Domů     Architektura
Alhambra: Perla vsazená do smaragdu
Martin Janda
od Martin Janda 6.3.2022
SONY DSC

Památky civilizace muslimského okruhu jsou obvykle k vidění v Asii nebo v Africe. Tato civilizace však přímo sousedí s Evropou a tak čas od času na starý kontinent i pronikla. Přitom zde samozřejmě zanechá své stopy.

Jednou takovou je palác Alhambra ležící ve slunné Andalusii v jižním Španělsku..

Nad exteriéry Alhambry málokdo oněmí úžasem. Ale vnitřní prostory? I nad nimi mnohý z návštěvníků zůstane stát s otevřenou pusou. „Díváme-li se na ni zvenčí, je to hrubé nakupení věží a cimbuří bez patrného pravidelného plánu a bez architektonického půvabu.

Neposkytuje vůbec představu o půvabu a kráse, která očekává diváka uvnitř,“ vystihl v roce 1829 pocity příchozích americký spisovatel Washington Irving.

Alhambra se rozkládá na náhorní plošině, odkud je nádherný výhled do širokého okolí. Maurští básníci Alhambru přirovnávají k „perle vsazené do smaragdu“ v narážce na barvy budov a lesy kolem. Alhambra znamená v arabštině červenou barvu, palác je vystaven právě z rudých cihel.

Základy unikátní stavby byly položeny ve 13. století. Tehdy se zde zakladatel dynastie Nasridů, která vládla Granadě, Mohammed Ibn Yusuf Ibn Nasr rozhodl zřídit správní centrum, královskou rezidenci a hlavně vojenský opěrný bod.

Však také z venku Alhambra se svými 23 věžemi vypadá jako těžko přístupná pevnost.

Neobyčejnou krásu interiérů paláci dodali až panovníci Yusuf I. a Mohammed V. v druhé polovině 14. století. Ve výzdobě můžeme najít typický arabský styl, přísný a tradiční vzor listů a geometrické zdobení zpracované s neuvěřitelným důvtipem.

Většina budov paláců má čtvercové půdorysy, místnosti jsou obráceny směrem k hlavnímu nádvoří. V Alhambře lze najít spoustu zahrad a ve výzdobě převládá červená, žlutá a modrá barva protknutá zlatem.

Alhambra je vlastně komplex mnoha paláců. Řada z nich má poetická jména. Myrtový palác je jak název napovídá květy myrty, Palác lvů obepíná 12 soch krále zvířat, v síni dvou sester jsou položeny dvě velké desky z bílého mramoru.

Rok 1492 byl pro Španělsko nadmíru úspěšný. Pod jejich vlajkou Janovan Kryštof Kolumbus doplul do Ameriky a také po staletích vyhnali Maury ze země. Španělé tak mohli začít obdivovat krásy Alhambry. Nakonec si tuto jedinečnou stavbu upravili po svém.

Alhambra byla zavápněna, kresby a pozlacení odstraněno, nábytek rozbit nebo odstraněn. Karel V. (1516-1556) přestavěl část paláce v renesančním stylu a aby uvolnil prostor renesanční přestavbě, která nikdy nebyla dokončena.

V roce 1812 tehdejší majitel paláce hrabě Sebastiani zbořil několik věží. Napoleon dokonce hodlal vyhodit celou stavbu do povětří, to se mu naštěstí nepodařilo, když jeden z jeho vojáků výbušniny poškodlil.

V 19. století se pak Alhambra dočkala renovace. Dnes každoročně její krásy shlédnou miliony návštěvníků.

reklama
Související články
Před 100 lety, 26. listopadu 1922 odpoledne, vzal britský archeolog Howard Carter do ruky páčidlo, aby vyhloubil v horním levém rohu vnitřních dveří malý otvor do první komory hrobky. Třesoucíma se rukama držel svíčku, odkud na něj zavál 3300 let starý vzduch. „Co vidíte?“ ptala se za ním skupinka přizvaných hostů. Carter odpověděl. „Vidím úžasné věci!“ […]
V antickém Římě žili stavitelští géniové. Jak jinak by bylo možné vysvětlit, že zatímco dnešní stavby se začnou rozpadat po pár desetiletích, ty jejich stojí dodnes. A takový římský Pantheon, starý zhruba 2000 let, dokonce stále drží rekord pro největší betonovou kopuli… Staří Římané byli mistry, co se týká stavebnictví a projektování. K jejich možná […]
Když vozy Toyota doslouží, šetrně se zrecyklují a suroviny se dále využijí. Jsou k tomu už dopředu navržené, vyrobené a smontované. Například kabelový svazek vytáhnete ven jako byste oddělovali kostru z grilované ryby. Toyota od roku 2003 využívá konstrukci, která optimalizuje rozebírání a třídění k usnadnění recyklace surovin, například mědi a vzácných kovů, z vyřazených vozidel. […]
Zná detailně pracovní rozvrh, uklidí, objedná, zařídí… Je jednou z nejchytřejších budov světa, kde i hlídače a uklízečku pohání elektřina. Konzultační firma Deloitte sídlící v Amsterdamu svým pojetím a funkčností zcela „přepsala“ učebnice architektury. Nejen že má přehled o volných parkovacích místech, ale také zaměstnancům dokáže připravit kávu podle jejich preferencích. Bude to s mlékem […]
Nejslavnější míry prehistorie činí 11,5 cm na výšku a 4,3 cm na šířku. Patří jedné Venuši a vztahují se k ideálu pravěké krásy, a zároveň k jednomu z nejstarších artefaktů, který kdy spatřil svět. „Po Altamiře je vše ostatní jen dekadence,“ nechal se v minulosti slyšet kubistický génius Pablo Picasso (1881–1973). A měl pravdu. Jeskynní malby […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz