Prokázat, že je, nebo není na další planetě sluneční soustavy život, bude nejspíše ještě nějako dobu trvat, je tak prostor věnovat se i dalším studiím. Ve výzkumu, který probíhal před několika lety, se podařilo vytipovat badatelům devět oblastí s aktivními magmatickými komorami v podzemí..
„Tyto oblasti jsou velmi pravděpodobně vulkanicky aktivní,“ shodli se vědci Jörn Helbert a Nils Müller z Německého střediska pro letectví a vesmír (DLR). Nejnovější výzkum, jenž byl v nedávné době zveřejněn v odborném časopise, potvrdil to, co předchozí jasně naznačoval.
Vědci tentokrát staví na faktu, že láva, která protéká na povrchu sousední planety, není stará více než několik let, což znamená jediné – Venuše je, nebo minimálně byla v nedávné době vulkanicky aktivní.
Kromě planety Země se tak jedná o jediného zástupce planet sluneční soustavy s činnými sopkami. „Je-li Venuše opravdu v současnosti vulkanicky aktivní, dělalo by to z ní skvělé místo k návštěvě, lépe bychom tak pochopili, jak funguje část planety pod povrchem,“ řekl ke studii z roku 2019 hlavní autor výzkumu profesor Justin Filiberto.
Proč je důležité, že jsou na Venuši sopky aktivní? „Tak například bychom na ní mohli studovat, jak se planety ochlazují a proč Země a Venuše aktivní sopky mají, ale Mars ne – tam sice dříve byly, ale dnes jsou již dávno vyhaslé.
Budoucí mise by mohly sledovat toky lávy a změny na povrchu planety a mohly by přinést konkrétní důkazy o sopečné aktivitě,“ vysvětlil Filiberto.
Ve specializovaných laboratořích profesor Filiberto spolu se svým týmem dokázali imitovat horkou venušskou atmosféru a následně provést její zevrubné studium, např. prokázali, jak se v ní chovají minerály a jak se v průběhu času postupně mění.
Odborníci doufají, že v blízké budoucnosti budou mít mnohem více možností k průzkumu planety Venuše, velice rádi by se dozvěděli další skrytá tajemství mimozemských vulkánů.