Domů     Medicína
Autoimunitní onemocnění ruku v ruce se znečištěním
Pavel Polcar 16.3.2022
Zdroj: Pixabay

Nedávná studie italských vědců zjistila, že nemoci jako například revmatoidní artritida a Crohnova choroba jsou mnohem více pravděpodobnější po dlouhodobé expozici částicím znečišťujícím vzduch.

Expozice částicím byla již dříve spojována s mrtvicí, nádory mozku, potraty a problémy duševního zdraví. V roce 2019 bylo vydáno prohlášení, ve kterém vědci dospěli k závěru, že téměř každá buňka v těle může být ovlivněna špinavým vzduchem.

Nyní odborníci z University of Verona zjistili, že dlouhodobé vystavení vysokým úrovním znečištění ovzduší je taktéž spojeno s přibližně o 40 % vyšším rizikem revmatoidní artritidy, o 20 % vyšším rizikem zánětlivého onemocnění střev, jako je Crohnova nemoc a ulcerózní kolitida, a o 15 % vyšším rizikem onemocnění pojivové tkáně, jako je lupus.

Studie vzala v potaz komplexní lékařské informace o 81 363 mužích a ženách z italské databáze sledující riziko zlomenin mezi červnem 2016 a listopadem 2020. Přibližně 12 % bylo během tohoto období diagnostikováno autoimunitní onemocnění.

Studie analyzovala průměrnou dlouhodobou expozici jemným částicím (známým jako PM10 a PM2,5), které jsou produkovány zdroji, jako jsou vozidla a elektrárny. Úrovně koncentrací 30 µg/m3 pro PM10 a 20 µg/m3 pro PM2,5 jsou prahové hodnoty obecně považované za škodlivé pro lidské zdraví.

Studie dospěla k závěru, že celkově byla dlouhodobá expozice částicím nad těmito úrovněmi spojena s 12% a 13% vyšším rizikem rozvoje autoimunitního onemocnění.

Tato studie dále podporuje narůstající důkazy naznačující souvislost mezi vystavením znečištění ovzduší a imunitně zprostředkovanými nemocemi. Zda znečištění ovzduší specificky způsobuje autoimunitní onemocnění, zůstává kontroverzní, ačkoli není pochyb o tom, že existuje souvislost,“ uvedla Felicity Gavinsová, ředitelka Centra pro výzkum zánětů a translační medicínu na Brunel University v Londýně.

Výzkumníci uznávají, že jejich zjištění neprokazují příčinnou souvislost a že ve hře mohou být další faktory, včetně nedostatku informací o tom, kdy se symptomy autoimunitního onemocnění začaly projevovat, nebo že monitorování kvality ovzduší nemusí odrážet osobní expozici znečišťujícím látkám, jako je například kouření.

Světová zdravotnická organizace (WHO) nedávno označila znečištění ovzduší za jedno z největších celosvětových environmentálních rizik pro zdraví.

Související články
Toxoplazmóza je parazitární onemocnění, které způsobuje prvok Toxoplasma gondii. Jeho definitivním hostitelem jsou kočky a kočkovité šelmy, ovšem mezihostitelem může být i člověk. Ze závěrů mezinárodního výzkumu, provedeného v dubnu letošního roku, vyplývá, že by toto onemocnění mohlo mít negativní vliv na mužskou plodnost. Míra mužské plodnosti v posledním půl století prudce klesá. Analýza provedená […]
Krevní testy, které hledají rakovinné markery existují již desítky let, ale nejnovější generace se soustředí na drobné fragmenty DNA jednotlivých nádorových buněk v krvi člověka. Díky tomu jsou schopny návrat rakoviny odhalit až o 5 měsíců dříve než běžné zobrazovací metody. Je to přínosem pro pacienty? Technologie personalizovaných testů ctDNA vychází z poznatku, že rakovinné […]
Medicína Objevy 9.6.2025
V srpnu loňského roku svět obletěla zpráva o úmrtí nejstarší ženy světa, Marie Branyas Morerové, která se dožila úctyhodných 117 let. Narodila se ještě před první světovou válkou, přežila španělskou chřipku i covid, a přesto ji ve vysokém věku trápily jen běžné problémy s klouby a ztráta sluchu. Na otázku, jaký je její recept na […]
Jak populace stárne, u většího množství lidí se projevují příznaky demence a kognitivního úpadku. Boj s demencí se tak stává jedním z nejpalčivějších problémů systémů veřejného zdraví po celém světě. Nejnovější studie, provedená australským týmem vědců, však přináší dobré zprávy. Podle jejích výsledků mají mladší generace menší pravděpodobnost, že se u nich rozvine demence ve […]
Když Světová zdravotnická organizace v roce 1980 oficiálně vyhlásila eradikaci pravých neštovic, jednalo se o jeden z největších triumfů moderní medicíny. Tento vysoce nakažlivý a smrtící virus, který si během staletí vyžádal stovky milionů obětí, se zdál být navždy poražen. Dnes se však znovu objevují varovné hlasy. Australská epidemioložka a odbornice na biosekuritu, profesorka Raina […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz