Domů     Zajímavosti
Český vědecký objev a jeho vliv na tuzemskou ekonomiku

komerční sdělení

Tuzemská ekonomická situace, podobně jako v mnohých zahraničních zemích, není úplně příznivá. I přes pomalé otevírání průmyslu a služeb je tento rok očekáván schodek v míře 500 miliard korun. Červnový schodek se vyšplhal na nejvyšší číslo od založení České republiky.

I přesto však není záhodno ztrácet naději. Přesně to zvládli čeští vědci z Univerzity Karlovy a jejich revoluční systém PCR testů Resaliva dosud utržel skoro 250 milionů korun. A příběh o tom, jak tyto tržby ovlivňují český stát a samotnou univerzitu se pak rozvine dále v článku.

Koronavirová pandemie a její následky

Dnes už efekty koronaviru polevují, avšak v mnoha oblastech každodenního života jsou stále citelné. Ještě nedávno člověk nemohl do restaurace, baru, kasina nebo knihovny. Díky vědeckým objevům a novým technologiím si však člověk může i přesto dopřát spoustu věcí online.

Jídlo si člověk může jednoduše objednat z restaurace, svou oblíbenou hru z herních automaty má na dosah ruky ve svém chytrém telefonu a svou oblíbenou knihu může bezproblémově najít v online podobě.

Pandemie však nevedla jen ke změně návyků, ale i finančního managementu – podle Eurostatu Evropané v druhém a třetím čtvrtletí šetřili nejvíce od počátku jejich záznamů roku 1999.

A i přesto, že dnes jsou již restrikce uvolněnější, život má daleko od normálu. Doba koronavirová znamenala nejen to, že studenti ztratili své knihovny, kamarádi své odpoledne v kavárně a hráči své herní automaty, ale měla i nemalý efekt na dnešní ekonomiku.

Covid-19 a česká ekonomika

Není překvapením, že pandemie měla z ekonomického hlediska podobné důsledky na Česko jako na téměř celý zbytek světa – fatální. Propad ve výrobě a tržbách ucítili všechny sektory tuzemské ekonomiky. Dominantním sektorem českého hospodářství jsou služby, které utrpěly značné ztráty – uzavření restaurací, hospod, klubů a dalších služeb vedlo k bankrotu značné míry českých podnikatelů.

Tento skok v tržbách také vedl k menším daňovým tržbám státu, který se prohluboval více a více do svého deficitu.

Druhý největší podíl českého HDP, který tvoří průmyslová výroba, také klesl – a následky na státní rozpočet byly podobné. Následovalo i stavebnictví a zemědělství, a problémy českého rozpočtu se hromadily.

Uzavření hranic mělo také značné negativní důsledky – k začátku roku 2020 dosáhl vývoz zboží a služeb 78 % českého hrubého hospodářského produktu, a s uzavřením hranic se tento podíl značně klesl.

Největší státní schodek od vzniku Česka

K menším daňovým výnosům navíc přibyly i větší výdaje státu. Ministerstvo Financí oznámilo, že na konci června schodek stoupl na 265,1 miliardy korun, nejhorší červnový výsledek od vzniku Česka. Letošní státní schodek je schválen na 500 miliard korun, o 132.6 miliardy korun vyšší, než minulý rok.

Mezitím co schodek rostl, hrubý domácí produkt klesal. Na rozdíl od průměrného ročního HDP růstu 2.8 %, rok 2020 zaznamenal celkový pokles o 5.8 %.

Jak to vypadá roku 2021?

I přes značné zhoršení ekonomické situace oproti roku 2019, situace tento rok vypadá lépe. Vědecký svět opět nezklamal a v průběhu jednoho roku přivedl na svět několik vakcín. Mimo vakcíny pak relativně spolehlivé Covid-19 umožnily světu začít se vracet k normálu.

Mezi tyto revoluční testy patří i nové české PCR testy vědců Univerzity Karlovy, Resaliva.

Resaliva zajišťuje bezbolestný odběr ze slin a následné testování metodou PCR. Firma GeneSpector spoluvlastněná Univerzitou Karlovou, potvrzuje, že za deset měsíců od uvedení Resalivy na trh novinka utžila skoro čtvrt miliardy korun.

Toto je i mimo jiné proto, že Resaliva testy odhalují i chřipková onemocnění, a technologie viRNAtrap eliminuje viry hned po jejich odhalení, a tak zachovává bezpečnost zdravotnického personálu.

Resaliva a Karlova Univerzita

Resaliva není revoluční jen pro zbytek světa a pro vědeckou komunitu. Převádění vědeckých vynálezů do praxe neboli takzvaný technologický transfer, je velice výnosný pro samotné univerzity. Ty si založí vlastní firmy a pak společně s komerčními firmami uvedou vynález na trh.

Zdaněné tržby následovně putují do rozpočtu univerzity, mezitím co daňové výnosy putují státu, kterému zisky mohou pomoci zmenšit momentální schodek výšky půl billonu korun.

Covid-19 a potenciál budoucnosti

Tato pandemie byla bez diskuze tragickou událostí, která si vyžádala, i přes moderní technologie, miliony životů, přivedla celosvětovou ekonomickou krizi a její důsledky jsou cítit i více než rok po začátku.

Avšak do nemalé míry přinesla i budoucí potenciál v podobě vědeckého výzkumu a budoucí prevence. Ty pak následovně mohou přinést tržby momentálně finančně zatíženému státu, a pomalu ale jistě mají potenciál začít zlepšovat tuzemskou ekonomickou situaci.

Když se do toho zapojí pomalu se otevírající hospodářství, budoucnost ekonomické situace českého státu pak vůbec nevypadá černě.

reklama
Související články
Máte dobré srdce? Zcela souhlasím. Máte bohatou slovní zásobu? Zcela souhlasím. Porozumíte rychle věcem? Zcela souhlasím. Jste plný nápadů? Tady jen spíše souhlasím. Věřili jste mi to? A pokud ne, myslíte, že jsem lhal vám, nebo obelhával sám sebe? A jak takovou lež odhalit? Jak fungují ony pověstné „lži skóry“? Některé lidské sklony mohou v dotaznících […]
Patří k nejfotogeničtějším pokrmům současnosti. Sushi a poké bowly na fotkách opravdu vypadají skvěle, nicméně ve výsledku to nejvíc ocení tělo. Tedy alespoň za předpokladu, že se vydáte do podniků, které havajskou/japonskou specialitu umí připravit. Základní ingrediencí obou „exotických“ kuchyní je totiž čerstvost, a k tomu pestrost (chutí) a barevnost. Až pak se počítají nutriční hodnoty… […]
Vyplatí se pracovat už na střední škole? Mezi mladými Evropany je to běžná praxe, v Česku rarita. Podle vzdělávací organizace Junior Achievement Czech (JA Czech) je mnohdy přínosnější být aktivní ve studentských programech, účastnit se soutěží nebo se pustit do vlastního projektu. Je k tomu ale potřeba flexibilita, kterou nabízí nová střední škola VICTORIA HIGH […]
Biologicky nerozložitelná, znečišťující přírodu, s obsahem chemikálií potenciálně ohrožujících lidské zdraví. Řeč není o plastových brčkách, jak by se mohlo zdát. Takové závěry si dle poslední studie vysloužily jejich „ekologičtější“ alternativy. Studie oborníků z Antverpské univerzity, publikovaná v létě 2023 na stránkách časopisu Food Additives and Contaminants, se zaměřila na brčka vyrobená z papíru, bambusu, skla, nerezové oceli a plastu […]
V prestižní soutěži The Global Undergraduate Awards 2023, které se přezdívá Nobelova cena pro juniory, byla mezi vítězi v kategorii matematiky a fyziky Dominika Burešová, studentka Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze. Se svou bakalářskou prací uspěla v konkurenci více než 2800 dalších studentů a studentek z 409 světových univerzit. V oborech, které se vyučují na […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz