Domů     Zajímavosti
Vývoj – nechme se inspirovat přírodou
Martin Macourek 5.4.2022

Už v dubnu se na obrazovkách kanálu Viasat History objeví nový seriál s názvem Vývoj, který v sobě kombinuje divokou přírodu, dobrodružství s futuristickou vědou.

Dokumentární seriál, moderovaný biologem Patrickem Aryee, nás zavede do zajímavého světa biomimiker s otázkou, zda by nám jedinečné způsoby adaptace a přizpůsobení ze světa zvířat mohly pomoct s budoucími řešeními některých z našich nejpalčivějších otázek.

V pořadu se dozvíte, jakými překvapivými způsoby se zvířata po celém světě chrání a brání, tak, že na to zatím nestačí ani naše lidské nejmodernější technologie. Za dobrodružstvím se vydáme s experty, kteří ve své práci využívají ovoce lidské vynalézavosti, ať už s průzkumníky, stíhacími piloty, vědci a vynálezci, díky kterým se dostaneme k informacím o překvapivých inovacích.

Seriál využívá díla umělců ověnčených cenami Emmy, která nám dotvářejí atmosféru při odhalování skrytého génia přírodních přizpůsobení a potenciálních světů budoucnosti.

Seriál se na fascinující vynalézavost zvířat a rostlin dívá prostřednictvím šesti epizod se všeříkajícími názvy: „Prozkoumat“, „Přežít“, „Léčit“, „Chránit“, „Přesunout“ a „Obnovit“. Postupně se tak setkáme například s houbami odolnými vůči radiaci, mořskými slimáky, kteří se živí sluneční energií, takřka neporazitelnými šváby, tajemnými chobotnicemi nebo úžasnými regeneračními schopnostmi zvířat.

Postupně se dozvíme, jak se tito živočichové chrání, regenerují a léčí, zkrátka jak přežívají, a následně budou Patrick a jeho tým vždy zkoumat, jak tyto super schopnosti mohou sloužit jako inspirace našim technologickým inovacím.

Celé natáčení zabralo asi 15 týdnů a znamenalo cestování štábu po čtyřech kontinentech. Jednotlivé díly byly filmovány v Namibii, Jordánsku, Velké Británii a deseti amerických státech, od Havaje po Floridu.

Hlavní hvězda pořadu Patrick Aryee je biolog a moderátor dokumentů o přírodě. Spolupracoval na několika významných produkcích BBC, například na pořadech Attenborough – 60 let v divočině, Madagaskar nebo Zmrzlá planeta.

Na těch všech se podílel i světoznámý dokumentarista a biolog, Sir David Attenborough.

Tvůrce seriálu Vývoj Rob Sixsmith, laureát ceny BAFTA, je zase známý díky spolupráci s takovými hvězdami jako Bear Grylls, Ed Stafford a Levison Wood. Jeho nejnovější dokumentární seriál pro Netflix obletěl svět a stal se hitem v mnohých státech Asie, především v Jižní Koreji.

Dokumentární seriál Vývoj má premiéru 11.4. ve 19:00 na kanále Viasat History.

Trailer:

https://youtu.be/5mitYq6FNEA

Související články
Mezinárodní vědecký tým se snažil odhalit spojení mezi placentou, orgánem, který poskytuje kyslík a živiny vyvíjejícímu se plodu v matčině děloze, a původem duševních chorob. Domnívá se, že za nimi stojí epigenetické modifikace v placentě. Jedná se o chemické změny v molekulách DNA, které nemění geny v nich, ale ovlivňují, které geny jsou zapnuty a […]
Nálezy krápníků, jež vznikají srážením minerálů z kapající vody, v jeskyních hluboko pod Arabským poloostrovem dávají tušit, že toto nehostinné místo mohlo být v dávné minulosti zeleným rájem oplývajícím bujnou vegetací, řekami a jezery a mohlo fungovat jako křižovatka mezi Afrikou a Asii. Arabská poušť, která pokrývá téměř celý Arabský poloostrov, je se svojí rozlohou […]
Nejen, že hrozí, pravděpodobně už tu je, jak ukazují terénní výzkumy z jiných evropských zemí, včetně sousedního Německa. Takže otázkou spíš je, natolik je tato infekce nebezpečná.   V dubnu 2017 přijala nemocnice v Chölönbujru v čínské provincii Vnitřní Mongolsko pacientku s vysokou horečkou a velkými bolestmi hlavy. Když ji lékaři prohlíželi, všimli si pár výrazných červených pupenců na […]
V tropických deštných lesích Nové Kaledonie se po ránu ozývají zvuky připomínající štěkot a kokrhání. Pro turisty vlastně nic zvláštního, ale místní obyvatelé vědí, že je vydávají tvorové, kterým jejich předci říkávali duchové lesa.   Samozřejmě to nejsou ani psi, ani kohouti. Ozývají se tak perleťově šedí ptáci s chocholkou a oranžovým zobákem. Zvukové projevy nejsou jejich […]
Desetitisíce sklenic uspořádaných v obřích lednicích. Konstantní teplota -18 °C. A uchované odrůdy pšenice až z roku 1917. Česká genová banka, jejíž provoz zajišťuje odborný tým CARC (Národní centrum zemědělského a potravinářského výzkumu), uchovává rostlinné dědictví české země pro výživovou bezpečnost i biodiverzitu a velikostí patří mezi 10 největších v Evropě.   Podle Organizace pro výživu a […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz