Domů     Historie
Jak žili vládci minulosti?
Martin Macourek
od Martin Macourek 29.9.2022

komerční sdělení

Řekne-li se vládci minulosti, většina z nás si představí krále a královny. Životní styl a denní režim vládců minulosti byl značně odlišný od toho, jak jej známe dnes. Jaké obvyklé i neobvyklé návyky byly typické pro panovníky v minulosti?

Na hodinách dějepisu či historie se o panovnících a vládcích učíme spíše v souvislosti s jejich politickým postavením a historických milníků, ale jen máloco o jejich soukromých životech. Přemýšleli jste někdy však nad tím, jaké zvyky měli vládci minulosti ve svém soukromém životě?

Nebo jak vypadal jejich typický den? V tomto článku se podíváme na několik (ne)obvyklých zvyků, které praktikovali panovníci v minulosti.

Denní program

Typický den ale i zvyky panovníků v minulosti se lišily v závislosti na království, jejich postavení ale i denním programu. Například francouzský král Karel V. obvykle začínal svůj den ráno mezi 6 a 7 hodinou.

reklama

Píše o tom Christine de Pizan ve svém díle Livre des faits et bonnes m mœurs du sage roy Charles V, které bylo životopisem krále. Prvním bodem na jeho programu byly vždy ranní modlitby a následně příprava na daný den v závislosti na programu.

Od požadavků denního programu se odvíjel jeho účes, oblečení a výstroj. Kolem 8 ráno následovala mše. Karel V. trávil svůj čas ve třech společenských prostředích. Prvním bylo prostředí, kde byl v kontaktu se širokou veřejností, druhým prostředím byli jeho příbuzný a dvořané a nakonec když byl sám. Jeho služebníci s ním však byli pravděpodobně stále, nebo mu byli na blízku.

Oblíbené zahrady

K zvykům mnoha panovníků patřily i procházky v zahradách, které využívaly k rozjímání, trávení času s příbuznými a dvořany či zahradní párty. Dodnes se dochovalo mnoho královských zahrad, mezi nimi i například zahrady ve Versailles, zahrady u zámku Frederiksborg v Dánsku či královské zahrady Herrenhausen v Německu.

reklama

Jsou skutečně unikátními místy, ze kterých ještě dnes srší velkolepost. Každá ze zachovaných (nejen) královských zahrad je cenným emblémem naší minulosti. Umožňují nám nahlédnout blíže do historie a vkusu předchozích světových monarchů.

I když už máme daleko od dávných dob králů a monarchů tehdejších dob, digitální doba nám přece jen umožňuje nahlédnout do těchto zahrad alespoň virtuálně.

Vládcům i nyní

Pokud byste nechtěli jen virtuálně nahlížet, ale také se na chvíli cítit jako panovník, můžete si vytvořit svoji vlastní královskou zahradu přímo doma. Nezáleží na tom, že nebude tak velká, jako například ta versaillská.

I z malé zahrady se dá vykouzlit skutečné království. Bude vám k tomu stačit jen několik zahradních prvků.

Začít můžete vkusnou zahradní stavbou, jako je například zahradní chatka či domeček.

reklama

Skvělou volbou jsou i zahradní altánky, které nezaberou mnoho místa, ale poskytnou prostor pro příjemné zahradní posezení.

Zahradní chatka či altány mohou být ústředním bodem vaší zahrady, tak jako byly zámky či zámečky v královských zahradách. Dnes jsou zahradní altány, chatky či domečky dostupné v různých provedeních i velikostech, a tak si určitě budete umět vybrat podle svých představ. Hledáte inspiraci nebo nevíte, jakou zahradní stavbu si vybrat?

Inspirujte se těmito elegantními zahradními konstrukcemi.

Neobvyklé zvyky vládců

Vraťme se však zpět ke zvykům panovníků minulosti. Na začátku článku jsme vám slíbili i méně tradiční či neobvyklé zvyky. Snad vás teď překvapíme něčím, co byste nečekali.

Jistě víte, že po tisíce let si králové či panovníci najímali ochutnávače jídel, aby otestovali jejich jídlo předtím, než ho zkonzumovali. Monarchové se však nebáli jen toho, co zkonzumovali. Také se báli dotknout se něčeho, co by mohlo být pokryto toxiny, což by umožnilo proniknutí jedu do kůže.

Možná právě z tohoto důvodu si tudorovský panovník Jindřich VIII. nechával svým služebnictvím líbat jeho ložní prádlo. Důvodem byly obavy z toho, že by bylo jeho ložní prádlo pokryto jedem.

Jídlu, ale jen tomu nezdravému, se vyhýbal i ruský vládce Nikolaj Pavlovič. Byl známý svým zdrženlivým životním stylem, nikdy nepil alkohol a vyhýbal se cigaretám. Jedl jen stravu bez cukru, která z velké části sestávala, neobvykle, z nakládaných okurek.

Traduje se, že k snídani jich snědl pět spolu s chlebem a šálkem čaje a místo večeře si dopřál nápoj, který sestával ze slaného nálevu z nakládaných okurek.

Od „posednutí“ kyselými okurkami se přesouváme k posednutí obry. Pruský vládce Friedrich Wilhelm I. během 32 let svého vládnutí rozrostl pruskou armádu z 38 000 na více než 80 000 vojáků. Kromě toho se zabýval také vývojem vlastního osobního pluku neobvykle vysokých vojáků.

Tito vojáci byli známí jako „Velcí Granátníci z Postupimi“, ale označovaní byli jako „Postupimští obři“. K tomu, aby se někdo mohl připojit k obrům, bylo potřeba splnit jen jedno kritérium, být vysoký alespoň 180 centimetrů.

Když už jste někdo do této armády dostal, zacházeli s ním velmi dobře, poskytovaly dobré jídlo, dobrý plat a uniformy. Někteří vojáci se do této armády přihlašovali dobrovolně. Wilhelm na nábor často platil mužům se jejich nejvyšší syny či farmáře. Na podporu občanských vztahů mu i lídři jiných zemí posílali své nejvyšší muže.

Překvapily vás tyto zvyky některých panovníků? Určitě si nemusíte osvojovat zvyk pojídání kyselých okurek či líbání ložního prádla. Avšak zvyk, ve kterém po králích a vládcích můžete pokračovat, je vášeň a láska k zahradám.

Vytvořte si i vy své sice menší, ale krásné zahradní království, ve kterém se budete cítit jako král či královna.

Zdroj foto: www.canva.com

reklama
Související články
Kdyby Ulrich Rorschach, malíř a učitel kreslení, věděl, že talent, který předá, pomůže jeho synovi ke světovému věhlasu, byl by přešťastný. Jen by se divil, k čemu ten chlapec vlastně barvy a papír používá. Ulrich Rorschach (1853–1903) byl, jak se životopisci a rodinné vzpomínky shodují, velmi starostlivý a láskyplný otec, ačkoli na to jeho mládí […]
Máme za to, že nanotechnologie jsou spojeny až s moderní dobou. Ovšem Lykurgův pohár pocházející zřejmě ze 4. století n. l. vás přesvědčí o tom, že je to omyl! Při jeho výrobě přimíchali staří mistři skláři do skla částečky zlata a stříbra, díky kterým má pohár neuvěřitelné vlastnosti … Využití nanotechnologií a nanomateriálů, jež využívají […]
Stav beztíže, kosmické záření, pozemští mikrobi i vlastní imunita – to všechno dává astronautům při pobytu v kosmu zabrat. Jenže na rozdíl od technických problémů v tomto ohledu řešení ještě není ani na obzoru. Málokdy je tak zjevné, jak důkladně jsme s prostředím na Zemi srostlí. Pro přežití ve vesmíru zdaleka nestačí zajistit kyslík. Těžkým oříškem […]
V antickém Římě žili stavitelští géniové. Jak jinak by bylo možné vysvětlit, že zatímco dnešní stavby se začnou rozpadat po pár desetiletích, ty jejich stojí dodnes. A takový římský Pantheon, starý zhruba 2000 let, dokonce stále drží rekord pro největší betonovou kopuli… Staří Římané byli mistry, co se týká stavebnictví a projektování. K jejich možná […]
Zápasy udatných gladiátorů, bojujících často o vlastní život, bavily publikum v Římské říši. Málokdo by předpokládal, že se odehrávaly i v chladné římské provincii zvané Britannia. Nyní pro to mají badatelé důkaz! Roku 1853 byla v Colchesteru, městě ležícím v jihovýchodní Anglii, asi 100 kilometrů od Londýna, v hrobě pocházejícím z římské éry nalezena hliněná […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz