Domů     Vesmír
Jak Saturn přichází o své prstence?
Dagmar Garciová 28.7.2022
Foto: Pixabay

V naší sluneční soustavě je Saturn považován za krále prstenců, tento druhý největší obr pojmenovaný podle po římském bohu má však problém… Postupná ztráta prstenců by ho mohla připravit o post „nejkrásnější planety“.

Saturn je druhou největší planetou sluneční soustavy a je známý svými sedmi nápadnými prstenci, které jsou tvořeny kusy ledu a kamenů. Plynný obr je tvořen převážně vodíkem a heliem a kolem něj obíhá 82 měsíců.

Vtahuje je do sebe

Výzkum amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) v roce 2018 ukázal, že planeta ztrácí své prstence, které jsou gravitací vtahovány do Saturnu jako prašný déšť ledových částic. Nyní se vědci ke studii vrátili.

„V této nové studii se rychlost proudění vody na planetu odhaduje na jeden olympijský bazén každou půl hodinu, což znamená, že prstence Saturnu zmizí za méně než 300 milionů let. Což je relativně krátká doba, vzhledem ke stáří sluneční soustavy 4,5 miliardy let,“ uvedl James O’Donoghue z Japonské letecké agentury (JAXA).

Zjištění naznačují, že obří planetární prstencové systémy nejsou stavěny tak, aby vydržely věčně.

Foto: Pixabay

Tak jde čas

Prsteny každým rokem ztrácí svůj materiál. Přicházející mikrometeority a sluneční záření narušují malé, zaprášené kousky prstencové hmoty a elektrizují je. Částice, které se náhle transformují, se naladí na magnetické siločáry Saturnu a začnou spirálovitě kroužit po těchto neviditelných drahách.

Když se částice dostanou příliš blízko k vrcholu atmosféry Saturnu, gravitace je vtáhne dovnitř a vypařují se v oblacích planety. „Astronomové tomu říkají „kruhový déšť“ a postupem času tento a další jevy vysají charakteristický prvek, který podle nás dělá Saturn Saturnem, dokud nezůstane nic.

Pravděpodobně se nyní díváme na Saturnovy prstence v dobách jejich největší slávy,“ řekl O’Donoghue. Nádherný pohled, který se z naší perspektivy zdá neměnný, je ale ve velkém měřítku pomíjivý. Obyvatelé Země mají stále dost času obdivovat krásu Saturnových prstenců a studovat je.

Protože ačkoli astronomové chápou, že prstence jsou na cestě k zániku, stále o těchto pásmech nevědí vše, včetně toho, jak je Saturn vůbec získal.

Úbytek zaznamenala již sonda

Úbytek prstenců dokládají data ze sondy. Americká sonda Cassini, navedená na oběžnou dráhu planety, sledovala do roku 2017 prachový déšť směrem od prstenců do nitra Saturnu, zaznamenala tak jako první úbytek materiálu prstenců.

Foto: Pixabay

V závislosti na tempu tohoto jevu výzkumníci odhadli věk prstenců. „Jsou překvapivé mladé. Zatímco většina těles ve sluneční soustavě je posledních zhruba 3,8 miliardy let téměř neměnná, Saturn ke svým prstencům přišel zřejmě teprve před 10 až 100 miliony let,“ popisuje O’Donoghue.

V pomalém geologickém tempu kosmických jevů je tato doba jen pouhým mrknutím oka.

Související články
Ostatní Vesmír 19.11.2024
Jupiter je největší planetou naší sluneční soustavy, v pořadí je pátý od Slunce. Nejen kvůli své velikostí je považován za zásadní planetu, která nezanedbatelně ovlivnila formování sluneční soustavy, včetně planety Země. Je předmětem soustavného zájmu astronomů již po staletí. Nyní ho obíhá sonda Juno. Jaké poznatky o planetě nám přinesla? K Jupiteru se vydala celá […]
Ostatní Vesmír 12.11.2024
Dostat lidskou posádku na Mars je další metou, kterou chce lidstvo při dobývání vesmíru porazit. V důsledku toho se snaží vesmírné agentury mnoha zemí i soukromé společnosti vyvinout vesmírnou loď, která by byla schopna tam astronauty dostat. Nejslabším článkem na cestě k rudé planetě je ale lidské tělo. Vědci studují jeho reakci na pobyt ve […]
Vesmír 2.11.2024
Halloween je tady a s ním jako na zavolanou přichází zprávy o dvou černých dírách, které vzbuzují mezi astronomy pořádný respekt a možná i trochu strach. Jedna z těchto černých děr je jakýmsi sériovým vrahem, který se chystá zničit druhou hvězdu během pouhých pěti let. Druhá zase patří do systému, který vědci popisují jako „černoděrový […]
Vesmír 1.11.2024
Když před 66 miliony lety narazila do Země planetka, které se přezdívá Chicxulubský asteroid, způsobila celoplanetární pohromu. Vedla k vyhynutí dinosaurů a dalších forem života. Nyní vědci zjistili, že 200krát větší planetka naopak před 3 miliardami let napomohla rozvoji života na naší planetě. Důkazem toho, že na Zemi dopadla na konci křídy planetka, která způsobila […]
Vesmír Zajímavosti 31.10.2024
Blíží se největší tuzemský festival kosmických aktivit Czech Space Week. Už sedmý ročník největší koncentrace vesmírných technologií a informací, průmyslových podniků, nově vzniklých startupů proběhne od 4. do 10. listopadu. Hlavní událostí festivalu budou již tradiční průmyslové dny Space2Business, které do Česka přilákají řadu zahraniční firem a expertů. Účast na veletrhu kosmických firem přislíbil americký […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz