Domů     Zajímavosti
Jak se v Kanadě těží dřevo
Martin Macourek 27.5.2022

Na úspěšnou dokumentární reality show Záchranáři na dálnici 401 navazuje seriál Těžaři z Mud Mountain, jehož první řadu budou mít diváci možnost zhlédnout již brzy na kanále Viasat Explore.

Děj nové dokumentární série je zasazený do vysokých pohoří Britské Kolumbie, kde spousta mužů dennodenně podniká riziko, vábena lákavými platy a obrovskými kmeny stromů, které tihle chlapi stahují do údolí.

Těžba a stahování dřeva ostatně patří k nejnáročnějším a nejnebezpečnějším profesím. Pro strach uděláno mají Craig LeBeau a jeho bratr Brent, kteří jsou hlavními hrdiny Těžařů z Mud Mountain. Nikdo se neodvažuje jít při těžbě dřeva výše a hlouběji do lesa než právě oni.

Bratři LeBeauovi se svojí firmou Lebeau Brothers Logging operují v oblasti zvané Shuswap Highlands, která se nachází v prostoru mezi Pobřežními a Skalistými horami v oblasti Britské Kolumbie. Jde o oblast s vysoce ceněným stavebním dřevem.

V zimě, kdy jejich činnost sleduje televizní štáb, mají rozpracovaných asi 20 míst, na kterých těží.

Tahle práce však není nic jednoduchého. Zvlášť v zimní sezóně totiž tihle chlapi musejí čelit sněhovým vánicím, poruchám strojů i nehodám na úpatí. A navíc je to hra o čas, protože na jaře spletitou síť horských cest a silniček zaplaví spousta bláta z tajícího sněhu, a to už je těžba prakticky nemožná.

Mud Mountain ostatně znamená „bahnitá hora“ a jako taková dělá všechno pro to, aby dostála svému jménu. Tuhle zimu Craig i Brent bojují svůj životní zápas. Brentovi se v poslední době totiž příliš nedařilo a Craig zase vsadil miliony dolarů na těžbu z prudkých úbočí, což je samozřejmě ještě mnohem nebezpečnější než „tradiční“ těžba dřeva.

Hned v prvních dílech řeší oba bratři a jejich tým různé nehody, které se jim staví do cesty, a o napětí tak nebude nouze.

Tenhle seriál je však zajímavý ještě jinou věcí. Oba bratři totiž, náležející již do třetí generace těžařů dřeva, byli totiž předchozích přibližně deset let rozhádaní. Jenže špatné počasí, série nezdarů i propad celého odvětví – to byly důvody, proč nakonec Craig s Brentem zakopali válečnou sekeru a rozhodli se spolupracovat.

Jedná se víceméně o spinoff oblíbených doku-seriálů Dálnice vedoucí peklem a Záchranáři na dálnici 401, který využívá faktu, že štáb pod vedením výkonného producenta Marka Millera v průběhu jejich natáčení objevil spoustu zajímavých kamioňáků, a mezi ty nejzajímavější patřili právě těžaři dřeva.

Cesty, na kterých se tito těžaři pohybují, jsou jen dočasné, ostatně tihle chlapi si svoje cesty často budují sami. Nebezpečí spočívá nejen v tom, že se náklaďáky můžou pokazit, ale můžou také sklouznout s kopce a převrátit se.

A odtahovku si tady prostě nezavoláte, žádná do těchto nehostinných hor nedojede.

To však není jediné nebezpečí, které na těžaře dřeva číhá. V horách se pohybují medvědi, pumy a další šelmy, ale oni do toho prostě jdou. Milují výzvy a možná je k těžbě dřeva na Mud Mountain láká stejná věc, která láká jiné dobrodruhy na Yukon nebo na Aljašku – máme teď na mysli pocit nezávislosti.

Abyste si ale nemysleli, že jsou těžaři nějací kovbojové, kteří jen berou a nedávají nic zpět – naopak, za každý vytěžený strom vysadí čtyři až šest dalších. Pro Craiga ostatně kontrola vysazeného lesa patří k nejvíce stresujícím náplním práce – co když se nové stromky neujmou?

Nový dokumentární seriál Těžaři z Mud Mountain bude i pro české diváky k dispozici na kanále Viasat Explore, a to v premiéře od pondělí 30. května 2022 ve 21:00..

Trailer: 

https://youtu.be/x0P6-7sXWfU

Související články
Kvantové technologie zažívají boom. Spolu s ním také výrazně roste počet odborných publikací, které tuto technologii zkoumají. Od stostránkových článků přiznávajících, že algoritmy bude možné nasadit nejprve za 10 let, až po třístránkové zprávy oznamující zdařilou implementaci algoritmů, avšak s velmi omezenými výsledky. Jen málo odborných článků splňuje obojí, a tak je i pro řadu […]
Tomáš Jungwirth z Fyzikálního ústavu Akademie věd obdržel nejvyšší české vědecké ocenění – Národní cenu Česká hlava. Cena vyjadřuje uznání za celoživotní úspěšné a excelentní působení ve výzkumné, vývojové a inovační oblasti, zejména za výzkum spintroniky. Jungwirthův výzkum spintronických pamětí je zásadní pro vývoj procesorových čipů budoucnosti. Tradiční magnetické materiály, které dnes nacházíme i v […]
Vědci z Biologického centra Akademie věd ČR našli během letoška čtyřicet nových sladkovodních virů, které napadají vodní mikroorganismy. První, který se jim podařilo izolovat a podrobně popsat, dostal jméno podle jihočeské metropole – Budvirus. Jedná se o takzvaný obří virus, který napadá jednobuněčné vodní řasy skrytěnky. Výzkumníci potvrdili, že tento virus má významnou roli v ekosystému, protože […]
Ostatní Zajímavosti 15.11.2024
Před objevem elektřiny trávili lidé noci ve tmě a potřebné činnosti vykonávali maximálně za svitu měsíce, ohně a později petrolejových lamp. Dnes je asi 80 % světové populace vystaveno večer vysoké úrovni umělé světelné záře. Podle vědců může mít toto nadměrné světelné znečištění negativní vliv na lidské zdraví, od špatného spánku po rakovinu prsu, mrtvici […]
Příroda Zajímavosti 14.11.2024
Díváte se na 10krát zvětšený zvláštní organismus, který se pohybuje na hranici mezi houbami, zvířaty a prvoky. Jde o rod Lamproderma a patří mezi pravé slizovky, obzvláště známé svými lesklými, kovově zbarvenými spory. Slizovky jsou záhadnými organismy, které překvapují nejen vědce, ale i amatérské biology. Patří do skupiny pravých slizovek, známé jako Myxomycetes, a rod […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz