Domů     Historie
Kde hledat dokonalý pigment?
Pavel Polcar
od Pavel Polcar 4.8.2022
Foto: Pixabay

Pigmenty jsou práškové barvy, jež jsou prakticky nerozpustitelné nejen ve vodě, ale i v mnoha organických rozpouštědlech. Používají se k malbě v nejrůznějších pojivech a technikách. Využití prvních pigmentů se datuje do doby kamenné.

Nejstaršími zdroji pigmentu byly přírodní materiály, které byly snadno dostupné jako např. zbarvené hlíny, rákosí, okry (barevné jíly) nebo uhlíky. Podle odborníků mělo užití těchto barev v dávném období plnit estetickou funkci.

Lidé si jimi např. rituálně zdobili svoje tělo před lovem nebo při jiných ceremoniích. Pro zanechání kreseb na zdech jeskyní lidé míchali barvu s živočišným tukem, díky kterému pigment lépe držel. Jinými pojivy pak byly kostní dřeně, krev, moč nebo voda.

reklama

Novým zjištěním tehdejšího společenství bylo, že oproti barvám z živočišných a rostlinných zdrojů barva z ložisek oxidu železitého (Fe2O3) nezmizí při změně prostředí.

Foto: Pixabay

Jeskyně na Borneu přepisuje dějiny

Archeologům se koncem minulého roku podařilo objevit v odlehlé jeskyni na indonéském Borneu kresbu tura, která je přes 40 000 let stará. Jedná se tak o nejstarší známou malbu zvířete. O kresbě v jeskyni se vědělo už od roku 1994, ale teprve nyní se podařilo určit její stáří.

reklama

Doba užívání prvních pigmentů však sahá ještě mnohem dále do minulosti. Objev archeologů při vykopávkách v jeskyni Twin Rivers v africké Zambii z roku 2000 dokazuje, že zde byly používány pigmenty 350 000 až 400 000 let staré.

Objevování pigmentů ve starověku

Ve starověku se začíná rozrůstat počet používaných anorganických pigmentů, mezi nimiž byly asfalt, křída, malachit, lazulit a další. Organická barviva však nezůstávala pozadu a také se rozrostla o další varianty. Ve větším měřítku se na výrobu pigmentů zaměřovali především Egypťané a Číňané.

Foto: Pixabay

Tzv. egyptská modř – modré sklo vyrobené z písku a mědi, jež bylo rozemleto do prášku – byla vyrobena v období kolem 3000 př. n. l. Ve starověkém Římě a Řecku se jako pojiva používal vosk, někdy v kombinaci s pryskyřicí.

Egypt a jeho regulace barev

Ve starém Egyptě bylo využití pigmentu v malbách přísně regulováno. Všichni tehdejší umělci měli k dispozici pouze šest barev – červenou, zelenou, modrou, žlutou, bílou a černou. Pigmenty oxidu železa tvořily základ uměleckých palet egyptských řemeslníků.

reklama

Egypťané začali vyrábět barvu přibližně od roku 4000 př. n. l. Zavedli prací pigmenty ke zvýšení síly a čistoty, také jako první vyvinuli fixování rostlinné barvy jako přírodního pigmentu. Roztoky organických barviv extrahovaných z částí rostlin byly smíchány s hydratovanou hlinkou nebo taninem ke vzniku nerozpustného pigmentu. Staří mistři k tomuto účelu využívali křídu nebo kamenec.

Foto: Pixabay

reklama
Související články
Na první pohled vzbuzuje tento prehistorický masožravý tvor úžas, ale zároveň i hrůzu. Jeden z největších a nejnebezpečnějších suchozemských dinosaurů, jaký kdy žil na naší planetě, Tyrannosaurus rex, si podle nejnovějšího amerického výzkumu pravděpodobně zahříval své mohutné tělo pomocí dutin v horní části lebky. Veškeré domněnky, které panovaly o anatomickém uspořádání lebky Tyrannosaura rexe, byly […]
Při návštěvě prakticky jakékoliv kostnice na člověka dýchne závan minulosti. Zdá se skutečně téměř neuvěřitelné, že lidské kosti mohly v dřívější době sloužit k výzdobě takovýchto místností. Jako dekorace sloužily i jinde, například v kostelech a kaplích. Dnes jsou kostnice především turisticky zajímavými destinacemi, kde se v návštěvnících probouzí úzkost a na tvářích se projevuje […]
Ani otroci, ba ani mimozemšťané. Za to, že do Egypta každoročně proudí miliony turistů, aby zhlédli velkolepé pyramidy, vděčí zdejší ministerstvo turismu především sezonním dělníkům, kteří se obvykle rekrutovali z řad zemědělců. A byť nad jejich hlavami nehvízdaly biče, jejich každodenní život nebyl jednoduchý. I když v Nilu už uplynulo hodně vody od doby, kdy […]
Unikátní vhled do života příslušníků reformní křesťanské společnosti hlásící se k novokřtěnectví, známých též pod označením habáni, přináší antropologicko-archeologický výzkum hřbitova v Přibicích na Brněnsku. Tým antropologů z Ústavu antropologie Přírodovědecké fakulty MU tam pracuje už pátou sezonu. Výsledky jejich práce ukazují, jak se s migrací vypořádávali naši předkové a k jakým vzájemným interakcím přistěhovalých […]
Že byly kočky uctívané ve starověkém Egyptě, ví snad každé malé dítě, důkazy, že v minulosti patřily mezi oblíbené mazlíčky také v Evropě, dosud chyběly.   Skutečně rozsáhlá studie však potvrdila, že kočky se do Evropy dostaly dřív, než si výzkumníci mysleli, a ke svému „vpádu“ využívaly také lodí vikingů. U vikingů byly kočky nesmírně […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz