Domů     NOVINKY
Snímky NASA ukazují klimatickou krizi v praxi
Martin Janda
od Martin Janda 23.7.2022

Satelitní fotografie nádrže Mead na hranicích Nevady a Arizony názorně ukazují, jak klimatické změny dokážou zatočit i s původně mohutnou vodní plochou. Snímky z let 2000, 2021 a 2022 nabízejí netušený pohled na její dramaticky nízkou hladinu vody, která nyní dosahuje pouhých 27 % původního stavu..

Snímky ukazují kdysi plné přítoky proměněné ve vyschlé průrvy. Hladina nádrže, která vodou zásobuje zhruba 25 milionů lidí na americkém západě, je v současnosti nejnižší od jejího napuštění v roce 1937. Michael Carlowicz z Nasa Earth Observatory snímky popsal jako „jasnou ilustraci klimatických změn a dlouhodobého sucha, které může být na západě USA nejhorší za posledních dvanáct století.“.

Kvůli klesající hladině vody byla uzavřena rekreační přístaviště pro lodě a v oblasti je také ohrožena výroba vodní energie. Nádrž odhalila i tajemství, která ukrývala pod hladinou, od lodě z období druhé světové války až po hrůzný nález lidského těla ukrytého v sudu.

reklama

Vysychající bahno však především odhalilo ničivou daň klimatické krize a její rychlý postup. Jezero Mead je jen jednou ze součástí ohroženého povodí řeky Colorado, které zásobuje vodou zhruba 40 milionů lidí a obhospodařuje 5 milionů hektarů zemědělské půdy.

Nadměrné čerpání vody urychlilo úpadek systému, který trpí také sníženým táním sněhu v jarních obdobích a vysokými teplotami, které region vysušují. Více než třetina amerického západu je nyní podle amerického monitoru sucha klasifikována v kategorii „extrémně suchá“, přičemž hrozba horkých a suchých dnů přetrvává i v následujících týdnech.

Vzhledem k tomu, že i další nádrže v povodí řeky Colorado dosahují kriticky nízkých hladin, vyzvala federální vláda státy, které jsou na povodí závislé, aby přijaly drastické omezení spotřeby vody. Vědci se však domnívají, že tato katastrofa není dočasným, nýbrž trvalým stavem.

reklama

„Tohle není sucho, tohle je aridizace,“ myslí si Rhett Larson z Arizonské univerzity a dodal: „Tohle není něco, co bychom mohli přečkat. Není to něco, co bychom mohli přežít.“.

reklama
Související články
Poraněné srdce zahojené bez jizev a plně funkční: Tahle sci-fi se už brzy může stát skutečností. Cestu ukázal výzkum bioinženýrů z kalifornského San Diega. Nejčastější příčinou poranění srdce je infarkt. I přes úctyhodný pokrok medicíny oprávněně zůstává strašákem, neboť ani přežití akutní fáze neznamená jednoznačně výhru. Následuje hojení a při něm vznikají v srdci jizvy, […]
Příběh o zvídavé Barunce, pomatené Viktorce a moudré babičce zná každý z nás… Život autorky, kterou považujeme za jednu z největších žen českých dějin, je však i po více než 160 letech obestřen hávem tajemství. Jaký byl její původ? Osud ikony a múzy české avantgardy Boženy Němcové (1820–1862) dodnes nepřestává fascinovat nejen milovníky literatury, ale […]
Červencové teplé počasí, relax na dece, vlastnoručně připravené jídlo a osvěžující pití. Tak si Češi a Slováci podle průzkumu společnosti Coca-Cola nejčastěji představují správný piknik. Zatímco mladí lidé si tento oblíbený druh stolování častěji spojují s pobytem v přírodě, starší si ho raději dopřávají doma na zahradě či na chalupě. V jednom se ale obě […]
O drobných ptácích se dlouho soudilo, že mají v důsledku predace tak vysokou úmrtnost, že prakticky „nemají čas“ zestárnout. Dvě nové studie publikované v mezinárodních časopisech Experimental Gerontology a Oecologia pod vedením doc. Michala Vinklera z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy však ukazují, že i přesto např. i běžné sýkory koňadry (Parus major) podobně jako lidé […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz