Domů     Historie
Kde hledat dokonalý pigment?
Pavel Polcar 4.8.2022
Foto: Pixabay

Pigmenty jsou práškové barvy, jež jsou prakticky nerozpustitelné nejen ve vodě, ale i v mnoha organických rozpouštědlech. Používají se k malbě v nejrůznějších pojivech a technikách. Využití prvních pigmentů se datuje do doby kamenné.

Nejstaršími zdroji pigmentu byly přírodní materiály, které byly snadno dostupné jako např. zbarvené hlíny, rákosí, okry (barevné jíly) nebo uhlíky. Podle odborníků mělo užití těchto barev v dávném období plnit estetickou funkci.

Lidé si jimi např. rituálně zdobili svoje tělo před lovem nebo při jiných ceremoniích. Pro zanechání kreseb na zdech jeskyní lidé míchali barvu s živočišným tukem, díky kterému pigment lépe držel. Jinými pojivy pak byly kostní dřeně, krev, moč nebo voda.

Novým zjištěním tehdejšího společenství bylo, že oproti barvám z živočišných a rostlinných zdrojů barva z ložisek oxidu železitého (Fe2O3) nezmizí při změně prostředí.

Foto: Pixabay

Jeskyně na Borneu přepisuje dějiny

Archeologům se koncem minulého roku podařilo objevit v odlehlé jeskyni na indonéském Borneu kresbu tura, která je přes 40 000 let stará. Jedná se tak o nejstarší známou malbu zvířete. O kresbě v jeskyni se vědělo už od roku 1994, ale teprve nyní se podařilo určit její stáří.

Doba užívání prvních pigmentů však sahá ještě mnohem dále do minulosti. Objev archeologů při vykopávkách v jeskyni Twin Rivers v africké Zambii z roku 2000 dokazuje, že zde byly používány pigmenty 350 000 až 400 000 let staré.

Objevování pigmentů ve starověku

Ve starověku se začíná rozrůstat počet používaných anorganických pigmentů, mezi nimiž byly asfalt, křída, malachit, lazulit a další. Organická barviva však nezůstávala pozadu a také se rozrostla o další varianty. Ve větším měřítku se na výrobu pigmentů zaměřovali především Egypťané a Číňané.

Foto: Pixabay

Tzv. egyptská modř – modré sklo vyrobené z písku a mědi, jež bylo rozemleto do prášku – byla vyrobena v období kolem 3000 př. n. l. Ve starověkém Římě a Řecku se jako pojiva používal vosk, někdy v kombinaci s pryskyřicí.

Egypt a jeho regulace barev

Ve starém Egyptě bylo využití pigmentu v malbách přísně regulováno. Všichni tehdejší umělci měli k dispozici pouze šest barev – červenou, zelenou, modrou, žlutou, bílou a černou. Pigmenty oxidu železa tvořily základ uměleckých palet egyptských řemeslníků.

Egypťané začali vyrábět barvu přibližně od roku 4000 př. n. l. Zavedli prací pigmenty ke zvýšení síly a čistoty, také jako první vyvinuli fixování rostlinné barvy jako přírodního pigmentu. Roztoky organických barviv extrahovaných z částí rostlin byly smíchány s hydratovanou hlinkou nebo taninem ke vzniku nerozpustného pigmentu. Staří mistři k tomuto účelu využívali křídu nebo kamenec.

Foto: Pixabay

reklama
Související články
Obří lidoop známý jako Gigantopithecus blacki měřil téměř tři metry na výšku a vážil kolem 270 kg. Druh přežíval dva miliony let v hustých čínských lesích, kde se živil žvýkáním ovoce a listů. Před 215 000 lety však došlo k jeho vyhynutí. Má se za to, že za to mohly změny klimatu. Nejnovější studie přináší […]
V dobách dávno minulých byla významnou středověkou metropolí. Její dávné kouzlo však dnes připomínají jen ruiny, které zároveň budí badatelské vášně. Zatímco někteří je považují za legendární zlaté doly židovského krále Šalamouna, další za zbytky města královny ze Sáby. Podle dosud nashromážděných faktů, zde k těžbě zlata skutečně docházelo. K biblickým dolům ale mělo Velké […]
Přibližně před 40 miliony let se termití pár druhu Electrotermes affinis zrovna věnoval námluvám, když uvízl v lepkavé pryskyřici stromu a navždy zůstal uvězněn ve zkamenělém jantaru. Tato dosud jediná známá fosilie páru termitů poskytla vědcům z Biologického centra Akademie věd ČR (BC AV ČR) a Okinawského institutu vědy a technologie (OIST) v Japonsku jedinečnou […]
Bez anestezie byly dějiny chirurgie spíše dějinami bolesti. I když od starověku se prověřovaly nejrůznější způsoby, jak během operací docílit znecitlivění, nejběžnější praxí zůstávalo řezání do člověka při jeho plném vědomí. Bolest dostala utrum až díky večírku.   V 19. století se mnohé večírky neobešly bez nehořlavého plynu s nevýraznou vůní a nasládlou chutí. Zábava s oxidem […]
Na archeologickém nalezišti Cotzumalhuapa v dnešní Guatemale byla objevena sbírka předhispánských keramických váz. Chemická analýza v některých z nich objevila stopy nikotinu. Mayové tabák s velkou pravděpodobností využívali k navození hlubokého spánku a dosažení věšteckých transů spojených s vizemi. Archeologická zóna Cotzumalhuapa se nachází na pacifickém podhůří jižní Guatemaly. Jedná se o předkolumbovskou mayskou archeologickou […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz