Domů     Historie
Pikao slaví 70 let – Mlsají ho už generace
Pavel Polcar 25.4.2022
Úvodní foto: Synergy Communications

Vzpomenete si na to, jak jste jako malí cucali z tuby Pikao? Letos slaví tato oblíbená sladkost sedmdesát let. A co se za tuto dobu změnilo? Kromě mírné úpravy grafiky obalu téměř vůbec nic.

Foto zdroj: Synergy Communications

Pikao se totiž již sedmdesát let vyrábí v naprosto totožné receptuře a část jeho výroby dokonce probíhá v totožném přístroji jako na začátku, což je světovým unikátem. Pojďme si představit jeho historii.

Pikao, slazené kondenzované mléko s kakaem, je společně s Jesenkou a Piknikem jednou z nejstarších českých značek potravin, které se u nás dosud prodávají. Receptura oblíbeného Pikaa vznikla přesně před sedmdesáti lety v roce 1952. Za vznikem této kultovní sladkosti stojí tým tehdejších pracovníků společnosti Průmyslu mléčné výživy v Hlinsku pod vedením Ing. Františka Přikryla.

Zajímavostí přitom je, že vznik Pikaa doprovází naprosto jednoduchá myšlenka – přisypat do slazeného kondenzovaného mléka kakao.

Byla nejdřív tuba, nebo plechovka?

I když si mnozí spojují tuto kakaovou dobrotu s tubou, ve skutečnosti byla na trh uvedena v roce 1952 nejdříve jako kondenzované kakao v plechovce. Teprve v roce 1970 byla registrovaná obchodní značka Pikao a za další dva roky se Pikao poprvé objevilo v dodnes populárních tubách.

Co je však důležitější než obal, je chuť! Pikao chutná stále stejně, jako když jste ho ochutnali poprvé. Je jedno, jestli to bylo před rokem nebo před dvaceti lety.

Foto zdroj: Synergy Communications

Ne každá změna přináší zlepšení

V současné moderní době, která je neustále plná změn a inovací, je skoro těžké uvěřit tomu, že receptura Pikaa zůstala od samého počátku neměnná. Jenže nač měnit něco, co už je tou nejlepší verzí? Právě nehledání zbytečných složitostí a zachování pouhých tří surovin, kterými jsou mléko, cukr a kakao, dělá tento produkt výjimečným a takřka nesmrtelným.

Dokonce i pravé holandské kakao, které se do Pikaa přidává, pochází od stejného dodavatele. Z Holandska se k nám dováží od roku 1952. Beze změny zůstala i technologie výroby. Tou se slazené kondenzované mléko vyrábí už od roku 1943, kdy jako první spatřilo světlo světa slazené kondenzované mléko.

Nahlédnutí do výrobny

Když už jsme zmínili technologii výroby, prozradíme vám, že onou zlatou technologií jsou takzvané kladenské odparky. Jedná se o speciální stroje, v nichž dochází k odpařování vody z mléka. Za výrobou těchto strojů stojí Kladenské železárny, které vyrobily na celém světě pouze dva kusy a oba tyto poklady vlastní Mlékárna Hlinsko.

A ačkoliv jde technologie kupředu raketovým tempem, právě kvůli nezaměnitelné chuti Pikaa, Pikniku a Jesenky, není v plánu tyto odparky měnit. Cílem totiž zůstává, aby vše bylo stále stejně dobré a výjimečné, jako při úplně první výrobě.

Foto zdroj: Synergy Communications

Stejný produkt, jiné použití

Když se zeptáte svých rodičů či prarodičů, možná vás překvapí tím, jak Pikao, Piknik či Jesenku za svých mladých let používali. Piknik a Jesenka se s oblibou používala do kávy, pro její zjemnění a oslazení zároveň – jde o obdobu dnešního cukru a mléka, které si do kávy mnozí přidávají.

Pikao, které se tehdy bralo jako kondenzované kakao, se nejčastěji rozmíchalo v teplé vodě. Dnes většina spotřebitelů cucá Pikao, Piknik i Jesenku přímo z tuby. Pikao, Piknik a Jesenka tak představují – stejně jako třeba čokoláda – běžný pamlsek, který si rádi dopřejí děti i dospělí.

Foto zdroj: Synergy Communications

Úvodní foto: Synergy Communications

Související články
Mozek je zpravidla jedním z prvních lidských orgánů, které se po smrti rozkládají, proto jsou nálezy zachovaných center lidského myšlení a paměti tak extrémně vzácné. Týmu pod vedením forenzní antropoložky Alexandry Morton-Haywardové se ale podařilo shromáždit sbírku více než 4 400 dlouho po smrti zachovaných lidských mozků. Co je „uchránilo před zkázou“? V roce 1982 […]
V rašeliništi na severozápadě Dánska objevili zemědělci před více než sto lety kostru muže, který zemřel před asi 5 200 lety. Podle místa nálezu dostal jméno Vittrupský. Je na něj nahlíženo jako na méně známého Ötziho. Výzkumníkům se nyní podařilo zjistit, odkud pocházel a proč musel zemřít tak násilnou smrtí. Vittrupský muž má se slavnějším […]
Vědců s českým původem, kterým by byly věnovány samostatné kapitoly v zahraničních učebnicích, není příliš mnoho. Přesto však lze mezi našimi krajany takové najít. Jedním z nich byl antropolog Aleš Hrdlička. Humpolec na Vysočině není proslulý jen tím, že se tam odstěhoval jistý Hliník. Desetitisícové město se může pochlubit několika slavnými rodáky. Z Humpolce pocházel […]
S osadami táhnoucími se od Irska až po Turecko, si jedna z nejznámějších kultur v době železné zcela podmanila svět. Kromě mistrného zpracování kovů totiž rozmlouvala s bohy. Zvláštní rituální „mocí“ oplývala zejména zvláštní společenská vrstva známá jako druidové, tedy tajemní kněží, kteří se těšili nesmírné úctě celého starověkého světa. Kromě náboženských záležitostí ale zastávali […]
V německém Norimberku bylo před zahájením stavebních prací objeveno osm morových jam, obsahujících ostatky nejméně 1000 obětí této smrtící epidemie. Podle archeologů by tak společně mohly tvořit největší masový hrob, jaký kdy byl v Evropě odhalen. Jako mor je označováno vážné infekční onemocnění způsobené bakterií Yersinia pestis. První morová epidemie propukla v roce 541 v […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz