Domů     Medicína
Rodičovské plány může překazit i předčasná menopauza
Dagmar Garciová
od Dagmar Garciová 22.2.2022
Úvodní foto: Phoenix Communication a.s.

Odkládání rodičovství na pozdější věk přináší rizika, na něž upozorňují odborníci dlouhodobě. S rostoucím věkem u žen klesá množství i kvalita vajíček a zároveň roste pravděpodobnost výskytu komplikací během těhotenství.

Reprodukční plány ale může nečekaně překazit také předčasná menopauza. Postihuje přibližně každou dvacátou ženu. Za normálních okolností nastává v ženském těle proces postupného vyhasínání aktivity vaječníků přibližně po 45. roku života.

Začíná obdobím tzv. perimenopauzy, která nastupuje čtyři až pět let před samotnou menopauzou. Prvním poznávacím znamením perimenopauzy bývá vynechávání a nepravidelnost menstruace, později se připojují návaly tepla, pocení, změny nálad.

reklama

V tomto období je už spontánní početí velmi nepravděpodobné. Definitivní „tečku“ za obdobím plodnosti představuje až menopauza, která znamená absenci menstruačních cyklů během dvanácti po sobě následujících měsíců.

Když menopauza překvapí

Pokud se výše zmíněné symptomy perimenopauzy objeví už před čtyřicítkou, lékaři většinou konstatují předčasnou menopauzu, která podle statistik postihuje přibližně každou dvacátou ženu. Příčin může být vícero – od dědičnosti přes autoimunitní onemocnění, chemoterapii, radioterapii, chirurgické odstranění vaječníků až po onemocnění štítné žlázy.

Problém s předčasnou menopauzou nastává, když chce žena otěhotnět. „V případě, že vám hrozí předčasná menopauza anebo tuto diagnózu už máte v rodině, doporučuji neodkládat reprodukční plány a navštívit specialistu, se kterým proberete dostupné možnosti,“ říká MUDr. Hana Višňová, vedoucí lékařka kliniky IVF CUBE, a pokračuje:

reklama

„Pokud žena nemá partnera, můžeme uvažovat o zmrazení vajíček. Tento postup je však vhodný jen do věku přibližně 35 let. Oocyty totiž v průběhu života ženy ztrácejí svou původní kvalitu a stoupá množství geneticky vadných oocytů,“ vysvětluje H. Višňová, a dodává:

„Při některých typech onemocnění, například onkologických nebo imunologických, může lékař zvolit také kryokonzervaci ovariální tkáně.“.

Pozor také na hormonální antikoncepci

Jestliže nemáte předčasnou menopauzu v rodinné anamnéze ani se neléčíte na konkrétní diagnózu, předvídat její nástup nemusí být jednoduché. Příznaky předčasné menopauzy může například překrýt užívání hormonální antikoncepce, která navodí falešný pocit pravidelnosti „menstruačních cyklů“.

reklama

Přeceňovat nelze ani základní vyšetření, která se dělají v rámci gynekologických prohlídek. „Dnes se k diagnostice využívá zejména stanovení počtu antrálních folikulů (AFC) pomocí ultrazvuku anebo vyšetření hladiny antimülleriánského hormonu (AMH).

Bez komplexního posouzení specialistou však tyto hodnoty mají jen omezenou vypovídací hodnotu. Ani výsledky, které jsou v normě, neznamenají, že těhotenství můžete odkládat do vyššího věku,“ upozorňuje lékařka.

Nespoléhejte se na experimentální terapie

Dobrá zpráva je, že i při diagnóze předčasné menopauzy je možné dosáhnout těhotenství. Nejčastěji pomocí IVF terapie s darovanými vajíčky. Ani navzdory vysoké kumulativní úspěšnosti této metody ale strategie vyčkávání není vhodná:

„Je třeba si uvědomit, že vyšší věk znamená také vyšší rizika těhotenských komplikací,“ připomíná H. Višňová. Odbornice rovněž nedoporučuje spoléhat se na různé experimentální postupy, mezi které patří například PRP terapie s využitím krevní plazmy.

„Je možné, že díky PRP injikované do vaječníků se v budoucnu podaří získat oocyty i u žen, které by jinak byly indikované k dárcovskému programu. Stále ale jde o experimentální terapii, vůči níž je řada expertů zdrženlivá.

Až dlouhodobý nezávislý výzkum nám poskytne odpovědi na otázky, zda vůbec je PRP rejuvenace vaječníků účinná a bezpečná,“ dodává H. Višňová.

reklama
Související články
Nejprve je dobré si říci, co to vlastně je barefoot obutí. Tyto boty mají simulovat chůzi naboso, odtud také anglický výraz barefoot (bosá noha). Jejich základními vlastnostmi jsou – dostatečný prostor pro chodidlo a prsty, tenká, měkká a flexibilní podrážka, která umožňuje vnímat povrch, po kterém chodíme a nulový drop, neboli pata i špička v […]
Pro mnoho lidí je Alopecia areata přechodným problémem, při němž se malá místa vypadávání vlasů spontánně zotaví během několika měsíců. Pro ostatní je ale realita poněkud jiná. Z jedné italské studie vyplynulo, že jedna třetina pacientů se ztrátou vlasů na hlavě o 25 až 50 % měla při dlouhodobém sledování stále aktivní skvrnité onemocnění, přičemž […]
Telemedicínská konference LIFMAT 2022 v Praze představila revoluční novinky z oblasti umělé inteligence a moderních technologií ve zdravotnictví. Její součástí byla i interaktivní výstava. Cílem konference bylo ukázat, že telemedicína je efektivní způsob, jak zjistit více o svém zdraví. Předváděné technologie umí například odhalit diabetes ze scanu oka nebo melanom kůže přes fotoaparát a aplikaci […]
Není sporu o tom, že správně provozovaný sport prospívá jak naší tělesné schránce, tak i naší psychice. Ale má na naše tělo nějaký vliv čas, který si ke cvičení zvolíme? Odpověď na tuto otázku se jala hledat zbrusu nová studie vědců ze Skidnore College v New Yorku. A nutno podotknout, že dospěla k poměrně zajímavým […]
Častěji nemocné děti – Již dlouhou dobu panuje přesvědčení o tom, že děti narozené z umělého oplodnění bývají častěji nemocné, nebo že dokonce více trpí alergiemi a mají potíže s imunitou. Toto tvrzení nebylo nikdy žádnou studií potvrzeno, a řadí se tak mezi pouhé mýty. Obecně embryologové vybírají při metodách asistované reprodukce ta nejsilnější embrya […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz