Domů     Příroda
Místo, které není vhodné pro život
Pavel Polcar 14.9.2022
Úvodní foto: Pixabay

Ne každá část planety Země musí nutně oplývat životem. Pokud jde o vyprahlé pouště, zde máme o jejich nehostinnosti jasno, ale věděli jste o existenci oblasti poseté krátery, jedovatými jezírky a horkými prameny? 21. století vás tam zavede.

Foto: Pixabay

Dallol, to je název místa v Afarské pánvi v severní části Etiopie, které může na první pohled evokovat představu cizí planety. Jedná se o nejteplejší místo na Zemi s průměrnými teplotami dosahujícími 34,6 stupně Celsia, v období letních měsíců se navyšují na až 46 stupňů.

Nebezpečná krása

Umístění kráterů v Dallolu je nejnižší položení sopečných kráterů na Zemi. Nacházejí se v hloubce 48 metrů pod hladinou moře. Nejsou ani zdaleka tak staré, poslední erupce zde byla zpozorována v roce 1926. Pro africkou krajinu nejsou charakteristické pouze vysoké dusivé teploty, za jejichž vznikem stojí neobvyklé geologické podmínky, ale také to jsou především krátery s vodou, jejíž paleta barev je velice pestrá – přechází od zelených, oranžových, žlutých a hnědých odstínů.

Foto: Pixabay

Tajemství zdejší krajiny

Prameny Dallolu vylučují chlorid železitý (FeCl3) a hydroxid železitý (Fe(OH)3). U obou sloučenin na vzduchu dochází k jejich tvrdnutí a solné usazeniny a jezírka „natírají“ dozelena. Neaktivní prameny po nějaké době začnou oxidovat a zbarvovat se do hnědé barvy, tento proces nastává opakovaně, proto může někomu Dallol připadat „magický“.

Prameny a gejzíry nejsou ani zdaleka vše, čím může zdejší kraj překvapit. Zelenomodře zbarvená jezírka obsahují vodu, kterou není dobré uhasit žízeň, je totiž jedovatá. Oblast zahrnuje také tzv. fumaroly, což jsou trhliny v zemském povrchu, z nichž do ovzduší proudí horké plyny a páry.

Výprava po stopách života

V roce 2016 se do oblasti vydala vědecká expedice, která chtěla zjistit, zda se zde nachází nějaký život, nebo jestli jde o „mrtvou“ oblast. „Je to úžasné, ale nepřátelské místo,“ vyjádřil se tehdy vedoucí výpravy a vědec ze španělského institutu Centro de Astrobiologia Felipe Gómez.

Foto: Pixabay

Je to jen několik měsíců zpátky, co skupina zveřejnila studii se závěry ze své výpravy. Podle všech informací se jim podařilo objevit mikroorganismy, archaea, jejichž velikost se pohybovala v nanometrických jednotkách.

Archaea je druh jednobuněčných organismů, které se řadí mezi extrémofilní, tedy takové, které se vyskytují v oblastech s extrémními teplotami, extrémním pH nebo vysokým obsahem soli.

Mikrobiální život zde není přirozený

V nejnovější studii, která probíhala pod vedením francouzské mikrobioložky Jodie Belillaové, bylo odebráno rozsáhlé spektrum vzorků ze čtyř zón geotermální oblasti v Dallolu, ty pak byly následně podrobeny důkladné analýze.

Odebraný materiál pocházel ze tří expedic, které proběhly v letech 2016 až 2018. Podle všeho byly výše zmíněné bakterie archaea do oblasti poblíž kráteru zaneseny turisty, z čehož vyplývá, že v této lokalitě neexistuje přirozený a aktivní mikrobiální život.

Za běžných okolností je voda jedním z kritérií pro život, v tomto případě jsou do cesty kladeny fyzikálně-chemické překážky.

Foto: Pixabay

Voda v Dallolu je plná síry a chloru, je extrémně slaná, v některých případech dokonce i desetkrát slanější než normální mořská voda, při teplotě okolo 180 stupňů Celsia vře, je bez kyslíku a její pH se blíží k nule, což je podobný jev jako u kyseliny v autobaterii.

Související články
Pokud se had stane obětí útoku, obvykle volí dvě strategie; buď reaguje protiútokem nebo útěkem. A pak jsou tu ještě užovky z ostrova Golem Grad v Severní Makedonii. Ti v případě ohrožení předvedou hereckou etudu. Pokud jsou makedonské užovky podplamaté chyceny, teatrálně se svíjejí a špiní se štiplavým koktejlem svého pižma a výkalů. Nakonec ochabnou, […]
V populaci je jen 10 % lidí, jejichž dominantní rukou je ta levá. V minulosti byli považování za nešikovné a podlé, často byli nepříliš úspěšně přeučováni na praváky. Dnes už je k levákům společnost tolerantnější, vědce však nenechává spát důvod, proč se v populaci vůbec vyskytují? Že by na to konečně přišli? Když vědci zkoumali […]
Málokteří živočichové vyvolávají tak silný obdiv a zároveň odpor jako pavouci. Arachnofobií neboli abnormálním strachem z pavouků trpí až 6 % světové populace, častěji ženy než muži. Nutno však říci, že většina nejděsivějších věcí, které se o těchto osminohých členovcích tradují, jsou jen fámy! Lidé například trpí panickým strachem z toho, že je pavouk kousne, […]
Při pozorování orangutana sumaterského dospěli vědci k překvapivému odhalení. Šikovný primát si totiž sám dokázal vyléčit velké zranění na tváři s pomocí rostlinné pasty. Je to nejspíš vůbec poprvé, kdy se podařilo zaznamenat volně žijícího živočicha, jak pečuje o své zranění s pomocí rostliny. „Jsou to naši nejbližší příbuzní a to opět ukazuje podobnosti, které […]
Podle nové, dosud nerecenzované studie získal virus ptačí chřipky, který momentálně šíří mléčnými farmami ve Spojených státech, desítky nových mutací. A to včetně těch, které jej mohou učinit schopnějším v šíření mezi druhy a méně citlivým na antivirotika. Žádná z těchto mutací není sama o sobě důvodem k obavám. Nová zjištění však poukazují na skutečnost, […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz