Domů     Technika
V roce 2024 začne platit nová evropská směrnice o kyberbezpečnosti: Českou chybí IT specialisté
Jan Zelenka 24.9.2022
Shot from the Back to Hooded Hacker Breaking into Corporate Data Servers from His Underground Hideout. Place Has Dark Atmosphere, Multiple Displays, Cables Everywhere.

Evropská komise schválila novou celoevropskou strategii kybernetické bezpečnosti, známou jako směrnice NIS 2. V platnost by měla vstoupit v roce 2024 a bude mít zásadní dopad na fungování více než 6000c českých firem a organizací.

Zavádí totiž řadu pravidel pro zajištění bezpečnosti jejich kyberprostoru proti hackerským útokům. Podle expertů na kyberbezpečnost však pro naplnění takového plánu chybí v Česku IT odborníci..

Pro mnohé firmy, natož veřejné subjekty, nebude snadné získat do svých řad potřebné IT specialisty nebo experty na kybernetickou a informační bezpečnost, na řízení rizik a architekty kybernetické bezpečnosti.

Těch je už nyní na trhu práce nedostatek, říká IT expert Pavel Kurka z poradenské IT společnosti CNS a.s.

Směrnice NIS 2 rozděluje subjekty na dvě skupiny, a to na zásadní entity, například zdravotnictví, bankovnictví, veřejnou správu, dopravu a na důležité entity, což jsou třeba poštovní a kurýrní služby, firmy nakládající s odpady nebo výrobce zdravotnických prostředků či počítačů.

Expert upozorňuje, že firmám z obou skupin nezbude než posílit a přeorganizovat vlastní IT oddělení nebo práci zadat externím odborníkům.

„Zásadní bude také testování a bezpečnostní audit za účelem posouzení účelnosti opatření k řízení rizik v oblasti kybernetické bezpečnosti,“ dodává Kurka.

Zabezpečení nemocnic před kyberútoky

Směrnice si klade za cíl přinést další bezpečnostní opatření k zajištění vysoké společné úrovně kybernetické bezpečnosti v celé Evropské unii. Mezi zásadní objekty patří zdravotnická zařízení. Aktuálně je pod regulací směrnice NIS 1 na 44 českých nemocnic, v roce 2024 jich pod novou směrnici bude spadat téměř 200.

IT odborník na bezpečnost ve zdravotnictví Petr Samek upozorňuje, že oblast kybernetické bezpečnosti je mnohdy na okraji zájmu manažerů zdravotnických zařízeních. „K posílení IT bezpečnosti je důležité na základě bezpečnostního auditu vytvořit střednědobý a dlouhodobý plán s navrženými opatřeními, protože ta nevyřešíte za týden, ani za měsíc, ani za rok,“ radí Petr Samek ze společnosti CNS a.s. Důležité je podle něj myslet i na vytvoření finančních zdrojů na tato opatření.

Směrnice začne platit v roce 2024, v letošním roce se dokončuje schvalování na úrovni EU. V roce 2023 bude probíhat implementace do národních legislativ, pro Česko to znamená novelizaci zákona o kybernetické bezpečnosti č.

181/2014. Maximální výše pokuty za nedodržení směrnice je 10 milionů eur, nebo 2 % z celkového celosvětového ročního obratu společnosti.

 

Související články
Někteří lidé používají chatboty s umělou inteligencí k vytváření avatarů svých zesnulých blízkých. Pro někoho je to zdroj útěchy, ale jiné z toho tak trochu jímá hrůza… Doktorka Stephenie Lucas Oneyová nedávno oslavila pětasedmdesáté narozeniny. Její otec, bývalý policista a soudce, je už na věčnosti, ale ona s ním stále hovoří. Nikoli však jen v […]
Vinaři používají dvě metody k detekci toho, zda bylo jejich bílé víno kontaminováno nežádoucími mikroby, a to čichovou zkoušku a testování vzorků vína v Petriho misce. Nyní by se k nim mohla přidat ještě třetí, hi-tech metoda, a to testování vína pomocí elektronického jazyka. Elektronický jazyk se tomu lidskému vůbec nepodobá co do vzhledu, ale […]
Přesnější a rychlejší mapování znečištění vodních ploch i lepší ovládání pasivních hladinových plavidel tažených lodí byly hlavní cíle projektů kooperace robotických dronů vyvíjených Skupinou multirobotických systémů FEL ČVUT (MRS) a autonomně řízených lodí. Výsledky představili výzkumníci před pár dny u břehů vodní nádrže Orlík. Nad hladinu a okolní louky se vzneslo během soustřední v minulých dnech […]
Umělá inteligence je tu, ať se to někomu líbí nebo ne. Nabízí přehršel možností, ale také ukrývá nemálo čertových kopýtek. A tak je tomu i v oblasti vzdělávání. Sal Khan, výkonný ředitel Khan Academy, na které skrze online přednášky studují miliony lidé po celém světě, měl loni na konferenci TED Talk, jejímž mottem je heslo […]
Virtuální realita už není jen hračkou geeků, odnoží herního zábavního průmyslu nebo vědců. Její potenciál je větší, s přesahem do každodenního života. Městská knihovna v Praze prostřednictvím VR nejen zpřístupnila zajímavou, bezmála stoletou historii budovy knihovny na Mariánském náměstí, ale umožňuje i pohlédnout na knihovnu a její služby novýma očima. Městská knihovna v Praze zahájila projekt před […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz