Domů     Technika
Čeká nás nová průmyslová revoluce?
Dagmar Garciová 19.7.2022
Foto: Pixabay

V jakých oblastech dosáhla umělá inteligence značného pokroku?

1. Robustnější AI modely a jejich vliv na strukturu zaměstnanosti

Na základě vyjádření vedoucího společnosti Verne Global Tate Cantrella, jímž je Tate Cantrell, se budou modely umělé inteligence a strojového učení i nadále rozšiřovat, budou čerpat z ještě větších datových sad a vytvářet stále přesnější rozhodnutí – na položené otázky by byly poskytnuty lepší odpovědi, mohla by probíhat širší sumarizace textů atd.

Programátor Martin Cígler ze společnosti Solitey uvedl, že bude v následujících měsících docházet k ještě větší automatizaci procesů a posílení lidských schopností spojením s umělou inteligencí. Spojení člověka a AI by dle analytiků z firmy Gartner mohlo reálně zajistit nižší provozní náklady, a to až o 30 %.

Mezi dalšími prognózami, s nimiž přišla jiná vědecká skupina, je, že 85 % podniků zkombinuje lidské odborné znalosti s AI, díky čemuž budou pracovníci během 4 následujících let o 25 % produktivnější a efektivnější.

Do budoucna se počítá s tím, že v oblastech, jako je finančnictví, zdravotnictví, právní služby a vývoj SW, budou lidská pracovní místa nahrazována systémy AI.

2. Kybernetická bezpečnost

Nejenom pozitiva se pojí s umělou inteligencí. S tím, jak roste její popularita, rostou i možnosti kriminality, odborníci se domnívají, že výskyt kybernetických útoků bude stále narůstat. Ba co více, budou mnohem komplexnější, než byly doposud.

AI bude kriminálními živly užívána mimo jiné také k vylepšování a personalizaci útoků na podnikové infrastruktury. Na druhé straně barikády však stojí kybernetická ochrana, do níž mnoho firem neváhá investovat.

Čím dál tím více se objevuje pojem cybersecurity – bezpečnostní pojivo -, která je flexibilní architekturou, jež integruje bezpečnostní služby.

3. Kreativní zapojení AI do nových oborů

Ve výzkumu odborníků společnosti Forrester je předpovězeno, že kreativní systémy AI obdrží v roce 2022 desítky patentů. Nová generace umělé inteligence přichází s neustálým vývojem nových, efektivních a kreativních podnikových aplikací.

Cílem je nejen posílit obchodní kreativitu, ale také zákaznickou zkušenost. Díky umělé inteligenci a jejím nástrojům mohou mít e-shopy, firmy a korporace víceméně samoobslužný přístup ve vztahu k zákazníkům, pracovníkům a dalším osobám.

Krom toho je možné reflektovat také průnik AI do diagnostiky do odvětví, u nichž si to doposud nikdo neuměl představit, a to například do takové psychiatrie, kde je možné pacientovi modelově diagnostikovat schizoidní poruchy na základě vzorku o pouhých 300 slovech.

Související články
Objevy Ostatní Technika 11.11.2024
Martin Ševeček z Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT v Praze se svým týmem úspěšně otestoval materiály pokrytí jaderného paliva, které mohou poskytnout provozovatelům ekonomický benefit, a v krajním případě i dodatečný čas pro zvládnutí jaderné havárie. Poslední rok podroboval zkouškám různé varianty palivových proutků na MIT, jedné z nejlepších technických škol na planetě. Výsledky několika běžících […]
Byl prvním sériově vyráběným hybridem, který způsobil revoluci v automobilovém průmyslu. Který z Toyoty udělal lídra v oblasti elektrifikace a vlastně i největší automobilku na světě. Dodnes je to první legenda – Prius. Už více než čtvrt století zanechává Prius automobilový otisk jako první sériově vyráběný elektrifikovaný vůz. Každá další generace přinesla lepší hybridy, lepší […]
NOVINKY Objevy Technika 7.11.2024
Google dosáhl významného pokroku ve vývoji kvantových počítačů. S procesorem Sycamore nyní dokáže překonat nejlepší superpočítače na světě při provádění složitých a specifických výpočtů. Tento procesor s 67 kvantovými bity (qubity) vykazuje novou úroveň výpočetní síly díky pokročilým operacím, které vstupují do tzv. fáze slabého šumu. Je to důležitý milník v oblasti kvantových výpočtů, protože […]
Technika Vesmír 28.10.2024
Česko se chystá na největší tuzemský festival kosmických aktivit Czech Space Week, kde nemůže chybět jedna velká společnost z malého pošumavského města. V Klatovech totiž společnost ATC Space vyrábí komponenty pro novou evropskou raketu Ariane 6. Vlajková loď Evropské kosmické agentury už 9. července uskutečnila úspěšný první start, málokdo ale ví, že se raketa neobejde […]
Technika 23.10.2024
Vyvinout silové a sdělovací kabely, které budou použitelné pro rekonstrukci nebo výstavbu nových bloků jaderných elektráren. To je hlavním cílem projektu, na kterém pracují vědci z Centra polymerních systémů (CPS) Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně společně se společností PRAKAB Pražská Kabelovna a Ústavem jaderného výzkumu ŘEŽ.   Nově vyvíjené kabely musí být odolné proti radiaci […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz