Domů     Technika
Lilium Jet: Elektrická revoluce v létání
Jan Zelenka 14.1.2022

Na začátku byla myšlenka, z myšlenky se stal start-up, který získal miliardy korun, a ze start-upu společnost, která už staví letadla a vertiporty pro budoucí létající elektrické taxi. Revoluce v létání a dopravě klepe na dveře…   .

Už sedm let (od roku 2015) vyvíjí německý start-up Lilium vlastní technologie, které pohánějí plně elektrické vertikální vzletové a přistávací trysky pro jejich létající taxi Lilium Jet.

Za tu dobu firma vybrala přes 500 milionů dolarů (téměř 11 a půl miliardy korun), už má dvě výrobní haly, navrhla, postavila a otestovala celkem 5 generací prototypů technologického demonstrátoru, plánuje vystavět vertiporty v USA a Evropě a před pár lety požádali o typovou certifikaci u EASA a FAA pro sedmimístný Lilium Jet. Právě s ním chtějí brzy udělat díru do nebe.

36 motorů

Elektrických létajících taxi (eVTOL – electric Vertical Take-Off and Landing) se ve světě vyvíjí poměrně dost, Lilium Jet má ale tu zvláštnost, že ho pohání 36 elektrických tryskových motorů. „Naše technologie během horizontálního letu vyžaduje pouze deset procent výkonu z celkového počtu dvou tisíc koňských sil,“ uvedla společnost před pár lety.

Základní technologie motoru

Patentovaná technologie pohonu Lilium Jet je tzv. Ducted Electric Vectored Thrust (DEVT – tunelový elektrický vektorový tah). Elektrické proudové motory integrované do vztlakových klapek poskytují výhody v oblasti užitečného zatížení, aerodynamické účinnosti a nižšího profilu hluku, a zároveň poskytují řízení vektoru tahu pro manévrování v každé fázi letu.

Tradiční proudové motory pohánějí 95 % komerčních letadel, konstruktéři Lilium Jet založili na stejných principech, ale mnohem jednodušších. Jejich elektrické proudové motory se spoléhají pouze na jednostupňový systém rotor/stator, poháněný elektromotorem s nulovými emisemi.

Podle výroční zprávy technici loni (2021) provedli 25 letů, včetně kombinovaných manévrů. Zkoušeli stoupat při zrychlení 40 uzlů (74 km/h) a klesat rychlostí 100 metrů za minutu během náklonu 30°.

Vertiporty a nabíječky

Stroje nepotřebují moc místa k přistání, nějaký přece jen ano. Vzniknou proto speciální letiště (vertiporty). První takový potvrzený vertiport vyroste u mezinárodního letiště Palm Beach na Floridě. Celkově má být téměř všech 20 milionů obyvatel Floridy do 30minutové dojezdové vzdálenosti od některého z 10 plánovaných vertiportů, a využít je budou moci i turisté, kterých sem ročně přijede okolo 140 milionů.

Společnost oznámila plány na sítě vertiportů i v Německu, Velké Británii a Španělsku.

V říjnu se společnost dohodla s i firmou ABB E-mobility na vývoji, testování a dodávce infrastruktury rychlého nabíjení MegaWatt. Dobíjecí stojany budou mít takové parametry, aby byly schopné plně nabít baterie za přibližně 30 minut a nabít až 80 % kapacity za 15 minut – to umožní jednomu stroji 20–25 letů za den.

Prvním klientům se má elektrický Lilium Jet představit v roce 2025. Společnost chce vyrábět několik stovek letounů ročně.

Databox

Lilium Jet

Počet pasažérů: 6 + 1 pilot

Rozpětí křídel: 13,9 m

Délka: 8,5 m

Počet motorů: 36

Dostupnost: 3000 m

Cestovní rychlost: až 280 km/h

Dolet: 250 + km

Související články
Technika Vesmír 31.3.2025
Skupina šestadvaceti nejtalentovanějších mladých vesmírných nadšenců z celé České republiky se po intenzivním půlročním výběrovém řízení konečně vydala na svou „vesmírnou” cestu. V neděli 30. března se měsíce příprav na misi Zero-G, která je jednou z aktivit národního programu Česká cesta do vesmíru, proměnily ve skutečný zážitek. Unikátní parabolický let, první svého druhu s českou […]
Historie Technika 27.3.2025
Před sto lety v březnu 1925 šéfpilot společnosti Aero Josef Novák dosáhl výškového rekordu 8 651 metrů na stíhacím letounu Aero A-18. Tento výkon o dva měsíce později ještě překonal, když se stejným strojem a upraveným motorem vystoupal do rekordní výšky 9 140 metrů. Úspěch potvrdil nejen výjimečné vlastnosti první sériově vyráběné československé stíhačky, ale také významnou […]
Automobilka Toyota Motor Europe (TME) vybuduje nový typ provozu pro systematické zpracování vozidel na konci jejich životnosti. Oddělení pod názvem Toyota Circular Factory má v rámci recyklačního procesu uvést maximum materiálu z rozebíraných aut zpět do výroby. První takový provoz bude umístěný v rámci závodu společnosti Toyota Motor Manufacturing UK (TMUK) v Burnastonu, kde se […]
Objevy Technika 20.3.2025
Tento rychlý a obratný robotický hmyz by mohl v budoucnu pomáhat s mechanickým opylováním. Díky novému designu byl robot velikosti hmyzu schopen létat 100krát déle než předchozí verze. Vědci z Massachusettského technologického institutu (MIT) vyvinuli novou generaci robotického hmyzu, který by v budoucnu mohl významně přispět k mechanickému opylování rostlin. Tento drobný robot, vážící méně […]
Technika Vesmír 17.3.2025
Ve své době patřily k technologické špičce, máloco ale stárne rychleji než technologie. Sonda Voyager 1, která dala nahlédnout za oponu Jupiteru a Saturnu, se už dávno stala nejvzdálenějším člověkem-vyrobeným objektem ve vesmíru. Málokdo ale ví, co s sebou do vesmírných dálav nese… Každého Američana stál zhruba tolik, jako jeden oběd v McDonaldu. Finanční náklady na program […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz