V severské mytologii jsou Valkýry ženy-dísy, které mají za úkol vybrat mrtvé válečníky, kteří si zaslouží odvézt do Valhally, starověké verze nebe. Až možná jednou vzlétnou tyto valkýry, nebude následovat Valhalla, ale americká armáda..
Před 170 lety začal Richard Wagner pracovat na Jízdě Valkýr – asi nejznámějším hudebním díle jeho tvorby. Jde přitom o „pouhou“ předehru a začátek 3. dějství opery Valkýry z operního cyklu Prsten Nibelungův.
Americké Valkýry jsou zase pouhou předehrou toho, jak může vypadat letectvo budoucnosti.
O pozoruhodný koncept hybridního letounu HoverJet Guardian společnosti Valkyrie Systems Aerospace (VSA) projevila zájem už americká armáda, ba co víc, firmě udělila grant na vývoj systému.
A tím je koncept výkonného, volitelně pilotovaného proudového letounu s kolmým startem a přistáním (eVTOL) kombinovaným s vysokorychlostním obojživelným plavidlem a vznášedlem. V řeči čísel by měla tahle Valkýra dosáhnout běžné cestovní rychlosti 547 km/h, „maximálku“ pak vytáhnout až na 1 127 km/h a přiblížit se tak rychlosti zvuku.
Ve vzduchu má vydržet neuvěřitelných 15 hodin a vystoupat až do výšky 12 kilometrů. To vše při hmotnosti jen 2 tun – spolu s nákladem, palivem a posádkou přes 5 tun. Grant je dalším krokem americké armády, která stále více otevírá dveře soukromým společnostem při vývoji nových vojenských konceptů.
Ale jestli je taková Valkýra životaschopným projektem, nebo jen další z řady šuplíkových konceptů, ukáže až čas.