Domů     Medicína
Rakovina děložního čípku? Může zmizet, ale…
Dagmar Garciová 4.5.2022
Zdroj: Pixabay

Rakovina děložního čípku. Obávaný strašák žen, který každý den v České republice zabije jednu pacientku, ve skutečnosti může být vymýcen. Vedle vakcinace má současná medicína i účinné metody, jak zjistit, které ženě nemoc hrozí a kdo se jí obávat nemusí.

Díky tomu lze u rizikových skupin onkologickému onemocnění předejít dříve, než vypukne. Důležité však je, aby ženy o své zdraví samy dbaly a nezanedbávaly prevenci.

Díky tříleté české studii LIBUŠE se ukázalo, že cytologie v kombinaci s HPV DNA testem odhalí 4× více závažných přednádorových změn na děložním čípku než cytologie samotná. Citlivost cytologie, která dokáže poukázat na to, že se „něco“ děje, se pohybuje jen mezi 60 a 75 %.

„Cytologické vyšetření slouží zejména k odhalování buněčných abnormalit, které mohou představovat různě závažné stavy od reakcí na zánět či podráždění až po přednádorové a nádorové změny. Změny v těchto buňkách se vyvíjejí postupně a napadené buňky zpočátku nejsou významně odlišné od buněk při jiném zánětu.

Výhoda kombinace s HPV testem spočívá právě v tom, že zpřesní zařazení těchto změn. I při negativní cytologii pomůže toto vyšetření určit ty ženy, které mají HPV infekci a jsou tedy ve větším riziku vzniku přednádorových, respektive nádorových změn,“ vysvětluje MUDr. Markéta Trnková, ředitelka laboratoří AeskuLab pro oblast patologie.

HPV DNA test hrazený pojišťovnou: Letos mají šanci především ročníky 1977 a 1987

S pohlavně přenosnými lidskými papilomaviry, které se označují zkratkou HPV (human papillomavirus), se v průběhu života setká takřka každý z nás. Průzkumy tvrdí, že se nakazí až čtyři pětiny lidí.

Většinou si s HPV organismus poradí a sám se viru zbaví. U některých žen ovšem může v těle zůstat a způsobit přednádorové a nádorové změny na děložním čípku. Díky HPV DNA testu ovšem můžete snadno zjistit, zda tento virus v sobě máte nebo ne.

Pro ženy ve věku 35 let (+364 dní) a 45 let (+364 dní), což jsou pro letošní rok ročníky narození 1977 a 1987 (nebo podle měsíce narození 1976 a 1986), je dokonce tento test hrazen pojišťovnou jako součást screeningu – stačí zajít na pravidelnou gynekologickou prohlídku a lékař jej automaticky odebere.

Věkové kategorie byly stanoveny na základě studií Světové zdravotnické organizace WHO. „Naše Ministerstvo zdravotnictví ČR převzalo tyto kategorie právě podle doporučení a výzvy WHO jako jeden z pilířů k eradikaci (úplného vymýcení, pozn. red.) karcinomu děložního hrdla,“ potvrzuje MUDr. Trnková, že díky pokročilé medicíně je zde opravdu předpoklad, že by se rakovina děložního čípku mohla stát minulostí.

Základem ovšem je, aby každá žena převzala odpovědnost za své zdraví, docházela na pravidelné prohlídky a využila všech možností prevence, které se jí nabízejí.

I starší ženy by měly znát své riziko

Smutným faktem je, že nejvíce ženy zanedbávají preventivní prohlídky u gynekologa po 50. roce. Frekvence návštěvnosti klesá až na 30 %. Často totiž podlehnou mýtu, že po menopauze již není třeba pravidelné kontroly podstupovat.

Opak je pravdou! I ve vyšším věku může nálož viru HPV zůstávat v těle. Rakovina děložního čípku často propuká po 60. roce, nejvyšší úmrtnost na tuto nemoc je statisticky mezi 65. a 69. rokem. Zajímavé výsledky přinesla i zmíněná studie LIBUŠE, podle které ve věku nad 45 let je dlouhodobě asi 4 % HPV DNA pozitivních žen, i v této skupině se mohou ženy nakazit novou HPV infekcí.

V průběhu tříleté studie LIBUŠE byla nová infekce zjištěna u 88 žen z celkových 2409 pacientek. Průměrný věk žen s novou infekcí byl v rozmezí mezi 41. a 47. rokem života! Proto mnozí odborníci doporučují, aby si i ženy starší 45 let nechaly provést HPV DNA test.

Fakt, že v současné době provádíme HPV DNA test v populaci u žen 35letých a 45letých, je určitým kompromisem, který má nabídnout maximu populace co největší benefit, ne však absolutní. A tak je velmi vhodné, aby všechny ženy nad 30 let absolvovaly HPV DNA test jako samostatně hrazenou službu a aby tímto testem doplnily standardní gynekologické vyšetření ideálně jednou za 3 až 5 let.

Navíc se nejedná o příliš vysokou investici. Úhrada toho testu se pohybuje okolo 1000 korun,“ doporučuje prof. MUDr. Jiří Sláma, Ph.D. Díky tomu zjistí, jaké je u nich riziko propuknutí rakoviny děložního čípku.

„Skupina žen nad 50 let je specifická svojí snižující se účastí ve screeningu. Vložení tohoto testu má velký význam právě proto, že ukáže na ženy, které jsou v riziku a tím zabrání vzniku přednádorových změn až karcinomu v pozdějším věku.

Dá se také předpokládat větší uvědomění rizika u těchto žen a jejich setrvání v systému pravidelných kontrol,“ uvádí MUDr. Trnková.

Ženy po pětačtyřicítce si mohou test uhradit jako samoplátkyně. Náklady nejsou vysoké, cena se pohybuje okolo 1000 korun. O zavedení testu hrazeného z veřejné pojištění i pro ženy ve věku 55 let se nyní v odborných kruzích vedou diskuze.

„Současná strategie vyšetření, která doporučuje provedení stěru na HPV DNA ve 35 a ve 45 letech, může část pacientek s opakovanou infekcí získanou v pozdějším věku minout. Uvedená data proto silně podporují rozšíření vyšetření HPV DNA i na skupinu žen po 50. roce života,“ myslí si MUDr. Sláma z Onkogynekologického centra Gynekologicko-porodnické kliniky 1. lékařské fakulty v Praze.

Co znamená pozitivní a co negativní výsledek?

Je důležité zmínit, že pozitivita na HPV ještě zdaleka neznamená, že má žena rakovinu – je to pouze informace, že se v těle nachází virus a je třeba být obezřetný. „Pozitivní výsledek vyžaduje akci ve smyslu další návštěvy gynekologa, který posoudí, zda bude žena dále sledována v rámci screeningu, či je nutné nějaké ošetření.

Rozhodně se nejedná o urgentní stav, vyžadující okamžitou reakci a neznamená, že žena má karcinom. Zejména v mladším věku se infekce HPV často sama vyhojí a nemá pro ženu žádné následky,“ uklidňuje MUDr. Trnková.

Co se bude dít dál, o tom rozhoduje lékař. Pokud jsou u ženy nalezeny vysoce rizikové viry 16 a 18, měla by být odeslána do centra onkologické prevence, kde podstoupí expertní kolposkopické vyšetření, při kterém je děložní čípek prohlédnutý specialistou pomocí zvětšovacího přístroje.

Jestliže je přítomna infekce některým ze zbylých dvanácti rizikových typů HPV, postačuje, aby pacientku sledoval registrující gynekolog a při negativitě nálezu prováděl častěji cytologické stěry, které pomáhají monitorovat projevy HPV infekce.

Díky tomu se případné nebezpečné abnormality mohou odhalit včas. Pokud vyjde výsledek HPV DNA testu negativní, je to pro ženu velká úleva. V případě, že má i negativní cytologický stěr, riziko rozvoje závažného nálezu v následujících třech letech je opravdu velmi nízké.

Podle studie LIBUŠE negativní výsledek obou testů znamená, že na 99,7 % ženě rakovina děložního čípku v horizontu 3 let nehrozí.

Víte, že…

Podle dat laboratoří AeskuLab bylo v roce 2021 ve věkových skupinách 35 a 45letých žen 10 % pozitivních na vysoce rizikové HPV typy a z toho necelá 3 % na nejrizikovější typy HPV 16 a 18. „Tato čísla jsou srovnatelná s údaji z ostatních evropských zemí a USA. Mírně vyšší počet pozitivity vykazuje skupina 35letých žen, rozdíl se však nezdá významný,“ uvádí MUDr. Markéta Trnková.

Během studie LIBUŠE došlo po třech letech ve sledované populaci k poklesu HPV pozitivních žen o třetinu z původních 7,4 % na 5,3 %. Některé ženy s předrakovinovými změnami způsobenými infekcí byly ošetřeny, u jiných byla infekce eliminována díky vlastní obranyschopnosti. Průměrný věk, kdy docházelo k eliminaci viru, byl 41 let.

V České republice je očkování proti HPV ve věku 13 let hrazeno zdravotní pojišťovnou. Očkování dokáže zabránit až 93 % případů onemocnění, žádná z vakcín ale bohužel nechrání proti všem rakovinovým typům viru.

Proto by ani očkované ženy neměly podceňovat pravidelné gynekologické prohlídky a s nimi spojená screeningová vyšetření.

V letech 2014–2018 zemřelo na rakovinu děložního čípku celkem 1919 žen, z toho jich byla více než polovina starších 65 let.

Související články
Válka, drahé hypotéky i úzkost z dopadů klimatických změn. To vše jsou podle odborníků důvody prudkého poklesu nově narozených dětí, ke kterému došlo v loňském roce. Obavy z budoucnosti trápí stále více mladých párů. Loni se v Česku podle Českého statistického úřadu narodilo přibližně 91 000 dětí – nejméně za posledních 22 let. „Průměrný věk […]
Bolest hlavy trápí až 85 % dospělých, častěji se objevuje u žen a více než polovina pacientů bývá do věku 45 let. Nejčastěji se bolest hlavy, která není spojena s jiným onemocněním, například virózou, projeví jako migréna či tenzní bolest hlavy. Odborníci upozorňují, že mohou mít spojitost s přetížením a změnami na trapézovém svalu. Trapézový […]
Od loňska známe celkem přesnou odpověď: U štíhlého dospělého muže vědci napočítali celkem 36 bilionů buněk, u ženy 28 bilionů a u desetiletého dítěte 17 bilionů. Zjistili i počty jednotlivých typů buněk. Do mravenčí práce s počítáním buněk se pustil tým Iana A. Hattona z Institutu Maxe Plancka pro matematiku ve vědách, který sídlí v Lipsku. Dali […]
Kdo by nechtěl být zamilovaný, cítit motýly v břiše, neustále myslet na protějšek bez nutnosti spát či jíst. I když zamilovanost netrvá věčně, protože pro tělo je velmi vyčerpávající, přináší řadu zdravotních benefitů. Po fázi zamilovanosti následuje buď přetavení vztahu v dlouhodobý, nebo rozchod. A ten pořádně bolí, protože hormony, podílející se na pocitu zamilovanosti, […]
Dnes žijeme mnohem déle než lidé před pouhými 120 lety. Velký podíl na tom mělo zejména zlepšení lékařské péče a životních podmínek. Delší život ovšem nutně neznamená více let prožitých ve zdraví. V naší společnosti se však nachází mnoho 90 a více letých, u kterých to platí. Mají zdravější životní styl, nebo se liší jejich […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz