Domů     Medicína
Rodičovské plány může překazit i předčasná menopauza
Dagmar Garciová 22.2.2022
Úvodní foto: Phoenix Communication a.s.

Odkládání rodičovství na pozdější věk přináší rizika, na něž upozorňují odborníci dlouhodobě. S rostoucím věkem u žen klesá množství i kvalita vajíček a zároveň roste pravděpodobnost výskytu komplikací během těhotenství.

Reprodukční plány ale může nečekaně překazit také předčasná menopauza. Postihuje přibližně každou dvacátou ženu. Za normálních okolností nastává v ženském těle proces postupného vyhasínání aktivity vaječníků přibližně po 45. roku života.

Začíná obdobím tzv. perimenopauzy, která nastupuje čtyři až pět let před samotnou menopauzou. Prvním poznávacím znamením perimenopauzy bývá vynechávání a nepravidelnost menstruace, později se připojují návaly tepla, pocení, změny nálad.

V tomto období je už spontánní početí velmi nepravděpodobné. Definitivní „tečku“ za obdobím plodnosti představuje až menopauza, která znamená absenci menstruačních cyklů během dvanácti po sobě následujících měsíců.

Když menopauza překvapí

Pokud se výše zmíněné symptomy perimenopauzy objeví už před čtyřicítkou, lékaři většinou konstatují předčasnou menopauzu, která podle statistik postihuje přibližně každou dvacátou ženu. Příčin může být vícero – od dědičnosti přes autoimunitní onemocnění, chemoterapii, radioterapii, chirurgické odstranění vaječníků až po onemocnění štítné žlázy.

Problém s předčasnou menopauzou nastává, když chce žena otěhotnět. „V případě, že vám hrozí předčasná menopauza anebo tuto diagnózu už máte v rodině, doporučuji neodkládat reprodukční plány a navštívit specialistu, se kterým proberete dostupné možnosti,“ říká MUDr. Hana Višňová, vedoucí lékařka kliniky IVF CUBE, a pokračuje:

„Pokud žena nemá partnera, můžeme uvažovat o zmrazení vajíček. Tento postup je však vhodný jen do věku přibližně 35 let. Oocyty totiž v průběhu života ženy ztrácejí svou původní kvalitu a stoupá množství geneticky vadných oocytů,“ vysvětluje H. Višňová, a dodává:

„Při některých typech onemocnění, například onkologických nebo imunologických, může lékař zvolit také kryokonzervaci ovariální tkáně.“.

Pozor také na hormonální antikoncepci

Jestliže nemáte předčasnou menopauzu v rodinné anamnéze ani se neléčíte na konkrétní diagnózu, předvídat její nástup nemusí být jednoduché. Příznaky předčasné menopauzy může například překrýt užívání hormonální antikoncepce, která navodí falešný pocit pravidelnosti „menstruačních cyklů“.

Přeceňovat nelze ani základní vyšetření, která se dělají v rámci gynekologických prohlídek. „Dnes se k diagnostice využívá zejména stanovení počtu antrálních folikulů (AFC) pomocí ultrazvuku anebo vyšetření hladiny antimülleriánského hormonu (AMH).

Bez komplexního posouzení specialistou však tyto hodnoty mají jen omezenou vypovídací hodnotu. Ani výsledky, které jsou v normě, neznamenají, že těhotenství můžete odkládat do vyššího věku,“ upozorňuje lékařka.

Nespoléhejte se na experimentální terapie

Dobrá zpráva je, že i při diagnóze předčasné menopauzy je možné dosáhnout těhotenství. Nejčastěji pomocí IVF terapie s darovanými vajíčky. Ani navzdory vysoké kumulativní úspěšnosti této metody ale strategie vyčkávání není vhodná:

„Je třeba si uvědomit, že vyšší věk znamená také vyšší rizika těhotenských komplikací,“ připomíná H. Višňová. Odbornice rovněž nedoporučuje spoléhat se na různé experimentální postupy, mezi které patří například PRP terapie s využitím krevní plazmy.

„Je možné, že díky PRP injikované do vaječníků se v budoucnu podaří získat oocyty i u žen, které by jinak byly indikované k dárcovskému programu. Stále ale jde o experimentální terapii, vůči níž je řada expertů zdrženlivá.

Až dlouhodobý nezávislý výzkum nám poskytne odpovědi na otázky, zda vůbec je PRP rejuvenace vaječníků účinná a bezpečná,“ dodává H. Višňová.

Související články
Každý z nás je nositelem přibližně 4 milionů genetických variant. Ale jen málokomu se povede vyhrát v genetické loterii něco opravdu cenného, jako třeba barevnější vidění světa, nádherné řasy nebo silné svaly bez cvičení.   Miliony barev Většina z nás dokáže rozeznat asi jeden milion odstínů barev. To ale nejsou hranice lidských možností. Asi 12 % […]
O málokteré nemoci můžeme říct, že se s ní setkáváme denně, a pokud se netýká přímo vás, pak jistě někoho z blízkého okolí. Statistika mluví jasně – každý osmý člověk na světě je obézní, každý třetí trpí nadváhu. Její léčba se po celou historii rovnala boji s větrnými mlýny, v posledních letech se ale karta obrací. Žádnou magickou pilulku […]
Na první pohled se může zdát, že jde o obyčejnou únavu… Může však jít i o život. Ačkoli patří Myasthenia gravis k nejčastějším a zároveň nejnebezpečnějším svalovým onemocněním, o jeho existenci ví laická i odborná veřejnost stále velmi málo Podle předsedkyně pacientské organizace MYGRA, Miriam Křivkové, se přitom může objevit v řádu několika minut. „Tělo se […]
Než byla v roce 1955 vytvořena první vakcína, byla dětská obrna obávanou nemocí. V jejím důsledku mohlo u dětí dojít k ochrnutí dýchacích a polykacích svalů. V takovém případě se jejich jedinou nadějí na přežití staly železné plíce. Jako železné plíce se označuje ventilátor s negativním tlakem. Jedná se o válec, v němž pacient leží […]
Pořád je to opomíjená záležitost, třebaže lékaři upozorňují na evidentní přínos. Význam pupečníkové krve pro lékařské zákroky byl potvrzen před 30 lety, kdy byla v pražské nemocnici v Motole provedena první transplantace pupečníkové krve v České republice. Dětský pacient, trpící závažnou nemocí, dostal díky krvetvorným kmenovým buňkám z pupečníkové krve od sourozence šanci na uzdravení. […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz