Domů     Zajímavosti
Až polovinu pracovní doby věnují ředitelé škol administrativě. Informační systém čas výrazně zkrátí

komerční sdělení

Čeští ředitelé škol tráví podle výzkumu ve srovnání s evropskými kolegy nejvíce času administrativou. Zabere jim až čtyřicet procent pracovní doby. Dalších skoro pětadvacet procent času věnují komunikaci s rodiči či žáky.

Školní systém Edookit dokáže tento čas zkrátit až o třetinu.

Zrychluje komunikaci i běžné administrativní úkony.

Neblahou skutečnost, že čeští ředitelé jsou zavaleni administrativou, ukazuje mezinárodní šetření opakovaně. Poslední výsledky z roku 2019 tento trend jen potvrdily, když ukázaly, že skoro třetina českých ředitelů administrativě věnuje více než polovinu své pracovní doby.

Situace se kvůli koronavirové pandemii ještě zhoršila a vyčerpaní ředitelé si stěžují, že pracovní doba jednoduše nestačí. „Běžné administrativní úkony musíme dělat po nocích,“ říká ředitel pražské základní školy Jaroslav Enderle.

Vyhlašování karantén, organizování distanční výuky a organizování testů podle něj zabere hodiny času.

S administrativou i komunikací mohou pomoci školní informační systémy. A to nejen v době covidu. Zkušenosti vývojářů i ředitelů škol ukazují, že při plném využívání jsou schopné ušetřit až třetinu času.

„Funkce ladíme podle potřeb klientů, nyní v době covidu ředitelé ušetří čas rychlou komunikací s rodiči i žáky. Mimo toto období spoří čas funkce, které usnadňují běžné agendy i koncepční práci,“ říká Roman Vejražka ze společnosti Unicorn, která rozvíjí školní systém Edookit.

Na mysli má zejména unikátní ředitelské přehledy a grafy, které tento systém obsahuje. „Každý ředitel zde najde přehledně informace o žácích, jako je docházka nebo známky,“ říká Vejražka. Samozřejmostí pak jsou výkazy práce pro mzdy, generace týdenního školního plánu nebo předpřipravené souhlasy typu GDPR v online formátu.

Ředitelé také s oblibou využívají vytvoření online zápisu do 1. třídy. „To všechno šetří desítky procent času a vedení pak má větší prostor na samotnou výuku nebo činnosti s ní spojené,“ říká Vejražka.

Školní systémy navíc umožňují práci ze vzdáleného přístupu, takže ředitel nemusí být fyzicky ve škole. „Vše už řešíme ve webovém rozhraní, využíváme zrychlené platby i knihovny, nahrazujeme díky tomu i papírové formy některých dokumentů,“ pochvaluje si ředitel Základní školy Kroměříž David Klimek.

 

Související články
Někteří sociologové a psychologově tvrdí, že žijeme v éře postfaktické, tedy v době, kdy jsou fakta a racionalita upozaděny a prim hrají emoce. Že na tom něco je, ukazuje letmý pohled na sociální sítě, kde mnohdy vládne agresivita, často zabalená do potrhlých konspiračních teorií. Začátkem května oběhlo internet virální video, ve kterém šedesátiletý Peter Abbott […]
Výrok Billa Gatese zněl jasně. Výroba mléčných produktů má až příliš vysokou uhlíkovou stopu. Aby tuto skutečnost zvrátil, rozhodl se podpořit kalifornský start-up, jež hodlá klasické máslo nahradit umělým. Společnost Savor ze San Jose využívá k výrobě tuku podobného živočišnému termochemický proces, který by měl být levný a zároveň energeticky nenáročný. „Vycházeli z faktu, že […]
Co se stane, když si dva bratři vezmou dvě sestry a mají dvě děti? Normálně by děti byli bratranci, ale co když otcové jsou dvě identická dvojčata a matky také dvě identická dvojčata? Pak podle genetiky jsou vlastně sourozenci a ne bratranci. Vědci jsou dvojčaty fascinováni odjakživa. Už multižánrový vědec Francis Galton v roce 1875 […]
Žijeme v době plastové jako generace „plastic people“, v barevném, naleštěném a nerozbitném. Zatímco z kdysi zázračného produktu se stal veřejný nepřítel číslo jedna, dnes ho bereme na milost. Plasty ale nejsou zlo. „Špatnou reklamu plastům dělají obalové výrobky s krátkou dobou použitelnosti, ale především lidské chování, jak s nimi nakládáme…“ řekl nám ředitel Ústavu makromolekulární chemie […]
Pohádky, které dnes známe a milujeme, jsou oproti svým původním verzím jen slabými odvary. Jádra mrazivých nebo lechtivých příběhů, z nichž kdysi povstaly, v nich nicméně přetrvávají dodnes.   Lidové pohádky bývaly lechtivých motivů, vulgarit a jadrného humoru plné. Vyprávěli si je totiž hlavně dospělí, třeba pro zpestření dlouhých zimních večerů. K proměně těchto často velice nekompromisních a […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz