Domů     Příroda
Gumové hračky, které vědcům pomohly nahlédnout do tajů pozemských oceánů
Martin Janda 29.1.2022

10. ledna to bylo třicet let, co se na nákladní lodi Evergreen Ever Laurel plavící se Pacifikem ozvalo: „Kontejner přes palubu!“ Vskutku, během mořské bouře se jeden z kontejnerů obsahujících gumové hračky uvolnil a odporoučel se do moře.

Na první pohled obyčejná nepříjemnost, která však měla své pokračování..

Loď Evergreen Ever Laurel se plavila z Hongkongu do americké Tacomy a mimo jiné vezla zásilku gumových hraček Friendly Floatee. Kontejnery obsahovaly žluté kachničky, zelené žáby, modré želvy a červené bobry.

Jeden z kontejnerů se během bouře poškodil a poté spadl do vod Tichého oceánu. Gumové hračky pak měly cestu ke svobodě volnou. Poslední zábrana v podobě kartonových pouzder se záhy rozmočila a 28 800 gumových zvířátek mohlo vyrazit na dalekou cestu.

Navíc, hračky Friendly Floatees v sobě neměly žádné otvory, tudíž do svých útrob nenabíraly vodu.

Zatímco obchodníci z toho radost neměli, oceánografové zbystřili. Ještě měli v živé paměti dva roky starou událost, kdy se podobným způsobem do moře dostala zásilka běžeckých bot Nike. Vědci tak získali jedinečnou příležitost sledovat tok mořských proudů.

Kachničky, bobry, želvy i žáby začali sledovat oceánografové ze Seattlu Curtis Ebbesmeyer a James Ingraham, kteří pracovali na modelu povrchových proudů oceánu. Deset měsíců po nehodě první hračky dopluly k pobřeží, konkrétně na Aljašku.

Postupně se barevná zvířátka začala objevovat i na jiných místech, mimo jiné na Havajských ostrovech nebo až v Austrálii.

Nálezy byly zaznamenány v Ingrahamově počítačovém modelu OSCUR (Ocean Surface Currents Simulation), který využívá měření tlaku vzduchu k výpočtu směru a rychlosti větru v oceánech a následných povrchových proudů.

Ingrahamův model byl vytvořen na pomoc rybolovu, ale používá se také k předpovídání pohybu plavenin nebo pravděpodobné polohy osob ztracených na moři.

Na základě vytvořených modelů oceánografové správně předpověděli další přistání hraček ve státě Washington v roce 1996. Mnoho ze zbývajících Floatees doplulo k východoasijským ostrovům, jiné se dostaly do Beringovu průlivu a uvízly v arktickém ledovém příkrovu.

Některé se z ledového sevření vyprostily a zamířily si to až do Atlantského oceánu a připluly ke břehům Skotska.

Jiné z hraček oceánem putují dodnes. Skupina asi dvou tisíc z nich cirkuluje Pacifikem a pomohla mimo jiné vědcům spočítat, za jak dlouho se jeden z vírů v Tichém oceánu kompletně otočí. Další pak pomohly vyřešit dosud nezodpovězené otázky, kudy některé mořské proudy cestují.

Předchozí článek
Další článek
Související články
Vědci z Botanického ústavu AV ČR se podíleli na dvou významných studiích, které byly publikovány v časopisech Science a Science Advances. Tyto studie se zaměřují na vliv atmosférické depozice dusíku na diverzitu bylinného patra lesů v Evropě a Severní Americe. Výsledky výzkumu prokázaly posun rostlinných druhů na západ i pokles diverzity bobovitých rostlin. Atmosférické depozice […]
Vodní dráček, tak se přezdívá axolotlu mexickému, mlokovi, který obývá mexická jezera Lago de Xochimilco a Lago de Chalco. Ví se o něm, že je schopen neotenie, tedy rozmnožování v larválním stádiu. Nyní se vědcům podařilo zjistit, že také dokáže zcela zastavit své stárnutí ve věku 4 let. Bude nám zdrojem inspirace? Pedomorfóza je stav, […]
Značka Kia vyvinula jako první na světě automobilové příslušenství vyrobené za použití plastů vytěžených organizací The Ocean Cleanup z Velké tichomořské odpadkové skvrny (GPGP). poskytovatele řešení trvale udržitelné mobility. Jedním z nejdůležitějších výstupů dosavadní spolupráce je rohož do zavazadelníku z plastů vytěžených z oceánu, kterou Kia v limitované edici uvede ve zcela novém modelu Kia EV3. Exkluzivní […]
Ničivé záplavy, které zasáhly střední Evropu a vyhnaly z domovů tisíce lidí, jsou varovným signálem rostoucí hrozby extrémního počasí. Katastrofa postihla šest zemí a upozorňuje na měnící se klima, které způsobuje stále častější a intenzivnější povětrnostní jevy. Změna klimatu výrazně ovlivňuje extrémní povětrnostní jevy, jako jsou například záplavy, které minulý měsíc zasáhly šest evropských zemí. […]
V tibetštině je nazýván Čumulangma, v nepálštině Sagarmatha. Je to ikonická část pozemské topografie, představuje smrtelné nebezpečí pro horolezce a zároveň je geologickým zázrakem. A navíc stále roste. Takový je Mt. Everest. S vrcholem ve výšce 8 848,86 metrů nad mořem bez problémů drží titul nejvyšší hory světa. Jistě, havajská Mauna Kea měří od úpatí […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz