Domů     Ostatní
Jak správně pečovat o prostěradla?

komerční sdělení

Vaše stará prostěradla už nedrží na matraci, jsou průhledná a vy se za ně stydíte? Nejvyšší čas poohlédnout se po nových. Aby ale brzy nedopadla jako ta, kterých se chcete zbavit, je třeba o ně správně pečovat.

Jak? Čtěte dál!

Prostěradlo je důležitou součástí postele

Naše tělo si po náročném dni potřebuje odpočinout a zregenerovat. Kdy jindy by k tomu mělo mít příležitost než během spánku? Aby šlo o kvalitní a posilující spánek, nesmí ho nic narušovat. Jak toho dosáhnout?

V ložnici vyvětrejte, na postel dejte matraci, oblékněte ji do kvalitního prostěradla a lehněte si pod deku s příjemným povlečením.

Jak vybrat prostěradlo?

Prostěradlo má na kvalitu spánku velký vliv, mělo by být příjemné na dotek, savé, prodyšné a odpovídat našim potřebám. Nesmí být příliš velké ani příliš malé, ideálně vyrobené z materiálu, který preferujeme.

Už dávno na trhu nenajdeme jen klasická plachtová prostěradla, ale i ta napínací.

Když přijde na materiál, můžeme vybírat mezi:

Bavlnou, která je savá, prodyšná a příjemná, musí se ale většinou žehlit, protože se mačká.

Froté s vysokou gramáží, které je pevné, pružné a hřejivé.

Jersey, které snese i časté praní, nežehlí se, hodí se i pro horké letní dny.

Damaškem, který je pevný, lesklý a působí luxusním dojmem.

Lnem, který když jednou vyzkoušíte, nic jiného už chtít nebudete.

Mikroplyšem, který zahřeje i během mrazivých nocí.

Teď přichází na řadu ta správná péče

Kdo si myslel, že když si koupí to nejkvalitnější prostěradlo, má vystaráno a bude mu dlouho a dobře sloužit, ten se mýlí. I to nejlepší prostěradlo nevhodnou péčí poničíte. Tak jak se o prostěradlo starat?.

Vložit obrázek Napínací prostěradlo

Nejdřív si prostudujte štítek údržby

Taky ho odstraníte dřív, než jdete prát? Velká chyba. Štítek údržby byste si měli uschovat, prostudovat ho a řídit se jím. Řekne vám, jakou právě to vaše prostěradlo potřebuje péči. Ta se liší výrobce od výrobce, materiál od materiálu.

Víte, že třeba bavlněné prostěradlo nebo jersey prostěradlo můžete prát ideálně na 40 °C, maximálně na 60 °C, to lněné ale jen na 40 °C a používat na něj můžete jen ekologické prací prostředky?

Mikroplyš také snese jen 40 °C, na rozdíl od bavlny se nežehlí. Výjimkou je damaškové prostěradlo, které můžete prát i na 90 °C.

I praní prostěradel má svá pravidla

Sice jich není moc, přesto existují.

S časem se měnila, zatímco dřív se prostěradlo i povlečení vyvářelo, dneska je tomu jinak.

Jaká jsou pravidla pro praní prostěradel?

Dodržte prací symboly na prostěradle.

Perte společně jen stejné barvy a materiály.

Pračku nepřeplňujte.

Perte na správnou teplotu.

Pokud se může prostěradlo žehlit, žehlete ho na vhodný program.

Prostěradla pravidelně vyměňujte, a to aspoň jednou za 14 dní, alergici častěji.

Používejte spíš prací gel než klasický prášek, bát se nemusíte ani aviváže.

reklama
Související články
Neurovědci si již dlouho kladli otázku, zda jsou kojenci a batolata, kteří se ještě nenaučili mluvit, případně se u nich řeč teprve vyvíjí, schopni logického uvažování. Na její zodpovězení se ve své studii zaměřili odborníci z Pompeu Fabra University ve španělské Barceloně. Logické myšlení je základní kognitivní proces, který jedincům umožňuje činit racionální a informovaná […]
Na první pohled vypadá sklo jako jednoznačně pevná látka. Jenže pohled na vnitřní uspořádání jeho částic vnáší v tomto ohledu nemálo pochybností. Uvnitř totiž sklo vypadá spíše jako kapalina zamrzlá v čase. Tzv. amorfní pevné látky, jako je právě sklo, se vzpírají jednoduchému vysvětlení. Nový výzkum naznačuje, že někde mezi kapalným a pevným stavem se […]
Hmyz je stále častěji skloňován jako potravina budoucnosti, která nahradí jiné zdroje bílkovin ve stravě, protože je jejich jedinou alternativou šetrnou k životnímu prostředí. Vědci z katedry zemědělských, spotřebitelských a environmentálních věd (ACES) na University of Illinois se proto ve své studii zaměřili na zkoumání, jak moc je konzumace hmyzu zdraví prospěšná. „Kromě většího množství […]
První blok Jaderné elektrárny Temelín v květnu měnil palivo. Bylo to ještě ze zásob, které pocházelo z Ruska. V budoucnu už ho má nahradit palivo z Francie a Spojených států. Zatímco ale paliva je ve světě dostatek na 300 let, technologie se mění a zmenšují. Je budoucností české energetiky obří jaderka, nebo malé modulární elektrárny? Stále […]
Revoluční teleskop ELT (Extra Large Telescope) pro pozorování vesmíru z povrchu Země s primárním zrcadlem o průměru s 39 m bude největším dalekohledem na světě pro viditelné světlo a infračervené záření. Technicky mimořádně náročný projekt nedávno dosáhl významného milníku, když podle metodiky používané v projektovém řízení překročil hranici 50 % realizace. Dalekohled ELT staví Evropská […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz