Domů     Zajímavosti
Zakořeněné stereotypy: Proč ženy mluví více než muži?
Pavel Polcar 1.9.2022
Zdroj: Pixabay

Ženy jsou podle genderového stereotypu považovány za více upovídanější než jejich protějšky. I když existují výjimky, určitá převaha, zejména ta jazyková, je u nich patrná. Ženy na základě vědeckých teorií mluví až třikrát více než muži, a to díky tzv. „bílkovině mluvení“.

Podle nedávné studie odborníků z University of Maryland School of Medicine mají ženy nad muži od dětství jazykovou převahu a dokážou ji využít. Zatímco průměrná žena pronese denně zhruba 20 tisíc slov, u běžného muže jde o pouhých 7 tisíc. Odpovědí na otázku, proč tomu tak je, by mohly být hormony a bílkoviny.

Konkrétně gen FOXP2, jenž nese zodpovědnost za produkci proteinu pojmenovaného jako tzv. bílkovina mluvení.

Projev již v dětském věku

Na základě výzkumu bylo zjištěno, že se v mozku malých holčiček ve věku 3–5 let zmíněného proteinu nacházelo o 30 % více než u stejně starých chlapců. Podle neurovědců má přitom uvedená látka rozhodující vliv na to, že se děvčata učí mluvit dříve a rychleji než kluci.

V porovnání se svými mužskými protějšky mají pak proteinu FOXP2 podstatně více také dospělé ženy.

Zdroj: Pixabay

Osmiproudá dálnice

Podle neuropsychiatričky a profesorky Louanny Brizendineové z univerzity v Kalifornii mají ženy v mozku více nervových buněk určených právě k hovoru. Rovněž hraje roli základní rozdíl ve struktuře ženského a mužského mozku, jenž odlišuje chování obou pohlaví.

Dalo by se tvrdit, že mozek ženy je na mluvení přímo závislý, při této činnosti totiž produkuje látky vyvolávající uspokojení, současně podněcující nervové buňky k produkci dalších a dalších vět. Profesorka přikládala důležitost především hormonu testosteronu, který v děloze působí na mužský mozek, ale nikoli na ženský.

Testosteron je podle ní zodpovědný za omezení vývoje částí mozku řídících komunikaci, emoce a paměť. „Ženy mají osmiproudou dálnici, po níž se řítí emoce, zatímco muži mají jen jednu malou okresní silničku,“ prohlásila Brizendineová.

Ženy upřednostňují tiché muže

Některé vědecké studie však vyvracejí všeobecně vžitý fakt, že jsou ženy upovídanější a že jim muži pouze naslouchají, protože se často nedostanou ani ke slovu. Na pohlaví údajně vůbec nezáleží.

Zdroj: Pixabay

Americký psycholog James Pennebaker uvedl, že ženy reálně používají v průměru 16 215 slov a muži 15 669 slov, což jsou celkem vyrovnané počty. Hauke Brost, německý odborník na mužské myšlení, je toho názoru, že ženy spíše inklinují k mužům, jež příliš nemluví.

Vyplynulo to z výzkumu prováděného v Massachusetts, kde se uskutečnily tzv. speed-datingy, tedy rychlé schůzky.

Odlišné způsoby komunikace

Mezi nejčastějšími odlišnostmi v komunikaci obou pohlaví je například to, že ženy lépe slyší vysoké frekvence zvuku (např. pláč dětí) a rozumějí emocionálnímu podtextu („Nemluv se mnou tímto tónem!“), muži zvuk lépe zaměřují a konstruují si v mozku trojrozměrné mapy.

Dále se ženy západní civilizace při společenském rozhovoru s jinou ženou navzájem dotknou čtyřikrát až šestkrát častěji než muži ve stejné situaci.

Mužský typ komunikace je kompetitivní (soutěživý) a ženský kooperativní (bere ohled na druhé). Ženy se na rozdíl od mužů častěji dožadují zpětné vazby partnera v komunikaci, použitím otázek „Myslíš?“, „Co na to říkáš?“, „Nemám pravdu?“ apod.

Muži dávají přednost klesavým intonacím, ženy stoupavým. Rozdílu je ale mnohem více.

Zdroj: Pixabay

reklama
Související články
Procházka v lese, spojená se sběrem hub nebo lesního ovoce, je příjemná záležitost. Ale na různých místech světa můžete narazit také na takzvané potravinové lesy, které sice les připomínají, ale plní jiný účel Jde hlavně o pomoc lidem, kteří mají problémy se zásobováním potravinami. Například v USA existuje více než 6500 venkovských a městských oblastí, […]
Bylo to právě (tepelně zpracované) maso, které nasměrovalo člověka na jinou vývojovou linii oproti jiných hominidům (lidoopům). Tisíce staletí zažitá tradice, že maso pochází výhradně ze zvířat, už ale neplatí. Je tu nový druh – maso laboratorní. Letošní rok mohou Američané označit za zlomový. Po Singapuru se totiž západní velmoc stala druhou na světě, která […]
Hlavním tématem letošního ročníku Noci vědců je „tajemství“. Avšak několik lákadel, které na 6. října připravuje Slezská univerzita v Opavě, můžeme prozradit už nyní. V nabídce je například vesmír, umělá inteligence, hry pro děti, ochutnávka středověké kuchyně nebo jedlého hmyzu. Vstup je zdarma. Dlouho do noci budou mít otevřena všechna tradiční univerzitní místa a budovy […]
V současné době patří Česká republika mezi pět největších pěstitelů chmele na světě. Nejvyužívanější odrůdou při výrobě českého piva je chmel, pocházející ze Žatecké chmelařské oblasti. Dalšími oblastmi pěstování chmele jsou Úštěcko a pak Tršická pánev s lokalitami na Přerovsku, Olomoucku a Hranicku. Právě odtud pochází chmel pro nové pivo Litovel Josef…   České odrůdy chmele […]
Jdete po ulici a potkáte obyčejného muže. Možná je to úředník, voják nebo dokonce policista. Ale co když tento muž není tak „obyčejný“, jak se zdá? Co když se pod touto nenápadnou maskou skrývá temné podhoubí, které vede k brutálním zločinům? Příběh jednoho z nejbrutálnějších sériových vrahů 20. století si převyprávíme v novém seriálu Des, […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz