Domů     Příroda
Z výšky se invazní druhy hledají lépe
Pavel Polcar 12.7.2022
Foto: Pixabay

Na invazní druhy se v poslední době zaměřili také vědci z Česka. Instituce VUT v Brně a Botanický ústav Akademie věd v Průhonicích spojily své síly a výsledkem jejich několikaleté spolupráce je malé bezpilotní letadlo uzpůsobené pro potřeby monitorování výskytu invazních druhů rostlin.

Systém bude sloužit ke snadnému a především i levnému monitorování nepůvodních druhů, mezi které se řadí dlouhodobě problematický bolševník velkolepý (Heracleum mantegazzianum), původem kavkazská rostlina, která velmi rychle zamořila valnou část Evropy.

Rostlina je nepřehlédnutelná, dorůstá do výšky několika metrů a okamžitě zaujme svými širokými bílými květy, jež mohou dosahovat průměru až půl metr. Za vším lze hledat dobrý úmysl, jenž však skončil fiaskem – bolševník byl totiž na kontinent dopraven v 19. století jako dekorativní rostlina do parků.

Od té doby zvládl zamořit rozsáhlá území a od druhé světové války se začal nekontrolovatelně šířit.

i v Česku.

Další „zkázonoši“

Krom bolševníka trápí evropské země také zlatobýl (Solidago) z Kanady, pajasan žláznatý (Ailanthus altissima) z Číny nebo křídlatka japonská (Reynoutria japonica), všechny tyto druhy bedlivě sledují badatelé pod vedením Jany Müllerové z Botanického ústavu Akademie věd. Vědci proti invazním druhům „vytáhli do boje“ za pomoci moderních technologií.

Foto: Pixabay

Cílem našeho prvního společného projektu bylo vyvinout metodiku pro mapování čtyř konkrétních invazních druhů: bolševníku, pajasanu, křídlatky a akátu. Během spolupráce jsme vyvinuli první bezpilotní letadlo optimalizované přímo pro toto použití.

Teď pokračujeme s navazujícím projektem – botanici se zaměřili na další druhy, které je složitější detekovat, a já se věnuji zdokonalení letadla, aby mapování poskytovalo ještě přesnější výsledky,“ vysvětlil Petr Dvořák z Leteckého ústavu Fakulty strojního inženýrství VUT v Brně.

Základem je pořádné vybavení

Součástí bezpilotního letounu je vylepšená multispektrální kamera a navigační systém, což se pojí i s výrazně větší spektrální a prostorovou přesností. Oproti klasickému snímkování pomocí pilotovaného letadla má hned několik výhod.

Podle Dvořáka je mezi hlavními benefity především větší operativnost a nižší cena. V případě, že nastane vegetační období nějaké rostliny, potřebují botanici zmapovat prostor okamžitě, nemohou čekat na celonárodní snímkování, jež se navíc opakuje jen jednou za několik let.

Foto: Pixabay

Volně dostupné satelitní snímky jako Sentinel či Landsat nejsou pro malá ohniska invaze dosti podrobné. A zaplatit komerční satelitní snímky nebo firmu, která s letadlem nasnímkuje pár hektarů území, je drahé.

Navíc je družicové i letecké snímkování dost závislé na počasí, létá se tisíce metrů nad zemí a nesmí být proto žádná oblačnost,“ popisuje vědecký pracovník. Letoun dokáže létat maximálně 120 metrů nad zemí, a to i pod oblačností.

Podle Dvořáka znamená snímání z malé výšky také lepší rozlišení výsledného obrazu.

Z nasbíraných dat jsou následně zpracovávány georeferencované ortomozaiky, což jsou letecké mapy s přesnými souřadnicemi. Poté jsou užity klasifikační algoritmy za účelem rozeznávání jednotlivých druhů rostlin.

Mezi ně patří i algoritmy strojového učení, jež usnadňují práci s velmi detailními daty z bezpilotních prostředků.

Foto: Pixabay

Související články
„Alkoholové desinfekce na ruce zabíjí většinu bakterií, virů a plísní již do několika sekund.“ poutá většina reklam na desinfekce. Každý takovou viděl, zvlášť v posledních letech. Tyto náhodné reklamy nepřímo odpovídají na otázku, zda se viry řadí mezi živé organismy. Jen co je živé, dá se zabít. Nebo se to z tohoto reklamního tvrzení dá alespoň odvodit. […]
Atacama se nachází v Jižní Americe, táhne se tisíc kilometrů podél Pacifiku od jižní hranice Peru po centrální část Chile. Prší zde jen velice zřídka, dle měření v jejím středu mezi roky 1570 až 1971 nepršelo téměř vůbec. Když k dešti ale přeci jen dojde, promění se tato vyschlá pustina doslova v kvetoucí oázu. Letos […]
Soužití dvou organismů, kdy jeden žije uvnitř těla druhého, se označuje jako endosymbióza. Pokud dojde k jejich splynutí, změní se jednodušší organismus v organelu druhého. Za celou historii naší planety došlo pouze ke třem druhům splynutí, nyní vědci odhalili čtvrté, které by mohlo být významným přínosem pro zemědělství. Některé primitivní organismy, jako jsou sinice či […]
Výrok Billa Gatese zněl jasně. Výroba mléčných produktů má až příliš vysokou uhlíkovou stopu. Aby tuto skutečnost zvrátil, rozhodl se podpořit kalifornský start-up, jež hodlá klasické máslo nahradit umělým. Společnost Savor ze San Jose využívá k výrobě tuku podobného živočišnému termochemický proces, který by měl být levný a zároveň energeticky nenáročný. „Vycházeli z faktu, že […]
Pro řadu lidí je symbolem roztomilosti. Ale i to předoucí klubíčko pořád zůstává šelmou. A to takovou, že dokáže rozvrátit celé ekosystémy. Kočka domácí, domestikovaná forma kočky plavé, člověka doprovází už nějakých 8 000 let. Dnes jsou kočky společně se psy nejoblíbenějšími domácími mazly. Mezinárodní společnost pro ochranu zvířat (ISPA) odhaduje, že na světě žije […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz