobou minulou a také venkovským prostředím, to neznamená jen design nábytku a dalších prvků, ale i používání tradičních přírodních materiálů a v neposlední řadě potom dobře odvedená řemeslná práce. Jinými slovy, to, co si s spojujeme s dobou našich prababiček a praprababiček.

reklama

Z tohoto popisu jakoby přímo automaticky plynulo, že jen těžko budeme hledat styl, který by se k venkovské chalupě hodil více než styl rustikální. Není proto divu, že se pro něj rozhoduje většina nových majitelé chalup nebo těch, kteří hodlají přistoupit k významné rekonstrukci.

Tipy na výbavu

Rustikální styl staví jednoznačně na dřevě, masivním, kvalitním a řemeslně opracovaným. Neznamená to ale snad, že by jiné materiály nebylo možno použít. Velmi líbivou kombinaci vytváří dřevo s kamenem, klasickými cihlami, ale také sklem. Do interiérů se hodí také ratan.

Příkladem ideálně zvoleného nábytku může být masivní dřevěné vitríny s prosklenými dvířky.

reklama

Pokud do nich potom vystavíte třeba pěkný porcelánový servis nebo starší knihy, iluze „starých dobrých časů“ bude dokonalá.

Také stůl a židle by neměly kazit dojem tím, že budou z překližky. I v tomto případě je třeba volit masivní dřevo. Nábytek nemusí být přitom příliš zdobený, právě naopak, rustikální styl charakterizuje spíše jednoduchost. Také nejrůznější komody, truhly a masivní skříně do chalupy skvěle zapadnou.

V dřívějších dobách byly nepostradatelnou součástí obytných místností také kamna. A pokud chcete mít svojí chalupu vybavenou tak, aby maximálně odpovídala podobě, jakou chalupa mívala v dřívějších dobách, nezapomínejte na ně.

Pěkně provedená kachlová kamna se stanou dominantou každé místnosti a v neposlední řadě mohou mít i funkční význam.

Koneckonců, v době neustále zdražujících energií není topení pevnými palivy tak špatný nápad.

Zdroj obrázku: Ground Picture / Shutterstock.com

reklama
Související články
Za hranice Česka a ještě dál se vydává letošní festival kosmických aktivit Czech Space Week. Odstartoval dnes 28. listopadu v prostorách Kongresového centra Praha dvoudenní akcí Space2Business a potrvá až do pátku 2. prosince. Z České republiky se pomalu stává Mekka kosmického průmyslu. Má velký potenciál a talent v oblasti kosmických aktivit. V porovnání s […]
Pokojové rostliny měly dlouhá léta pověst fotosyntetických organismů zlepšujících klima v uzavřeném prostoru. Z piedestalu výkonných čističek vzduchu je však nakonec srazili sami vědci… Jeden květinový list vytvoří za hodinu v průměru 5 ml kyslíku, za celý den jde o množství srovnatelné s 2,4 litry kyslíku. Na vyčištění vzduchu v celé místnosti je to však […]
Originální mapa Chronologie Lidstva vychází z anglického originálu z roku 1890 a je nyní k dostání v omezené sérii 1000 ks v českém jazyce. Každá kniha je 6,5 metru dlouhý ruční originál. Pro čtenáře časopisu mimořádná sleva 10% (během objednávky zadejte kód EPOCHA). VÝJIMEČNÝ TIP NA VÁNOČNÍ DÁREK – KLIKNĚTE ZDE Tato jedinečná KNIHA & […]
Všichni si v současné době přijdeme trochu ve stresu. Téměř tři roky pandemie, válka na Ukrajině a navíc následky sankcí, které vlády celého světa uvalily na Rusko, způsobily, že zejména v Evropě dramaticky vzrostly náklady na život. Navíc se blíží zima, což obvykle znamená větší výdaje za energie –⁠ což je jedna z věcí, která […]
Do žebříčku 50 nejrychleji rostoucích technologických firem ve střední a jihovýchodní Evropě se probojovalo 13 českých společností. Ve 23. ročníku soutěže Deloitte Technology Fast 50 CE získaly prestižní ocenění CE Tech Rocketship české firmy LutherOne a CYRKL, ale vůbec nejlepší a nejrychleji rostoucí tech firmou je opět FTMO. Nejrychleji rostoucí technologickou firmou ve střední Evropě […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz