Domů     Medicína
Co stojí za syndromem náhlého úmrtí kojence?
Pavel Polcar 22.6.2022
Foto zdroj: shutterstock

Každý rok v České republice zemře zhruba 22 dětí na syndrom náhlého úmrtí kojence (SIDS = sudden infant death syndrome). Nikdo neví proč, nikdo nezná příčiny. Australští vědci jsou však na dobré cestě k poznání.

V USA je SIDS 3. nejčastější příčinou kojenecké úmrtnosti a je odpovědný za 8 % všech úmrtí kojenců (od narození do 1 roku věku) a 40-50 % úmrtí dětí ve věku 1 měsíc – 1 rok. Čísla byla přitom mnohem vyšší před celosvětovou kampaní za polohování dítěte v postýlce. To je však jen částečný posun k lepšímu, neřeší to příčinu nemoci.

Spánek sice léčí, ale i zabíjí

K SIDS často dochází během dětského spánku, přičemž velká část lékařů věří, že se tak děje kvůli jakémusi defektu v oblasti mozku, která řídí proces probouzení a dýchání. Podle zprávy z americké kliniky Mayo je mezi odborníky shoda i v tom, že pokud dítě přestane během spánku dýchat, právě onen defekt brání tomu, aby se tzv.

leklo a probudilo se. Výskyt je až 4x vyšší u nezralých novorozenců ve srovnání s donošenými novorozenci.

Může za vše jeden enzym?

Speciálně sestavenému týmu australských vědců se v polovině letošního roku podařilo v krvi dětí enzym, jenž by mohl dát odbornému světu nápovědu, které děti jsou SIDS ohroženy.

Foto zdroj: shutterstock

„Očividně zdravé dítě, které usne a už se neprobudí, je noční můrou každého rodiče. Až dosud neexistoval žádný způsob, jak odhadnout, které dítě by to mohlo postihnout. Ale to už není ten případ. Našli jsme první marker, který by mohl naznačovat zranitelnost dřív, než dojde k úmrtí,“ uvedla vedoucí studie Carmel Harrington z dětské nemocnice na sydneyském předměstí Westmead, lékařka, jejíž dítě před 29 lety zemřelo na SIDS, což ji ostatně přivedlo k námětu studie.

Co enzym způsobuje?

Děti, které zemřely na SIDS a byly součástí studie, měly krátce po narození v průměru nižší hladinu enzymu zvaného butyrylcholinesteráza (BChE), uvedli vědci. Tato látka hraje důležitou roli v mozku a její nízká hladina může snížit schopnost spícího dítěte probudit se nebo reagovat na okolí.

„Zjištění představuje možnost brzké identifikace kojenců ohrožených SIDS a otevírá nové cesty pro budoucí výzkum,“ říká Harrington.

Noční můra rodičů

Na první pohled zdravé dítě, které usne a už se neprobudí, je patrně jednou z nejhorších věcí, jež se může rodiči přihodit. Vědci však udávají, že ve většině případů není možné nemoc odhadnout dopředu, a tudíž vina neleží na rodičích.

Pokud se ukáže, že za SIDS skutečně stojí onen enzym, dalo by se s nemocí počítat a dítěti poskytnout takové podmínky, aby k úmrtí nedošlo. Přestože zjištění australských vědců má velký potenciál do budoucna, zatím nemá praktické využití. Měření BChE pouze naznačuje, avšak stoprocentně neudává, kdo, kdy a jak.

Smart dětské chůvičky

Existují monitory dechu, které dokážou varovat při SIDS. Nicméně nejsou 100% spolehlivé.  A existují i dětské chůvičky, které dokážou téměř to stejné, co monitory dechu. Americká společnost Owlet svými Smart Sock (ponožkami) otevírá jejich novou podkategorii doácích chůviček.

Zdokonaluje to, co funguje, a rozšiřuje, na co se zapomíná. Nejenže sleduje skutečně důležité informace – tepovou frekvenci i hladinu kyslíku v krvi dětí pomocí pulzní oxymetrie –, ale zaznamenává i spánkové trendy dítěte, jako jsou délka spánku, počet probuzení během noci, kvalitu spánku.

I proto v nedávné studii až 94 % rodičů uvedlo, že chytrá ponožka Smart Sock zmírnila jejich úzkost a umožnila jim v noci lépe spát.

Foto zdroj: SmartSock

Související články
Bolest hlavy trápí až 85 % dospělých, častěji se objevuje u žen a více než polovina pacientů bývá do věku 45 let. Nejčastěji se bolest hlavy, která není spojena s jiným onemocněním, například virózou, projeví jako migréna či tenzní bolest hlavy. Odborníci upozorňují, že mohou mít spojitost s přetížením a změnami na trapézovém svalu. Trapézový […]
Od loňska známe celkem přesnou odpověď: U štíhlého dospělého muže vědci napočítali celkem 36 bilionů buněk, u ženy 28 bilionů a u desetiletého dítěte 17 bilionů. Zjistili i počty jednotlivých typů buněk. Do mravenčí práce s počítáním buněk se pustil tým Iana A. Hattona z Institutu Maxe Plancka pro matematiku ve vědách, který sídlí v Lipsku. Dali […]
Kdo by nechtěl být zamilovaný, cítit motýly v břiše, neustále myslet na protějšek bez nutnosti spát či jíst. I když zamilovanost netrvá věčně, protože pro tělo je velmi vyčerpávající, přináší řadu zdravotních benefitů. Po fázi zamilovanosti následuje buď přetavení vztahu v dlouhodobý, nebo rozchod. A ten pořádně bolí, protože hormony, podílející se na pocitu zamilovanosti, […]
Dnes žijeme mnohem déle než lidé před pouhými 120 lety. Velký podíl na tom mělo zejména zlepšení lékařské péče a životních podmínek. Delší život ovšem nutně neznamená více let prožitých ve zdraví. V naší společnosti se však nachází mnoho 90 a více letých, u kterých to platí. Mají zdravější životní styl, nebo se liší jejich […]
Ve svém nejmenším provedení měří 11–13 milimetrů. Je tedy tak akorát drobný, aby se vešel do trávicího ústrojí. Řeč však není o žádné bakterii, ale o unikátním vynálezu vědců z Univerzity v Novém Jižním Walesu, který dokáže tisknout efektivní náhrady tkáně přímo v lidském těle. Nový chirurgický nástroj pojmenovali u protinožců jako F3DB, což je […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz