Domů     Zajímavosti
Až polovinu pracovní doby věnují ředitelé škol administrativě. Informační systém čas výrazně zkrátí
Martin Macourek
od Martin Macourek 7.1.2022

komerční sdělení

Čeští ředitelé škol tráví podle výzkumu ve srovnání s evropskými kolegy nejvíce času administrativou. Zabere jim až čtyřicet procent pracovní doby. Dalších skoro pětadvacet procent času věnují komunikaci s rodiči či žáky.

Školní systém Edookit dokáže tento čas zkrátit až o třetinu.

Zrychluje komunikaci i běžné administrativní úkony.

Neblahou skutečnost, že čeští ředitelé jsou zavaleni administrativou, ukazuje mezinárodní šetření opakovaně. Poslední výsledky z roku 2019 tento trend jen potvrdily, když ukázaly, že skoro třetina českých ředitelů administrativě věnuje více než polovinu své pracovní doby.

reklama

Situace se kvůli koronavirové pandemii ještě zhoršila a vyčerpaní ředitelé si stěžují, že pracovní doba jednoduše nestačí. „Běžné administrativní úkony musíme dělat po nocích,“ říká ředitel pražské základní školy Jaroslav Enderle.

Vyhlašování karantén, organizování distanční výuky a organizování testů podle něj zabere hodiny času.

S administrativou i komunikací mohou pomoci školní informační systémy. A to nejen v době covidu. Zkušenosti vývojářů i ředitelů škol ukazují, že při plném využívání jsou schopné ušetřit až třetinu času.

„Funkce ladíme podle potřeb klientů, nyní v době covidu ředitelé ušetří čas rychlou komunikací s rodiči i žáky. Mimo toto období spoří čas funkce, které usnadňují běžné agendy i koncepční práci,“ říká Roman Vejražka ze společnosti Unicorn, která rozvíjí školní systém Edookit.

Na mysli má zejména unikátní ředitelské přehledy a grafy, které tento systém obsahuje. „Každý ředitel zde najde přehledně informace o žácích, jako je docházka nebo známky,“ říká Vejražka. Samozřejmostí pak jsou výkazy práce pro mzdy, generace týdenního školního plánu nebo předpřipravené souhlasy typu GDPR v online formátu.

reklama

Ředitelé také s oblibou využívají vytvoření online zápisu do 1. třídy. „To všechno šetří desítky procent času a vedení pak má větší prostor na samotnou výuku nebo činnosti s ní spojené,“ říká Vejražka.

Školní systémy navíc umožňují práci ze vzdáleného přístupu, takže ředitel nemusí být fyzicky ve škole. „Vše už řešíme ve webovém rozhraní, využíváme zrychlené platby i knihovny, nahrazujeme díky tomu i papírové formy některých dokumentů,“ pochvaluje si ředitel Základní školy Kroměříž David Klimek.

 

reklama
Související články
Pochutnat si na krabovi či humrovi v luxusní restauraci platí za báječný gastronomický zážitek. Ale také se to nechá zaplatit. Nicméně tím to celé končit nemusí. Zbytečně se totiž vyhazuje obrovské množství nepoživatelných částí krabích těl, které přitom mohou posloužit jako ekologický zdroj energie… Klimatická krize tlačí svět do co nejrychlejšího zavádění ekologických energetických řešení […]
Po omezení cukrů volají zdravotníci i spotřebitelé. Jak ale docílit sladké chuti s minimem kalorií? Není to lehké, protože syntetické i přírodní náhražky cukru zkrátka nechutnají dobře. Výzkum vědců z Floridy však přináší průlomový objev, který by mohl tento problém vyřešit. Cukr je dobrý sluha, ale zlý pán. Přehnaná obliba cukru může vést nejenom k […]
Nesmrtelné příběhy spisovatelky Agathy Christie se objevují na televizních obrazovkách poměrně často. Vždyť kdo by neznal galantního Hercula Poirota se stále dokonale zastřiženým knírkem? Diváky ale jistě potěší i třídílná adaptace povídky “Svědek obžaloby”, kterou autorka původně sepsala pro časopis. Premiéra první části proběhne 7. prosince 2022 od 21 hodin na Epic Drama. Příběh odehrávající […]
Predikce zní jasně… Rok 2045 by mohl být pro obyvatele vyspělých zemích zlomový. Možnost či nemožnost početí by totiž mohla od té chvíle záviset pouze na schopnostech lékařů. Alespoň podle Shanny Swanové, autorky úspěšné publikace Count Down, která se poprvé na pultech knihkupectví objevila v roce 2017. Její obsah vychází ze studie zveřejněné ve stejném […]
Ze všech planet, měsíců a asteroidů, kam až lidské oko kdy dohlédlo, je Země tím nejlepším místem pro život. Má jedinou nevýhodu – není nafukovací. Naštěstí je všude kolem celá volná sluneční soustava. Kdysi jsme o ni věděli žalostně málo, dnes – díky přelomovým objevům – už víme mnohem víc… Zaměstnala hlavu Pythagorovi i starověkým […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz