Domů     Medicína
Kůže jako dveře do těla
Pavel Polcar
od Pavel Polcar 13.7.2022
Zdroj: Pixabay

Mikrobiom máme také v jiných částech těla, ne jen ve střevech, a i na jeho povrchu. Celkově nás osidlují biliony mikroorganismů. Právě na kůži ve spojení s mikrobiomem se zaměřila studie z počátku roku 2022..

Jak v nedávné době vědci prokázali, když nalezli neznámý žvýkací sval, lidské tělo stále není stoprocentně probádáno. Několik evropských institucí se spojilo, aby prozkoumalo jednotlivé ekosystémy žijící v lidské kůži, jedná se o okem neviditelný záhadný svět, jenž se nazývá mikrobiom.

Badatelům se podařilo objevit desítky nových dosud neznámých virů, bakterií a plísní. Tyto organismy mohou kůži udržovat zdravou, nebo celému tělu pěkně „zavařit“. Vědci sekvenovali genomy mikroorganismů nalezených v 594 vzorcích, které odebrali z různých povrchů kůže od dvanácti zdravých dobrovolníků.

Zcela nový svět

Objevili jsme tisíce virových sekvencí včetně mnoha takzvaných jumbo-fágů, tedy obrovských virů, které jsou schopné infikovat bakterie. Ty se vyskytovaly nejčastěji na povrchu rukou a nohou našich dobrovolníků.

reklama

Tyto oblasti těla mají velmi rozmanité mikrobiomy, což dává smysl, protože se rukama neustále dotýkáme nových věcí v našem prostředí. Cílem naší budoucí práce bude pochopit, co tyto různé druhy mikrobů v těchto společenstvích dělají,“ uvedla Sara Kashafová, která se na studii podílela.

Zdroj: Pixabay

Současná studie se prozatím věnovala pouze lidem ze Severní Ameriky, ale v budoucnu by vědci chtěli rozšířit zkoumané osoby o rozmanitější populace z různých koutů planety. Výsledky studie přináší úplně nový pohled na lidskou kůži, výzkumnici totiž nalezli 174 dosud neznámých druhů bakterií, čtyři nové houby a dvacet nových jumbo-fágů – tedy virů s 3-5krát větším genomem, než má průměrný virus.

Kromě bakterií a virů, které běžně získáváme, jsme v lidské kůži nalezli také dvanáct genomů jednobuněčných eukaryot – tedy hub, jako jsou kvasinky. Některé z těchto genomů jsme už znali – například houbu Malassezia globosa, která je spojována s mykobiomem zdravé kůže, ale také s onemocněními, jako jsou lupy.

reklama

Když jsme se podívali na tyto nově objevené organismy detailněji, ukázalo se, že jeden z nich je velmi častý u všech dobrovolníků a může se vyskytovat u mnoha z nás,“ popsal Rob Finn, který vedl část výzkumu.

Zdroj: Pixabay

Jedinečný a nenahraditelný

Složení mikrobiomu každého člověka je jedinečné jako otisk prstu, formovaný časným životem, stravou a environmentálními expozicemi v průběhu času. Ale je to naše genetické pozadí, které ovlivňuje, jak bakterie skutečně fungují v lidském střevě.

reklama

A co víc, bakterie ovlivňují různé geny a vytvářejí proteiny, které mohou určité jedince predisponovat k zánětu střev nebo jiným onemocněním. Nemůžeme sice změnit naše geny, můžeme ale upravit naši expozici a stravu, abychom vyživovali náš mikrobiom, jak stárneme.

Obecný konsenzus zastává názor, že konzumace fermentovaných potravin má určitý přínos pro zdraví střev. Jsou to potraviny plné zdravých „probiotických“ bakterií, jako je jogurt, kefír, kombucha, kysané zelí a kimchi.

Mezi běžné potraviny, které vyživují zdravé střevní bakterie, patří česnek, cibule, topinambur, pórek, chřest, banány, ječmen, oves, jablka, kakao, pšeničné otruby, kořen lopuchu a lněná semínka, abychom jmenovali alespoň některé.

Zdroj: Pixabay

Aby váš mikrobiom dosáhl co nejlepšího složení, myslím, že je rozumné zajistit dostatečný přísun vlákniny ve vaší stravě, Zvažte konzumaci jogurtu s aktivními kulturami a promluvte si se svým lékařem o probiotických doplňcích, pokud potřebujete antibiotika kvůli infekci,“ dodala na závěr Dr. Angela Hanson, MD, vědecká pracovnice a geriatrička z UW Memory and Brain Wellness Center.

Další článek
reklama
Související články
Fantom opery, nejznámější detektivní dílo o pařížském přeludu, představoval něco, co přestože nějakým způsobem vnímáme, nemá materiální základ. Fantomová bolest je pak tedy pociťování neexistujících částí těla, které však náš mozek vnímá jako stále přítomné. Fantomová bolest (FB) se objevuje asi u 60-80 % pacientů v prvním týdnu po operaci. U 75 % se rozvine […]
Kolo času se točí pouze jedním směrem, a to kupředu. Lidé se obvykle nechtějí smířit s faktem, že stárnou, že se jejich tělo mění, pozbývá na síle i na kráse. Stárnutí je věc nezvratná. Nebo ne? Vědci si uvědomují, že stárnutí je naprosto komplexní proces. Z biologického hlediska jde o progresivní ztrátu funkce a struktury […]
Britská studie zjistila, že ženy, které zvolily vegetariánský způsob stravování, mají v pozdějším věku větší pravděpodobnost zlomenin kyčle než ty, které často jedí maso. Výzkumníci analyzovali zdravotní a stravovací záznamy více než 26 000 žen, přičemž zjistili, že v průběhu zhruba 22 let byla u vegetariánek o třetinu vyšší pravděpodobnost zlomeniny kyčle než u těch, […]
V České republice jsou aktuálně považovány za nejčastější nádorová onemocnění ta, která se týkají prostaty a prsů. Přesto i u nás se odrážejí celosvětové pokroky v léčbě těchto onemocní. Opět se jedná o zlepšení diagnostiky i kurability. Pacienti mají větší šanci na kompletní vyléčení a ti s generalizovaným onemocněním mohou žít mnohem déle, než tomu […]
Vědci ze Švédska sledovali čtyři lidi, kteří v průběhu 3 až 7 let dostali osseointegrované implantáty ovládané myslí k běžnému užívání. Podle vedoucího výzkumu Maxe Ortize Catalana, docenta na Chalmerské technologické univerzitě, je to poprvé, kdy lidé mohli sami doma používat takovouto bionickou ruku. Technologie byla podrobně studována v laboratoři, ale vědci ji chtěli vyzkoušet […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz