Domů     Ostatní
Jak správně pečovat o prostěradla?
Martin Macourek
od Martin Macourek 6.9.2022

komerční sdělení

Vaše stará prostěradla už nedrží na matraci, jsou průhledná a vy se za ně stydíte? Nejvyšší čas poohlédnout se po nových. Aby ale brzy nedopadla jako ta, kterých se chcete zbavit, je třeba o ně správně pečovat.

Jak? Čtěte dál!

Prostěradlo je důležitou součástí postele

Naše tělo si po náročném dni potřebuje odpočinout a zregenerovat. Kdy jindy by k tomu mělo mít příležitost než během spánku? Aby šlo o kvalitní a posilující spánek, nesmí ho nic narušovat. Jak toho dosáhnout?

reklama

V ložnici vyvětrejte, na postel dejte matraci, oblékněte ji do kvalitního prostěradla a lehněte si pod deku s příjemným povlečením.

Jak vybrat prostěradlo?

Prostěradlo má na kvalitu spánku velký vliv, mělo by být příjemné na dotek, savé, prodyšné a odpovídat našim potřebám. Nesmí být příliš velké ani příliš malé, ideálně vyrobené z materiálu, který preferujeme.

Už dávno na trhu nenajdeme jen klasická plachtová prostěradla, ale i ta napínací.

Když přijde na materiál, můžeme vybírat mezi:

Bavlnou, která je savá, prodyšná a příjemná, musí se ale většinou žehlit, protože se mačká.

Froté s vysokou gramáží, které je pevné, pružné a hřejivé.

Jersey, které snese i časté praní, nežehlí se, hodí se i pro horké letní dny.

Damaškem, který je pevný, lesklý a působí luxusním dojmem.

Lnem, který když jednou vyzkoušíte, nic jiného už chtít nebudete.

Mikroplyšem, který zahřeje i během mrazivých nocí.

Teď přichází na řadu ta správná péče

Kdo si myslel, že když si koupí to nejkvalitnější prostěradlo, má vystaráno a bude mu dlouho a dobře sloužit, ten se mýlí. I to nejlepší prostěradlo nevhodnou péčí poničíte. Tak jak se o prostěradlo starat?.

Vložit obrázek Napínací prostěradlo

Nejdřív si prostudujte štítek údržby

Taky ho odstraníte dřív, než jdete prát? Velká chyba. Štítek údržby byste si měli uschovat, prostudovat ho a řídit se jím. Řekne vám, jakou právě to vaše prostěradlo potřebuje péči. Ta se liší výrobce od výrobce, materiál od materiálu.

reklama

Víte, že třeba bavlněné prostěradlo nebo jersey prostěradlo můžete prát ideálně na 40 °C, maximálně na 60 °C, to lněné ale jen na 40 °C a používat na něj můžete jen ekologické prací prostředky?

Mikroplyš také snese jen 40 °C, na rozdíl od bavlny se nežehlí. Výjimkou je damaškové prostěradlo, které můžete prát i na 90 °C.

I praní prostěradel má svá pravidla

Sice jich není moc, přesto existují.

S časem se měnila, zatímco dřív se prostěradlo i povlečení vyvářelo, dneska je tomu jinak.

Jaká jsou pravidla pro praní prostěradel?

Dodržte prací symboly na prostěradle.

Perte společně jen stejné barvy a materiály.

Pračku nepřeplňujte.

Perte na správnou teplotu.

Pokud se může prostěradlo žehlit, žehlete ho na vhodný program.

Prostěradla pravidelně vyměňujte, a to aspoň jednou za 14 dní, alergici častěji.

Používejte spíš prací gel než klasický prášek, bát se nemusíte ani aviváže.

reklama
Související články
Nový rok je zde a jako vždy s sebou přináší spoustu nadějí. Aby onu fázi očekávání nevystřídala cimrmanovská fáze zklamání, o to se budou snažit i vědci. Co tedy lze očekávat v roce 2023 na poli vědy? * V dubnu by měla k Jupiteru odstartovat sonda JUICE. Kromě krále Sluneční soustavy bude zkoumat i místní […]
Náš nejbližší vesmírný souputník Měsíc má svou tvář výrazně zjizvenou krátery. To není nijak výjimečné, nějaký ten kráter si z kosmických karambolů odnese každé pevné těleso. A i když na naší planetě kvůli erozi a přírodním podmínkám nejsou tak patrné, i zde je spousta památníků na nedobrovolné schůzky Země s nezvanými kosmickými návštěvníky. A kdyby […]
Ještě před nějakými sto lety byl svět vědy otevřen téměř výhradně mužům. Byla to obrovská škoda, protože lidstvo tak využívalo jen padesát procent své intelektuální kapacity. Od té doby se však mnohé změnilo i díky průkopnicím jako byla antropoložka Ruth Benedictová. Její přesah přitom dalece vědeckou obec přesáhl, když vystupovala proti rasismu, a přišla s […]
Výzkumný tým Provozně ekonomické fakulty MENDELU, který se dlouhodobě věnuje problematice plýtvání potravinami v domácnostech, zjistil, jaké množství potravin končí ve směsném komunálním odpadu. Průměrně je to 36,4 kilogramů za rok, v sídlištní zástavbě pak až 53 kilogramů na osobu. Nyní se chtějí zaměřit na to, jak by se mohl tento odpad dále zpracovat a […]
Vědecký slovník je svým vlastním universem. Archaickým, výstižným, jedinečným, ale také kontroverzním. A stejně jako ten lidský občas prochází radikální proměnou. Jako nyní… Pojem „rasa“ se vine jako stříbrná nit napříč dějinami. S prvními myšlenkami na klasifikaci lidí koketoval už Aristoteles (384–322 př. n. l.), jehož příkladu později následoval švédský přírodovědec Carl Linné (1707–1778). Všechny […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz