Domů     Technika
CEITEC chce posílit pozici Brna na mapě světové elektronové mikroskopie
Dagmar Garciová 16.2.2022
Foto: CEITEC

Evropská komise oznámila výsledky prvního kola hodnocení prestižní grantové výzvy Teaming for Excellence a do druhého kola postoupil i projekt CORMIC brněnského institutu CEITEC.

Tento projekt zabývající se korelativní mikroskopií byl jedním z cca 30 vybraných. CEITEC, jakožto koordinátor projektu, byl vyzván, aby předložil druhou, detailnější projektovou žádost. Celkový rozpočet této dvoukolové výzvy je 180 milionů EUR a bude následně rozdělen mezi 12 nejlepších evropských projektů.

Dva největší partneři konsorcia CEITEC, Masarykova univerzita a Vysoké učení technické v Brně, spolu se svými tuzemskými i zahraničními partnery, budou muset tvrdě pracovat, aby uspěli i v závěrečné fázi této výzvy, kde by mohli zajistit až 30 milionů EUR pro podporu vědy a inovací v brněnském regionu.

Projektový akronym CORMIC znamená propojení akademie a průmyslu v oblasti korelativní mikroskopie a přesně sem konsorcium CEITEC směřuje. Toto progresivní vědecké centrum má ambici spojit své institucionální silné stránky s regionálními příležitostmi a plánuje posunout mezioborový výzkum i spolupráci mezi akademickou sférou a průmyslem na zcela novou úroveň.

Projekt CORMIC propojí nejlepší výzkumníky v oblasti přírodních a materiálových věd s nejlepšími vývojáři elektronových mikroskopů, kteří v brněnském regionu působí, s cílem vyvinout a ověřit nové zobrazovací technologie, které kombinují více různých mikroskopických přístupů.

CEITEC se zabývá základním výzkumem v oblasti věd o živé přírodě a v oblasti materiálových věd, kde vědci používají mikroskopii jako primární nástroj pro zkoumání živých a neživých systémů. Korelativní mikroskopie je nový přístup kombinující různé mikroskopické techniky zároveň.

Korelativní mikroskopie je v současnosti žhavým trendem ve vědě a je také nezbytná pro pokrok a nové objevy, protože pochopení přírodních jevů vyžaduje současně zkoumat dynamiku, ale i strukturu zkoumaných objektů, a žádná současná zobrazovací technika zatím nedokáže dostatečně.

zachytit obojí.

Ústřední myšlenkou projektu CORMIC je propojit nejsilnější regionální hráče v oboru elektronové mikroskopie z brněnského regionu (jako například Thermo Fisher, Tescan, Delong Instruments a další) se špičkovým akademickým výzkumem poháněným právě mikroskopií.

CEITEC se již spojil s významnými mezinárodními výzkumnými instituty, jako je Evropská laboratoř molekulární biologie (EMBL) sídlící v německém Heidelbergu a nedaleká Vídeňská technická univerzita. Dalším významným partnerem projektu je Ústavu přístrojové techniky AV ČR, kde historicky začal.

boom brněnské elektronové mikroskopie.

Všichni partneři budou společně pracovat na institucionální modernizaci, která povede k založení nové výzkumné jednotky korelativní mikroskopie s názvem CORMIC. Tento proces poskytne všem partnerům vynikající příležitost k vybudování mostů mezi vědeckými disciplínami, jako je věda o živé přírodě a materiálové vědy, ale také mezi akademickou obcí a průmyslem, konkrétně mezi vývojáři mikroskopických technologií.

a významnými uživateli těchto technologií.

Investicemi do mikroskopického vzdělávání a školení v plánované mezinárodní School of Microscopy provozované pod značkou CEITEC je cílem vybudovat novou generaci talentů, které by podporovaly další růst tohoto odvětví v regionu.

Navíc by spolupráce se silnými průmyslovými partnery, jako jsou Thermo Fisher, Tescan a Delong Instruments, představovala další jedinečné příležitosti k validaci nově vyvinutých zobrazovacích technologií.

Vzhledem k neodmyslitelnému high-tech charakteru těchto sofistikovaných přístrojů nelze tuto vizi realizovat nikde jinde než v.

Brně.

Nový projekt CORMIC pokryje kompletní hodnotový řetězec, který bude schopen transformovat otázky základního výzkumu do inovativních produktů v oblasti korelativní mikroskopie, které budou mít zásadní dopad na vědu a společnost.

Nové centrum CORMIC plně využije potenciál nedávných investic do výzkumu a inovací, a zaručí tak technologickou vyspělost, nová pracovní místa a ekonomický růst pro celý brněnský region.

Související články
Technika 9.7.2025
Představte si robota, který se sám orientuje v temném podzemí, analyzuje stěny tunelu a rozpozná člověka i nečekanou trhlinu. Ne, to není sci-fi – to je JULBOT. A právě takoví roboti se dnes učí pracovat v podzemní laboratoři ČVUT. Moderní stavebnictví se posouvá hluboko pod zem – a s ním i technologie, které mu pomáhají. […]
Mluvit s chatbotem může být jako snažit se obejmout ledničku – chladné, strojené a bez odezvy. A když jde o něco osobního? Často zjistíme, že robot prostě nestačí. Proč nás ale právě tato komunikace tolik stresuje? Když člověk mluví s člověkem, nejde jen o slova. Hraje se tu s gesty, výrazem tváře, tónem hlasu… někdy […]
Technika 6.7.2025
V Číně se objevila nová a neobvyklá forma technologie „tap and pay“, která umožňuje zákazníkům platit pouhým naskenováním dlaně místo tradiční platební karty. Tuto biometrickou technologii poprvé uvedl internetový gigant Tencent a v posledních měsících se ji snaží co nejvíce rozšířit. Lidé, kteří novou technologií využívají, mohou zapomenout na peněženky a u pokladen nechat své […]
Objevy Technika 2.7.2025
Školní jaderný reaktor VR-1 na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT v Praze, známý jako „Vrabec“, v prosinci oslaví 35 let od svého spuštění. A protože takové výročí si zaslouží něco speciálního, otevře fakulta 8. října 2025 reaktor pro širokou veřejnost! Běžně se do reaktorové haly jen tak někdo nedostane – slouží hlavně studentům a […]
Do roku 2050 vzroste světová populace na 9,8 miliardy, přičemž 70 % z těchto lidí bude žít ve městech a jejich nejbližším okolí. Aby to bylo možné, je potřeba hledat inovativní řešení a dostupné technologie k přetvoření měst na chytrá města budoucnosti, která budou snižovat své dopady na životní prostředí a zároveň šetrně nakládat s […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz