Domů     Medicína
Co stojí za syndromem náhlého úmrtí kojence?
Pavel Polcar
od Pavel Polcar 22.6.2022
Foto zdroj: shutterstock

Každý rok v České republice zemře zhruba 22 dětí na syndrom náhlého úmrtí kojence (SIDS = sudden infant death syndrome). Nikdo neví proč, nikdo nezná příčiny. Australští vědci jsou však na dobré cestě k poznání.

V USA je SIDS 3. nejčastější příčinou kojenecké úmrtnosti a je odpovědný za 8 % všech úmrtí kojenců (od narození do 1 roku věku) a 40-50 % úmrtí dětí ve věku 1 měsíc – 1 rok. Čísla byla přitom mnohem vyšší před celosvětovou kampaní za polohování dítěte v postýlce. To je však jen částečný posun k lepšímu, neřeší to příčinu nemoci.

Spánek sice léčí, ale i zabíjí

K SIDS často dochází během dětského spánku, přičemž velká část lékařů věří, že se tak děje kvůli jakémusi defektu v oblasti mozku, která řídí proces probouzení a dýchání. Podle zprávy z americké kliniky Mayo je mezi odborníky shoda i v tom, že pokud dítě přestane během spánku dýchat, právě onen defekt brání tomu, aby se tzv.

leklo a probudilo se. Výskyt je až 4x vyšší u nezralých novorozenců ve srovnání s donošenými novorozenci.

Může za vše jeden enzym?

Speciálně sestavenému týmu australských vědců se v polovině letošního roku podařilo v krvi dětí enzym, jenž by mohl dát odbornému světu nápovědu, které děti jsou SIDS ohroženy.

Foto zdroj: shutterstock

„Očividně zdravé dítě, které usne a už se neprobudí, je noční můrou každého rodiče. Až dosud neexistoval žádný způsob, jak odhadnout, které dítě by to mohlo postihnout. Ale to už není ten případ. Našli jsme první marker, který by mohl naznačovat zranitelnost dřív, než dojde k úmrtí,“ uvedla vedoucí studie Carmel Harrington z dětské nemocnice na sydneyském předměstí Westmead, lékařka, jejíž dítě před 29 lety zemřelo na SIDS, což ji ostatně přivedlo k námětu studie.

Co enzym způsobuje?

Děti, které zemřely na SIDS a byly součástí studie, měly krátce po narození v průměru nižší hladinu enzymu zvaného butyrylcholinesteráza (BChE), uvedli vědci. Tato látka hraje důležitou roli v mozku a její nízká hladina může snížit schopnost spícího dítěte probudit se nebo reagovat na okolí.

„Zjištění představuje možnost brzké identifikace kojenců ohrožených SIDS a otevírá nové cesty pro budoucí výzkum,“ říká Harrington.

Noční můra rodičů

Na první pohled zdravé dítě, které usne a už se neprobudí, je patrně jednou z nejhorších věcí, jež se může rodiči přihodit. Vědci však udávají, že ve většině případů není možné nemoc odhadnout dopředu, a tudíž vina neleží na rodičích.

Pokud se ukáže, že za SIDS skutečně stojí onen enzym, dalo by se s nemocí počítat a dítěti poskytnout takové podmínky, aby k úmrtí nedošlo. Přestože zjištění australských vědců má velký potenciál do budoucna, zatím nemá praktické využití. Měření BChE pouze naznačuje, avšak stoprocentně neudává, kdo, kdy a jak.

Smart dětské chůvičky

Existují monitory dechu, které dokážou varovat při SIDS. Nicméně nejsou 100% spolehlivé.  A existují i dětské chůvičky, které dokážou téměř to stejné, co monitory dechu. Americká společnost Owlet svými Smart Sock (ponožkami) otevírá jejich novou podkategorii doácích chůviček.

Zdokonaluje to, co funguje, a rozšiřuje, na co se zapomíná. Nejenže sleduje skutečně důležité informace – tepovou frekvenci i hladinu kyslíku v krvi dětí pomocí pulzní oxymetrie –, ale zaznamenává i spánkové trendy dítěte, jako jsou délka spánku, počet probuzení během noci, kvalitu spánku.

I proto v nedávné studii až 94 % rodičů uvedlo, že chytrá ponožka Smart Sock zmírnila jejich úzkost a umožnila jim v noci lépe spát.

Foto zdroj: SmartSock

reklama
Související články
Virus HIV způsobuje u lidí onemocnění AIDS neboli syndrom získaného selhání imunity. Jen několik lidí se podařilo vyléčit, léčba však byla bolestivá a obtížná. Nadějí pro lidstvo by se mohl stát léčebný postup aplikovaný na opice, trpící obdobnou nemocí. V loňském roce žilo s virem HIV v těle celkem 43 milionů lidí na světě. Virus […]
Syndrom náhlého úmrtí kojence je postrachem všech rodičů malých dětí. Zdravé dítě do jednoho roku zemře ve spánku, a to bez zjevné vnější či vnitřní příčiny. Nyní se však vědcům přeci jen podařilo najít u postižených dětí anomálii, která je činí k náhlému úmrtí náchylnějšími. SIDS neboli syndromu náhlého úmrtí kojence, z anglického sudden infant […]
Trochu to připomíná béčkový horor. Vědci zkoumali prastaré viry, které odebrali ze zmrzlé půdy v severské tundře. Ke svému překvapení badatelé zjistili, že viry se nejen navrátily k životu, ale dokázaly být i infekční. Tedy, jen vůči jednobuněčným organismům, možnost, že by napadly i lidi je nejasná, ale i tak by viry z tajícího permafrostu […]
Říká se, že malé děti jsou jako houby, dokáží si velmi rychle osvojit nové dovednosti. Učení se novým věcem, zejména jazykům, je pro ně mnohem snazší než pro dospělé. Vědcům se nyní podařilo objasnit, co za tím stojí. Schopnost dětí rychle se učit novým věcem zaujala vědce, kteří se snaží přijít na to, proč tomu […]
Alexander Fleming a historka o plísni na jeho stole, která likvidovala bakterie, není celý příběh o objevu penicilínu. Fleming udělal první krok, ale nebyl chemik, takže nedokázal penicilín izolovat a dlouho nevěřil, že by se dal vyrábět jako lék. Tím, kdo účinnou látku z plísně získal, byl až Ernst Chain. Jeho jméno jste přitom mohli […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz