Domů     Technika
Lilium Jet: Elektrická revoluce v létání
Jan Zelenka 14.1.2022

Na začátku byla myšlenka, z myšlenky se stal start-up, který získal miliardy korun, a ze start-upu společnost, která už staví letadla a vertiporty pro budoucí létající elektrické taxi. Revoluce v létání a dopravě klepe na dveře…   .

Už sedm let (od roku 2015) vyvíjí německý start-up Lilium vlastní technologie, které pohánějí plně elektrické vertikální vzletové a přistávací trysky pro jejich létající taxi Lilium Jet.

Za tu dobu firma vybrala přes 500 milionů dolarů (téměř 11 a půl miliardy korun), už má dvě výrobní haly, navrhla, postavila a otestovala celkem 5 generací prototypů technologického demonstrátoru, plánuje vystavět vertiporty v USA a Evropě a před pár lety požádali o typovou certifikaci u EASA a FAA pro sedmimístný Lilium Jet. Právě s ním chtějí brzy udělat díru do nebe.

36 motorů

Elektrických létajících taxi (eVTOL – electric Vertical Take-Off and Landing) se ve světě vyvíjí poměrně dost, Lilium Jet má ale tu zvláštnost, že ho pohání 36 elektrických tryskových motorů. „Naše technologie během horizontálního letu vyžaduje pouze deset procent výkonu z celkového počtu dvou tisíc koňských sil,“ uvedla společnost před pár lety.

Základní technologie motoru

Patentovaná technologie pohonu Lilium Jet je tzv. Ducted Electric Vectored Thrust (DEVT – tunelový elektrický vektorový tah). Elektrické proudové motory integrované do vztlakových klapek poskytují výhody v oblasti užitečného zatížení, aerodynamické účinnosti a nižšího profilu hluku, a zároveň poskytují řízení vektoru tahu pro manévrování v každé fázi letu.

Tradiční proudové motory pohánějí 95 % komerčních letadel, konstruktéři Lilium Jet založili na stejných principech, ale mnohem jednodušších. Jejich elektrické proudové motory se spoléhají pouze na jednostupňový systém rotor/stator, poháněný elektromotorem s nulovými emisemi.

Podle výroční zprávy technici loni (2021) provedli 25 letů, včetně kombinovaných manévrů. Zkoušeli stoupat při zrychlení 40 uzlů (74 km/h) a klesat rychlostí 100 metrů za minutu během náklonu 30°.

Vertiporty a nabíječky

Stroje nepotřebují moc místa k přistání, nějaký přece jen ano. Vzniknou proto speciální letiště (vertiporty). První takový potvrzený vertiport vyroste u mezinárodního letiště Palm Beach na Floridě. Celkově má být téměř všech 20 milionů obyvatel Floridy do 30minutové dojezdové vzdálenosti od některého z 10 plánovaných vertiportů, a využít je budou moci i turisté, kterých sem ročně přijede okolo 140 milionů.

Společnost oznámila plány na sítě vertiportů i v Německu, Velké Británii a Španělsku.

V říjnu se společnost dohodla s i firmou ABB E-mobility na vývoji, testování a dodávce infrastruktury rychlého nabíjení MegaWatt. Dobíjecí stojany budou mít takové parametry, aby byly schopné plně nabít baterie za přibližně 30 minut a nabít až 80 % kapacity za 15 minut – to umožní jednomu stroji 20–25 letů za den.

Prvním klientům se má elektrický Lilium Jet představit v roce 2025. Společnost chce vyrábět několik stovek letounů ročně.

Databox

Lilium Jet

Počet pasažérů: 6 + 1 pilot

Rozpětí křídel: 13,9 m

Délka: 8,5 m

Počet motorů: 36

Dostupnost: 3000 m

Cestovní rychlost: až 280 km/h

Dolet: 250 + km

Související články
Objevy Ostatní Technika 11.11.2024
Martin Ševeček z Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT v Praze se svým týmem úspěšně otestoval materiály pokrytí jaderného paliva, které mohou poskytnout provozovatelům ekonomický benefit, a v krajním případě i dodatečný čas pro zvládnutí jaderné havárie. Poslední rok podroboval zkouškám různé varianty palivových proutků na MIT, jedné z nejlepších technických škol na planetě. Výsledky několika běžících […]
Byl prvním sériově vyráběným hybridem, který způsobil revoluci v automobilovém průmyslu. Který z Toyoty udělal lídra v oblasti elektrifikace a vlastně i největší automobilku na světě. Dodnes je to první legenda – Prius. Už více než čtvrt století zanechává Prius automobilový otisk jako první sériově vyráběný elektrifikovaný vůz. Každá další generace přinesla lepší hybridy, lepší […]
NOVINKY Objevy Technika 7.11.2024
Google dosáhl významného pokroku ve vývoji kvantových počítačů. S procesorem Sycamore nyní dokáže překonat nejlepší superpočítače na světě při provádění složitých a specifických výpočtů. Tento procesor s 67 kvantovými bity (qubity) vykazuje novou úroveň výpočetní síly díky pokročilým operacím, které vstupují do tzv. fáze slabého šumu. Je to důležitý milník v oblasti kvantových výpočtů, protože […]
Technika Vesmír 28.10.2024
Česko se chystá na největší tuzemský festival kosmických aktivit Czech Space Week, kde nemůže chybět jedna velká společnost z malého pošumavského města. V Klatovech totiž společnost ATC Space vyrábí komponenty pro novou evropskou raketu Ariane 6. Vlajková loď Evropské kosmické agentury už 9. července uskutečnila úspěšný první start, málokdo ale ví, že se raketa neobejde […]
Technika 23.10.2024
Vyvinout silové a sdělovací kabely, které budou použitelné pro rekonstrukci nebo výstavbu nových bloků jaderných elektráren. To je hlavním cílem projektu, na kterém pracují vědci z Centra polymerních systémů (CPS) Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně společně se společností PRAKAB Pražská Kabelovna a Ústavem jaderného výzkumu ŘEŽ.   Nově vyvíjené kabely musí být odolné proti radiaci […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz