Domů     Ostatní
Jak správně pečovat o prostěradla?
Martin Macourek
od Martin Macourek 6.9.2022

komerční sdělení

Vaše stará prostěradla už nedrží na matraci, jsou průhledná a vy se za ně stydíte? Nejvyšší čas poohlédnout se po nových. Aby ale brzy nedopadla jako ta, kterých se chcete zbavit, je třeba o ně správně pečovat.

Jak? Čtěte dál!

Prostěradlo je důležitou součástí postele

Naše tělo si po náročném dni potřebuje odpočinout a zregenerovat. Kdy jindy by k tomu mělo mít příležitost než během spánku? Aby šlo o kvalitní a posilující spánek, nesmí ho nic narušovat. Jak toho dosáhnout?

reklama

V ložnici vyvětrejte, na postel dejte matraci, oblékněte ji do kvalitního prostěradla a lehněte si pod deku s příjemným povlečením.

Jak vybrat prostěradlo?

Prostěradlo má na kvalitu spánku velký vliv, mělo by být příjemné na dotek, savé, prodyšné a odpovídat našim potřebám. Nesmí být příliš velké ani příliš malé, ideálně vyrobené z materiálu, který preferujeme.

Už dávno na trhu nenajdeme jen klasická plachtová prostěradla, ale i ta napínací.

Když přijde na materiál, můžeme vybírat mezi:

Bavlnou, která je savá, prodyšná a příjemná, musí se ale většinou žehlit, protože se mačká.

Froté s vysokou gramáží, které je pevné, pružné a hřejivé.

Jersey, které snese i časté praní, nežehlí se, hodí se i pro horké letní dny.

Damaškem, který je pevný, lesklý a působí luxusním dojmem.

Lnem, který když jednou vyzkoušíte, nic jiného už chtít nebudete.

Mikroplyšem, který zahřeje i během mrazivých nocí.

Teď přichází na řadu ta správná péče

Kdo si myslel, že když si koupí to nejkvalitnější prostěradlo, má vystaráno a bude mu dlouho a dobře sloužit, ten se mýlí. I to nejlepší prostěradlo nevhodnou péčí poničíte. Tak jak se o prostěradlo starat?.

Vložit obrázek Napínací prostěradlo

Nejdřív si prostudujte štítek údržby

Taky ho odstraníte dřív, než jdete prát? Velká chyba. Štítek údržby byste si měli uschovat, prostudovat ho a řídit se jím. Řekne vám, jakou právě to vaše prostěradlo potřebuje péči. Ta se liší výrobce od výrobce, materiál od materiálu.

reklama

Víte, že třeba bavlněné prostěradlo nebo jersey prostěradlo můžete prát ideálně na 40 °C, maximálně na 60 °C, to lněné ale jen na 40 °C a používat na něj můžete jen ekologické prací prostředky?

Mikroplyš také snese jen 40 °C, na rozdíl od bavlny se nežehlí. Výjimkou je damaškové prostěradlo, které můžete prát i na 90 °C.

I praní prostěradel má svá pravidla

Sice jich není moc, přesto existují.

S časem se měnila, zatímco dřív se prostěradlo i povlečení vyvářelo, dneska je tomu jinak.

Jaká jsou pravidla pro praní prostěradel?

Dodržte prací symboly na prostěradle.

Perte společně jen stejné barvy a materiály.

Pračku nepřeplňujte.

Perte na správnou teplotu.

Pokud se může prostěradlo žehlit, žehlete ho na vhodný program.

Prostěradla pravidelně vyměňujte, a to aspoň jednou za 14 dní, alergici častěji.

Používejte spíš prací gel než klasický prášek, bát se nemusíte ani aviváže.

reklama
Související články
Není sporu o tom, že správně provozovaný sport prospívá jak naší tělesné schránce, tak i naší psychice. Ale má na naše tělo nějaký vliv čas, který si ke cvičení zvolíme? Odpověď na tuto otázku se jala hledat zbrusu nová studie vědců ze Skidnore College v New Yorku. A nutno podotknout, že dospěla k poměrně zajímavým […]
Za čtyři miliardy let bude naše planeta již dávno neobyvatelná a Slunce se bude připravovat na proměnu v rudého obra. Naše galaxie ovšem bude mít poněkud jiné starosti. V té době totiž začne splývat s galaxií Andromeda, což potrvá ještě další dvě miliardy let. Poté se na vesmírné mapě objeví nový útvar, galaxie, která v […]
Coby potomci Adama a Evy jsme byli „naprogramováni“ k tomu, abychom se milovali a množili. Proto každý rok přijde na svět 140 milionů dětí, 500 000 z nich však s pomocí umělého oplodnění, protože v posledních letech nejen vitalita mužských spermií klesá. Avšak Češi našli lék… Měří zhruba 0,05 mm a pouhým okem jsou neviditelné. […]
Odborníci v USA reagují na rostoucí problém s tzv. ohnivými mravenci (Solenopsis invicta) zajímavým způsobem. Nasadili do akce virus Solenopsis invicta virus 3.   „Laboratorní testy ukázaly, že Solenopsis invicta virus 3 může být účinným přírodním kontrolním prostředkem proti svému hostiteli, červenému importovanému ohnivému mravenci,“ uvedl tým ve své zprávě. Podle odborníků je tento způsob likvidace výrazně […]
Umělá inteligence už dávno opustila bílé stěny laboratoří. Jsou každodenní realitou, se kterou se můžeme setkávat na logických i nevšedních místech. Od umělého oplodnění, přes bagety v letadle, po nejinteligentnější robotické vysavače.  Umělé inteligence (AI) je obor informatiky, jenž se zabývá strojovým řešením různých komplexních úloh, jde např. o logistiku, robotiku, zpracovávání dat nebo vývoj přirozeného […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz