Domů     Příroda
Největší a přesto zranitelní
Pavel Polcar 1.2.2022
Úvodní foto: Foto: Thomaswm / Creative Commons / GFDL

Plejtvák obrovský (Balaenoptera musculus) je z hlediska hmotnosti, zhruba 150 tun, tím největším živočichem na naší planetě, přesto se i tak musí mít na pozoru, minimálně před kosatkami.

Již nějakou dobu se ví, že kosatka dravá (Orcinus orca) si jako jediný predátor, nepočítaje člověka, troufne i na takového žraloka bílého (Carcharodon carcharias), běžně se však spokojí s rybami či tuleni.

Vůbec poprvé však byl nyní zdokumentován případ, kdy kosatky zabily a snědly největší zvíře na světě – dospělého plejtváka obrovského.

Ačkoli je to předmětem studie, která byla oznámena koncem ledna 2022, první zaznamenaný útok se ve skutečnosti odehrál již v březnu 2019, kdy ho zachytili výzkumníci z australského Centra pro výzkum kytovců (CETREC) a projektu ORCA. Od té doby vědci zaznamenali více podobných napadení velkých velryb.

Všechny případy spojuje fakt, že skupiny kosatek při nich byly vždy vedeny samicemi.

Když jsme dorazili, asi 14 kosatek útočilo na značně většího plejtváka, přičemž útok vedla samice kosatek. Už při příjezdu jsme si všimli zranění na temeni hlavy s obnaženou kostí. Hřbetní ploutev chyběla, nepochybně ji ukously kosatky.

Vpředu i vzadu byly patrné stopy po zubech, a to dokonce až k ocasu,“ uvedla členka týmu Isabella Reevesová, která je kandidátkou na doktorát na australské Flinders University.

Foto: SteinsplitterBot / Creative Commons / CC-PD-Mark

Přestože se badatelé domnívali, že by kosatky mohly plejtváky lovit, jednalo se o neověřené domněnky. V tom, co je popisováno jako koordinovaný útok, některé kosatky narazily do boků většího zvířete a okousaly kusy kůže a tuku, zatímco jiné šly po jeho hlavě.

Výzkumníci dokonce zaznamenali chvíli, kdy kosatky vplouvají do tlamy modré velryby, aby jí těsně před smrtí sežraly jazyk. Poté, co se mršina potopila, zůstalo v oblasti přibližně 50 kosatek, které si pochutnávaly na kouscích masa.

Tato studie v kombinaci s naším nedávným výzkumem zdůrazňuje potřebu lepšího porozumění populaci kosatek, abychom mohli lépe určit jejich dopad na mořský ekosystém v australských vodách,“ říká vedoucí vědec John Totterdell z CETREC.

Související články
Objevy Příroda 19.5.2025
Půlroční expedice doktorského studenta z Biologického centra AV ČR a Jihočeské univerzity na tropickém ostrově Nová Guinea přinesla jedinečný objev. František Vejmělka jako první zdokumentoval jednoho z největších myšovitých hlodavců světa – velekrysu Mallomys istapantap. Tento tajemný noční tvor obývá chladné mlžné horské pralesy a pláně v nadmořských výškách 3700 metrů a pro vědu byl znám pouze z několika […]
Příroda 18.5.2025
Nově analyzovaná fosilie Archaeopteryxe, získaná Fieldovým muzeem v Chicagu v roce 2022, přinesla zcela nové poznatky o tom, jak se první ptáci naučili létat. Tento exemplář, původně pocházející z Bavorska, je prvním, u kterého byly identifikovány specializované terciální peří na části horních končetin. Tato pera vytvářejí aerodynamický přechod mezi křídlem a tělem, což je adaptace […]
Že osiřeli, je na šimpanzích znát i v dospělosti. Obzvlášť na to doplácejí samci, mívají horší postavení ve skupině a méně potomků. Trauma osiření je dokonce vidět na magnetické rezonanci, jelikož trvale mění strukturu mozku.   Šimpanzi jsou ve zvířecí říši nápadní nezvykle dlouhým dětstvím, které trvá 13 až 15 let. Důvod je podobný jako u […]
Objevy Příroda 12.5.2025
Sršni asijští se stali nechtěnou součástí evropské krajiny a snižují počty užitečných opylovačů. Tento invazní druh pochází z jihovýchodní Asie, ale od prvního výskytu ve Francii v roce 2004 se přes veškerou snahu o vymýcení postupně šíří dál. Zatím mu v tom podle odborníků nebrání ani žádný přirozený nepřítel. V polovině dubna začínají ze zimovišť vylétat […]
Hypoxie je stav, při kterém se tělu nedostává kyslíku. Ukazuje se však, že se lidský organismus s těmito podmínkami umí vyrovnat, pokud je jim vystaven dlouhodobě. Příkladem jsou národy žijící ve vysokých nadmořských výškách či mořské národy potápějící se do velkých hloubek. Mezi ty patří i ženy Hänjo z jihokorejského ostrova Čedžu. Jak se jejich […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz